Deep Purple

ανακοινώθηκε η πρώτη συναυλία από αυτές που θα κάνει ο Blackmore. 18/6 στο Monsters of Rock

Οπότε είμαστε για Γερμανία! Έχει πάει κανείς Monsters of rock, να μας πει κάποιο tip (πχ διαμονή, μεταφορά, αεροπορικά κλπ);

Σε βλέπω ψήθηκες ήδη! Εγώ δεν έχω πάει εκεί, αλλά από ότι είδα είναι σε κάποιο χωριό κοντά στη Στουτγκάρδη. Από Στουτγκάρδη έχω πετάξει για Αθήνα - μέσω Θεσσαλονίκης - οπότε πτήσεις βολικές υπάρχουν. Πάντως λογικά θα ανακοινώσει κι άλλη συναυλία στη Γερμανία, απλώς το αναφέρω.

Επίσης, ο “άγνωστος αλλά πολλά υποσχόμενος” τραγουδιστής που ξετρύπωσε ο Blackmore, εμένα με ανησυχεί λίγο. Είναι ένα σχόλιο στο blabbermouth που τα λέει όλα: “too little, too late”.

Edit: στο blabbermouth τώρα τα αλλάζουν:

“Update: The SWP.de article that was used as the basis for this story has been taken down and no further information can be found online about a festival called Monsters Of Rock taking place in Bietigheim-Bissingen, Germany.”

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε. Μπορεί τελικά ο τραγουδιστής να είναι ο Ian Gillan! :smiley:

Μη μου πεις ότι τζάμπα ψήνω τον κουμπάρο να έρθουμε!

Όχι ρε, μην ανησυχείς. Θα πάμε σίγουρα, ελπίζω να ανακοινωθεί κάτι επίσημο να ξέρουμε τι να επιλέξουμε. Και μετά θα φτιάξουμε ένα ωραίο προτζεκτάκι, διαμονή, μπύρες, προσκύνημα κλπ. :smiley:

Σε αντίθεση με τον κουμπάρο, εμένα δε με ενοχλεί ούτε ο Turner και θεωρώ ότι, παρόλο που θα ήθελα έναν άλλο (δεν ξέρω ποιον) να τραγουδήσει τα κομμάτια τα Dio, ο Turner θα έπρεπε να συμμετέχει στα δικά του τιμής ένεκεν. Θα είναι άδικο να του ρίξει άκυρο. Και επιπλέον, θα ήθελα κάποιο “βαρύ” όνομα για να δώσει κύρος στο όλο εγχείρημα, ας πούμε Ian Paice, Glenn Hughes (αν και φοβάμαι κανέναν Coverdale που δε μπορεί να τραγουδήσει τίποτα πια…). Το να βγει ο Blackmore με τέσσερις άγνωστους και την Candice backing vocals θα είναι μεγάλη ξενέρα και πολύ κατώτερο των περιστάσεων.

Και εγώ θα προτιμούσα να βγει με κάποιον απο τους παλιούς και ειδικά στα φωνητικά με τον Turner, αλλά μάλλον θα επιλέξει την λύση “εγώ και τέσσερις άγνωστοι και σε όποιον αρέσει”. Άλλωστε αυτό ήταν κάτι που πάντα έκανε: Ήξερε κανείς πριν τον Coverdale, τον Τurner ή ακόμη και αυτόν τον Dio και όλους τους υπόλοιπους; Είναι απίστευτα εγωιστής και σίγουρα θα θέλει να αποδείξει ότι μπορεί να κάνει πέντε sold out των 40-50.000 για να μπορεί να πει: “Όλοι αυτοί ήρθαν για μένα και όχι για κανένα άλλο”

σιγά μη μαζέψει 40.000 ο Blackmore με άγνωστη μπάντα

Μιχάλη, όλοι θέλουν να τον δουν σε φουλ ηλεκτρική μπάντα να παίζει τους ύμνους, γιατί ξέρουν πως μάλλον θα είναι η τελευταία φορά που θα τους δοθεί αυτή η ευκαιρία. Άλλωστε 4 συναυλίες θα κάνει, οπότε οι ευκαιρίες να τον δεις είναι ακόμη πιο περιορισμένες

Νομίζω ότι κάπου πήρε το μάτι μου ότι είναι ανοιχτός και σε περισσότερες, αν όλα πάνε καλά.

Άσχετο, αλλά επειδή ο Blackmore έχει φύγει από τους DP εδώ και 25 χρόνια, μήπως η συζήτηση περί αυτού είναι λίγο offtopic; Λέω εγώ…

ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ RITCHIE BLACKMORE ΣΤΟΥΣ DEEP PURPLE

Η όμορφη δεκαετία του’70 και τα περιοδικά "φωστήρες, πως οι Deep Purple κατέληξαν στο τελικό track list του Stormbringer, o αντίχειρας του Μαυροφορεμένου,το κατσαβίδι το Holy Man, τα rubbish του Glenn Hughes, η Αγία Τριάδα των κιθαριστών που με τίποτε δεν γίνεται Αγία Τετράς. Ο Κώστας Θεοδωρακάκος γράφει.

Σεντονι 1 για blackmore

Σεντονι 2 για blackmore

ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΦΟΡΕΜΕΝΟΥ

Ένα ?γεμάτο? κείμενο, που ξεκινά από την τελευταία εμφάνιση του ΜΕΓΑΛΟΥ Ritchie Blackmore και καταλήγει στην πρόσφατη ανακοίνωση των μουσικών που θα τον συνοδεύσουν στις τρεις συναυλίες. Ο ερευνητής της καριέρας του Μεγάλου Κιθαρίστα σ? ένα κείμενο που θα λύσει πολλές απορίες σας γιατί ?ξαναγύρισε στο hard rock?

Απο τη στιγμη που θα παιξει και DP υλικο,λιγο ontopic ειναι.:stuck_out_tongue:

απολαυστικα κειμενα και τα 2…

Συγχωρέστε με αλλά αυτόν τον τον Θεοδωρακάκο δεν τον ξέρω - πάντως το 1ο κείμενο που πρόλαβα να διαβάσω, μου βγάζει ακριβώς αυτό το attitude που αναφέρει και κράζει στην αρχή του.

Ότι τι δηλαδή, ο Blackmore είναι άμοιρος ευθυνών για τη διάλυση της Mk. III; Φταίγανε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτόν; Ας σοβαρευτούμε λίγο…

Ωραία και τα 2 κείμενα. Μακάρι να γράψει και ένα που να εστιάζει στην περίοδο πριν το Slaves And Masters μέχρι τη φυγή του.

σιγουρα φταιγανε ολοι…ουτε ο blackmore μεμονωμενα ουτε οι αλλοι…παντως αυτη η απαθεια του management οπως και να το κανουμε ηταν αληθινη…

Όντως ωραία κείμενα και με ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες που πάντα έχει πλάκα να μαθαίνεις. Eric Clapton, Jeff Beck, Jimmy Page, εδώ γελάμε! (ειδικά με τον πρώτο)

Ίσως αιρετική άποψη, αλλά καλύτερα που διαλύθηκε η MK.III για μένα. Θεωρώ το “Come taste the band” εξαιρετικό, καλύτερο από “Who do we think we are”, “Burn” και (εννοείται) “Stormbringer”. Βρήκε ο Μέγιστος τον άλλο Μέγιστο και έγιναν οι Rainbow, έβγαλαν και οι υπόλοιποι Purple ανέλπιστα καλό δίσκο - τον προαναφερθέντα. Διπλό κέρδος δηλαδή.

γουστα ειναι αυτα…για μενα το stormbringer ειναι το αγαπημενο μου με φωνητικα Coverdale…

O Beck πρέπει να γελάει με όλους.

είμαστε πολλοί …πρέπει να είναι by far ο πιο πολυπαιγμένος δίσκος των Purple που έχω …

Μιας και κανουμε ομαδικο outing περι του cattb εχω να πω οτι και γω τον εχω στην κορυφη. εστω μαζι με in rock και machine head.

Το κειμενο περι του blackmore εξαιρετικο, ειναι ενδιαφερον να διαβαζεις και μια επιπλεον-διαφορετικη- αποψη. Η αληθεια ειναι οτι ριχνει μερικα bitchslaps στον Huge που δεν τα πολυασπαζομαι, ακομα και αν ειχε φερθει ηλιθιωδως στα τοτε.
Κατα τα αλλα σε ποιους φωστηρες αναφερεται στην αρχη;

Μετά από τόσα χρόνια, επιτέλους οι Deep Purple θα μπουν στο Rock and Roll Hall of Fame.

[B]Αλλά![/B]

Τα μέλη που γίνονται δεκτά, είναι οι Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord και Ian Paice (η γνωστή Mk. II). Πέρα από αυτούς, ο Rod Evans (που κανείς δεν έχει ιδέα πού βρίσκεται ή αν ζει), και οι David Coverdale και Glenn Hughes από την Mk. III. Αυτά.

Δηλαδή, ούτε ο Nick Simper από την Mk. I, ούτε ο Steve Morse, ο οποίος στην τελική είναι ο κιθαρίστας με τα πιο πολλά χρόνια στο συγκρότημα.

No further comments.