Deep Purple

Νομιζω οτι μπαινει το σωστό lineup.

Τον Morse ποτε δεν τον θεωρησα genuine deep purple …

Νομίζω ότι στέκεσαι πιο πολύ στην αδικία απέναντι στον Morse, παρά στο γεγονός ότι επιτέλους γίνεται το αυτονόητο. Όλα αυτά αν θεωρήσουμε ότι το Rock ‘n’ Roll Hall of Fame έχει ουσιαστικό κύρος. Όταν πριν από τους Deep Purple έχουν εισαχθεί 100 καλλιτέχνες που η σχέση τους με τον όρο “rock ‘n’ roll” είναι όση η δική μου με το baseball (δηλαδή μηδενική), είναι σα να χρυσώνεις το χάπι σε κάτι 70άρηδες. Και δυστυχώς το Hall of Fame πάει με βάση την αγορά της Αμερικής κι εκεί οι Deep Purple ισοδυναμούν με το “Smoke on the water”.

Παρόλα αυτά, “κάλλιο αργά παρά ποτέ”.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει όριο στους μουσικούς που εισάγονται ως (πρώην/νυν) μέλη μίας μπάντας. Δηλαδή Rod Evans αλλά όχι Nick Simper;;; Και σίγουρα αδικείται πολύ ο Morse. Τα πιο πολλά χρόνια δεν είναι βασικό κριτήριο και μην το ξεφτιλίζουμε τελείως: ο Blackmore είναι Blackmore, απλώς ο Μέγιστος όλων. Αλλά ο Morse είναι ο βασικός λόγος που υπάρχουν ακόμα Deep Purple κι έχει κυκλοφορήσει 3 δισκάρες (“Purpendicular”, “Bananas”, “Now What?!”) μαζί τους. Για μένα αδικείται κι ο Airey.

Τέλος πάντων, προσωπικά περιμένω να δω ποιος θα βρεθεί εκεί τον Απρίλιο. Ίδωμεν. Πάντως η είδηση είναι πολύ ευχάριστη.

Αχιλλέα έχεις δίκιο. Έχω πάει στο RnR Hall of Fame και μου έκαναν εντύπωση ονόματα, που κυρίως είχαν σχέση με country και soul. Αλλά σε κάθε περίπτωση: δεν γίνεται να είναι στο RnR Hall of Fame ο Sid Vicious και να μην είναι ο Ρίτσης!!

Ε ναι, τι να πεις… Τουλάχιστον ο Ρίτσης θα πάει ζωντανός να το παραλάβει (αν πάει… :D)

Ο Lord θα τιμηθεί μετά θάνατον. Ποιος, ο Jon Lord!!!

Μαλλον θα γινει μπερδεμα ,καλα ο blackmore ουτε καν δεν θα παει,ισα που παιρνει το βραβειο και το πεταει στα σκουπιδια,coverdale/hughes θα πανε γονατιστοι,αν θα παιξουν και τι συνθεση θα ειναι αυτη που θα βρεθει εκει πανω ενας Θεος ξερει.

το καλυτερο θα ηταν να μην παει κανενας…

Ξέρουμε σίγουρα ότι ο Big Ian δεν θα πάει.

http://gillan.com/friends58.html

Putting the past shenanigans to one side, the induction is not - in clear fact - for Deep Purple.

It is an arbitrary selection of past members, which excludes Steve Morse and Don Airey; both of whom have been with the living breathing DP for a very long time.

Obviously this is very silly, and so my response is quite simple: ‘Thank you very much’.

Δεν ξέρω πώς λειτουργεί σαν θεσμός, αλλά φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να μπαίνει το συγκρότημα, όχι μια συγκεκριμένη έκδοση αυτού.

Και, κακά τα ψέματα, τα τελευταία 20+ χρόνια, ο κιθαρίστας των Deep Purple ακούει στο όνομα Steve Morse και τα τελευταία 10+ χρόνια, ο πληκτράς ακούει στο όνομα Don Airey. Ο Paicey το είπε πολύ καλά στη συνέντευξη του, πρόκειται για 2 ισότιμα με τους άλλους 3 μέλη, όχι για πληρωμένους μουσικούς.

Οπότε, η κοινή λογική λέει ότι έχουν τα ίδια ή και περισσότερα δικαιώματα από Blackmore / Coverdale / Hughes. Αφήνω ασχολίαστο το ανέκδοτο Evans.

Και άντε, γίνεται το θαύμα ενός Mk. II ή III reunion. Θα παίξει πλήκτρα κάποιος άσχετος και όχι αυτός που διαδέχθηκε τον μεγάλο Jon Lord με τις ευλογίες του; Ας είμαστε σοβαροί.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Putting the past shenanigans to one side, the induction is not - in clear fact - for Deep Purple.

It is an arbitrary selection of past members, which excludes Steve Morse and Don Airey; both of whom have been with the living breathing DP for a very long time.

Obviously this is very silly, and so my response is quite simple: ‘Thank you very much’.

Mπουρδες ως συνηθως απο τον αρχικομπλεξαρα γκιλαν που σνομπαρει στα live τα τραγουδια της mkIII. Ό,τι ειναι οι Deep Purple το οφείλουν σε εκεινη την πρωτη τους περιοδο μεχρι το 1976. Μετά εγιναν απλα μια touring band.

γιατι να πει τραγουδια απο ΜΚΙΙΙ;χαθηκαν τα κομματια απο ΜΚΙΙ και απο αλλες συνθεσεις που εχει συμμετοχη;

οσο για το touring band…Τα Perfect Strangers/Purpendicular/Now What? γελανε δυνατα! (θα μπορουσα να αναφερω τουλαχιστον 3 ακομα δισκους ανετα)

Παιδιά, αρχίσαμε τις υπερβολές εκατέρωθεν. Πρώτον, ο ΜΟΝΟΣ εν ζωή που έχει περισσότερα δικαιώματα από τον Blackmore στο όνομα Deep Purple (και το εννοώ ηθικά, όχι νομικά) είναι ο Ian Paice. Είπαμε, αδικούνται οι Morse/Airey, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν μπαίνω καν στη λογική των αριθμών, που λέει ότι ο Blackmore έπαιξε σε 13 από τα 19 studio albums της μπάντας. Και μόνο στο “In Rock” και το “Machine Head” να είχε παίξει, φτάνει.

Από την άλλη, όχι, οι Deep Purple είναι η μόνη μπάντα τέτοιας ηλικίας που δεν κατάντησε touring band. Όταν εν έτει 2014 κυκλοφορείς το “Now What?!”, αποδεικνύεις ότι κάθε άλλο παρά απολίθωμα είσαι. Προφανώς έχουν υπάρξει και μετριότατα (“ABandOn”) και κακά (“House of the blue light”) albums μετά την επαναδραστηριοποίηση του 1984, αλλά οι άνθρωποι το έχουν ακόμα.

Αυτό που τελικά εγώ καταλαβαίνω, είναι ότι το HOF έχει ένα “σκεπτικό” με βάση το οποίο τιμάει καλλιτέχνες. Κι αυτό συνήθως έχει να κάνει με το αποτύπωμα ή την επιρροή του καλλιτέχνη στη μουσική. Με αυτή τη λογική, οι Deep Purple έκαναν την επανάστασή τους στην πρώτη τους περίοδο. Οπότε δικαιολογείται να μην καλείται όποιος συμμετείχε μετά το 1975. Όσο καλά και να συνέχισαν αργότερα, δεν άλλαξαν την ιστορία της μουσικής ούτε το 1984 ούτε το 1995 ούτε το 2003. Την άλλαξαν την περίοδο 1970 - 1975.

Γελάνε και οι πέτρες με αυτά που λες. Μαζέψου λίγο… Όσον αφορά τον Gillan, δε θυμάμαι να μέμφεται κανείς τον Ozzy που δεν τραγουδάει Heaven And Hell, Mob Rules, Headless Cross, κλπ.

Μόνο το Bananas θα μπορούσα να προσθέσω στη λίστα, και άντε και το Rapture, αν και τα δύο πάσχουν ηχητικά λόγω Bradford.

Αυτή είναι η ατυχία του Fireball - βγήκε ανάμεσα σε αυτούς τους δύο δίσκους και κανείς δεν το θυμάται.

Συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που λες και θεωρώ ότι οι Purple εν έτει 2015/6 έχουν ακόμα μουσική να δώσουν αν και φυσικά, κανείς δεν περιμένει πλέον από αυτούς να αλλάξουν την ιστορία της μουσικής - μια φορά γίνεται αυτό.

Από τη άλλη, έστω και αν δεχτούμε το συλλογισμό του HOF… Γιατί Evans και όχι Simper; Γιατί Coverdale / Hughes και όχι Bolin;

Έτσι όπως το βλέπω, το HOF είχε τρεις σοβαρές επιλογές με τις οποίες κανείς δε θα διαφωνούσε: 1) να εισάγει τους Purple του 1968-1976. 2) να εισάγει την MK. II. 3) να εισάγει όλα τα μέλη όλων των συνθέσεων.

Αντ’ αυτού, επέλεξε την Mk. II και τρεις άλλους, χωρίς κανένα αιτιολογικό. Και μη μου πείτε για την Mk. III, αν το δούμε στεγνά πάτησε πάνω στα επιτεύγματα και στο ατελείωτο touring της Mk. II, που ήταν και ο παράγοντας διάλυσής της. Π.χ. ο Hughes που πρόλαβε να βγάλει ανακοίνωση ότι θα πάει, προσέφερε πολύ λιγότερα από τον αδικαιολογήτως απόντα Simper. Απλά έτυχε να αντικαταστήσει τον γίγαντα Glover στο απόγειο του συγκροτήματος και να πάρει τη χρυσόσκονη του brand name.

Και το άλλο παράδοξο, στερεί από το συγκρότημα τη δυνατότητα να παίξει live, αφού ο πληκτράς που βραβεύεται έχει φύγει από τον κόσμο αυτό και ο αντικαταστάτης του είναι εκτός.

Ασχέτως αν κανείς συμφωνεί ή όχι με τον Gillan, δεν μπορεί παρά να παραδεχτεί ότι η απόφαση όπως ει αν διατυπωμένη μπάζει από παντού. Και φαντάζομαι ότι ούτε ο Gillan θα είχε πρόβλημα με τα σενάρια 1-3 που ανέφερα παραπάνω…

Edit: για όσους λένε για χρόνια και προσφορά και διαχρονικότητα αναφερόμενοι στο σνομπάρισμα του Morse. Βλέπω από κάτι σχόλια στο highwaystar.com και διασταυρώνω από το internet ότι το 2009 μπήκαν οι Metallica. Μαζί τους και ο Trujillo. Ο οποίος είχε με το ζόρι 5 χρόνια και έναν δίσκο (Death Magnetic) στο ενεργητικό του. Τι να λέμε τώρα…

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk

Bananas + Rapture ειναι προφανεις επιλογες…για μενα ειναι πολυ καλοι δισκοι και το Abandon οπως και το House of blue light…θα ελεγα και το slaves and masters αλλα δεν τον θεωρω purple…Πιο πολυ Rainbow…

Ωραία τα λες, να πω 2-3 πραγματάκια πάνω σε όσα έγραψες τώρα που άναψε η κουβέντα.

Το Fireball εγώ συμπτωματικά το άκουγα σήμερα. Δε νομίζω ότι δεν το θυμάται κανείς, αυτό μάλλον συμβαίνει με το “Who do we think we are”. Αλλά τι να κάνουμε; Από τη μία έχεις τη μεγαλοπρεπή σφαλιάρα στην ανθρωπότητα που λέγεται In Rock και μετά έχεις την απόλυτη τελειοποίηση που λέγεται Machine Head. To Fireball είναι [I]σχεδόν [/I]ισάξιο. :slight_smile:

Το Bananas προσωπικά είναι το αγαπημένο μου από το 1984 και δώθε. Εξαιρετικό. Ηχητικά ήταν η εποχή των τιγκαρισμένων παραγωγών, όπου χάνονταν οι δυναμικές της μουσικής. Αλλά θεωρώ ότι δεν πάσχει όσο το Rapture, το οποίο θεωρώ ότι είναι και κατώτερο συνθετικά.

Όταν μπήκαν οι Gn’R πριν 2-3 χρόνια, κάλεσαν τον Gilby Clarke και τον Myles Kennedy, αφού ο Axl κι ο Izzy δεν παρευρέθηκαν. Οι Purple θα μπορούσαν να καλέσουν Morse και Airey (ακόμα κι αν είναι εκεί ο Blackmore) να τζαμάρουν όλοι μαζί. 70 χρονών άνθρωποι, μπορούν να αφήσουν τους εγωισμούς για ένα βράδυ και να δείξουν ότι και οι Morse/Airey έπρεπε να βραβευτούν.

Τον Hughes τον θεωρώ εξαιρετικά ταλαντούχο μουσικό και έχει φανεί από τη μετέπειτα πορεία του. Σε καμία περίπτωση δεν πάτησε πάνω στα επιτεύγματα του Glover κι αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι είχε τα αρχίδια να πάει κόντρα στον Blackmore. Μπορεί να μην τον “πάω”, αλλά ο τύπος είναι φοβερός (και φοβερό θαύμα της φύσης με τη φωνή του να μην έχει αλλοιωθεί στο ελάχιστο). Η MK.III ήταν άλλο φρούτο από τη MK.II κι αυτό οφείλει να αναγνωριστεί.

@Storm (τώρα είδα το post σου): μια χαρά είναι το Slaves and masters. Νομίζω ότι δεν υπάρχει ήχος “Purple” από τη στιγμή που κάθε σύνθεση είχε διαφορετικό στυλ. Επίσης (απάντηση σε παλιότερο post) δεν είχα σκοπό να μειώσω το Stormbringer. Έχει την καλύτερη παραγωγή που έχω ακούσει σε δίσκο Deep Purple και τα funk στοιχεία δε με ενοχλούν (είπαμε, διαφορετικά στυλ κάθε περιόδου). Αυτό που με ενοχλεί είναι οι χαζοχαρούμενοι στίχοι σε κάτι “Love don’t mean a thing” και “You can’t do it right”.

δεν μιλαω ακριβως για “ηχο” Purple…πιο πολυ για τα φωνητικα το αναφερω…

Ίσως να εχεις δικιο οσον αφορα τον Γκιλαν αν κρινω και απο αυτη τη φωτο

:lol::lol:

μου αρεσει που εβαλε την φωτοσοπια και καλα σου την λεει… #-o :lol:

Να στειλουν το μανατζμεντ να παραλαβει τα βραβεια και τελος,ας βαλουν και ενα playback την ωρα της απονομης και αντε γεια.:stuck_out_tongue: O blackmore ας στειλει ενα βιντεακι με ευχαριστω πολυ,γεια σας.

Αυτο σκεφτομουν και εγω, γενικα η αποφαση του Hall Of Fame ειναι φαρσοκωμωδια.

Καιρό είχαμε να ακούσουμε κάτι…

Μερικά καρφιά (τι καρφιά, ταβανόπροκες!) από τον πρώην κιθαρίστα:

Rock and Roll Hall of Fame update
Ritchie was honored by the offer of induction to the Rock and Roll Hall of Fame. He was discussing the possibility of attending, until we received correspondence from the President of the Rock Hall of Fame, who said that Bruce Payne, management for the current Deep Purple Touring Band, had said “No”…!!!"
Therefore Ritchie will not be attending the ceremony. He sincerely thanks all the fans that voted for him for their support.

Deep Purple Touring Band;;; :lol::lol::lol:

#-o

Ή αλλιώς όταν μιλάει η πεθερά …