Deep Purple

Βγήκε η επίσημη ανακοίνωση του συγκροτήματος διά χειρός Ian Gillan.

With respect to all:

We were faced with a hard decision when we heard about the Hall of Fame inductions. It was shocking to us that Steve Morse and Don Airey - who have been with us for 22 years and 14 years respectively - had been excluded, according to HoF ‘rules’*.

Fair enough, but they are not our ‘rules’ and probably don’t cater for a band such as Deep Purple, which has existed for nearly fifty years Consequently, we - Ian G. Ian P. and Roger G. - decided upon the offer of a compromise which has been agreed with the HoF and enables us to turn up on the night.

[B]DP Inductees will accept the awards and then the living breathing Deep Purple will perform.[/B] Inevitably, this will mean excluding Ritchie, David and Glen from the live performance, but, given the circumstances, there is no other acceptable option.

It should be stressed that there is no slight intended nor any desire to upset anyone regarding this decision; it is purely a mark of respect to Steve and Don. In fact, we would love to perform with Ritchie, David, Glen et al on Smoke on the Water in the encore jam.

I spoke with David Coverdale last week and he expressed complete understanding of the way it was being handled; thanks David you’re a Gent.

Outside of this event there are no circumstances under which a ‘reunion’ could or would take place and so it is unconscionable that our guitarist and keyboard player should be pushed aside after all those years (on the road and six studio albums) of total personal commitment and musical contribution to the band, just to satisfy pressure that has been, in the past, easily resisted.

So, let’s all get up there, shake hands, smile for the cameras and get it done with dignity and respect for all the existing and past members of a very special family.

ig

  • Regarding the HoF so-called ‘rules’: As far as I know Nick Simper satisfies them all.

Μια που ο DC θα πάει (και υποθέτω και ο GH), δεν βλέπω το λόγο να μην πάει ο Blackmore. Η ανακοίνωση που έβγαλε το πρωί φαντάζει μάλλον αστεία. Και έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, νομίζω ότι είναι το πιο τίμιο που θα μπορούσε να γίνει - να πάρουν όλοι το βραβείο και να παίξει η τωρινή σύνθεση του συγκροτήματος.

Έτσι όπως τα γράφει ο Gillan, δεν μπορείς να του προσάψεις κάτι. Για μένα το ιδανικό θα ήταν να παίξουν οι τωρινοί Deep Purple 2 κομμάτια (φαντάζομαι εποχής 1970-1973) και να βγει η MKIII με Airey να παίξει το Burn. Έτσι ούτε “reunion” θα θεωρηθεί, ούτε θα μοιραστεί τη σκηνή ο Gillan με τον Blackmore και θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε μία ενδιαφέρουσα μετενσάρκωση της MKIII. Αλλά προφανώς αυτά δε γίνονται…

Μεγάλος μήνας πάντως ο Απρίλιος από διάφορες απόψεις! Σε αναμονή λοιπόν…

Ο blackmore με ανακοινωση του εκφραζει την λυπη του γιατι δεν βαλανε τον joe lee turner στο hall of fame.

RITCHIE BLACKMORE Says JOE LYNN TURNER Should Have Been Honored By ROCK HALL For His Work With DEEP PURPLE

Blackmore later posted a statement on his Facebook page in which he said: “I have my reason for not attending the Rock And Roll Hall Of Fame induction ceremony, although I appreciate the award. However, I do think that they should’ve given an award to [singer] Joe Lynn Turner for when he was in DEEP PURPLE ? for his singing and writing on ‘Slaves And Masters’ ? a great record, one of my favorites.”

Ε νομιζω ειναι διπλο χτυπημα για τον turner αυτο,να τρωει πορτα για τo ritchie blackmore’s rainbow tour και μετα να βρισκει συμπαρασταση απο τον blackmore για το hall of fame.:p:p

Εκτός κι αν ψήνεται πρόσκληση ως guest στις επερχόμενες συναυλίες του Blackmore

ετοιμάζομαι για Σόφια στις 14 του μήνα. σκάσανε κάτι τελευταία εισιτήρια την προηγούμενη Δευτέρα και χωρίς 2η σκέψη έκλεισα.

θα ναι κανας άλλος?

33 Χρόνια…

4 Likes

Son of Alaric :love_you_gesture::love_you_gesture:

Η τακτική του Blackmore να ανακαλύπτει νέους τραγουδιστές αυτή την φορά δεν έπιασε. Πολύ μέτριος ο τύπος. Τραγουδάει μόνο με γρέτζο, δεν έχει το εύρος για τα πιο πολλά τραγούδια των Rainbow.

Θα μπορούσε άνετα να πάρει τον Doogie White, ο οποίος έχει χροιά που ταιριάζει με όλες τις περιόδους των Rainbow.

Ούτε το παίξιμο του Blackmore με ενθουσίασε ιδιαίτερα από τα βίντεο που είδα στο youtube.

Δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα σε κανένα τραγούδι. Τα “έχει” όλα και άνετα. Άλλο αν ταιριάζει να ακούς πχ το I Surrender με αυτήν την αγριοφωνάρα. Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα είναι η προφορά του που σε σημεία γίνεται ενοχλητική. Βέβαια το πιο απογοητευτικό από όλα είναι το παίξιμο του Blackmore. :zipper_mouth_face:

Το θέμα είναι πότε θα τους δούμε στην Ελλάδα. Έχουν παίξει Σερβία, Βουλγαρία αλλά εδώ τίποτα.

Ο τελευταίος τους δίσκος ήταν μια χαρά by the way.

3 Likes

Πράγματι πέρασαν 8 χρόνια από την τελευταία φορά και από τότε έχουν ξανάρθει στα Βαλκάνια αλλά όχι στην Ελλάδα. Ας μην είμαστε αχάριστοι αφού τους είδαμε αρκετές φορές αλλά συμφωνώ πως θα θελα συναυλία τους εδώ όταν βγάλουν τον δίσκο

Του είχα δει Βουλγαρία πάρα την ηλικία τους ήταν εξαιρετικο live. Θα ήθελα να τους δω και εδώ… Αν κάποια στιγμή περάσουν από τα μέρη μας.

Έχουν έλθει αρκετές φορές οι Deep Purple στη χώρα μας για όποιον ενδιαφερόταν να τους δει. Τους είχα δει το 2009 στη Μονή Λαζαριστών σε μια οριακά μέτρια εμφάνιση, και το 2011 στο θέατρο της Ε.Η.Μ. που ήταν ακόμη πιο απογοητευτικοί, ειδικά ο Gillan ο οποίος στα ορχηστρικά μέρη εξαφανιζόταν πίσω από ένα παραβάν στο βάθος της σκηνής!

Μακράν οι χειρότερα κακογερασμένοι από όλους τους Παλιούς, χωρίς την στοιχειώδη αυτογνωσία να σταματήσουν πριν αρχίσουν να προκαλούν περισσότερο τον οίκτο παρά τον θαυμασμό των θεατών.

1 Like

Η νο1 μπάντα που έπρεπε να σταματήσει είναι ξεκάθαρα οι Queen. Για ποιον λόγο να συνεχίζουν τα show με τον άλλον τον φλώρο που κάνει τα θρυλικά τραγούδια τους να ακούγονται σαν average ποπ τραγούδια;

Anyway για Deep Purple καλά τα λες. Αν και απ το 2017 παρουσίασαν μια βελτίωση απ ότι είδα και διάβασα΄. Για την ιστορία τους και μόνο θα ήθελα να έρθουν σε tour είτε για νέο δίσκο, είτε με best of

Το τελευταίο τους αλμπουμ τους είχε μερικά πολύ δυνατά κομμάτια.

Ως οπαδός του Steve Morse μου αρέσουν αρκετά οι τελευταίοι Purple (από το Perpendicular και μετά) ενώ και ο Don Airey δίνει την δική του προσωπικότητα.

Μακάρι να έρθουν γιατί τελευταία φορά τους είχα δει νομίζω το 2000 στην Θεσσαλονίκη με Lord.

1 Like

τους είδα το 2017 στη Σόφια τελευταία φορά. με εξαίρεση τον Gillan που δυστυχώς δεν μπορεί και αφήνει μεγάλο κενό η υπόλοιπη μπάντα βάζει κάτω κάτι λάχανα τύπου Scorpions, Whitesnake κλπ. Ειδικά ο Paice. δεν υπάρχει άλλος τέτοιος ντράμμερ σε αυτή την ηλικία που να παίζει hard rock.

Όσον αφορά την εμφάνιση στα Γιάννενα, είχε σοβαρό θέμα με τη μέση του τότε ο Gillan εκείνο τον καιρό, και μην ξεχνάμε ότι έλειπε και ο Glover, και είχαν μπασίστα απροβάριστο.

Μέτριες κυκλοφορίες με 2-3 καλά κομμάτια και στα 2 τελευταία άλμπουμ.

1 Like

Μέτριες κυκλοφορίες οι δύο τελευταίες; Ειδικά το Now What?! είναι μαζί με το Purpendicular τα καλύτερα της εποχής Morse (μην πω του reunion). Και το inFinite δεν υπολείπεται πολύ. Μιλάμε για ήχο-μπόμπα και συγκρότημα-φωτιά.

Γενικά ο Ezrin φαίνεται να τους έχει αναζωογονήσει, πάνε και για τρίτο σερί δίσκο μαζί του, κρίμα που δεν τον πήραν πιο μπροστά και προτίμησαν τον Bradford…

2 Likes

Κι εγώ θεωρώ το Now What?! πάρα πολύ καλό κι όταν κυκλοφόρησε σκέφτηκα ότι θα ήταν ιδανικό κλείσιμο. Έπεσα αρκετά έξω τελικά σχετικά με το “κλείσιμο”. Το InFinite έχει καλό ήχο και 3-4 καλά κομμάτια αλλά είναι πολύ κάτω από το Now What?! κατά τη γνώμη μου. Πρέπει να είναι ο μόνος δίσκος Purple (μαζί με το Shades) που δεν έχω μπει στον κόπο να αγοράσω. Μακάρι ο νέος δίσκος να αποδειχτεί όντως ένα ιδανικό τέλος, εκτός αν το τραβήξουν μέχρι τα 80 τους!

Επίσης, το Rapture of the Deep και ιδιαίτερα το Bananas είναι πολύ καλά, αλλά όπως λέει και ο @Raziel666 προτίμησαν τον Bradford και τους χαντάκωσε ηχητικά. Τολμώ να πω ότι το Bananas με παραγωγή Ezrin θα ήταν καλυτερο κι από το Purpendicular!

Σε κάθε περίπτωση, ο μόνος μέτριος - κάτω του μετρίου - δίσκος με Morse είναι το Abandon.

Σχετικά με τα live, έχω κι εγώ να τους δω καμια δεκαετία (μια φορά στη Μαλακάσα τέλη 00’s, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς ποιο έτος) και πιστεύω ότι ο Gillan δεν τραβάει με τίποτα κι εκτίθεται, αλλά οι άλλοι είναι μια χαρά. Απλώς ο τραγουδιστής είναι το βαρόμετρο…

1 Like

Παιδιά, ομολογώ ότι ήμουν κολλημένος και προκατειλημμένος μετά την αποχώρηση του Blackmore και αρνιομουν να ακούσω οτιδήποτε μεταγενέστερο. Κάποια στιγμή, αποφάσισα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στο υλικό μετά τον Blackmore και μπορώ να πω ότι μουτζωνα τον εαυτό μου γιατί έχασα κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι το Abandon είναι αρκετά μέτριο album ειδικά αν το συγκρίνουμε με το Purpendicular. Τα Bananas και Rapture Of The Deep ενώ έχουν καλό υλικό, ηχητικά είναι Α ΠΑ ΡΑ ΔΕ ΚΤΑ και κατ’εμε, χάνουν πολλούς πόντους από αυτό και μόνο. Το Now What, δεν με ενθουσίασε ενώ το inFinite, μου έκατσε κάπως καλύτερα αν και πάλι κάποια κομμάτια είναι ελαφρώς αδιάφορα αλλά οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει πολύ δυνατό υλικό.

Όσο για τα live, η αλήθεια είναι ότι πλέον αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορώ να ακούω Deep Purple γιατί πλέον στα live, ο Gillan δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του και βλέποντας το making of του inFinite, είδα τον Gillan να ζορίζεται και κατάλαβα τι editing έχει πέσει για να ακούγεται αξιοπρεπώς ενώ στα live, προδίδεται ότι δεν μπορεί. Ο Gillan, εδώ και πολλααααα χρόνια έχει θέμα με τη φωνή του και μπορώ να πω ότι το άστρο του, έδυσε σχετικά σύντομα γιατί από τη δεκαετία του 80 άρχισε να πέφτει η απόδοση του αλλά το θέμα έγινε ακόμα χειρότερο τη δεκαετία του 90. Αυτό βέβαια μας έδωσε την ευκαιρία να ακούσουμε ένα διαφορετικό στυλ ερμηνείας και μπορώ να πω ότι το στυλ της μουσικής, προσαρμόστηκε σε αυτή την ιδιαιτερότητα.

Όπως και να’χει, συνεχίζω να δηλώνω φανατικός τους αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να προσφέρουν κάτι καλό στο νέο album τους. Τα ίδια έλεγα και για το inFinite και διαψεύστηκα. Τα γερόντια, κρατάνε ακόμα τελικά…

3 Likes

Αν μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα του ήχου, θα δεις ότι το Bananas είναι διαμάντι. 12 κομμάτια χωρίς κανένα filler και με τέλεια σειρά μέσα στο άλμπουμ, δηλαδή 2 rockers, μετά ένα χαλαρό, μετά 2 rockers κ.ο.κ. Τα χαλαρά κομμάτια στις θέσεις 3, 6, 9 και 12, όλα εξαιρετικά :wink:

Φοβερά solos από Morse και τον (πρωτοεμφανιζόμενο στους Deep Purple και έτοιμο να παρατήσει τη μουσική την εποχή πριν τον καλέσουν) Don Airey, τον μόνο πληκτρά που θα μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς στη θέση του Jon Lord. Κι εγώ εκείνη την εποχή ήμουν ακόμα στη φάση “δεν υπάρχουν Purple χωρίς Blackmore, πόσω μάλλον χωρίς Blackmore και Lord”, ο τίτλος μου φάνηκε γελοίος, αλλά όταν το άκουσα έπαθα πλάκα! Ίσως τότε δε με πείραξε ο ήχος, γιατί όλοι έκαναν τέτοιες “τιγκαρισμένες” παραγωγές στα 00’s και είχα συνηθίσει. Εκ των υστέρων με ενοχλεί, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει μια επανέκδοση με επιμέλεια Bob Ezrin για να εκτιμηθεί καλύτερα αυτός ο δίσκος.

3 Likes