Deftones

:bow2: DIGITAL BATH!!!

Εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου, βέβαια έχοντας διαβάσει και διάφορες απόψεις… αλλά να το πάρει το ποτάμι? :stuck_out_tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=kTFhM1HH1Fw&feature=related

ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ

δεν μιλάει για το ίδιο πράμα που μιλάει και το where the wild roses grow, ή το Diane?
Τοugh love, ας πούμε?
Kαι το You’ve seen the butcher μου κάνει για ανερχόμενο love song, αν και σίγουρα κάτι χάνω στη μετάφραση.

Βασικά το γούγλαρα και δεν είχα πέσει πολύ έξω, αν και τόση λεπτομέρεια στην εικόνα δεν τη φανταζόμουν:roll:

κλασικοί μαλάκες ροκσταρ που γίνονται απότομα γνωστοί, επειδή αυτό που παίζουν είναι hype εν μια νυχτή γεμίζουν στάδια, συνήθως έχουν φαιδρή σκηνική παρουσία, “κατεβαίνουμε απ’ το πάλκο και πάμε” προς το αλαλάζον κοινό το οποίο το έχουν μαντρώσει στην κυριολεξία και έχουμε βάλει και καμιά εκατοστή τσοπανόσκυλα να το δαγκώνουν και να μην το αφήνουν να πλησιάσει ή “να το πλησιάσουμε”… κι εγώ άκουγα και ακούω ακόμα αυτά τα γκρουπ αλλά τελικά είναι πολύ υποκρισία ολ’ αυτά…

Περί ορέξεως γενικά δεν σχολιάζω.

Ως προς το μπολνταρισμένο, αναρωτιέμαι, αυτό το γνωρίζεις γιατί τους έχεις δει και δεν σου άρεσαν?

Όχι τους Deftones δεν τους έχω δει live αν και θα ήθελα. Γενικά μιλούσα για τα γκρουπ του λεγόμενου nu-metal λέγοντας φαιδρή σκηνική παρουσία. Όλο το σκηνικό αυτό πάω-να-κατέβω-στα-μαντρωμένα-πιτσιρίκια-που-μόλις-βγήκαν-από-το-αυγό-και-χθες-άκουσαν-το-σουξέ-μου-ραδιόφωνο-και-ήρθαν-σήμερα-να-με-δουν δεν μου άρεσε ποτέ. Δεν αντιλέγω ότι οι Deftones μπορεί να σπέρνουν συναυλιακά.

αν μιλάς γενικά, δεν διαφωνώ.
Σε περιπτώσεις διαφωνώ, και οι deftones είναι μία από αυτές.
Και live σπέρνουν 8)

Όχι βέβαια ότι αυτό αποκλείει/ αναιρεί αυτό που λες, ότι δηλαδή η πλειοψηφία του κόσμου γνωρίζει μόνο το/τα σουξέ - αλλά αυτό είναι μάλλον πρόβλημα των οπαδών. Όπως επίσης και το ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ποιότητα - και αυτό θεωρώ ότι είναι πρόβλημα των οπαδών και της μουσικής τους παιδείας. Ανεξάρτητα από την όποια προώθηση γίνεται σε μία μπάντα.

Λοιπόν επειδή κάτι τέτοια σχόλια μου την βαράνε επειδή έχουμε συνδέσει το nu metal με την εμπορική επιτυχία 5-6 συγκροτημάτων και ύστερα την ανάδειξη του “είδους” (που στην ουσία ούτε για μένα υφίσταται αλλά είναι ας το πούμε ένας τρόπος να περιγράψω τις μπάντες που ακούω συνοπτικά) από τις εταιρίες προκειμένου οι τελευταίες να ευνοηθούν κερδοσκοπικά, εγώ θα σου θέσω τα εξής ερωτήματα :

Έστω ότι η αφετηρία του “πιτσιρίκια-που-μόλις-βγήκαν-από-το-αυγό-και-χθες-άκουσαν-το-σουξέ-μου-ραδιόφωνο-και-ήρθαν-σήμερα-να-με-δουν” ξεκίνησε με το Follow The Blind των Korn το 1998.

-Οι Limp Bizkit όταν κυκλοφόρησαν το πρώτο τους cd το 1997, γνωρίζεις πολλά τραγούδια τους που παίχτηκαν στο ράδιο ή στην τβ? Σκατά! Ούτε η μάνα τους δεν τους ήξερε και άρχισαν να μαζεύουν κάποιο κοινό ύστερα από εκτεταμένο touring που κάναν την ίδια περίοδο.

-Οι P.O.D ξεκίνησαν να παίζουν αυτό που αργότερα ονομάστηκε nu metal από το 1994. Ήταν τότε γνωστό το είδος και παιζόταν στα ραδιόφωνα και στο mtv? Την περίοδο εκείνη το μόνο πράγμα που μεσουρανόυσε ήταν η grunge…

-Deftones (για να μείνουμε και λίγο on-topic). Ας μιλήσει η wikipedia για το πρώτο τους άλμπουμ, το Adrenaline, που είναι καθαρά nu metal και που κυκλοφόρησε το 1995, καιρό πριν την nu metal εποχή…
“Initially unsuccessful, extensive touring, word-of-mouth and Internet promotion built the band a dedicated fanbase, as well as helping Adrenaline to sell over 220,000 copies without the singles “7 Words” and “Bored” (as well as their music videos) receiving any airplay.”

  • Τέτοια λίστα μπορώ να συνεχίσω να γράφω με τις ώρες φέρνοντας ως παραδείγματα άπειρα bands όπως Incubus (επι S.C.I.E.N.C.E), Hed Pe,Godsmack κλπ.

-Επίσης, αφού κάθε nu metal band παίζεται στο ραδιόφωνο και είναι τόσο popular ώστε να το δει το κάθε πιτσιρίκι που βγήκε απο το αυγό του γιατί υπάρχουν τόσα γαμάτα και underated nu metal bands όπως οι Ill Nino,Nonpoint,Primer 55,Blindspott (Κάναν επιτυχία μόνο στην χώρα τους, Ν.Ζηλανδία),40 Below Summer,Clawfinger(Σουηδοί),Hed Pe κλπ. (Αμφιβάλλω αν ξες τα μισά απο αυτά, αλλά βέβαια εσύ γνωρίζοντας μόνο τους Linkin Park και τους Slipknot πας να βγάλεις γενικότερη άποψη για το “είδος”…)

Τέλος, ποια nu metal (ή της ίδιας περιόδου) συγκροτήματα έχουν φαιδρή σκηνική παρουσία? οι Limp Bizkit?, οι Deftones?, οι Godsmack?, οι SOAD?, οι Disturbed? και αν ναι τους έχεις δει όλους αυτούς και πόσους άλλους για να κρίνεις έτσι εύκολα? ή ο καθένας μας βλέπει 3 βίντεο στο youtube και γίνεται παντογνώστης?

Αυτά…

έχω δει live Limp Bizkit και ήταν η απόλυτη ΚΑΒΛΑ, και κράζετέ τους όσο θέλετε. κι εγώ έκραζα, αλλά τους είδα και το βούλωσα.
φύγαμε όμως, εεε ζήτω οι deftones

Και αφού (ξανα)άνοιξε αυτό τόσο σημαντικό κεφάλαιο, να πω εδώ πως αυτό που λέ(γα)με ΝΙΟΥΜΕΤΑΛ δεν το ξεκίνησαν οι Κορν, μια χαρά επιτυχία είχε από τις αρχές-μέσα των 90ς και το λέγαμε χαρντκορ (οι έλληνες βλαχομεταλλάδες) ή ραπκορ (ο υπόλοιπος κόσμος) και ήταν αυτό το όμορφο υβρίδιο που παίζανε οι Rage Against the Machine, Such a Surge, H-Blockx, Clawfinger, Dog Eat Dog κλπ. και μια χαρά airplay είχε, εγώ ήμουν (προ-)έφηβος και τα’βλεπα αυτά στο seven-x τα μεσημέρια πριν πάω σχολείο.

Και που λέτε, μετά τη μαζική επιτυχία των Prodigy, ξαφνικά οι εταιρείες ανακάλυψαν την ελεκτρόνικα και οτιδήποτε είχε κιθάρες έτρωγε πόρτα, μέχρι που μερικές μπάντες τύπου Κορν απενοχοποίησαν ξανά το ροκ (έστω και μπασταρδεμένο), του ξανάδωσαν τον “αστικό” χαρακτήρα του, και το ξανάφεραν στο προσκήνιο. Ε λογικά μέσα στο κοπάδι υπήρχαν και μούφες, αλλά υπήρχαν και μπαντάρες όπως οι Deftones καλή ώρα.

Τώρα βέβαια γιατί κάθεστε εν έτει 2010 και ψαχουλεύετε την “καλλιτεχνική αξία” του νιουμέταλ δεν το καταλαβαίνω, αυτό το ιδίωμα έχει πεθάνει εδώ και 6 -τουλάχιστον- χρόνια, και ήδη πνέει τα λοίσθια και ο διάδοχός του το metalcore, αλλά θα μου πεις εδώ υπάρχει κόσμος που ακόμα αναρωτιέται αν ο Cobain “σκότωσε το μέταλ”, εδώ θα κολλήσουμε?

αρχηγε τι σχεση εχουν οι ρατμ με το νιουμεταλ

και με κατι μπαντες-one hit wonder (τυπου dog eat dog και clawfinger)

μονο εσυ και ο ο θεος το ξερετε

κατα τα αλλα ,το νιουμεταλ ηταν ενα κινημα για να τσιμπησει τα φραγκα των ‘εξαγριωμενων 16ρηδων’ της εποχης

ηρθε,δεν (μας) ακουμπησε κ εφυγε

και μπες κ κανε κανα επικο ποστ στο πιο ομορφες μοντελες-’ ηθοποιοι’ :stuck_out_tongue:

το γκραντζ τι ηταν δηλαδη; αλλο που εδραιωθηκε πιο πολυ, και ειμαι και φαν.

μιλαμε κοινωνιολογικα η μουσικως ?

γιατι μουσικως δεν μπαινω ουτε για πλακα στο τριπ να τα συγκρινω

μουσικως , ειναι η μερα με την νυχτα…

(κοινωνιολογικως , βαριεμαι να το αναλυω-εχουν ομοιοτητες αλλα εκει τελειωνουν)

στην τελικη ολα τα ροκ κινηματα εκει στοχευουν πανω κατω

ε τι τι σχέση είχανε μωρέ?
Ραπ φωνές + μέταλ κιθάρες.
Δεν είναι και επιστήμη. Τώρα προφανώς οι ΡΑΤΜ το κάνανε καλύτερα από τους άλλους, αλλά μην κάνεις το στραβό, κι εσύ εδώ ήσουν και τα’βλεπες, και στο μο μπέτερ στις “χρυσές εποχές” του νιουμέταλ φαντάζομαι θα’χες πάει όπου δεν γινόταν να μη βάλει ΡΑΤΜ μετά από κορν και πριν από μασίνχεντ, ε μη λέμε τα αυτονόητα, δεν είναι και άσχετα σαν σιδηρόδορμος με χταπόδι, οι πρώτες σοβαρές μπάντες που μάθαινε ο πιτσιρίκος μόλις ξεπερνούσε τους limp bizkit, ήταν οι Deftones και οι RATM.
Αυτά.

Ξύπνα, γελάει ο κόσμος.

προφανως κοινωνιολογικα.

Απλα σαν επιχειρημα σου ως ‘μαρκετιν κολπο’ δεν στεκει ως καταδικαστικο

Όποιος καταφέρει και κάνει σαφή ηχητική οριοθέτηση είτε του nu είτε του grunge κερδίζει ΑΝΘΟΛΟΤΖΙ σχόρπιονς.

ενα χιτ βγαλαν αρχηγε

και με εκανε κ αγορασα το δισκο τοτε αρχες 90s

(αναθεμα αν τον ακουσα μια φορα ολοκληρο-πεταμενα λεφτα)

http://en.wikipedia.org/wiki/Deaf_Dumb_Blind

ρωτα κοσμο εδω μεσα αν θυμουνται παραπανω απο ενα πραγματικο σουξε τους

αμα γελαει ο κοσμος , μαλλον δεν εχουν διαβασει το homework τους.

@bleeding

εννοουσα σε μουσικη αξια κ κληρονομια.σαν ‘ηχος’ ναι ειναι παρεμεφερη.

οσον αφορα το μο , μονο παρασκευοσαββατα πηγαινα/ω

αυτον τον αχταρμα του κακου,βαβουριαρικου νιουμεταλ δεν τον αντεχω.σορρυ.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=10830&highlight=clawfinger

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=438620&highlight=clawfinger#post438620

Δεν είχαν ένα χιτ λοιπόν, γιατί αν είχαν, θα θυμόμασταν το ίδιο. :stuck_out_tongue:

η μουσική αξία όμως είναι κάτι υποκειμενικό, οι κληρονομιές μετριούνται κυρίως από συμβολαιογράφους, οπότε άσε να γίνει μια μουσική κουβέντα.
Αφού να, κι εσύ καταλαβαίνεις τι λέμε, και συμφωνείς κιόλας, γιατί το γαμάς?

Ας επανέλθουμε οντόπικ στο πόσο μπαντάρα είναι οι Deftones λοιπόν.

Καλά σε σοδομίζουν οι Clawfinger awake!
Από τις πιο τίμες μπάντες στο είδος με κορυφαία άλμπουμ.
Αν εσένα δε σου κάνουν ηχητικά αυτό είναι δικό σου πρόβλημα.
Ο όρος nu-metal γεννήθηκε γύρω στο 98-99.
Πιο πριν το λέγαμε rap metal, crossover, funk metal, με αφετηρία τους Faith No More, RATM, RHCP κτλ. (για mainstream καταστάσεις κυρίως).

Οι Korn, Deftones, Limp Bizkit κτλ έγιναν οι αγαπημένες μπάντες της γενιάς που ακολούθησε το grunge, καθώς ήταν καινούργιες -ουσιαστικά- μπάντες, οι οποίες μπόρεσαν να συμβαδίσουν (ή και να καθορίσουν) στυλιστικά αυτή τη γενιά. Και δεν είναι καθόλου ασήμαντο αυτό!