Deletes σε μουσικά θέματα

Επειδή έγινε συζήτηση στο θρεντ των Metallica, αποφάσισα να κάνω αυτό το poll, να δω τι πιστεύετε κι εσείς, καθότι βλέπουμε 2 αντικρουόμενες απόψεις, από τις οποίες θα ικανοποιήσουμε είτε τη μία είτε την άλλη -αφού μέση λύση δεν υπάρχει…

Να και η συζήτηση:

Να τονίσω ότι μιλάμε για ποστ τύπου: Wowww έφτασε τα 2000 ποστς!!! κτλ καταλαβαίνετε :wink:

Επίσης να επισημάνω φυσικά ότι δε θα κάτσουμε να σβήνουμε ΚΑΘΕ τέτοιο ποστ, παρά μόνο σε συγκεκριμένα θέματα όπου βλέπουμε ότι αυτό παραγίνεται -ή υπάρχει κίνδυνος να παραγίνει και το θρεντ να καταστεί αδύνατο να διαβαστεί…

Πχ, στο θρεντ τον μεταλλικά έσβηνα ένα σωρό ποστ συνέχεια στην αρχή και πιστεύω ότι τότε το θρεντ διαβαζόταν πιο όμορφα -ή τουλάχιστον πολύ πιο όμορφα απ’ ό,τι αν έμεναν αυτά…

Αυτή είναι η άποψή μου βέβαια γι’ αυτό και ψηφίζω υπέρ

Υπερ και εγω. Στο off-topic εχει απειρο χωρο για καβλαντισμα, ας εχουν μεγαλυτερη συνοχη τα μουσικα τοπικς.

Ψηφισα “υπέρ” με το σκεπτικό μου να έιναι λίγο-πολύ το ίδιο με του Βαγγέλη. Απλά χριεάζεται λίγη προσοχή να μην είναι to moderation άγαρμπο και στην παραμικρή υποψία off topic ή “ιδιωτικής κουβέντας” μεταξύ χρηστών αρχίζουν να σβήνονται ποστς. Ας γίνεται πρώτα ένα ποστ του στυλ “επιστρέψτε στο θέμα” :wink:

Υπερ και συμφωνω με τον Mule.

Εννοείται ότι θα υπάρχουν προειδοποιήσεις. Εκτός βέβαια αν είναι ήδη αργά και υπάρχουν 2-3 σελίδες με τέτοια ποστ, ε οπότε τι παρατήρηση να κάνεις, απλά θα τα σβήνεις

Αν εφαρμοστει αυτο θα υπαρχει και διαφορετικη αντιμετωπιση σε πολλα θεματα.
Δεν θα μπαινει καποιος,θα γραφει πανικος-πολεμος-ολεθρος κτλ και θα βγαινει.

Γενικά είμαι κατά και αυτό ψήφισα. Η γνώμη μου περί δημοκρατίας ισχύει. Φαντάζομαι πως θα “κερδίσει” το υπερ. Καταλαβαίνω ότι σε ορισμένα threads έχει παραγίνει το κακό και συμφωνώ με την κίνηση του Mάνου να κάνει poll για το συγκεκριμένο θέμα.

δε διαβάζω το τόπικ για πολλούς και διάφορους λόγους (κυρίως γιατί δε μου άρεσε ο δίσκος και δεν είχα διάθεση να διαβάζω συνεχώς τα ίδια εκθειαστικά σχόλια). Αλλά βρε shadowking69, στο τόπικ για το Death Magnetic έχεις κάνει τα 244 (!) από τα 711 ποστ σου. Έχεις πραγματικά τόσα πολλά να πεις για ένα μόλις δίσκο; Δεν ξέρω πόσο κομψά τα πέρασες τα ποστ σου, αλλά είμαι σίγουρος πως αρκετοί χρήστες θα βαρέθηκαν να βλέπουν ποστς που γράφουν τα ίδια και τα ίδια.

Όντας σπάμερ μεγάλος πριν γίνω μοντ, αμφιβάλλω αν ποτέ κατάφερα να κάνω πάνω από 10 ποστ σε τόπικ για μία μόλις κυκλοφορία…

Προσωπικά είμαι υπέρ του ντιλίτ ως έσχατη λύση. Προτιμώ αυτοσυγκράτηση από τους ίδιους τους χρήστες και να κρίνουν οι ίδιοι αν έχει νόημα κάτι να ειπωθεί κάτι ή όχι. Για αυτό και τα έγραψα όλα αυτά και δεν πάνε μόνο στον shadowking. Πολλοί το κάνουν αυτό λίγο πολύ :wink:

Ψηφίζω υπέρ, αλλά με προϋποθέσεις.

Π.χ. αν μπει ένας γιούζερ και απλά αφήσει ένα ποστ “το δισκάκι τα σπάει!” και μείνει εκεί, γιατί να σβηστεί? Ενθουσιάστηκε με το δίσκο, είπε αυτό που του βγήκε αυθόρμητα, τέλος. Νο προμπλεμ, και γω μαζί του.

Προτείνω να υπάρχει αυτό το μέτρο σε αυτούς που το κάνουν επανηλλειμένα σε συγκεκριμένα θρεντς και πάντα μετά από προειδοποίηση.

Nα και ένα πολύ ενδιαφέρον στατιστικό! Προτείνω να βάλετε κόφτη, στα 5 ποστς θα πέφτει κίτρινη κάρτα, στα 10 κόκκινη :lol:

Στα μουσικά θεματα ας υπάρχει λιγη αυστηρότης…Δεν μπορεί μερικοί να μπαίνουν απλα για να λένε οτι τους κατεβει στο κεφάλι…υπάρχει και το off topic στην τελική…

ψηφιζω κατα…πολυ απλα το φορουμ ειναι μια μικρη κοινωνια και εμεις ειμαστε τα μελη της…οποτε αν καταντησει σκατα ενα θρεντ φταιμε εμεις,αρα και η ποιοτητα του φορουμ απτους χρηστες…οποτε αφου η “κοινωνια” ειναι τετοιου επιπεδου ασε να κανει συζητησεις τετοιου επιπεδου,η αλλιως κλεισε το μπ**ρδελο τελειως

αυτα σε συνοψη γιατι βαριεμαι να γραφω…

Συνεπώς πιστεύεις ότι δεν πρέπει να υπάρχει και καθόλου moderation και όταν ο άλλος πχ βρίζει τη μάνα σου να μην το σβήνουμε, ή όταν βγάζει στη φόρα την προσωπική σου ζωή και πάει λέγοντας επειδή απλά αυτό είναι το επίπεδο του κόσμου?

ή όταν το κάνει αυτό ένας από τους 6000 χρήστες να το κλείσουμε γιατί είναι μπουρδέλο το φόρουμ 6000 χρηστών?

Τα εντελώς εκτός θέματος, σε περίπτωση που τραβάνε σε μάκρος, καλό είναι να αποφεύγονται απο τους χρήστες… Μπορούμε να συζητάμε γι’ αυτά στο off topic στην τελική. Εξάλλου δεν είναι κακό να αυτοσυγκρατούνται και λίγο οι users… Αν πια δε το έχουν μέσα τους, ας υπάρχει ένας περιορισμός με αυτό τον τρόπο, τι να γίνει. Μιλάμε για τα μουσικά θέματα, τα οποία αν πια ξέφευγαν εντελώς θα ήταν κρίμα για όποιον θέλει να διαβάσει ή να γράψει 5 σοβαρά πράγματα για τη γνώμη που έχει…

Δεν είμαι ακριβώς υπέρ του delete, ούτε ακριβώς κατά, θα προτιμούσα να γίνεται μόνο σε κείνες τις περιπτώσεις που βγάζουν μάτι πραγματικά. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να υπάρχει όμως, έστω ως πιθανότητα, ως μέτρο αυτοσυγκράτησης για όσους απλά δε μπορούν αλλιώς, για να ξέρει ο άλλος στην τελική πως υπάρχουν και κάποια όρια και πως δε μπορεί να μιλάει για οτιναναι πια και να γεμίζει σελίδες με άσχετα με το θέμα ποστ…

Προσωπικά έχει τύχει να μεταφέρω ουκ ολίγα ποστ απο το θέμα του Ντεθ Μαγκνέτικ στο γενικότερο θέμα των Μετάλλικα, καθώς είχε ξεφύγει η κουβέντα - και η μεταφορά ποστ είναι μια λύση, εφόσον έχουν γραφτεί πράγματα της προκοπής, αλλά δεν είναι και εύκολο να γίνεται όλη την ώρα… Μια ελαφριά λοιπόν αυτοσυγκράτηση όταν ξεφεύγει τελείως η κουβέντα απο την πλευρά των users και μια επίσης επιφυλακτική στάση απέναντι στα deletes απο την πλευρά των mods, τα οποία είναι καλό να γίνονται σε περισσότερο ακραίες περιπτώσεις, αυτό θα πρότεινα εγώ.

πετάγομαι και εγώ και να θυμήσω :

Κάντε ριπόρτς παιδιά! Βοηθάνε! Και βλακεία να νομίζετε πως είναι αυτό που ζητάτε, κάντε ριπόρτ να το κοιτάξουμε. Μας βοηθάνε όπως είπα εξάλλου και να ξέρουμε τι ακριβώς δε σας αρέσει στο φόρουμ και που να κινηθούμε. Αν κάποια συζήτηση πιστεύετε έχει κουράσει ή έχει ξεφύγει, κάντε το ριπόρτ για να το κοιτάξουμε και να σκεφτούν και οι άνθρωποι του site πως θα μπορούσε να διορθωθεί η κατάσταση και να μην επαναληφθεί :wink:

Δε νομίζω ότι στο τόπικ του Death Magnetic υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Thread είναι, όχι συλλογή από reviews.

Ψηφιζω κατα για τον απλο λογο οτι αυτοι που τα γραφουν αυτοι τα βλεπουν. Τωρα αν ενοχλει καποιον μπορει να κανει ριπορτ. Απο το να ειναι ενας μοδ με το delete στο ποδι και να διαγραφει…κατι που το θεωρω χαζο. Τωρα τι να πω για τους φανμποηδες που εχουν 1000 ποστ στο death magnetic. Κατι καναν. Θα πανε στον παραδεισο του Χετφιλντ επειδη μας τα εκαναν πλανητες να ακουσουμε metallica…

Και γενικοτερα στα μουσικα θεματα, εχει και πρεπει να εχει το δικαιωμα να γραφει καθενας οτι θελει -αρκει να ειναι ον τοπικ. Δεν την βλεπουμε ολοι το ιδιο τη μουσικη, για αλλον ειναι η ζωη του και για αλλον απλα διασκεδαση. Οποτε λογικο να υπαρχουν ποικιλα ποστ.

Πάντως χίλια ποστ του τύπου “γαμάει, τα σπάει, σπέρνει” είναι το ίδιο ανούσια με τα ποστ τύπου “γιατομπούτσο, σκατά, υπερεκτιμημένοι, άχρηστοι”.

Αν είναι, ας σβήνονται και οι 2 κατηγορίες…