Deletes σε μουσικά θέματα

Τα πράγματα είναι απλά, όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση και όταν κάποιος θιχτεί από ένα σχόλιο θα απαντήσει, έτσι γίνεται ο διαλογος. Και στο συγκεκριμένο thread υπήρχαν ποστς που γράφανε για τους Metallica ότι να ναι! Και ακόμα αυτό γίνεται. Πως να μην απαντήσεις όταν ο άλλος σου λέει ότι οι Metallica δεν είναι, αντικειμενικά, μέσα στα 4-5 σημαντικότερα μεταλ σχήματα??

Και φυσικά από την άλλη υπήρχαν ποστς υπερβολικής λατρείας…δεκτόν.

Το θέμα δεν είναι να κάνουμε λογοκρισία πάνω στην προσωπική κρίση του καθενός. Με αυτό το σκεπτικό δε μπορούμε να κάνουμε και κουβέντα. Κάποιου μπορεί να του φανεί κάτι για τα μπάζα ενώ κάποιου άλλου θεικό. Το θέμα είναι
α) Όποιος εκφέρει άποψη να μην πετάει ότι ναναι προσβάλοντας άλλους(πχ μαλάκες ζώα που ακούτε Metallica επειδή δεν έχετε κρίση),
β) Ότι και να λέει να μη μας τα πρήζει με το παραμικρό προσπαθώντας να το πει 100000000 φορές(πχ χθες καθώς ήμουν στη χέστρα θυμήθηκα για 1000000στή φορά πόσο θεικό είναι το Death Magnetic και λέω και γω δεν το ξαναγράφω άλλη μια φορά) και από τη μια να έχουμε ανεπίσημους Promoters συγκροτημάτων και από την άλλη σταυροφόρους που προσπαθούν να αποτρέψουν τον κόσμο από το κακό.
γ) Όταν κάποιος διαφωνεί με το γενικό κλίμα να μη χυμάει το μισό φόρουμ να τον φάει ζωντανό.

Η λεξη που εχει γινει πορνη.

Δεν σου αρέσει το “αντικειμενικά”, εντάξει “υπάρχει η γενική αίσθηση” είναι καλύτερα?

Kαλά ποιος είπε ποτέ το αντίθετο? Νομίζω ότι είναι προφανές

Και επειδή προφανώς κανείς δεν κατάλαβε, φυσικά και δεν εννοώ να σβήνουμε ποστ τύπου:

Παιδιά ο δίσκος είναι απίστευτος!!

Αυτά ας μένουν (αρκεί να τα γράφετε 1-2 φορές και όχι συνέχεια). ¶ποψη είναι και αυτή. Δε χρειάζεται να επιχειρηματολογούμε για οτιδήποτε. Δε μας αναγκάζει κανέις.

Μιλάω για ποστ τύπου

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=483801&postcount=3947

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=483940&postcount=3948

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=484064&postcount=3949

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=484265&postcount=3950

(διαδοχικά ποστ είναι τα παραπάνω), τα οποία πολλές φορές συνεχίζονται για σελίδες. Και επαναλαμβάνω εμποδίζουν όποιον πάει με καλή διάθεση να διαβάσει ολόκληρο το θρεντ. Δλδ, δε νομίζω να υπάρχει εχέφρων άνθρωπος που να μπορεί να το διαβάσει ολόκληρο. Και εντέλει αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ:wink:

p.s.: Haliseco να σου αλλάξω ψήφο? :p:p

οχι…αυτο ειναι παραβιαση κανονισμων…οπως οταν κλεβεις η σκοτωνεις στη κοινωνια…ωστοσο,το αν η συμπεριφορα σου ειναι καλοσυνατη η ας πουμε επιθετικη στη καθημερινη ζωη ειναι στα πλαισια της ηθικης σου και δε τιμωρειται…

Επαναλαμβάνω, ποιος μίλησε ποτέ για deletes όταν η συμπεριφορά σου δεν είναι καλοσυνάτη??

Ε ναι, ρε manos, προφανώς και αυτά είναι σπαμ και πρέπει να διαγράφονται.
Για τέτοια ποστ, ουδείς οίκτος.

χωρις πλακα αλλαξε μου ψηφο…καπου παραπαει η κατασταση και χαλαει και το θεμα σε τελικη αναλυση

Οκ. btw τις προάλλες έκανα 15 deletes από τις 10 τελευταίες σελίδες του Death Magnetic. Έλειψαν σε κανέναν? :stuck_out_tongue:

Keep on voting. 23 άτομα που ψήφισαν είναι πολύ λίγα. Τι απέγιναν οι ορδές χρηστων που ψήφισαν στο Βυζάκηδες vs Κωλάκηδες? :roll:

Ψηφισα υπερ.Βασικα ειμαι υπερ του να γινεται και λιγακι σπαμ,μεχρι ενος οριου και οταν το σηκωνει το θρεντ,γιατι πιστευω οτι βοηθαει να κανουμε και λιγο χαβαλε και να ειναι γενικα η συζητηση πολυ πιο ευχαριστη.Αλλα απο την αλλη,οταν το παρακανουμε και χανεται η μπαλα,σιγουρα αποτρεπεται καποιος που θα ειχε κατι να πει απο το να ποσταρει,η καποιος που τον ενδιαφερει το θεμα να κατσει να το διαβασει.Γενικα νομιζω οτι θα πρεπει να υπαρχει μια καποια ισορροπια και να σεβομαστε ο ενας τον αλλον,ουτε να γκαριζει ο ενας κατευθειαν μολις καποιος πει κατι ψιλοακυρο,ουτε ο αλλος να το ξεφτυλλιζει το θεμα και να διαλυει το τοπικ.Παντως απ΄οτι εχω δει οσο ειμαι μελος οι mods σ΄αυτο το φορουμ κανουν καλη δουλεια και φερονται πολυ λογικα,και δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να αρχιζουν να σβηνουνε ξαφνικα ποστ χωρις να υπαρχουν πρωτα οι καταλληλες προειδοποιησεις,εκτος αν το πολυ πολυ εχει γινει πλεον εντελως σκατα η υποθεση και δεν παει αλλο…Αυτα:p

Συμφωνώ με κάρβου ότι είναι η έσχατη λύση… και θα έλεγα υπέρ των ντιλιτς, γιατί πολλές φορές έτυχε να προχωράω σελίδες και σελίδες πχ. ανούσιων διαλόγων προσπαθώντας να εντοπίσω τα ουσιώδη ποστς, και βαριέμαι…

Εμένα μου έχουν λείψει… Δε μπορώ να τα βγάλω απ’ το μυαλό μου… :(:stuck_out_tongue:

διάβασα πιο πάνω για κοινωνία και τέτοια…σε μια κοινωνία υπάρχουν νόμοι…
παράδειγμα φέρνω: στο θρεντ για το ντεθμαγκνετικ σε κάποια φάση δεν μπορούσα να παρακολουθήσω την συζήτηση.βαρέθηκα να διαβάζω πόσο γαμάτο είναι το cd ή πόσο πάτος…
πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται γιατί έτσι πάει, καταστραφήκαμε…και εμείς οι ίδιοι που ποστάρουμε πρέπει να το σκευτούμε καλά,οι mods κάνουν ότι μπορούν για την καλύτερη λειτουργικότητα του site αλλά αν έχουν τον κάθε Χ που κάνει του δικού του…εε άνθρωποι είναι και αυτοί…


Now playing: Edguy - Speedhoven
via FoxyTunes

Eγώ είμαι κατά.

Αστειεύομαι φυσικά.

Οι λόγοι είναι στην πρώτη σελίδα.

Sorry που ξεθάβω, αλλά με αφορμή τα όσα έχουν λεχθεί στο θρεντ των Homo Iratus

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=10352

επαναφέρω τη συζήτηση και ρωτάω, τι γίνεται όταν η συζήτηση παρεκτρέπεται επί μέρες εκτός θέματος?

Στο συγκεκριμένο θρεντ, από τη δεύτερη σελίδα και μετά, η συζήτηση έχει παρεκτραπεί σε θέματα περί ελληνικής σκηνής, προμόσιον, σπρωξίματος, υπερεκτιμημένων καλλιτεχνών, ποιότητας στο χώρο του extreme metal και ένα κάρο άλλα.

Σε καμία περίπτωση δε ζητάω να διαγραφούν ποστς, καθώς (πλην ελαχίστων σπαμ) αποτελούν διάλογο με στιβαρά επιχειρήματα από κάθε πλευρά, όμως εγώ σαν οπαδός της μπάντας (και όπως φαίνεται δεν είμαι ο μόνος) μπαίνω στο θρεντ και διαβάζω πράγματα τελείως άσχετα με την μπάντα.

Περιμένω την άποψη των μοντς επί του θέματος, γιατί εγώ ειλικρινά δεν έχω να προτείνω κάποια λύση.

Φιλικά.

αχ βαχ! Ο καημός των μοντς με τα reports

Κάνεις ένα ποστ που θεωρείς οφ τόπικ report. Στην εξήγηση λες το παράπονο σου. Έρχεται το report στο δικό μου e-mail και των άλλων παιδιών την ώρα που δουλεύουμε. Ενημερωνόμαστε πως υπάρχει αυτό το θέμα και αναλαμβάνουμε δράση με την πρώτη ευκαιρία. Ως παλιοί γνωρίζουμε σε ποιο τόπικ μπορούν να πάνε και που περίπου βρίσκεται. Το ξεθάβουμε, μεταφέρουμε τα ποστς εκεί, ενημερώνουμε στο λάθος τόπικ πως η συζήτηση συνεχίζεται στο λινκ που δίνουμε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Για οτιδήποτε συμβαίνει στο φόρουμ και πρέπει να δοθεί λύση, κάντε report. Για αυτό είμαστε εξάλλου εδώ :wink:

46 κατασκευαστές φόρουμ συνιστούν report. Καθαρίζουν τα τόπικ και τα κάνουν ολόλευκά :stuck_out_tongue:

οκ, αν και για να κάνω ριπόρτ σε κάπου 50 ποστς θέλω περίπου μια μέρα, απλά σου λέω πως στο συγκεκριμένο θρεντ, (για μένα παντα) από το ποστ #29 και μετά (και πλην των ποστς #45, #52, #53, #62, #63) ολα τα υπόλοιπα ειναι εκτός θέματος (και περιλαμβάνονται και δικά μου μέσα), τώρα άμα υπάρχει κάποιο θρεντ που να καλύπτει τα θέματα που αναπτύχθηκαν, είναι άλλο ζήτημα…

Παρακολουθούσα το θρεντ αλλά δεν έκανα καμιά ενέργεια. Ο λόγος είναι οτι τα ποστ δεν είναι εξ’ ολοκλήρου οφφ τόπικ, δηλαδή εφ’ όσον μιλάς για μια μπάντα, το θεωρώ λογικό να ξεφύγει και λίγο η κουβέντα γύρω από τη σκηνή την οποία ανήκει, να γίνει σύγκριση με άλλες μπάντες κλπ. Ούτως η άλλως στο παρών θρεντ έχουμε παράθεση επιχειρημάτων και γίνεται ένας σοβαρός διαλογος, ακόμα και με διαφωνίες.

Αυτά από μένα.:slight_smile:

Πάντως Κωστή σχετικά με τα ριπόρτ, θα έκανες σε ένα ποστ και θα έλεγες από #τάδε και κάτω κοιτάξτε τα.