DesertFest 2017 Athens 6-7 Οκτ 2017

Λογικά σε μια απ τις δύο μέρες θα μπορέσω να πάω , τι διάολο ; να έχω τόση γκαντεμια ;

Αυτά τα 2 μαγαζιά ( αν ισχύει ) είναι αντικριστά επί της Ιεράς οδού σωστά;;

1 Like

Ναι. Πέρσι σε αυτά τα δύο μαγαζιά είχε γίνει το φεστιβάλ. Βέβαια στη δεύτερη σκηνή πήγα μόνο μια φορά την πρώτη μέρα και όταν είδα πόσο χάλια ήταν, δεν ξαναπήγα.

λογω αυξημενης προπωλησης και καλα μεταφερανε τη 1η σκηνη στην Ιερα οδο

Περυσι παντως ηταν στο 4ο οροφο του gazi hall η μαλακια που ειχανε για 2η σκηνη

Τωρα λενε ισογειο. Παλι κανα δωματιο θα ναι βασικα αλλιως αν ηταν στην κεντρικη σκηνη του μαγαζιου θα το τονιζανε πιστευω

Μακάρι να πήγε καλά η προπώλησή τους. Η περσινή δεύτερη σκηνή ήταν γελοία και πιστεύω το καταλάβανε. Τώρα, το ACRO που λέγανε, δεν είναι το ισόγειο απ’ όσο ξέρω, αλλά είναι ακριβώς από πάνω (δεν έχω πάει ποτέ στο ACRO, αλλά έχω πάει στο Gazi Music Hall που είναι το ισόγειο αν τα λέω καλά). Μήπως αφήσουνε τη δεύτερη σκηνή στο ACRO και πάνε την πρώτη εκεί που ήταν και πέρσι; Απ’ ότι βλέπω στο πρόγραμμα βέβαια, μόνο ελληνικές μπάντες θα παίξουν στη μικρή σκηνή.

Για να μη μπερδευομαστε

Η 1η σκηνη απο το acro παει ιερα οδο εκει που ηταν και περυσι

Η 2η σκηνη λενε οτι θα ναι στο ισογειο του gazi music hall, τωρα τι εννοουν ως ισογειο τρεχα γυρευε. Θα μου κανει εντυπωση να ειναι η κανονικη σκηνη του gazi hall παντως γιατι αυτη ειναι μεγεθους gagarin

Υπάρχει το Acro (Gazi music hall), το πολυόροφο που τώρα γίνονται πολλά techno events.
Αλλά και στο ισόγειο υπάρχει και χώρος ο οποίος κατά καιρούς έχει φιλοξενήσει σχήματα σε φάση έντεχνης μουσικής σκηνής (Κότσιρας, Μποφίλου…). Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά φαντάζομαι αυτό θα λένε. Αν θυμάστε πέρσι, έμπαινες από δεξιά και έπαιρνες το ασανσέρ, αυτή είναι η δευτερεύουσα είσοδος, η κεντρική είσοδος αυτού του χώρου είναι στα αριστερά, εκεί που πέρσι ήταν η καντίνα.

Η πλατεία της κεντρικής αίθουσας του gazi music hall είναι ίσως και 3 φορές μεγαλύτερη από το gagarin.

Το έψηνα φουλ για Orange Goblin, αλλά δυστυχώς θα το χάσω γιατί κανόνισα να πάω αλλού, νομίζοντας ότι παίζουν στις 7/10…

Καλησπέρα. Λόγω ατυχήματος δεν θα μπορέσω να πάω!!! Έτσι πωλείται εισιτήριο Desertfest Σάββατο 07.10.2017 (graveyard, planet of zeus κλπ).Τιμή €30. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει μήνυμα.

Γαμαει το στειτζ 2 . Ειστε για γελια ρεεεε . Ειναι κατι σαν μικρη αιθουσα αναμονης. Δεν αντεξα 10 λεπτα. Diy εχουν καλυτερο ηχο. Αυτη τη φορα παντως ηταν ψηλοταβανο

Εγώ δεν άντεξα ούτε για μισό λεπτό. Μπήκα και βγήκα επί τόπου. Ότι πιο γελοίο έχω δει. Ευτυχώς αλλάξανε το αυριανό πρόγραμμα και οι Radio Moscow θα παίξουν στη μεγάλη σκηνή.

Στα σημερινά, τίμιοι και γνωστοί οι Stoned Jesus (και με πολύ καλό ήχο), μέτριοι και κουραστικοί οι Church Of Misery (τρίτοi Ιάπωνες που βλέπω μέσα σε 4 μήνες, δεν πρέπει να έχω ξαναδεί τόσους μαζεμένους σε όλη μου τη ζωή), εξαιρετικοί οι Orange Goblin και διεκπεραιωτικοί (αλλά καλοί) οι Saint Vitus - ο Dave Chandler φάνηκε να έχει κάποιο πρόβλημα μιας και ανέβηκε στη σκηνή με πατερίτσες και ήταν αρκετά στατικός. Αύριο πιστεύω θα είναι πιο καλά.

2 Likes

Καλημέρα σας, 2 βίντεο από χτές,

Όταν ανακοινώθηκε το φεστιβάλ εγώ σαν χαζός νόμιζα ότι θα ήταν στο acro, και εκεί που είχαν παίξει η Megadeth…¨Οντως η 2η σκηνή κάνει τη περυσινή να φαίνεται σαν το woodstock (το αμερικάνικο όχι το περιστεριώτικο)

Κατα τ άλλα, νομίζω ότι περάσαμε πολύ όμορφα…Συνέχεια σήμερα

3 Likes

Καλησπερα. Δηλαδη στην κεντρικη θα εχει planet μετα radio&μετα graveyard;;Εχουν αλλαξει και οι ωρες εμφανισης;;

2 Likes

Απλως μπηκαν οι Ρειντιο Μοσκοου πριν τους Πλανετ. Παλι καλα. Στη μικρη σκηνη δεν προκειται να πηγαινα.

Στη μικρή σκηνή ο ήχος ήταν χάλια? μπήκα για να δω τους mos generator και αφού ηταν άδεια χτύπησα ενα βρώμικο και μέχρι να το φάω ήταν ασφυκτικά γεμάτα οπότε κώλωσα…

Επίσης full respect για τη τιμή της μπύρας σε αντίθεση με το 5euro του academy…

2η μερα

νταξ το 2ο stage νομιζα ηταν ανεκδοτο…το στουντιο που παιζουμε ειναι τουλαχιστον 2πλασιο…εφυγα στα 10’…βεβαια σε αυτο συνεβαλαν κ οι under the sun που προσωπικα,δεν ειχαν κατι να μου πουν…
στο πρωτο stage τωρα ο ηχος δεν μου αρεσε καθολου…στο θεο η μποτα,τα υπολοιπα ντραμς θαμμενα οπως κ οι περισσοτερες φωνες…επισης το οτι ειναι ας πουμε στονερ φεστιβαλ δε σημαινει οτι τα μπασα πρεπει να ειναι τερματισμενα…στις μπαντες τωρα:
puta volcano:καλες ιδεες τα παιδια,η κοπελα καλη φωνη αλλα ψιλοθαμμενη οπως προειπα,αλλα ειχαν σοβαρο προβλημα συγχρονισμου…προβες κ παλι προβες
sadhus:not my cup of tea,καλοι πρεπει να ηταν γι αυτους που τους αρεσει το ειδος
radio moscow:πολυ δεμενοι μπαντα,αρτιοι τεχνικα κ σαν αποδοση,απλα ο τυπος τραγουδαει ολα τα κομματια με τον ιδιο τροπο…επισης καλη τεχνικη στη κιθαρα,αλλα τα σολα πολυ τραβηγμενα κ ανεπνευστα…τους προτιμω στο cd,δε με κερδισαν να τους ξαναδω
planet of zeus: δεν εχω να πω πολλα…ισως η καλυτερη μπαντα σε σκηνικη παρουσια…ψαχνω να βρω καποιο live τους που ν ειναι απλα καλοι…ισοπεδωσαν το χωρο οπως παντα
graveyard:οι γνωστοι σουηδοι…σε αρκετα υψηλο επιπεδο αποδοσης…τη προηγουμενη φορα θαυμασα τον ντραμμερ,αλλα χθες λογω των γνωστων προβληματων δεν τον χαρηκα…νιλσσον τρομερη φωνη…μπαντα που δε κοροιδευει…τα χωνει χωρις πολλα πολλα κ φευγει
colour haze:δεν τους ειχα ξανακουσει,αργησαν να ξεκινησουν γτ ειχαν θεματακια με τον ηχο,μολις ξεκινησαν αντεξα 10’,βαρεθηκα κ εφυγα

να δωσω κ εγω ενα credit για τη τιμη της μπυρας…επισης τη προηγουμενη φορα στο acro,πηγα να λιποθυμησω απο τη ζεστη,χθες ηταν αισθητα καλυτερα
Γενικα πολυ καλο φεστιβαλ,να το συνεχισουν κ να προσεξουν λιγο τον ηχο

2 Likes

Σε καλά πλαίσια και οι 2 μέρες.
Καλύτερη επιλογή μικρής αίθουσας η φετινή,καθώς η προσβασιμότητα της περσινής ήταν ένας άθλος με τις τεράστιες διαφορές μεταξύ των ορόφων (αν ανεβοκατέβαινες με τις σκάλες) και το ασανσέρ ενα αστείο απο μόνο του καθώς ψώλαρε στους χρόνους του (οπότε πήγαινες με τα σκαλιά.)
Ωραίες εμφανίσεις απο Colour Haze (για όσους μπορούσαν να ακούσουν αυτού του είδους τη μουσική τόσο αργά σε ένα λάηβ), Graveyard γαμάτοι,Radio Moscow κλασσικοί πλέον σε όλα τους,Sadhus έχουν πλέον περάσει στο “λέβελ:εγγύηση”,ΒUS αποκάλυψη με φόντα για μεγαλύτερη σκηνή,Κrause ΔΥΝΑΤΟΙ και σίγουρα έρχονται καλύτερα!
Allochiria δεν εχω ιδέα τι κάνει “κλικ” σε τόσο κόσμο,μάλλον θα πρέπει να ακούσω καμία κυκλοφορία τους για επιβεβαίωση!
Ο μαγαζάτορας απο τον Δια έκανε τα πάντα να πουλήσει καλά το εμπόρευμα και είχε καλή πελατεία αλλά πάλι δεν…(και οκ θα συμφωνήσω με φίλο που μου έλεγε οτι ασχετως με το αν σου αρεσουν ή όχι,στο λάηβ ειναι ΚΑΛΟΙ.Ηταν καλοί σαν μπάντα για λάηβ,απλα δεν μου κάνουν εμένα).
Church of Misery μεγαλη απογοητευση,κυρίως γιατι το θέρεμιν μου είχε σπάσει τα νεύρα.
Mου αρεσαν πολυ οι Black Rainbows, με καλή απόδοση,αναμενόμενες μεν κατευθύνσεις αλλά κατάλληλες ποσότητες κιθαριστικού “χάσιμου” απο τον μπροστάρη τους.
Οσο αφορά Goblin,τους περίμενα καλύτερους ,πιο “κοφτερους” και τελικά μου επιβεβαίωσαν οτι απο τοτε που “μεταλεψανε”, δεν ειναι κάτι το τρομερό για τους μη οπαδούς αφού μου ακούγονται σαν επιδειξη επιρροών μέσα σε προσωπικες συνθέσεις.
Για Vitus, θα πω μόνο ένα :Διπλό λάηβ Pentagram περσι και με τα ΟΣΑ είχαν παίξει και τέτοια κούραση δεν ένιωσα.
Αντε να δούμε τι θα γίνει του χρόνου!

3 Likes

αυτό το “τόσο αργά” με γάμησε … Με έπιασε ύπνος ενώ γενικά ακούω πολύ ευχάριστα το είδος και οι Colour Haze είναι απ τους καλύτερους αντιπροσώπους

Graveyard πρώτη φορά είδα λαηβ και δεν ήξερα και πολλά κομμάτια τους . Πάρα πολύ θετική εντύπωση . Απίστευτος ο ήχος κιθάρας του παίκτη με την gibson les paul ( στο soundcheck που έπαιζε σε καθαρό κανάλι blues licks κελαηδούσε )

Planet of Zeus είχαν αέρα , καλό σετλιστ για κάποιον σαν εμένα που απλά του αρέσουν . Μπράβο τους που είναι σταθερά καλοί . Ας έπαιζαν και ένα dawn of the dead ή space loop

2 Likes

Btw, οι άλλοι τρεις της μπάντας είναι σαν τα στρουμφάκια μπροστά του.

Οι καλύτεροι της πρώτης μέρας - ίσως και όλου του φεστιβάλ.

2 Likes