Dio

Αναρωτιομουν πως δεν εχει ανοιξει thread για τον γερο ντιο και την μπαντα του.

Ακουω γνωμες,εντυπωσεις και εξελιξεις σχετικα με τη μπαντα

O Dio απλά μορφή, η μπάντα από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην πιάτσα, διαβάζοντας μία συνέντευξη του στο αφιέρωμα Sabbath του RockHard είπε ότι στα sequel του Magica θα το παλέψει για συμμετοχές από Tate, Lemmy και άλλα τεράστια ονόματα και έτσι η αναμονή για το νέο πόνημα του θεού γίνεται ακόμα πιό δύσκολη…

Η μπάντα δεν έχει νέα καθώς ο Dio περιόδευε με ΗΝΗ.

Λογικά πάντως περιμένω του χρόνου νέο δίσκο και μάλλον θα είναι η συνέχεια του Magica…

φοβερος τραγοιστης κ ερμηνευτης!
με ανατριχιαζει καθε φορα που τον ακουω αλλα μονο σε Elf, Rainbow k Sabbath!
η προσωπικη του καριερα με προκαλει εμετο κ πολλα γελια με τα Videoclip!

για μενα ο μεγαλυτερος ROCK τραγουδιστης ολων των εποχων…,RAINBOW,SABBATH,DIO…οπου και να πηγε εγραψε ιστορια…ενω και οι ELF η πρωτη του μπαντα πολυ αξιολογη…

απο τα προσωπικα του αλμπουμ του holydiver,the last in line κορυφαια κλασσικα albums σιγουρα τα καλυτερα…

θα επανελθω…

ναι αλλα το θρεντ θα υπαρχει και του χρονου,αρα οπως λες θα χουν νεα.

του χρονου θα κανει reunion με RAINBOW oποτε δεν θα υπαρχει η μπαντα…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Φοβερή φωνή, φοβερή μορφή! Ό,τι και να πουμε για τον άρχοντα είναι λίγο. Ό,τι άγγιξε το έκανε χρυσό. Με τους Sabbath έβγαλε 2 τρομερούς δίσκους που έμειναν στο πάνθεον της μέταλ, με τους rainbow άγγιξε την τελειότητα και με τις ερμηνείες του έκανε πολλούς να ανατριχιάσουν, στην προσωπική του καριέρα έβγαλε αρκετούς δίσκους που κάτι παραπάνω από απλά αξιόλογους θα τους χαρακτήριζα. Ειδικά οι 2 πρώτοι είναι διαμάντια. (Το don’t talk to strangers είναι και το αγαπημένο μου κομμάτι). Τη δουλειά του στους elf δεν την έχω ακούσει ακόμη αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα…
Ό,τι και να πούμε είναι λίγο…
:respect:

αν ο επομενος δισκος του θα ναι ο τελευταιος της καριερας του γουσταρω να ναι κατι πολυ special με συμμετοχες και παλιων μουσικων που συνεργαστηκε και γιατι οχι του blackmore…:-k 30 χρονια εχουν να κανουν κατι μαζι γαμωτη μου…:frowning: :frowning: :frowning:

You Got Desire So Let It Out,You Got The Fire STAND UP AND SHOUT.Το καλυτερο τραγουδι απ’τον καλυτερο του δισκο.

Δεν σου έχουν μάθει ότι τοις λέξεις “reunion”
και
“RAINBOW” δεν τοισ βάζουμε ΠΟΤΕ στην ίδια πρόταση ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΛΑΚΑ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

οχι το καλυτερο,αλλα απτα καλυτερα rockers που χουν βγει μαζι με το Neon Knights

Απλα Θεος! Φωναρα, εξαιρετικος συνθετης και frontman. Αγαπημενο μου καμματι το Last In Line…

ΠΟΙΟ BEST TOY DIO ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ; ΕΧΩ TO DIAMONDS.EXETE ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ;

Το diamonds μια χαρά συλλογή είναι… Πάρε τώρα το holy diver ή το Last In Line 8)

ε ολα τα best πανω κατω τα ιδια κομματια εχουν δεν το βρισκω τοσο χρησιμο να παρεις δευτερο…καλυτερα παρε το inferno last in live εμενα προσωπικα μ αρεσει αν και ο κιθαριστας ειναι λιγο περιεργος…:wink:

για μενα απο ολη τη καριερα του DIO αλμπουμς που δεν πρεπει να λειπουν απο κανεναν…8)

απο rainbow 4 (το ομωνυμο,rising,long live rock and roll,rainbow on stage)
απο sabbath 2(heaven and hell,mob rules)
απο dio 2 (holydiver,the last in line)

απο κει και περα απο τους προσωπικους του δισκους τα dream evil,sacred heart,magica,ειναι πολυ καλοι δισκοι αλλα δεν συγκρινονται με τους δυο πρωτους(οι οπαδοι επιβαλεται να τα εχουν)…τα killing the dragon και master of the moon θα ελεγα αξιοπρεπεις για την τωρινη εποχη ενω το look up the woolfs,strange highways,και angry machines οι χειροτεροι…

απο sabbath το dehumanizer προσωπικα θεωρω πως εχει καποια πολυ καλα κομματια αλλα τα σκοτωνει η αθλια παραγωγη…

απο elf ενα best of λεει παρα πολλα…εγω προσωπικα εχω ολους τους δισκους8) …ειναι ενα μειγμα blues rock/rock and roll…

απόλυτη μορφή ο κοντός.holy diver και last in line απλά κορυφή.

Σε ποσες δισκαρες εχει συμμετασχει αυτος ο ανθρωπος?!

Ritchie Blackmore’s Rainbow, Rising, Long Live Rock n’ Roll, Heaven and Hell, Mob Rules, Holy Diver, The Last in Line, Elf και παει λεγοντας :bow2:

Το θέμα δεν είναι μόνο οι προσωπικοί δίσκοι του ή αυτοί με τις γνωστές γκρουπάρες που συμμετείχε. Έχει και φοβερές συμμετοχές σε δίσκους άλλων. Kerry Livgren (Kansas) και Roger Glover είναι οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό και εννοείται η φοβερή cameo εμφάνιση στην ταινία των Tenacious D!!

A! Ψηφίζω Dream Evil καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή με Dio κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 90 σε δανεική κασετούλα και γιατί πεθαίνω για Night People!

Όταν με έναν άνθρωπο έχεις ασχοληθεί για περισσότερο από 12 χρόνια τι να γράψεις…