Dio

Εγώ δεν έφτασα καν στο 4:13

Είδα κι άλλο βίντεο. Χειρότερο

Αλλά δεν ήθελα να το βάλω … Παίζει το heaven & hell σταματάει το τραγούδι για να συνεχίσει το κοινό στο γνωστό στυλ "δικό σας " . Ημαρτον

4 Likes

Αισχος, εμετος και αηδια… Μαλακα γιατι?

ΓΙΑΤΙ? :rage:

1 Like

Διάλεξε:
ξερό

ή με αγάπη;

3 Likes

Πραγματικα γιατι καποιος να παει να δει αυτη την μαλακια?

1 Like

Τα πάντα για τα λεφτά γίνονται. Εδώ ο Axl ξαναπαίζει μουσική μαζί με το Slash τι να λέμε τώρα. Διαβάζω αυτό το αρθράκι με κάποια από αυτά που έλεγε πριν λίγα χρόνια ο Axl και λέω εντάξει δεν είναι δυνατόν. Money rules!

Κάπως έτσι και με το ολόγραμμα του Dio. Εφόσον υπάρχει αρκετός κόσμος που γουστάρει να το δει (ήδη από το 2018 η περιοδεία επεκτείνεται σε Αυστραλία και Ηνωμένες Πολιτείες) γιατί να μην το κάνουν και να κονομήσουνε? Κάπως έτσι νομίζω το βλέπουν. Και κάπως έτσι έχουν τα πράγματα δηλαδή.

Ναι, το ίδιο είναι. Θέλω από αυτό που πίνεις ρε. Ο Axl και ο Slash βγάζουν οι ίδιοι τα λεφτά, όχι οι χήρες τους. Και παίζουν οι ίδιοι στη σκηνή, τρίωρα και τετράωρα κάθε βράδυ.

Μεγάλες οι μπάντες, μεγάλα τα πάθη, μεγάλα τα “εγώ”, μεγάλες οι κωλοτούμπες. Κατά τα άλλα, η αρπαχτή των συγκεκριμένων απατεώνων συγκρίνεται με το να κάτσεις να δεις ένα DVD στο σπίτι σου.

3 Likes

Σιγά ρε που σου θίξαμε το συγκρότημα. Το πρόβλημα είναι δηλαδή αν παίρνουν οι ίδιοι τα λεφτά ή αν τα παίρνει ο σύζυγος? Και επίσης αν παίζεις ο ίδιος πάνω στη σκηνή είναι όλα κομπλέ? Και το πρόβλημα σου με το Blackie ποιο είναι τότε? Τι σε νοιάζει αν έχει κάνει playback? Ο ίδιος παίζει πάνω στη σκηνή και ο ίδιος βγάζει τα λεφτά.

Επίσης μάλλον δεν γνωρίζεις καλά την ελληνική γλώσσα. Απατεώνας είναι αυτός που εξαπατά τους άλλους για δικό του όφελος. Καμία εξαπάτηση δεν υπάρχει εδώ. Όλοι γνωρίζουν ότι ο Dio έχει πεθάνει και όλοι ξέρουν ότι αυτό που βλέπουν στη συναυλία είναι το ολόγραμμα του Dio και όχι ο ίδιος ο τραγουδιστής. Όποιος θέλει πάει και το βλέπει και όποιος δεν θέλει κάθεται σπίτι του. Τόσο απλά. Αρπαχτή μπορεί να είναι, εξαπάτηση ούτε καν.

Είναι διαφορετικές οι περιπτώσεις αλλά αυτό που τις συνδέει είναι το χρήμα. Αυτό έγραψα εγώ. Μόνο το χρήμα θα μπορούσε να κάνει τον Axl να κάτσει στο ίδιο τραπέζι με κάποιον που μέχρι πρότινος θεωρούσε βδέλυγμα.

Ξέρεις, όλα τα συγκροτήματα για τα χρήματα παίζουν, απλώς για κάποιους τα χρήματα είναι λίγα και για κάποιους είναι πολλά. Συνήθως αυτούς για τους οποίους τα χρήματα είναι πολλά, έχουμε μια τάση να τους κράζουμε για τον οποιονδήποτε Α, Β, Γ, Χ, Ψ λόγο. Πολύ καλά έκανε ο Axl και έκανε το reunion των Guns, δικαίωμά του. Μια χαρά τίμιο είναι. Απλώς βγάζει πολλά λεφτά, γι’ αυτό και κατά βάθος τον βρίζουν.

Με τον Blackie δεν έχω κανένα πρόβλημα, γιατί δεν έχω προβλήματα με ανύπαρκτους. Αφού βρίσκει και σας τα κάνει, καλά σας κάνει ρε. Αμετανόητοι, ε αμετανόητοι.

Καλά, για “Dio Returns” τι να λέμε. Είδες εσύ κανέναν Dio να επιστρέφει;

Εξακολουθώ να θέλω από αυτό που πίνεις.

3 Likes

Δεν μου απαντάς όμως στα ερωτήματα. Πετάς την μπάλα στην εξέδρα.

Προφανώς όλα τα συγκροτήματα παίζουν για τα χρήματα. Χαίρω πολύ. Τότε όμως γιατί κράζουμε κάποιους καλλιτέχνες ότι κάνουν αρπαχτές? Τον Max Cavalera για την “Roots” περιοδεία ή τους Πυξ Λαξ για παράδειγμα. Πού είναι το κακό εφόσον όλες οι μπάντες για τα λεφτά παίζουν?

Δικαίωμα λες του Axl να κάνει το reunion των Guns N’ Roses και δικαίωμα της Wendy θα σου πω εγώ να κάνει την περιοδεία με το ολόγραμμα του άντρα της. Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει το χρήμα από πίσω. Απλά εσύ στη μία περίπτωση δεν θες να το δεις.

Παρεμπιπτόντως τον Axl δεν τον κράζουν επειδή βγάζει πολλά λεφτά. Και άλλοι καλλιτέχνες βγάζουν πολλά λεφτά. Τον Axl τον κράζουν επειδή είναι μαλάκας. Ένα από τα πολλά παραδείγματα της μαλακίας που τον δέρνει είναι και η παρακάτω δήλωση που έχει κάνει στο περιοδικό Rolling Stone:

«Θα ήθελα να πω ότι έχω μία προσωπική απέχθεια για τα μικρά σκυλάκια, όπως τα κανίς. Έχω σοβαρό πρόβλημα μαζί τους. Η μόνη σχέση μου με αυτά είναι ότι πρέπει να τα σκοτώσω. Πρέπει.»

Ο τύπος είναι ψυχάκιας για να μην πω εν δυνάμει δολοφόνος.

Μεταφορικό είναι το “Dio Returns”. Σχήμα λόγου. Όπως λέμε ότι ο Γιάννης είναι χρυσό παιδί και εννοούμε ότι είναι πολύ καλό παιδί. Δεν εννοούμε ότι ο Γιάννης αποτελείται από χρυσάφι. Δεν είπε κανείς ότι οι διοργανωτές ανέστησαν το Dio από τους νεκρούς.

Πίνω λεμονάδα. Έλα από εδώ να πιούμε μαζί.

Εγώ πάντως συμμερίζομαι τον Axl σε αυτή την απέχθεια. Δε μιλάει για μικρά = κουτάβια. Μιλάει για τις πανάθλιες ράτσες σκυλιών του σαλονιού. Μπράβο Axl! :grin:

Το “ψυχάκιας και εν δυνάμει δολοφόνος” είναι ότι-νάναι συμπέρασμα…

Το χρήμα ως κινητήριος δύναμη υπάρχει παντού και φυσικά υπάρχει και στη μουσική βιομηχανία. Είναι αστείο να “ανακαλύπτουμε” ότι όλα γίνονται για το χρήμα, όπως λένε οι μπαρμπάδες “κάποτε έπαιζαν μπάλα για τη φανέλα, τώρα μόνο το χρήμα μετράει”. Το ξέρουμε, το εμπεδώσαμε.

Το θέμα είναι τι παίρνει ο άλλος που θα δώσει το χρήμα. Αν δώσω (που έδωσα) 100 ευρώ για να δω τη μεγαλύτερη εν ζωή rock μπάντα να σκίζεται για 3+ ώρες, τον Axl να έχει κοκκινίσει για να τραγουδήσει στα 55 του όπως παλιά και τον Slash να στάζει κουβάδες ιδρώτα παίζοντας ασταμάτητα και αλάνθαστα, ξέρεις, δε με πολυνοιάζει τι έλεγε ο ένας για τον άλλον (ο Slash πάντα κράτησε πολύ ήπια στάση).

Τώρα να δώσω έστω και 10 ευρώ για να δω ένα ολόγραμμα και κάτι δευτεροκλασάτους μουσικούς να το συνοδεύουν, δε τα δίνω. Τι συγκρίνουμε δηλαδή;

4 Likes

Δηλαδή θέλει κάποιος όντως να το δει από κοντά αυτό το πράγμα;

Πέρα από λεφτά- αρπαχτή κτλ .

Τον ενδιαφέρει να δει το ολογραμμα ενός καλλιτέχνη που θα συγχρονίζεται με μια live μπάντα για να σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι όντως είναι εκεί?

Και γιατί να μην δεις ένα DVD Του ίδιου καλλιτέχνη ? Ή να πας σινεμά και να το δεις σαν ταινία?

3 Likes

Για να βγαλει λεφτα η Wendy. Δικαιωμα της ειναι!

1 Like

Αν έβγαζε ταινία μάλλον θα στήριζα.

Την σύγκριση με τους όποιους Guns πάντως την βρίσκω άκυρη.

2 Likes

Γιατι ρε, λεφτα πανε να βγαλουν και οι μεν και οι δε, εισαι αδικος.

1 Like

Όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Αν δεν παίζουν οι ίδιοι μουσικοί από την πρώτη μέρα και δεν έχουν ανταλλάξει μόνο γλυκόλογα μεταξύ τους, τότε δεν κάνουν διαφορά.
Τέλος πάντων μου κάνει μια υπερβολική απλούστευση των πραγμάτων με την οποία δεν συμφωνώ.

1 Like

Απλα στη μια περιπτωση υπαρχει ΜΟΝΟ το χρημα. Πιστευω/ελπιζω να καταλαβαινεις σε ποια.

2 Likes

Αίσχος αυτό που γίνεται με τον Dio… Οι GnR όμως που κολλάνε? Αν δεν τα έβρισκαν ο Axl με τον Slash, δεν θα γινόταν reunion…

1 Like

Νομίζω ότι εννοεί ότι απάτη είναι κ αυτό κάποτε ο Axl είχε πει για τον Slash ότι είναι ομεγαλύτερο καρκίνος που έχει συνάντησει ποτέ και όταν τον ρώτησαν άμα θα περιοδεύε ξανά μαζί του απάντησε Not in this lifetime εξου κ το όνομα του τουρ, απλά οι τύποι τα τσεπώνουν από παντού και κλ κάνουν έτσι

Κατάλαβα τι θέλει να πει, απλά δεν συμφωνώ ότι είναι απάτη…Καμία σχέση το ένα με το άλλο!!!

[quote=“bostonflesh, post:209, topic:4255, full:true”]Δεν μου απαντάς όμως στα ερωτήματα. Πετάς την μπάλα στην εξέδρα.

Προφανώς όλα τα συγκροτήματα παίζουν για τα χρήματα. Χαίρω πολύ. Τότε όμως γιατί κράζουμε κάποιους καλλιτέχνες ότι κάνουν αρπαχτές? Τον Max Cavalera για την “Roots” περιοδεία ή τους Πυξ Λαξ για παράδειγμα. Πού είναι το κακό εφόσον όλες οι μπάντες για τα λεφτά παίζουν?

Δικαίωμα λες του Axl να κάνει το reunion των Guns N’ Roses και δικαίωμα της Wendy θα σου πω εγώ να κάνει την περιοδεία με το ολόγραμμα του άντρα της. Και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει το χρήμα από πίσω. Απλά εσύ στη μία περίπτωση δεν θες να το δεις.

Παρεμπιπτόντως τον Axl δεν τον κράζουν επειδή βγάζει πολλά λεφτά. Και άλλοι καλλιτέχνες βγάζουν πολλά λεφτά. Τον Axl τον κράζουν επειδή είναι μαλάκας. Ένα από τα πολλά παραδείγματα της μαλακίας που τον δέρνει είναι και η παρακάτω δήλωση που έχει κάνει στο περιοδικό Rolling Stone:

«Θα ήθελα να πω ότι έχω μία προσωπική απέχθεια για τα μικρά σκυλάκια, όπως τα κανίς. Έχω σοβαρό πρόβλημα μαζί τους. Η μόνη σχέση μου με αυτά είναι ότι πρέπει να τα σκοτώσω. Πρέπει.»

Ο τύπος είναι ψυχάκιας για να μην πω εν δυνάμει δολοφόνος.

Μεταφορικό είναι το “Dio Returns”. Σχήμα λόγου. Όπως λέμε ότι ο Γιάννης είναι χρυσό παιδί και εννοούμε ότι είναι πολύ καλό παιδί. Δεν εννοούμε ότι ο Γιάννης αποτελείται από χρυσάφι. Δεν είπε κανείς ότι οι διοργανωτές ανέστησαν το Dio από τους νεκρούς.

Πίνω λεμονάδα. Έλα από εδώ να πιούμε μαζί.[/quote]

Άντε, μη σε αφήσω παραπονεμένο.

1)Κράζουμε Max Cavalera για το Roots γιατί παίζει μια ώρα και με αμφιλεγόμενη απόδοση. Κράζουμε τους Πυξ Λαξ γιατί έχουν κάνει 15 “τελευταίες” συναυλίες (για τον ίδιο λόγο κράζουμε και τους Scorpions), το οποίο δεν μπορείς να μου βγάλεις από το μυαλό ότι χρησιμοποιείται ως δικαιολογία-κράχτης για να μαζέψουν περισσότερο κόσμο. Ζήτηση και προσφορά είναι η μπίζνα της μουσικής, δικαίωμα των Πυξ Λαξ και του Max να κάνουν συναυλίες, περιοδείες, κωλοτούμπες, δικαίωμά μου να πάω ή να μην πάω να τους δω, δικαίωμά μου να τους κράξω.

2)Ο Axl, ο Slash και ο Duff έγραψαν οι ίδιοι τα τραγούδια τους. Όταν ξεκίνησαν ήταν πιο κοντά και από αδέρφια, έμεναν όλοι μαζί σε ένα διαμέρισμα, το ότι έβγαλαν τον πρώτο δίσκο και ήταν τόσο γαμηστερός και έκανε τέτοια επιτυχία ενώ αυτοί στην πραγματικότητα ήταν ένα μάτσο αλήτες, είναι μοναδικό. Όταν μπήκαν τα πολλά λεφτά στη μέση και οι διάφοροι παρατρεχάμενοι, προφανώς χάλασαν οι σχέσεις τους. Δε βρίσκω τίποτα κακό στο να ξαναπαίζουν μαζί άνθρωποι σαν αυτούς, στο κάτω-κάτω δικιά τους είναι η μπάντα (όχι δικιά μας), δικά τους είναι τα τραγούδια, δικιά τους είναι και η μπίζνα. Αυτό που κάνει η Wendy Dio το βρίσκω θλιβερό. Ο Ronnie πέθανε. Όποιος πρόλαβε να τον δει, πρόλαβε. Όποιος δεν πρόλαβε, δεν πρόλαβε. Επίσης, η γυναίκα του Dio απλώς διαχειρίζεται την κληρονομιά του, της ανήκει μόνο και μόνο νομικά. “Ηθικά”, δεν της ανήκει τίποτα. Οπότε, μπορεί “νομικά” να νομιμοποιείται να κάνει αυτή την περιοδεία, αλλά στο δικό μου μυαλό (και πιστεύω και στο μυαλό της πλειοψηφίας), “ηθικά” ΔΕ νομιμοποιείται. Πέθανε ο άνθρωπος, αφήστε τον στην ησυχία του.

3)Θέλεις να ψάξουμε να βρούμε δηλώσεις που έχουν κάνει κατά καιρούς διάφοροι μουσικοί; Ο Axl έχει υπάρξει πολύ μαλάκας, τα τελευταία πάρα πολλά χρόνια (περίπου 15) είναι μια χαρά άνθρωπος και επαγγελματίας. Είπαμε, όσο μεγαλύτερες οι μπάντες και τα λεφτά, συνήθως τόσο μεγαλύτερα είναι και τα συναισθήματα που δημιουργούνε. Εδώ υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που βρίζουνε τους Metallica (και τους κάθε Metallica) επειδή αλλάξανε τον ήχο τους πριν 30 χρόνια, αλλά και για διάφορους απίθανους λόγους. Άμα ήταν άσημοι και έπαιζαν σε κλαμπάκια οι Guns, δε θα ασχολιόταν κανείς μαζί τους.

Έχεις και άλλες ερωτήσεις;

4 Likes