Dio

η αληθεια ειναι πως για τον ντιο,το μεγαλο ονομα της μεταλ,η σολο καριερα του ηταν καπως απογοητευτικη,αλλα βγαζουμε καπελο σε δισκαρες οπως Holy Diver kai κυριως τους δισκους πριν το 90

[SIZE=“7”]DIO FOR PRESIDENT!![/SIZE] [SIZE=“5”]ο λαος το απαιτει[/SIZE]8) 8) 8) 8) 8)

Τα προσωπικα αλμπουμς του ντιο ηταν ατα που μαζι με maiden accept και κατι αλλα με εβαλαν στο μεταλ…Ψηφισα the last in line που περιεχει το μαλλον αγαπημενο μου egypt!

Απο κει και περα ελεος…Καπου η προσωπικη αποψη δεν εχει τοσο νοημα οταν την εκφραζεις ετσι…Ακου εκει χαζομεταλ…Ναι ο goldy o appice kai o campell πολυ χαζοι μουσικοι…:lol:

προς texas flood…φιλε μου δικαιωμα σου να μην σ αρεσει το metal,(και εμενα το 99% των metal Μπαντων δεν μ αρεσουν και δεν ακουω)αλλα

αν το holydiver η το the last in line ηταν κατω απο το ονομα black sabbath ολοι θα μιλουσαν για αξιους διαδοχους του heaven and hell και mob rules…

καταλαβαινω τη λογικη σου και γω περιπου τα ιδια γουστα εχω μ εσενα (συμφωνα μ αυτα που γραφεις στο forum)αλλα για τους συγκεκριμενους τουλαχιστον δισκους νομιζω πως εχεις αδικο…:wink: :wink: :slight_smile:

:lol: :lol: :lol:

o campel ειναι ενας απο τους χειροτερους κιθαριστες που εχω ακουσει ποτε μου(ετσι μου φαινεται ΕΜΕΝΑ)

Για αυτά που έπρεπε να κάνει ο cambell μια χαρά τα έκανε…Γενικά σους κοιθαρίστες ο DIO είχε ένα ψιλο- πρόβλημα…Εμένα πιο πολύ μου άρεσε πάντως ο Aldrich…

Dio… Θυμάμαι ακόμα την πρώτη φορά που τον άκουσα. Ήταν το “Heaven And Hell” και μου το έβαλαν για γνωριμία με τον ήχο των Sabbath με αυτή τη φωνή. Μετά τον πρώτο στίχο που άκουσα δήλωνα κι εγώ με αυτή τη ΦΩΝΗ. ¶ψογη πραγματικά αλλά καταπληκτικός ερμηνευτής. Αλλά δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα προσωπικά του άλμπουμ -ακόμα.

+100000000000000000000000000000

Πολλοι οταν γραφουν βαζουν αυτο το “ΑΝ” τεσπα δν ξερουμε τι θα γινοταν ΑΝ τα πραγματα ηταν αλλιως.
Αυτη ειναι η αποψη μου για τους δισκους αυτην λεω , δν ειχα επιθετικο τονο (ισως δν επρεπε να γραψω φρικτοι αλλα καποιον πιο ηπιο χαρακτηρισμο του φρικτου) ουτε εκρινα καποιον που εγραψε κατι αλλο .
:slight_smile:

Ε μα ρε texasfloyd, δεν μπορείς να λες ότι οι δίσκοι του Dio με Rainbow και Sabbath είναι κορυφή και ότι το Holy Diver είναι φρικτό. Κατώτερο μπορείς να πεις. Φρικτό όχι. Μη λες κάποια πράγματα έτσι για να τα πεις. Πως να σε πάρει ο άλλος σοβαρά μετα?

και το holydiver αλλα και το the last in line θεωρω πως ειναι ισαξια του mob rules…ειδικα το πρωτο ισως και καλυτερο…(το heaven and hell δεν μπαινει στη συγκριση γιατι ειναι το αριστουργημα των αριστουργηματων)και ενταξει ειδικα τα πρωτα χρονια 83-90 τουλαχιστον δεν ειναι τυχαιο οτι η προσωπικη καριερα του ειχε τεραστεια επιτυχια και σε ευρωπη και αμερικη και ιαπωνια…μετα η εμπνευση επεσε αλλα αυτο συνεβει σε ολους τους καλλιτεχνες με τοσα χρονια καριερας…:slight_smile: :slight_smile:

ειναι δικαιωμα του καθενος να μην του αρεσει κατι αλλα οι συγκεκριμενοι δισκοι εχουν μεινει ετσι κι αλλιως κλασσικοι…

οσων αφορα τον campbell και εγω τον θεωρω λιγο τσαπατσουλη,εκανε ομως αρκετη δουλεια σ αυτους τους δισκους…προσωπικα ουτε με τρελαινει αλλα ουτε και με ενοχλει το παιξιμο του…(και το solo παιξιμο του συγκρινομενο π.χ. με του iommi ειναι πολυ καλυτερο)χωρις να τους συγκρινω γενικα σαν μουσικους…

AΚΥΡΟ. Φυσικα και μπορω να το λεω. Αυτη ειναι η γνωμη και αυτην είπα , απλα το διορθωσα πριν (βλ. αυτο που για ειπα για τον πιο ηπιο χαρακτηρισμο) για να μην πληγωθει ο εγωισμος πολλων εδω μεσα και μου ορμησουν κατευθειαν. (Κατι που εγινε βλ. ποστ sharouman σελ 5 , βλ. δικο σου ποστ σελ 5 , βλ. ποστ του kiratzos σελ 6)
:slight_smile:

Ενταξει γνωμη μου ειναι οτι η γη δεν γυριζει…αποδεκτη φυσικα επιεδη ειναι γνωμη μου:p …

Βασικά εννοώ νταξ να μη σου αρέσει ο DIO καθόλου. Αλλά το να λες αυτό το πράγμα, ε τότε κάπου κολλάει το θέμα. Κάτι έχεις ακούσει κάπως πιο επιφανειακά :wink:

Ακυρο συμπερασμα εβγαλες .Τεσπα.

Γιατί το λες αυτό??

Θα διαφωνήσω. Campbell/Robertson/Aldrich έπαιζαν αρκετά καλά solos, είχαν αίσθηση της μελωδίας…
Ο Goldy είναι ένα κλικ πιό χαμηλά αλλά και πάλι δεν είναι και κουλός…

[SIZE=“5”]ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΡΕ ΘΕΕ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΣΟΥ…[/SIZE]

Η φωνή του έχει μια τρομερή αγριάδα καθώς προφέρει τα τελευταία τμήματα των λέξεων, που το λιγότερο που μπορείς να νιώσεις είναι ρίγη και δέος. Ο χαρακτηρισμός τεράστιος κοντός που του αποδίδουν του ταιριάζει γάντι. Τρομερός ερμηνευτής, τεράστιο ταλέντο και προσωπικότητα. Τι άλλο να πώ?:respect:

:bow2: :respect: :bow2: Δεν υπερβαλλει το ψευδωνυμο, DIO=ΘΕΟΣ. Ε ΡΕ ΤΙ ΦΩΝΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!!
Ο Χολυ Δαηβερ προφανως ο καλυτερος του προσωπικος δισκος…Α! Και τα βιντεα του Θεικα ετσι?

Καλά εννοειται πως τα δυο πρωτα του ειναι κορυφαια και κλασσικα.Πιστευω όμως πως η προσωπικη του καριερα οσον αφορα δισκογραφικα τα τελευταια χρονια εχει παρει την κατιουσα.Εγω τον γουσταρω τρελα στην Rainbow εποχη(δισκοι σαν το Rising και τραγουδια σαν το Stargazer δεν βγαινουν καθε μερα).Οσον αφορα την Sabbath περιοδο του,εχω δηλωσει την προτιμηση μου στην Ozzy εποχη,αλλα δεν μπορω να παραγνωρισω ότι τα Heaven and hell και Mob Rules μαμούν και δέρνουν!!!