Diy συναυλίες

υπόγειο λαηβ ετσι?

Αντε θα δούμε και μασσ καλτσα μετά από καιρό επιτέλους!

Πραγματικά το σκέφτομαι να ξανααπαντήσω από τον τρόπο που απαντάνε μερικοί (βλέπε ράτος bbb fake7) και επίσης δεν θέλω να χαλάσω το θρέντ που είναι ενημερωτικό κυρίως αλλά ας ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα για να μην φαίνεται ότι είπα 3-4 οπισθοδρομικές παπάτζες και έφυγα. Γενικά συμφωνώ με το ποστ του leper για το τι τελικά θέλουμε.

Καταρχάς μιλάμε για χώρους που το θέλουμε ή όχι εμπεριέχουν ένα πολιτικό πρόταγμα όποτε ναι bbb το χέσιμο όπως και κάθε πράξη και σχέση που συμβαίνει εκεί μέσα κρίνεται με τέτοια κριτήρια και όχι με κριτήρια έλα μωρέ τι είναι 1-2-3 ευρώ. Ας καταλάβουμε αυτό πρώτα και πάμε παραπέρα.

Δεύτερον ένα από τα θέματα που προκύπτουν πάντα είναι το αν το να πουλάς μπύρες είναι σύμφωνα με αυτά που προτάσεις όταν κάνεις οτιδήποτε μέσα σε ένα στέκι/κατάληψη/ανοιχτό δημόσιο χώρο. ΟΧΙ μια εμπορική σχέση είναι και αυτό αλλά είναι και μία μίνιμουμ υποχώρηση ώστε να βγαίνουν τα λειτουργικά όλων αυτών που κάνεις. Μακάρι να υπάρχει η συνειδητοποίηση από τον κόσμο ώστε πολλά πράγματα να “βγαίνουν” χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις κέρδος πουλώντας μπύρες αλλά σε ευρεία κλίμακα αυτό δεν συμβαίνει. Από την άλλη οι μπύρες δεν είναι το ίδιο με την είσοδο για τον απλούστατο λόγο οτι οι μπύρες είναι προαιρετικές. Επίσης το λεγόμενο “πιεστικό κουτί” δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κουτί που “γυρνάει”. Αν κάποιος νιώθει τύψεις που δεν στηρίζει τον σκοπό του λάιβ όταν έρχεται το κουτί μπροστά του ας βάλει το ευρώ του εκεί. Αν δεν έχει ή δεν θέλει μην το κάνει. Για την ανάλογη αντιμετώπιση είμαι λίγο υπερβολικός, απλά επειδή έχω δεί κάποιες ακραιότητες μου βγαίνει ένα κάτι (πχ λαιβ σε κατάληψη και κόσμος με μπύρες απο το περίπτερο)

Προφανώς η απάντηση στο ότι μην αγοράζουμε απο σουπερ μαρκετ κλπ είναι απλή και δεν χρειάζεται να το μπαχαλέψουμε εδώ το θρεντ. Το αν όλοι όσοι πηγαίνουν στην υπόγα και τη κατάληψη είναι συνειδητοποιημένοι από πριν δεν ισχύει. Άλλοι πηγαίνουν επειδή τους αρέσει η μουσική, άλλοι για το σκοπό, άλλοι για τη φάση και άλλοι για όλα. Επίσης δεν είπα ότι στην ξένη μπάντα δικαιολογείται η είσοδος. Λέω, αν είναι τόσα πολλά τα έξοδα για μία μπάντα (λογικά του εξωτερικού) ή δεν την φέρνεις ή βρίσκεις τρόπους να καλύψεις τα έξοδα της αλλιώς. Για το λάιβ στην ΑΣΟΕΕ δεν ξέρω λεπτομέριες, απλά στήριξα.

Εγώ είπα παραπάνω το πως κάνεις τον κόσμο να αλλάζει σιγά σιγά νοοτροπία. Κατ αρχάς η αυτοοργάνωση για μένα δεν πάει ποτέ σκέτη, είναι κομμάτι της πολιτικής που κάνεις. Και αυτό πρέπει να φαίνεται. Ώστε να ξέρει ο άλλος γιατί όλοι αυτοί δεν παίζουν σε μαγαζιά, παίζουν τζαμπέ και πως όλο αυτό το πράγμα κινείται. Αυτό είναι δουλειά του κάθε χώρου να το κάνει. Αν ένα στέκι το μόνο που κάνει είναι να οργανώνει λαιβ και πάρτυ λογικό είναι αυτός που πηγαίνει να το βλέπει απλά σαν μια φτηνή μορφή διασκέδασης και τίποτα παραπάνω.

Το να βλέπω πολιτικά στέκια/καταλήψεις/συλλογικότητες κλπ να βάζουν είσοδο με ενοχλεί χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι και το μοναδικό κακό που βρίσκω στη λειτουργία τους συμφωνόντας σε ένα βαθμό με αυτό που λέει ο goatlord με την κουλτούρα των πάρτυ… Αλλά το να συζητήσουμε για νοίκια, νερά κλπ (αν μιλάμε για στέκι δηλαδή) είναι κάτι πέρα από τα όρια αυτής της συζήτησης γιατι αφορά κυρίως το πόσος κόσμος είναι “ενεργός” στο χώρο αυτό και όχι το πόσα λεφτά “βγάζει” από τις συναυλίες που θα κάνει.

Oι μπυρες ειναι προαιρετικες, αλλα η τιμη που μπαινει ειναι, συνηθως, συγκεκριμενη. Δεν καταλαβαινω πώς το να οριζεις τιμη σε κατι ειναι αποδεκτο ως μινιμουμ υποχωρηση, ενω η (μη αυστηρη) εισοδος οχι. Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο, απλα το ενα εχουμε συνηθισει να το δεχομαστε. Εκτος αν θεωρεις οτι θα τρωει κοσμος “πορτα” λογω της εισοδου.

Ισα ισα που η εισοδος εχει τα φοντα να αποτιναξει τις εμπορικη σχεση απο πανω της, αν ο καθενας ξερει οτι μπαινοντας θα αφησει ενα ευρουλακι και θα το κανει χωρις μπαμπουλα. Απο την αλλη, το να πεις “η μπυρα τοσο, το ποτο τοσο” δεν μπορει να το κανει αυτο, μαλλον.

+1 στον αρη

+2 στην Αρειανάρα.

Ας αφήσουμε και άλλο τον 40χρονο κατσαπάνκη που πετάει μπύρες σε αυτούς που παίζουν από τα δύο μέτρα και ξηλώνει τα καλώδια από τα μονιτορ βρισκόμενος πάω στη σκηνή και χωρίς να αφήνει κανένα να δει/ακούσει το λαηβ (Χαοτικό τέλος λίγες εβδομάδες πριν). Ας βγάλουμε και άλλες ανακοινώσεις μήπως καταλάβει τι κάνει και το τι είναι D.I.Y. τι συμβολίζουν αυτοί οι χώροι. Ας ενημερώσουμε και άλλο τι είναι αυτό το λάηβ και από ποιον στήνεται. 30 χρόνια δεν ήταν αρκετά, ας δώσουμε και άλλες ευκαιρίες, επανάσταση κάνουν τα παιδιά.

Εγώ θα αφήσω αυτό εδώ…

Φαντάζομαι επειδή το έκανε η βίλλα στα μέσα της δεκαετίας του 90’ (μην αναλύσουμε εδώ το τι εποχή ήταν τότε για το χώρο και το κίνημα γενικότερα) παίρνει το αλάνθαστο.

Ρε συ aris το ίδιο που γίνεται με την είσοδο μπορεί να γίνει και με τις μπύρες αμα λάχει με την διαφορά ξαναεπισημαίνω ότι οι μπύρες είναι προαιρετικές γιατί δεν εμποδίζεται η εισοδός σου στην εκδήλωση, σε αυτό που συμβαίνει εκείνη τη στιγμή. Είναι μια προαιρετική κατανάλωση, η είσοδος δεν είναι. Και στην τελική αν πρέπει να κλαφτείς για να παρακολουθήσεις μια συναυλία σε μια κατάληψη (όπως κάνουν οι αριστεροί στις εκδηλώσεις τους στα πανεπιστήμια) είναι χειρότερο από το να μην μπορείς να πιείς μπύρες. Πολλές φορές που δεν ήθελα να ξοδέψω ή δεν είχα περισσευούμενα πήγα σε συναυλίες χωρίς να παρακαλέσω κανέναν “ιδιοκτήτη” και ίσως πήρα και κάτι από αυτό. (διάβασα 2 κείμενα για το σκοπό της συναυλίας, μπήκα σε ένα κινηματικό χώρο κλπ. Τζαμπατζής δεν ένιωσα και καλά έκανα).

@ goatlord, τον κατσαπανκη και τον καθένα που δεν νιώθει δεν θα τον εμποδίσει η είσοδος, αντίθετα το να κάνεις μια πολιτική δουλειά προς την κατεύθυνση που επιθυμείς μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα απο το να μετατρέπεις πολιτικούς χώρους σε “diy” συναυλιακά κέντρα. Εδώ σε συναυλίες με εισιτήρια 20 και 30 ευρώ υπάρχουν άνιωθοι που μαλακίζονται και χαλάνε την φάση γιαόλους τους άλλους στα αυτοοργανωμενα λαιβ θα κολλήσουν;

Και τέλος πάντων δεν το συνεχίζω γιατί νομίζω αναλύθηκε επαρκώς η διαφωνία μας…

Την Παρασκευή έχει αυτό το μίνι λάιβ στη Παντειάρα

αυτό

Στο [B]Κ.Σ. [/B](δηλαδή για περίπου 6 χρόνια ή τουλαχιστον αρκετά) μια χαρά τον εμπόδιζε τον Κατσαπάνκη και τον κάθε κατσαπάνκη. Άντε να δούμε και στην [B]Κατάρα [/B]όταν ξεκινήσει.

Μάλλον πάμε σε άλλα live. Οκ έχεις δίκαιο, αρκέτα τράβηξε η κουβέντα. Ωραίο θέμα πάντως μακάρι να βγάλει κάπου κάποτε…

Ντινο να ανεβουμε για αισχη α-λα Γιαννενα ?

γιάννενο επικ μόμεντς!!!

Ρε κιράτζο το χα γράψει και το σβησα γιατί δεν έχω όρεξη για προσωπική αντιπαράθεση, αλλά όντως σε ποια live πας εσύ ? εκτός τόπου και χρόνου ρε συ…

ε βέβαια!! Σας περιμένουμε!! :smiley:

Ντινο, τι εννοει αυτος με το “αισχη” ρε;;;

Ρε συ πραγματικά βαριέμαι ρε συ. Κρίμα που το έσβησες γιατι ίσως είχε ολοκληρωμένο επιχείρημα…
Πάμε παρακάτω τώρα.

Α ησουν και εσυ ? Δεν γνωριστηκαμε.'Η μηπως γνωριστηκαμε ? Δεν ξερω
καν τι φυλο εισαι !

Εμ αν δεν φας 10 κουτακια αγορι μου δεν παιρνεις μπρος εσυ,αλλα παιζουν
και αλλοι πατρινοι Αθηνα θα φας καλα.

Ε δεν ηταν μονο το λαηβ που εγινε το ελα να δεις ηταν και αλλα πολλα σκηνικα.
Διημεραρα πραγματικα.

έπικ όντως weekend!

αν ήταν άλλος θα σας έκανε ασφαλιστικά μέτρα :stuck_out_tongue:

(κόσμα με Power fades αράξαμε πολλάκις όλοι μαζί στο ίδιο τραπέζι)

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ DIY LIVES ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΚΑΡΚΙΝΟΣ…
ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ DIY ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ

Έλα ρε κοζανάρα