Dodheimsgard 21/10/07 στο Gagarin

Ντάξει για να μαστε και δίκαιοι… κάποιος με nick helloweenakias μοιάζει λίγο έξω απ’ τα νερά του σε συναυλία DHG. Αλλά αφού γουστάρεις αυτό μόνο θετικό είναι.

φιλε μ εγω ειμαι ανοιχτομυαλος, δν ακουω μονο ενα ειδος μεταλ…ακουω απο ροκ ‘ν’ ρολλ μεχρι black k death…:wink: :slight_smile:
παντως εχεις δικιο για το nick…

Nice… παραπλανήθηκα λόγω nick. Ότι ακούει καθένας καλό είναι αρκεί να το γουστάρει.

XAXAXAXAXAXAXA
XAXAXAXAXAXAXAAX
XAXAXAXA

eerrr για μεταλ μιλαγαμε τι ηθελες να πω? οτι ακουω britney spears? μαλλον αυτο ηθελες να πω αν κρινω κ απο το avatar σου…τι δουλεια εχεις εσυ εδω αναρωτιεμαι…
κ πληροφοριακα σ λεω οτι ακουω κ παιζω κ κλασσικη μουσικη…πιανο για την ακριβεια…
εσυ για πες μας τι κανεις που εχεις την εξυπναδα να ειρωνευεσαι…
αντε απλωσε κανα τραχανα…

ΡΕ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ DODHEIMSGARD ΡΕ ΑΟΥΑΟΥΑΟΥΑ!

:thumbup:

Ουαουαουα:!:

Και εν τελει αφου υπαρχει ατομο με avatar Guns που θα ερθει στη συναυλια μην μιλατε καθολου…:stuck_out_tongue:

Καλά τώρα το συνηδητοποίησα! #-o

Λοιπον,πηγα κατα τις 3.30 κ περιμενα απ’εξω για αυτογραφα κ μαλακιες κ σε κανα 10λεπτο εσκασε μυτη ολη η τρελλοπαρεα…πρωτα ηρθαν οι Naer κ μετα ηρθε ενα σκατουλι αυτοκινητακι απο το οποιο πεταχτηκαν 8 κ κατι μαντραχαλοι…απορω πως χωρουσαν εκει μεσα…ειχαν φερει κ τις γκομενες τους οι δυο…γενικα ειναι παρα πολυ χαμηλων τονων παιδια,χαμογελαστα κ καταδεκτικα…βγαλαμε φωτος,πηραμε αυτογραφα κ τα λοιπα…αυτα τα σκηνικα που ειδαμε πιο κατω στις φωτο θα τα δουμε κ σημερα…εφεραν σταυρους με τραγους κ τετοια…
κ κατι αλλο…ο Vicotnik εσκασε μυτη με μπλουζα metallica κ εμοιαζε για Ελληναρας…κ επειδη αβαφτος ειναι τελειως διαφορετικος τον ρωτησαμε την πρωτη φορα: ‘αυτοι ειναι οι Dodheimsgard?’ ‘ποιος ειναι ο vicotnik’ κ ολα αυτα στα ελληνικα…μετα συνειδητοποιησαμε οτι μιλουσαμε στον ηγετη των DHG…ελεος για τον π@#@ο καβαλα ειμαστε…παντως κατι ακουστηκε κ για aldrahn αλλα μν το δενουμε κ κομπο…
καθομαι λιγο να ηρεμησω κ μετα σε κανα 2ωρο θα ξαναπαω! Βουρ στον πατσα! καλα να περασουμε αδερφια!

KVOHST:oops: :bow2:

Εντάξει τι να λέμε τώρα! Οι θεοί μας έδωσαν τα μυαλά στο χέρι. Απίστευτη εμφάνιση, τρέλα και πολύ καλή απόδοση. Θα θελα λίγο παραπάνω αλλά δεν πειράζει, αυτό δεν ήταν άλλη μία συναυλία. Ήταν εμπειρία ζωής.
Όποιος δεν ήρθε απλά έχασε. Η συναυλία της χρονιάς (για να μην πω της δεκαετίας και γίνω υπερβολικός).
Παραθέτω φώτος για να δείτε τι είδαν τα ματάκια μας!










Ωραιος ο Φιλιππος με τις φωτο του! Θ’ ανεβασω κι εγω οσονουπω. Μιλαμε για απιστευτο live! Οι Naer Mataron ηταν ΟΚ, εμενα μου αρεσαν δλδ, αλλωστε δεν εχω ποτε τρελες απαιτησεις απο ελληνικο support. Οι DHG ηταν απλα κορυφαιοι. Τετοιο σκισιμο πισω απο το μικροφωνο σαν του Kvohst δεν ξερω αν εχω ξαναδει. Ο τυπος εδωσε κανονικη παρασταση! Και τα κομματια του 666 International τα ερμηνευσε απιστευτα, το πνευμα του Aldrahn τον διακατεχει!

Ρε τι να λέμε τώρα. Ο Kvohst ήταν σκέτη παράνοια! Αν τον συμπάθησα μία φορά με το νέο δίσκο, μετά το live τον γουστάρω με τα χίλια. Απίστευτος και σαν performer και σαν τραγουδιστής.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: οπαδός του συγκροτήματος δεν ήμουν ούτε και ορκισμένη εχθρός του. Ένας από τους λόγους για τους οποίους προσήλθα εχθές στο Gagarin ήταν για να διαπιστώσω αν αυτή η τόσο δημοφιλής μπάντα θα άξίζε περισσότερη προσοχή από μέρους μου και θέλοντας να πειραματιστώ με κάτι καινούργιο, θεώρησα πως θα μπορούσε να είναι η ιδανική. Σε καμία περίπτωση δεν ήμουν προκατειλημμένη.

Έχοντας περιμένει μία ώρα, υπό τους ήχους λυσσαλέας βροχής, επιτέλους χαμηλώνουν τα φώτα και ένα ένα τα μέλη του συγκροτήματος εμφανίζονται επί σκηνής.
Αρχίζουν να ακούγονται οι πρώτες νότες. Και τα πρώτα ουρλιαχτά. Και μετά τα φώτα πέφτουν πάνω τους.
Παρατηρώ μία κόκκινη μορφή να προσπαθεί να πει κάτι από το μικρόφωνο με δυνατή, μπουκωμένη και βίαιη φωνή και σε συχνότητα αποτρεπτική. Σε καμία περίπτωση, δεν ήταν τραγουδιστής ο εν λόγω ‘‘άνθρωπος’’. Διότι από τα λίγα που γνωρίζω μέχρι τώρα αν θέλει κάποιος να θεωρείται τραγουδιστής, βγάζει μία βασισμένη στα τυπικά της Αρμονίας φωνή, που να έχει εναλλαγές στη συχνότητα αλλά και στην ένταση της φωνής, που αυξάνοντας το μπάσο της φωνής έχει τη επιδεξιότητα να τη χειριστεί αναλόγως και κυρίως στο σύνολο της να μην καταντά ψυχρή και αποκρουστική, διότι στη τελική και τα ζώα μπορούν να “τραγουδήσουν” κατ’ αυτό τον τρόπο. Ναι βάφτηκαν κόκκινοι, και χρωμάτισαν μπλέ τη γλώσσας τους. Συγχαρητήρια! Εκτός από φρίκη προκαλεσατε και γέλιο.
Τα παραπάνω αλλά και η αίσθηση ή αύρα που απέπνευσε το συγκρότημα, με έκαναν να αισθανθώ άβολα και πραγματικά άσχημα. Μου έβγαλαν μια εκτός ελέγχου οργή και οδύνη, πόνο και σχιζοφρένεια. Λες και βρισκόμουν σε τελετή ανθρωποθυσίας. Με απώθησαν στον ύψιστο βαθμό.

Είμαι της άποψης ότι η Μουσική, παντός είδους, οφείλει να έχει ένα σεβασμό και έναν απώτερο σκοπό χρησιμοποιώντας είτε μουσικά είτε στιχουργικά μέσα ή ακόμη καλύτερα και τα δύο. Με οποιοδήποτε τρόπο. Αυτό που είδα κι άκουσα εχτές προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να το εντάξω σε κάποιον από τους τρόπους αυτούς, δεν έχω καταφέρει να βρει μέχρι στιγμής τη κατάλληλη λέξη προς χαρακτηρισμό τους, γνωρίζω όμως ότι επρόκειτο για μία βεβήλωση της άποψης μου για τη μουσική.

κόζμο είχε αγόρια κ κορίτσι?

loipon, prwta ap’ ola na pw oti grafthka mono kai mono gia na pw kati sto sygekrimeno thread (vasika mia erwthsh me kaiei), kathws to diavazw edw kai kapoies meres.

katarxhn na katathesw mia lista me diamartyries gia tin synaylia [afou pw oti mallon einai i kalyteri tis zwhs mou, oti paixane APISTEYTA, oti oi DHG einai mesa stis (pio) agapimenes mou mpantes (mazi me arcturus, aura noir, ved buens ende, tool, ulver, mayhem… kai polles akoma se ayto to mhkos kymatos!!), an oxi i agapimeni (ayto to kairo einai sigoura) kai oti genika xtes itan mia empeiria oneirikh klp klp klp…] :

0)den eixan ferei merchantise pros pwlhsh. tromerh magia pou ta petaxan tsampa alla egw den epiasa re gmt… klpas klaps. (eida enankatarameno kwlofardo pou eixe piasei 2!!. katara panw tou)

1)oi naer mataron itan xalia, den ftaigan aytoi omws!. toso xalia hxo oute i teleytaia ellhnikh mpanta support den exei. eleos. epishs xenerwsa ligo pou pesane synthimata klp (xeretai giati lew) (paroti symfwnw me ayta pou eipan ligotero i perissotero) mesa stin synaylia, kai pou oi naer arnithikan kati pou einai gnwsto. ama pisteyeis kati (oti kai na einai ayto) to yposthrizeis…

  1. mono 2 tragoudia apo 666 international

  2. to En Krig a Seire me agglikous stixous??? ( i den katalava kala!? - i moni stigmh pou xenerwsa/xypnisa apo to oneiro)

  3. giati oxi to Horrorizon apo to kainourgio album?

  4. tha mporousan na paixoun perissotero!!

6)GIATI MAS KATARASTIKE O SATANAS KAI I MONI STIGMH POU DEN EIXAN KALO HXO ITAN OTAN EPAIZE I APISTEYTH RIFFARA STIN MESH TOU ION STORM???

7)evrexe… (lol)

pame sta highlights… :

  1. OLA ta tragoudia pou epaixan

  2. Vicotnik = apla 8eos, poly mprosta apo ton opoiodhpote. isws einai o monos pou paizei na einai pio 8eos apo ton carl michael…

  3. O kvohst kata tin gnwmi mou itan apokalypsi!!! apisteytos performer (mporei o aldrahn nai einai klaseis anwteros san tragoudisths alla den eixe skhnikh parousia…(LOLOLOL))

  4. afierwsh tragoudiou ston Aldrahn

  5. diaskeyh Sodomy and Lust apo Anthrax??? (elpizw na min tin petaxa)

  6. epishs apokalypsh o drummer. POLY kalos!!!

  7. Dodheimsgard…

Kai i erwthsh mou einai : pige kaneis sto after party me ton vicotnik sto prwin texas? gamw tin tyxh mou gamw den mporesa na paw!!! ( gia mlkies logous) apla thelw na perigrapsei kapoios pws itan o vicotnik san xarakthras ti epaixe klp klp. tha me endiefere poly.

a, kosmo para poly den eixe. den gemise oute kata dianoia kai o exwsths itan sxetika adeios pros ta pisw.
epishs den nomizw oti oi dodheimsgard einai dhmofilhs mpanta, alla kai oti ama den exeis kapoia akousmata den mporeis na mpeis kateytheian sta vathia… fysiko einai na min sou aresan. a kai to na exeis mia stylistikh apopsi (prwtoporiakh gia to xwro) cartoonistikh den einai karagioziliki einai skepsi (kai tropos ekfrashs), kai pisteyw pws kai oi idioi gelane me tis fatses tous, parepiptontws. a kai an oi dhg den exoun kapoio apwtero skopo KAI me mouskih KAI me stixous, tote oi marduk einai oi epomenoi einstein egw eimai astronayths klp…

:expressionless: :expressionless: :expressionless:
Πάμε πάλι μία?

Anthrax;
Αν είναι δυνατόν! [-X

Από Cradle Of Filth δεν είναι; :expressionless: