DodHeimsGard

Αν οχι η αγαπημενη μου μπαντα, τοτε σιγουρα η αγαπημενη μου!:stuck_out_tongue:
Καθως πληκτρολογω αυτες τις γραμμες, το Θεριο μου λεει οτι δεν εχει ακουσει τιποτα περα απο το Ion Storm, και ομως εγω πρεπει να πιω και αυτο το ποτηρι και να συγκρατηθω ωστε να γραψω μια mini (θα δειξει) εισαγωγη για την μπαντα, ωστε να μαγευτουν και αλλοι απο αυτο το φαινομενο που λεγεται “Dodheimsgard”!!

Η μπαντα δημιουργηθηκε το 1994, στο Οslo της Νορβηγιας. Μια χωρα με παραδοση στο black metal. Oι μουσικοι που ηταν στο αρχικο σχημα, καθως και οσοι περασαν κατα καιρους και συμμετειχαν σε διαφορα αλμπουμ, μονο τυχαιοι δεν μπορουν να θεωρουνται.

Η ιδιοφυια που ονομαζεται Yusaf Parvez (ποιο γνωστος ως Vicotnik) συνεργαστηκε με κορυφαιους καλλιτεχνες του black metal χωρου, οπως Fenriz, Apollyon, Czral, Aldrahn, Kvohst…
Αποτελεσμα ηταν αλμπουμ με καθαρες black διαθεσεις, οπως το πρωτο τους αλμπουμ, Kronet Til Konge. Ακολουθωντας αλλα μονοπατια, και με οιωνους τα αλμπουμ Monumental Possession & Satanic Art(EP), το 1999 σκαει σαν βομβα το 666 International! Eνα αλμπουμ που θεωρειται το καλυτερο τους και ο λογος που εγιναν γνωστοτεροι, βγαινοντας στο προσκηνιο.

Το 666 International, με βαση την black metal, με πολλα industrial στοιχεια και σε συνδιασμο με τους απιστευτους στιχους και την ερμηνεια του Aldrahn, ειναι αυτο που λεμε: “απο ποιο πλανητη ηρθε?” :stuck_out_tongue:

Η μπαντα συνεχιζει να εξελισσεται και το 2007 κυκλοφορει το Supervillain Outcast, με αλλαγες στο line-up και με την απουσια του Aldrahn στα φωνητικα, που εξαρχης μαλλον πικρανε πολλους, αλλα ο Kvohst ειχε αντιθετη αποψη 8)
Το αλμπουμ εχει πιο αμεσο στιχο και δεν δινει τοση βαση στην ταχυτητα, περα απο μερικες εξαιρεσεις.

Οι Dodheimsgard περα των οσων μας εχουν χαρισει μεσω της δισκογραφιας τους, μας καναν την τιμη και πατησαν ποδι στην Ελλαδα, δινοντας απιστευτες συναυλιες σε Αθηνα και Θεσσαλονικη!! Ωστοσο, μετα απο λιγο καιρο γνωστοποιείται η αποχωρηση του Kvohst απο την μπαντα, για δικους του προσωπικους λογους.

Μετα την αποχωρηση του Kvohst λετε να γυρισει ο Aldrahn??:-s
Ποιο το αγαπημενο σας αλμπουμ?
Εντυπωσεις απο τις συναυλιες σε Αθηνα-Θεσσαλονικη, εφοσον και εαν πηγατε!!

Και επειδη ολα τα παραπανω ειναι π**** μπλε και μωβ @@@ βαλτε το 666 International να παιζει!!!

Αν και δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις με τον χωρο στον οποιον ανηκουν, τους ακουσα απο περιεργεια οταν βγηκε το Supervillain και κολλησα ασκημα. 666, Monumental στην συνεχεια. Το live ηρθε και με εκανε να τους ερωτευτω.

Βακιλε ωραια εισαγωγη, στουμε για τις πλεροφοριες.:stuck_out_tongue:

δεν ειμαι ο φανατικοτερος οπαδος τους αλλα το 666 ειναι κορυφαιο στο χωρο του
η κραυγη IIIII AAAAAMMM ειναι τρομερη και γενικα ο Aldrahn μαζι με τα πορωτικα rifs του Yusaf(:slight_smile: ) δινουν παρανοικη ατμοσφαιρα
στο λαιβ δεν πηγα…:frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Ε ναι, σε επρηξα, αλλα ηθελε @@ για να τους δεις live!! :lol: :stuck_out_tongue:

εδιτ: Τοτε εγω γιατι πηγα? :lol:

Αυτα ειναι του σατανα και οπως απεδειχθη απο αντικειμενικα επιχειρηματα,η μπλακ ειναι ΣΑΒΟΥΡΑ και δεν θελω να λεγομαι σαβουρογαμης κ σαβουροακουης,και γι αυτο δεν ακουω τετοια.

Καλα εγω φταιω που κανω ολοκληρη μνεια στις πρωτες σειρες! :stuck_out_tongue:
Ρε ο Vicotnik αρειανος ειναι…Ακου σε λεω και δεν θα χασεις!
Οσο για το σαβουρογαμης, ειναι τιμητικο νομιζω :stuck_out_tongue:

λιγο εκτος τοπικ
ε οχι και σαβουρα η black,εχει φανατικους οπαδους παντου και εχει δημιουργησει πλεον και δικο της lifestyle , ιδεολογια πες το οπως θες(βεβαια οι ανθρωποι δημιουργουν ιδεολογια και lifestyle αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)
και δεν ειναι καθαροαιμο οι DHG

Nαι εγω πλακα κανω,απλα εγινε σχετικος χαμος αυτες τις μερες σε αναλογο τοπικ,γι αυτο το ειπα.
Δεν θεωρω τη μπλακ σαβουρα,απλα δεν μου αρεσει τοσο.

Ωραιος ο Βακιλλος!Εξαιρετικη δουλεια.Το 666 ειναι ενα δειγμα του τι γινοταν στην Νορβηγια
κοντα στο 2000.Απλα σκεφτειτε τι κυκλοφορησε εκεινη την εποχη.Οι DHG ειναι θεοι.
Οι λεξεις πρωτοποριακο,μοντερνο,πανεξυπνο και αλλα ωραια πραγματα απεκτησαν υποσταση
οταν κυκλοφορησε το 666.Τι να λεμε τωρα.Μονο στο ακουσμα της συναυλιας ειχα παθει παρακρουση.

Εγω μονο γαλα δεν κατεβασα!:stuck_out_tongue:

Σιγά ρε με τους φλώρους! ¶κου και λίγο κανονική μουσική!

+1 :thumbup:

Έχω ακούσει το 666 International.Μπορώ να παραδεχτώ ότι αυτό που άκουσα ήταν σίγουρα ξεχωριστό και διαφορετικό, σαν να είχε αναμίξει στοιχεία απο ένα σωρό πράγματα, αλλά παρόλα αυτά δεν μου ‘μίλησε’ ως μουσική. Πού μίσος σαν συναίσθημα και δεν μου άρεσε αυτό. Just not my cap of tea.

Δεν υιοθετουμε τετοιες αποψεις και χαρακτηρισμους κυριες και κυριοι.
Προμελετημενο εγλημα!
Βρε ουστ! :stuck_out_tongue: :lol:

Δεν διαφωνω, κι εγω τρελενομαι για DHG αλλα αν γραφεις τετοια για το International 666 τοτε τι πρεπει να πουμε για το Virus STN των Diapsiquir ?

Το 666 κυκλοφορησε και κατι χρονια νωριτερα ομως…

Θυμαμαι που το χες προτεινει και ολο λεω να το τσεκαρω.

Απ την αλλη, η αρχη στο ολο πρωτοποριακο DHG θεμα εγινε αδιαμφισβητητα με το Satanic Art. Και επειδη το αβαντ γκαρντ μετρα πολλα χρονια, μη ξεχναμε και τουτους. Περι πρωτοποριας το αναγνωσμα.

Ασχετο: Δειτε εδω: http://www.metal-archives.com/band.php?id=4883

Τους αναφερει ως active:!:

Οι ΔΗΓ ειναι τα μεγαλυτερα φλωρακια που εχουν εμφανιστει ποτε στην μεταλ κοινοτητα!!! Εγω νιωθω ντροπη που βρισκονται στον μουσικο χωρο που ο Oddin με εβαλε να προστατευω! Ειναι μαζι με τους My Chemical Romance, My Dying Bride και κυριως τους Suicidal Tendencies τα καλυτερα συγκροτηματα για τα emo!!! Ντροπη και Αισχος!!!

Κάτσε,ούτε εγώ τους πάω, αλλά για πιο ακριβώς λόγο τα λές όλα αυτά? Εκτός αν κάνεις πλάκα…:-k

Τα λεει ολα αυτα, γιατι τους ακουω εγω, που ειμαι σκατοφλωρος του κερατα! :lol: