Domine

Για τους ιταλούς Domine ποια είναι η γνώμη σας. Αν και γραφικοί για πολλούς, εμενα με πορώνουν!! Και το καινούριο τους album πάρα πολύ καλό…
Lord Elric rules!! xexe:p

Eχω ακούσει μόνο το Champion Eternal το οποίο είναι ένα πολύ καλό δείγμα επικού Heavy/Power…8)

Οι Domine είναι το αγαπημένο μου ιταλικό metal group! :respect:

Τα demo τους Champion Eternal (1989) και Demo '94 (1994) είναι αξεπέραστα! :metal:

Από εκεί και πέρα, το πρώτο τους album Champion Eternal (1997) είναι μεγάλη δισκάρα του επικού heavy-power, αλλά υστερεί στην παραγωγή…
Το επόμενο Dragonlord του 1999 είναι πιο τετριμμένο power και λιγότερο επικό, γι’ αυτό δεν μου αρέσει τόσο!
Το Stormbringer Ruler (2001) είναι μια επιστροφή στα παλιά και έχοντας καλή παραγωγή και βελτιωμένα φωνητικά, ίσως είναι το αγαπημένο μου!
To Emperor Of The Black Runes (2004) είναι σχεδόν εξίσσου καλό…
Όσο για το φετινό Ancient Spirit Rising, δυστυχώς, το θεωρώ το κατώτερό τους, διότι ξεχώρισα μόνο 2 - 3 τραγουδάρες…

Πολύ καλή μπάντα! Τα αγαπημένα μου είναι τα Champion Eternal, Emperor Of The Black Runes, ενω το Ancient Spirit Rising το θεωρώ από τα καλύτερα albums της χρονιάς μέχρι στιγμής.

ενω δε μου αρεσει το ιταλικο power ιδιαιτερα, οι domine ειναι καλοι. πολυ καλοι. αλλα ρε γμτ…δε μου αρεσουν τα φωνητικα τους ιδιαιτερα. με χαλανε λιγο…ειναι βασικα ο λογος που εχω καμποσα χρονια να τους παρακολουθησω, αλλα σκοπευω να ασχοληθω ξανα με αυτους καποια στιγμη στο μελλον…

Θα έλεγα πώς δεν είναι η τυπική Ιταλική power μπάντα (π.χ. Rhapsody, Labyrinth) Περισσότερο heavy-epic. Τα φωνητικά προσωπικά τα βρίσκω ΟΚ. Εδώ μπάντες με αισχρά φωνητικά (Μanilla Road, Cirith Ungol) θεωρούνται μπάντες θρύλοι (για το underground πάντα) Οπότε τα φωνητικά σίγουρα παίζουν ρόλο, αλλά δεν είναι"ανασταλτικός" παράγοντας για να σου αρέσει μία μπάντα.

επιτελους ξανααπανταω. ειχα γραψει απαντηση και μετα πριν το στειλω εκατσε προβλημα με server και μλκιστηκε…

λεπον, οντως ειναι ανετα στο χωρο του heavy/power η καλυτερη ιταλικη μπαντα. για πιο heavy με επικο ηχο παμε για doomsword.επισης για από πιο prog μεριά ειναι και οι eldritch. αυτους τους τρεις γενικα γουσταρω απο ιταλια

και οι labyrinth ειχαν βγαλει ενα δυο καλα δισκακια, αλλα οι domine ειναι γενικα καλοι στις κυκλοφοριες τους.

από την άλλη, συμβαινει το ιδιο με τους manilla road. με ενοχλουν τα φωνητικα, και ενω μου αρεσει η μουσικη τελικα καταληγουν να πιανουν σκονη στο ραφι μου. cirith ungol δεν εχουν τοσο ιδιαίτερα ωστε να μη τους ακουω ομως. αυτο βεβαια παει με το γουστο του καθενος. υπαρχουν ατομα πορωμενα με manilla, ενω εγω δε πεθαινω καθολου…

που λες eagleheart, δεν ειναι ακριβως το θεμα ‘δε μου αρεσουν’. τους βρισκω καλους, αλλά η φωνη ειναι βασικό θέμα. τουλαχιστον αναγνωριζω την αξια τους, ενω αλλοι λογω φωνης τους κραζουν. ξερω τετοια ατομα προσωπικα, και δε συμφωνω μαζι τους…:wink:

Λοιπόν, όσο αφορά τους Doomsword, περισσότερο προς του doom θα έλεγα ότι κλίνουν. Για καθαρά epic θα σου έλεγα να τσεκάρεις τους Wotan. Πάρα πολύ καλοί! Για Eldritch συμφωνώ κι επαυξάνω, από τα πρώτα ακούσματα μου φαίνεται δισκάρα το Blackenday κιόλας! Επίσης μην ξεχνάς τους Time Machine. Τελευταία, μία μπάντα πού μου έκανε πολύ καλή εντύπωση (power/prog) ήταν οι Εmpyrios, τους οποίους ανέφερα και σε άλλο τόπικ.
Όσο αφορά τα φωνητικά, σίγουρα παίζουν ρόλο, αλλά κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα με αυτό. Π.χ εγώ ποτέ δεν “χώνεψα” τον Shelton, ενώ από την άλλη γουστάρω κάργα τους Γερμανούς Sacred Steel οι οποίοι επίσης έχουν “περίεργα” φωνητικά.

αν και βγαινουμε λιγο οφ τοπικ, δε πειραζει, ειναι εποικοδομιτικη συζητηση.:slight_smile:

οι doomsword παντως εχουν τιγκα επικουρα κατ εμε.δε θα ελεγα βασικα ομως doom, αλλα νταξ ναι, δεν ειναι τυπικο heavy.

wotan εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δε τους εχω τσεκαρει ακομα. eldritch εχουν και τα παλια που ειναι πολυ καλα οπως τα seeds of rage, headquake και το κλασσικο el ninio (δε θυμαμαι πως ακριβως λεγεται). ειχαν βγαλει και ενα αλλο που δε το χω ακουσει ακομα δυστυχως.

time machine τους ξεχασα οντως, παρα μα παρα πολυ καλοι. αν και στα τελευταια πεσαν λιγο.

empyrios που λες τους εχω ακουσει αλλα οχι απο σενα. σε εχω δει να τους αναφερεις παντως αν και απο αλλου τους ειχα πρωτοακουσει.

α, και sacred steel, εχω ακουσει δυστυχως δυο απο τα τελευταια και δε μ’αρεσαν. αν και ολοι λενε πως τα πρωτα ειναι τα καλα τους (τα δυο πρωτα βασικα). θα τα τσεκαρω 100%, επειδη το χω υποσχεθει και σε φιλο.

αλλα τι να πρωτο ακουσεις ρε γμτ…τοσα βγαινουνε…:slight_smile: :wink:

Και μιάς και μιλάμε για Ιταλικές μπάντες να αναφέρω τους επίσης πολύ καλούς Elegy (ίδιο ύφος με Eldritch πάνω κάτω) Δυστυχώς, η ευτυχώς όμως οι μπάντες πού είναι πιο εμπορικές είναι αυτές σαν τους Rhapsody & Labyrinth με αποτέλεσμα να δημιουργείται μία “πλασματική” εικόνα σε άτομα πού δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή με αυτό (ότι είναι τραλαλά κλπ) Τόσα ξέρουν, τόσα λένε! :wink:

Υπάρχουν και ιταλοί Elegy? :-k
Μόνο τους ολλανδούς γνώριζα… :-s

Εχεις δίκιο, τα μπέρδεψα, και μάλλον φαίνεται και από αυτά πού έγραψα ποιός ήταν ο λόγος γι’αυτό!

Τους θυμάσαι support στους Stratovarius το 1997; :-k
[SIZE=“1”]Στην ηχογράφηση του Visions Of Europe…[/SIZE]
Τότε που είχαν ακυρώσει οι Conception! #-o

Ωραία εμφάνιση και φωνάρα ο Ian Parry! :slight_smile:

εκει κοντα νομιζω ειχε βγει το state of mind. πωπω…ωραιος δισκος ρε γμτ…

Για πείτε καμιά γνωμή για το Ancient Spirit Rising!

Εμένα μου άρεσε πολύ. Είναι λιγο πιο κάτω από τις αγαπημένες μου δουλειές τους, αλλά η άποψή μου είναι θετικότατη. Μπράβο στους Domine. Όταν μια μπάντα βγάζει σταθερά πολύ καλούς δίσκους ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Εμένα, δυστυχώς, είναι αρκετά πιο κάτω από τα παλιότερά τους και χαλάστηκα λίγο! :frowning:
Τα “Another Time, Another Place, Another Space” και “How The Mighty Have Fallen” είναι τα δύο tracks που με τρελαίνουν, αλλά τα υπόλοιπα 7 δεν μου κάνουν και μεγάλο click… :dunno:

Παρόλα αυτά το θεωρώ σχετικά αξιόλογο, αλλά δεν νομίζω ότι τελικά θα το έχω στο φετινό μου top-20! :-k

Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία και οι Domine παραμένουν η αγαπημένη μου ιταλική μπάντα και ο Enrico Paoli είναι πάντα θεός και απίστευτα φιλικός - προσιτός! :respect:

[SIZE=“1”]Άσχετο: Ο τύπος είναι από τους μεγαλύτερους metalheads της Ιταλίας!
Είχε (το 1999, δεν ξέρω πόσο έχει φτάσει σήμερα) συλλογή από 6.000 βινύλια! :bow: [/SIZE]

Που ηταν αυτο το τοπικ τοσο καιρο??
Αγαπημενη μπαντα!!Και γενικα στην Ελλαδα εχουν αρκετο κοινο…φερτε τους ρε σε κανα κλαμπακι να παμε οι πιστοι να γουσταρουμε!!!
Αγαπημενο μου ειναι το Dragonlord το οποιο ελιωνα οταν βγηκε!!Ολα τα αλμπουμ τους μου αρεσουν ομως εξισου!!Χαρακτηριστικο παραδειγμα μπαντας που δεν εχει εκτιμηθει ακομα…Το Ancient Spirit Rising στεκετε πολυ καλα,εχει κομματαρες μεσα!!Ειναι μεσα στο τοπ 10 της φετινης χρονιας για μενα!

Απιστευτη βραδια η χτεσινη στο 8ball.
Οι ιταλοι μας θυμισαν γιατι λατρευουμε το epic metal και Morby μας υποχρεωσε να υποκλιθουμε στην φωνη αλλα και την ολη παρουσια του.
Οι solitary sabred και ιδιαιτερως ο frontman τους ηταν ψαρωτικοι αλλα οι wrathblade κουρασαν καθως κατεμε ειναι μια σπουδαια στουντιο μπαντα με υλικο ομως δυστροπο ως προς την «ζωντανη» αποδοση.

Κ Αθηνα ειχασ σπειρει το χειμωνα,φωναρα ο Morby και ανατριχιλες.ειχε κοσμο?

Ειχε ικανοποιητικο κοσμο χωρις να γινεται πανικος.Ωστοσο το δεσιμο κοινου και μπαντας ηταν ολοκληρωτικο.

1 Like