Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

χαχαχα!!ευχαριστώ Χρήστο!κι εγώ την αγαπώ!:smiley:

Love Like Blood - Exposure (1995)

Παλιος ο δισκος, αλλα τον ακουσα προσφατα για πρωτη φορα, οπως και την μπαντα επισης. Ωραια φωνη ο τυπος στα φωνητικα, δυο με τρεια τραγουδακια στην αρχη μου φανηκαν βαρετα αλλα τωρα ολα οκ. Τον συμπάθησα πολυ αυτον τον δισκο και ειπα να τον προτεινω εδω :slight_smile:

Evig Natt - Darkland

Gothic/Doom/Death Metal απο Νορβηγια με καθαρα γυναικια φωνητικα και brutal αντρικα
Πολυ ωραια κομματια,καλη παραγωγη και μου ακουγονται πορωτικοτατα τα τυμπανα!

Nταξ, γαμησε το απο πανω!Γαμω τις φωνες και οι δυο, τραγουδαρες ενα και ενα, και πολυ gothic στοιχειο για να γουσταρουμε. Until the end και αντε γεια :slight_smile:

Μιας και δεν ποσταρει κανεις…

Moonshine - Eternal ( 2008 )

Kορεατες, τελειος gothic δισκος με αρκετα black metal σημεια. Πολυ ατμοσφαιρα, περιεργα και μη βαρετα φωνητικα
περιεχει μπαλαντες, αλλα και γρηγορα black κομματια
και ωραια πληκτρα.
Εγκρινω.

Λοιπον

Αυτους εδω τους ειχε αναφερει ο Μανος παλια και (σαν κλασσικος καλος μλκς) δεν εδωσα ιδιαιτερη βαση. Μπανταρα μεγατονων, για τα γουστα μου τουλαχιστον. Το μουσικο τους υφος ειναι αρκετα ιδιαιτερο, δε μπορεις να πεις πως κατατασσονται καθαρα καπου καθως εχουν απο goth metal επιρροες μεχρι dead soul tribe στοιχεια (το vibe ειναι παρομοιο, ή εστω, οτι πιο κοντινο θα μπορουσε σε φασεις). Δεν ειναι τυχαιο δλδ οτι ειχαν περιοδευσει μαζι κατι φεγγαρια πισω. Αυτη ειναι η πρωτη τους δουλεια και κατ εμε η καλυτερη, αν και για να πω την αμαρτια μου, τα αλλα δυο δεν τα χω ακουσει και τοσο καλα, επειδη εφαγα τρελο σκαλωμα με τουτο (παιζει εδω και κατι μηνες, ανα καιρους). Λιγο συναισθημα, λιγο brutάl (λιγο ομως, vox ξεσπασματακια τυπου Opeth), πολυ μελωδια και γνκ γαματη μπαντα. Κριμα που διελυσαν το μαγαζι, πιστευω πως ειχαν πολλα ακομη να προσφερουν.

Κλικι!: http://www.youtube.com/watch?v=hE1OM4SMFBo

Ωραίο κομμάτι είναι!:slight_smile:

Κι ο δισκος επισης ωραιος! Επενδυστε! Αν οχι με χρηματα, με ακροασεις, εστω.

Γαμησε κανονικοτατα! Φοβερο cd! :thumbup:

Bosnia - Nazarene Hallucinations

Εδώ έχουμε κάτι τυπάκια από το Denver. Η τελευταία τους δουλειά λέγεται Nazarene Hallucinations. Τους χαρακτηρίζει το χαμηλό κούρδισμα στα όργανα και τα όμορφα ριφάκια. Θα βρείτε διάφορες επιρροές από Neurosis, His Hero Is Gone και άλλους. Χαρακτηρίζονται ως blackened doom crust!

Με μια λέξη…ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!

Σόρρυ αν έχει αναφερθεί πάλι…:razz:

Εχω πορωθει με τους Agalloch.Παιζει τπτ παρομοιο δλδ πιο πολυ μουσικη και λιγοτερα λογια???:-k

Για ρίξε μια αυτιά στους Drudkh…πιο πολύ πατάνε στο black βέβαια, παρά στο folk…

Δοκιμασε και Falkenbach

επαναφερω παλιοτερο post μου
Roland_Grapow δοκιμασε να ακουσεις αυτη τη δισκαρα…

Alcest, Austere αν την παλεύεις με τα ουρλιαχτά (ιδίως για τους δεύτερους).

+1

Moments in Solitude και άγιος ο θεός! 8)

Hello everyone!

Our third album is finally ready! Sleepwalking in a Nightmare will be released in the autumm 2010 by Firebox Records. Before that we are going to release one web-single from the album. The web-single is out now and it’s called Wounded by Broken Dreams!

All music is recorded by Arttu Sarvanne at Studio Watercastle, except all synths are recorded by Teemu Liekkala. Mixed by Arttu Sarvanne. Mastered by Mika Jussila at Finnvox Studios.

Mikko Ojala - Vocals & Guitar
Inka Tuomaala - Bass & Synths
Joonas Paananen - Guitar
Eliisa Tuomanen - Female Vocals
Markus Lehtinen - Drums

Guest Sleepwalkers:
Anne Hämäläinen: violin
Eliisa Tuomanen: clarinet
Harri Kauppinen: voice of the narrator, vocals in Into the Blind World and some backing vocals

Νέος δίσκος Dark The Suns, τα 2 προηγούμενα ήταν τρομερά ατμοσφαιρικά αμπλουμάκια, αναμένουμε το 3/3!

Ωραιοι οι Dark The Suns, με δυο αλμπουμς που σπερνουν 8)

Τεσπα,

Ακουω το παρακατω περιπου δυο μηνες και για μενα ειναι απο τα καλυτερα της χρονιας.
Δεν ξερω αν το εχει προτεινει/αναφερει κανεις πιο πισω, λοιπον

Mortemia - Misere Mortem

Προκειται για σολο δισκο του κυριου Morten Veland ( Sirenia, ex- Tristania ).

Μιξη σκοτεινου μεταλ και κλασσικης μουσικης συμφωνα με τα λεγομενα του μαισπεις

http://www.myspace.com/mortemiano

Υπεροχες χορωδιες σχεδον σε καθε τραγουδι, κυριως στα ρεφρεν. Θα το λατρεψετε.:smiley:

Οι φιλοι των Swallow The Sun, October Tide κτλ… θα γουσταρουν καργα!
Κλασσικο μελωδικο doom/death εκ σκανδιναβιας…
Εχει και μια πρεζα γυναικια φωνητικα

Nox Aurea - Ascending In Triumph

Για οποιον ενδιαφερεται,στους Ρωσους.Για να δουμε…