Ατμοσφαιρικες / Doom / Gothic Metal κυκλοφορίες - προτάσεις

Εμένα πάντως και το προηγούμενο μου άρεσε!
Αλλά κι αυτό ωραία το περιγράφεις, οπότε θα ακουστεί!:smiley:

Το προηγούμενο είναι υπέροχο, απλά ο φίλτατος Xemmas δεν έχει ιδέα :smiley:

Δηλαδή γουατ δε φακ, το “Gone” είναι από τα πιο συναισθηματικά κομμάτια που 'χω ακούσει.

Είσαι πλέον φινλανδόφιλος :slight_smile: είμαι τόσο περήφανη!:smiley:

Dude…

It’s Xemnas…
Ζεμνας. 8)

Και οσο για το [I]Gone[/I], ειναι το ενα απο τα δυο συνολικα τραγουδια που αξιζουν απο το προηγουμενο. Μην με αναγκασεις να το ξεθαψω τωρα γιατι βαριεμαι :stuck_out_tongue:

Ωραίος ο δίσκος, κατώτερος απ’ τους άλλους 2 για μένα βέβαια, αλλά η ουσία είναι ότι έχουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Εκτός απ’ τους Dark The Suns, οι Mikko και Inka έχουν ένα ακόμη project με τίτλο [B]Crowned With Black[/B], όπου παίζουν ίδιες μουσικές. Κυκλοφόρησαν ένα EP το 2010 με τίτλο “The Dragon Age EP”.

http://www.myspace.com/crownedwithblack

Παίδες έχετε να μου προτίνετε κανα συγκρότημα που να παίζει ατμοσφαιρικό metal κοντά στο στυλ των Katatonia…??

Θα σε χάλαγαν τα γυναικεία ή death growls φωνητικά ή ακόμα και ο συνδιασμός αυτών των δύο? Aν όχι…θα σου πρότεινα να ακούσεις Draconian. Έχουν ατμοσφαιρική μουσική! Ξεκίνα με τα Where Lovers Mourn και Arcane Rain Fell, αν θες να πάρεις μια γεύση. Και εγώ δε ξέρω πάαρα πολλά, μη φανταστείς, αλλά θα σου πρότεινα να ακούσεις, αν δεν έχεις ήδη ακούσει, τους Anathema, My Dying Bride και τα πρώτα των Paradise Lost, τους Swallow The Sun, Saturnus, Rapture, Agalloch, Forest Of Shadows και μερικά που βρήκα τώρα και δεν έχω προλάβει να ακούσω αλλά είναι κοντά σ’αυτό που ζητάς…Daylight Dies, Novembre, Novembers Doom, The Foreshadowing, Antimatter και The Fall of Every Season. Ελπίζω να βοήθησα με τις προτάσεις μου!

Υ.Γ.Λατρεύω τη μουσική των Elegeion και των The 3rd And The Mortal (φέρνουν περισσότερο σε γκόθικ, βασικά οι πρώτοι, αλλά έχουν ατμοσφαιρικό ήχο και πιστεύω ότι θα σου αρέσουν…)…και άκου επίσης τους Mourning Beloveth! Αυτά…

Παρτε και τις σελιδες του thread πιο πισω.

Μερικοι ( + εμενα 8) ) εχουν προτινει απιστευτα διαμαντια εδω μεσα.
:wink:

Spacetrucker προσθεσε και μπαντες οπως οι Lethian Dreams,Virgin Black,Mourning Beloveth,Doom:Vs Και Pantheist!

ναι…αυτά μόνο αν ψάχνει κάτι κοντά στο ύφος του πρώτου δίσκου γιάτι αν απο Katatonia έχει ακούσει μόνο τα τελευταία, τότε θα αναρωτιέται “μα τι μου λένε?”

αλλά και πάλι, το funeral doom των pantheist καμία σχέση δεν έχει…τέσπα

εγώ να προτείνω τους Rapture…πάρα πολύ κοντά στους Katatonia της μεσαίας εποχής (discouraged ones, tonight’s decision) χωρίς να φτάνουν τα επίπεδα παραίτησης και μιζέριας αυτών των δίσκων…

ενδεικτικά απο κάθε album



Χμ…πρέπει να αναφερθεί εδώ μέσα και το παρακάτω έπος

Συλλογή με κομμάτια από empyrium (το καινούριο συγκεκριμένα), Nest, Neun Welten, Tenhi, Ulver, October falls, Dornenreich, κλπ.
Περιττό να πω ότι είναι υπέροχο και ότι το εχω λιώσει :smiley:

Tenhi 8)

Και επειδη τελειωνει ο χρονος και εχουμε και γιορτες να κανουμε ενα υπερποστ(:?) για οποιονδηποτε που θελει να βλεπει ενεργο αυτο το θρεντ. 8)
Παρακατω η λιστα με δέκα-οχτώ φετινα τα οποια πρεπει να προσεχθούν, άλλα λιγο, άλλα περισσοτερο :slight_smile:

  1. [B]Agalloch[/B] - Marrow of the Spirit
  2. [B]Catamenia[/B] - Cavalcade
  3. [B]Mortemia[/B] - Misere Mortem
  4. [B]Tristania[/B] - Rubicon
  5. [B]Dark The Suns[/B] - Sleepwalking In a Nightmare
  6. [B]Daylight Misery[/B] - Depressive Icons
  7. [B]Evig Natt[/B] - Darkland
  8. [B]In Mourning[/B] - Monolith
  9. [B]October Tide[/B] - A Thin Shell
  10. [B]Poisonblack[/B] - Of Rust And Bones
  11. [B]Reflexion[/B] - Edge
  12. [B]The Foreshadowing[/B] - Oionos
  13. [B]Therion[/B] - Sitra Ahra
  14. [B]Cradle Of Filth[/B] - Darkly, Darkly, Venus Aversa
  15. [B]The Vision Bleak[/B] - Set Sail To Misery
  16. [B]Remembrance[/B] - Fall, Obsidian Night
  17. [B]Nox Aurea[/B] - Ascending in Triumph
  18. [B]Ereb Altor[/B] - The End

Ε, νταξ, ειναι και μερικα που τα ξεχασα, αλλα καπως ετσι ειχε η χρονια για φετος.
Περιμενω Sirenia και Nightwish κ.α. για του χρονου. 8)

Εδιτ-οφ τοπικ: Το απο πανω της Νεφελης το εβαλα φοντο στο PC μου 8)

Eντάξει…και Agalloch πρώτοι πρώτοι και φόντο το cd!
Με συγκινείς steve!!:smiley:
Tων Vision Bleak το περίμενα καλύτερο…:frowning:

Tυχαια η σειρα, δεσποινις! Μην χαιρεσαι που βλεπεις Agalloch στο 1. 8)
Και οσο για The Vision Bleak θα συμφωνησω :wink:

[B]Ludicra[/B] - The Tenant (2010)

Αυτό βγήκε το Μάρτη που μας πέρασε από την Profound Lore (αυτή τη στιγμή η πλέον hot εταιρεία στο metal) και στο τέλος της χρονιάς φιγούραρε σε αρκετές underground metal λίστες με τα καλύτερα της χρονιάς (ιδίως στις ΗΠΑ).
Οι [B]Ludicra[/B] λοιπόν από το bay area είναι μια all-star μπάντα και αυτό είναι το 4o άλμπουμ της. Εδώ βρίσκουμε τον John Cobbett ([B]Hammers of Misfortune[/B], ex-[B]The Lord Weird Slough Feg[/B]) στην κιθάρα, τον Ross Sewage (έχει παίξει με [B]Wolves in the throne room[/B]) στο μπάσο και ο Aesop Dekker ([B]Agalloch[/B]) στα ντραμς, συνοδευόμενοι από δυο τραγουδίστριες.

Παίζουν κατά βάση [U]πολύ[/U] μελωδικό black metal, αλλά πέρα από 3-4 διάσπαρτα blasts που θα μπορούσαν και να λείπουν, δε θα βρείτε black metal εδώ. Κυριαρχούν οι μεσαίες ταχύτητες, καθόλου πλήκτρα, λίγα αλλά πολύ καίρια ακουστικά σημεία που σπάνε όμορφα την ατμόσφαιρα. Αλλά πάνω απ’όλα πολύ εύστοχα και εμπνευσμένα leads και μελωδίες, δυο-τρία ανατολίτικα θέματα και κυρίως αρκετή έμπνευση. Μου φέρανε χαλαρά στο νου 90ς φιλανδίες τύπου [B]Amorphis[/B] και [B]Sentenced [/B](εννοείται με Jarva) αλλά μην το δέσετε και κόμπο αυτό.
Βασικά για να μ’άρεσε κι εμένα τέτοιος δίσκος καταλαβαίνετε ότι μάλλον είναι καλός. :stuck_out_tongue:

Χεμνας τσέκαρε:


Ωραίοι ακούγονται!

Σορυ αν αργησα να απαντησω απλα μου εχουν πεσει πολλα για να ακουσω τον τελευταιο καιρο.

Aκουσα το απο πανω, αλλα και δυο-τρεια κομματια απο τα παλια τους να δω περιπου τι παιζει γενικα η φαση, και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα. Οσο για το [B]The Tenant[/B] θα πω μονο οτι ευκολα και μενα μου θυμισαν παλιους Αmorphis. Mεγαλα κομματια σε διαρκεια, ΠΟΛΥ μελωδια, και σε μερικα σημεια ειχε κατι ακυρα τελειως καθαρα φωνητικα που με ξενερωσαν.

Μια χαρη ομως Bleeding,…
Kαλυτερα λεω γω αυτα που ειναι πολυ μελωδικα για το μπλακ μεταλ θρεντ να μην τα προτείνουμε εδω, αλλα απο κει. Και ασε τους trve να τα κραζουν. Σιγα. Peace, και επανερχομαι με φετινο. 8)

Κάτι άκουσα για νέο δίσκο μέσα στο 2011 απο τους μέγιστους Septic Flesh…
Για πείτε λεπτομέρειες!!!

Μεσα στο 2011 το νεο SepticFlesh, κοντα στο Μαρτιο πιστευω.
Περιμενω πολλα απο την φιλαρμονικη ορχηστρα της Πραγας, αλλα και απο τον Peter Tagtgren :stuck_out_tongue: