Doom κυκλοφορίες

(επιτέλους) επανακυκλοφορεί μαζί με το ep I Am Dying σε βινύλιο από την Profound Lore
http://www.earsplitcompound.com/site/2015/01/16/warhorse-massachusetts-doom-legends-to-reissue-debut-lp-and-final-ep-via-southern-lord/

[B][I][U]Saturnalia Temple - To The Other[/U][/I][/B]

  1. Intro 01:19
  2. ZazelSorath 06:06
  3. To The Other 08:49
  4. Snow Of Reason 07:59
  5. March Of Gha’agsheblah 05:21
  6. Black Sea Of Power 07:31
  7. CrownedWithSeven 05:29
  8. Void 05:15

Σε λίγο καιρό βγαίνει και αυτό εδώ. Καλή περίπτωση κλασσικού ψιλοεπικού doom.
https://www.youtube.com/watch?v=DTp7hSCH5Cw

Ωραία πράματα αλλά νομίζω ότι πρέπει επιτέλους να γίνει μια αναφορά στους Doomocracy.

Αυτή η μπάντα με το πιο άθλιο όνομα έβερ για τέτοιο συγκρότημα (σόρι κοπέλια αλλά έτσι είναι) είναι ό,τι πλησιέστερο στους Solitude Aeturnus έχει βγει εδώ και πολλά χρόνια, κι αυτό δεν είναι καθόλου υπερβολή. Λόγω τιμής, απ’ το “Alone” έχω να ακούσω τόσο γαμάτο, εκφραστικό, πηγαίο epic doom. Στηρίξτε τους όσο περισσότερο γίνεται γιατί έτσι θα συμπληρώσουμε όλο το “σετ” δικών μας doom συγκροτημάτων παγκόσμιας κλάσης: μετά τους Universe217 στο πειραματικό doom και τους Agnes Vein στο πιο ακραίο doom (ας το πούμε έτσι να ξεμπερδεύουμε), τώρα και οι Doomocracy στο πιο παραδοσιακό. Τέλεια δεν είναι;

:vibrate:

Έτσι ακριβώς. Για τόσες μπάντες κατα καιρούς ακούμε ότι παίζουνε επικό ντουμ κτλ, αλλά επιτέλους αυτή τη φορά κάτι που είναι πραγματικά κοντά σε ατμόσφαιρα στους άρχοντες για μένα του είδους. Φοβερός δίσκος

Ακουστε τον εδω

μαγκες δεν εχω καμια επαφη με το ειδος θα ελεγα πως το αντιπαθω μπηκα απλως να γραψω το ποσο μαλακας εχω μεινει με τους procession και ποσο μαλακας ειμαι που τους εχασα ειλικρινα οτι καλυτερο τα αλανια

Μπήκα λίγο να εκθειάσω αυτό γιατί μετά από τόσα χρόνια απλά έπρεπε.
Spiritus Mortis - Death Bride

Τελικά ήταν “γραφτό” φαίνεται γιατί έπιασε το μάτι μου κάτι για Solitude Aeturnus στο πόστ για doomocracy και τρέχω για ακρόαση :roll:

Παρεπιπτόντως αυτό το Alone τι δισκάρα, δε μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσαμε να ακούσουμε ακόμα από τους Solitude. Αλλά όπως έχει πεί ο Perez, το οποίο τον τιμάει και το επιβεβαιώνει με τον καλύτερο τρόπο, “I?d rather do less records and make sure they are all 100% killers”

Καινούργιο εκπληκτικό ΑΗΑΒ
“The Boats of the Glen Carrig”

Βασικά καλά είναι όλα αυτά, αλλά αυτό που για μένα είναι λυπηρό, για να μην πω εξοργιστικό, είναι ότι εδώ και κάνα μήνα έχει κυκλοφορήσει καινούριος δίσκος από ένα μεγαθήριο του είδους, και ακόμα εδώ ούτε φωνή ούτε ακρόαση:

Ακόμα δεν έχει πάρει βέβαια ούτε από μένα πολλές ακροάσεις, αλλά έχει γίνει ήδη φανερό ότι μιλάμε για άλλον έναν κλασσικό Pentagram δίσκο, μερακλίδικο ροκενρόλλ με τα όλα του ως συνήθως.

Για να δούμε, θα νιώσουμε ή θα αποδειχθεί ότι είμαστε και με τη βούλα πλέον ντιντήδες;

[B]Magic Circle [/B]- Journey Blind
Είναι οι τύποι που κυκλοφόρησαν έναν από τους καλύτερους δίσκους του '13 και που είναι και στους Stone Dagger

^^
full album εδω

[FONT=Trebuchet MS]Καινούργιοι Goatess από το επερχόμενο 2ο άλμπουμ
[/FONT]

H νέα μπάντα του Καραδήμα από Nightfall, οι The SlayerKing κυκλοφόρησαν το ντεμπούτο τους με τίτλο Sanatana Dharma, αρκετά καλό θα έλεγα με 70s επιρροές, ατμοσφαιρικό μεταλ, και τα γνωστά brutal φωνητικά του Καραδήμα. Σε ελάχιστα σημεία θυμίζει Nightfall (αφού και ο κιθαρίστας έχει περάσει από αυτούς) αλλά νομίζω ότι είναι πραγματικά αξιόλογο…

Παίδες άκουσε κανείς το “Forevermourn” των The Temple; Πολύ ησυχία έπεσε.

[FONT=Verdana][FONT=Trebuchet MS]Όχι ακόμα,αλλά για πες θα γουστάρουμε όπως με το ep?[/FONT][/FONT]

Ούτε εγώ το άκουσα, γι’ αυτό ρωτάω μπας και το άκουσε κάποιος. Τα δύο τραγούδια που υπάρχουν, πάντως, για την ώρα είναι ταμάμ.

παιδιά, μπορείτε να το ακούσετε εδώ όλο το νέο album