Dream Theater - A Change Of Drummers (αφιερωμα)

Απάντηση στον φίλο αναγνώστη Red Rum : τι εννοείς από πού προκύπτει? Από την “ιστορία των Malevolent Creation”. Παλιότερα - το 2006 συγκεκριμένα - είχα γράψει ένα αναλυτικότατο άρθρο-ιστορία-γεγονότα αυτής της μπάντας, το οποίο δεν έδωσα ποτέ για δημοσίευση. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι παρμένο από εκεί μέσα και το γνωρίζω ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ που λένε, αφού ο Jason Blachowicz ήταν προσωπικός φίλος.

Ο Jay έμενε παλιά με τον Alex Marquez. Τον θυμάστε? Αυτός έπαιζε και στους φοβερούς Demolition Hammer. Μέχρι που ο τελευταίος τον έκλεψε, πούλησε ένα σωρό πράγματα από το σπίτι για μερικά δολλάρια (=πρέζα) και εξαφανίστηκε για ένα μεγάλο διάστημα. Μετά ο Jay έμενε με τον Derek Roddy. Γενικά έπαιζε “αλλαξοκωλιές” που λέμε με όλους τους Malevolent. Για περισσότερο από ένα χρόνο ο Brett έμενε στον καναπέ του Gordon Simmons :slight_smile:
O Culross ήταν οικοδόμος :slight_smile: και την περίοδο που ήταν Φλόριδα βασικά είχε μόνο τη μπάντα. Το κακό ήταν ότι αυτός είχε παιδί από πολύ μικρός!!! Να μην μπούμε τώρα σε πολλές πολλές λεπτομέρειες, αφού θα έχει ενδιαφέρον να της δημοσιεύσω στο μέλλον σ’ένα αφιέρωμα. Αν θέλεις κάτι άλλο, ρώτησέ με. Πάντως αυτό που έγραψα είναι γεγονός και όχι απλά μία αρλούμπα.

Thanks guys για τα καλά σας λόγια. Σεβαστές όλες οι διαφορετικές γνώμες, να φανταστείτε με το Χρήστο φάγαμε ώρες για να βγάλουμε μία άκρη και ήμασταν μόνο δύο :slight_smile: εμείς θέλουμε όμως να ακούσουμε τους πάντες, οπότε θα σας δωθεί η ευκαιρία να πείτε ΕΠΙΣΗΜΑ τη γνώμη σας και να την ακούσουν άπαντες. Ορισμένοι έχουν και καλύτερη οπτική των γεγονότων από εμάς - αυτό είναι σίγουρο. Πρέπει να γράψουν.

Δεν με ενδιαφερουν καθολου οι Dream Theater,αλλα το αφιερωμα για τους
Malevolent Creation θα ηθελα να το διαβασω !
Αν δεν δημοσιευτει θα μπορουσες να μου το στειλεις να το διαβασω ?
'Η στειλτο στον Χρηστο :stuck_out_tongue:

Ω καλά, εγκυκλοπαίδεια θα γράψω για το 3ο … να δω πώς θα γράψω τις κριτικές των δίσκων που έχω αναλάβει για το Best of 00s μετά … :lol:

Τι στοιχεία αναφορικά με το άτομό μας να συμπεριλάβουμε στο e-mail;

χeχεχε…είστε μεγάλες κουφάλες(σορρυ για την λεξη):D…το δωράκι για το καλύτερο άρθρο είναι πολύ καλό…αλλά πιστεύω θα ήταν καλύτερο αν το λέγατε μετά το τέλος της όλης φάσης…
αλλά και πάλι…well done

Leviathan : ονοματεπώνυμο νομίζω και είμαστε ΟΚ. Σου είχα πει εγώ να συγκρατηθείς και πως θα σου δωθεί η ευκαιρία να τα πεις :slight_smile:

Βασικά θα ήταν βλακεία να μην επιτραπεί στον κόσμο να μιλήσει “πιο επίσημα”. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχον τουλάχιστον 15 άτομα εκεί έξω, που έχουν γνώμες ικανές να δημιουργήσουν το απόλυτο Dream Theater article ever. Το αν συμφωνούμε όλοι ή όχι, λίγο μετράει.

Τα υπόλοιπα θα τα πει ο Χρήστος, που έχει λίγο πολύ αναλάβει αυτό το κομμάτι, αφού εγώ με το 2ο μέρος ψιλοκάηκα :slight_smile:

γιατι υπαρχει κανεις που να διαφωνει με αυτο? ισαισαπου θα εχει τρελο ενδιαφερον

@ Deathster. Να διαβάσεις τα άρθρα και να ακούς Theater μπας και γίνεις άνθρωπος. Θες αφιέρωμα MC ε; Θα δούμε…

@Davidian. Εγώ όχι μπράβο ρε; :p. Άλλο που δε ζήτησες ανοιχτό debate…

@Levi. Ονοματεπώνυμο για να έχουμε και ευθύνη των γραφόμενών μας ε!

@Crimson. Θα ήταν ωραία έκπληξη, αλλά τώρα δεν είναι ωραίο εξτρά κίνητρο να ασχοληθεί κάποιος;

Όπως αναφέρουμε ο Μίλτος και εγώ θα σχολιάσουμε/απαντήσουμε καταλλήλως όπου αυτό θα κρίνεται σκόπιμο.

Ξεκίνησα ήδη το γράψιμο, θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε τις απόψεις και τα επιχειρήματα του καθενός.

ναι ,απλα εγω το λεω για να μην υπαρξει καποια αποκλιση(εστω και υποσυνειδητα) απο αυτο που αρχικα θα εγραφε καποιος.

ολα ωραια παντως :slight_smile:

δεν μπορώ να σκεφτώ πως και γιατί μπορεί να γίνει αυτό. το δώρο ίσως λειτουργήσει ως κίνητρο για κάποιον που μπορεί να μην έμπαινε στη διαδικασία, ενώ παράλληλα ως επιβράβευση για τον κόπο του. θέλαμε να είναι κάτι καλό και επειδή το δικό μου είναι στη θέση του, σου λέω ότι είναι πολύ καλό, χεχε…όπως και να έχει είναι κάτι που προσφέρει το site.

το θέμα θα εξεταστεί από πλευράς πληρότητας απαντήσεων, επιχειρημάτων, γνώσεων, δομής και για κάποιο λόγο είμαστε αισιόδοξοι ότι θα λάβουμε αρκετά - και ιδιαίτερα καλά - κείμενα.

εμενα στο μυαλο μου,μου εκατσε ετσι…(και γαμω της εξηγησεις.!!:lol:)
δεν ειπα παντως οτι ειναι κατι κακο.καθε αλλο…ειναι μια πολυ ωραια κινηση…
φυσικα εγω δεν θα γραψω κατι καθως απο την μια υπαρχουν οι λιγες(σχετικα) γνωσεις, παρα την αγαπη, και ο φανμπισμος που δεν θα με αφηνε να γραψω κατι κακο και ας ειναι αληθεια…

καλο γραψιμο σε ολους…

*και εγω το πιστευω το αποτελεσμα…8)

Πολύ ωραία τα κείμενα και έχω ήδη στείλει την συμμετοχή μου να πω και εγώ πώς την είδα την φάση.

Μια ερώτηση και μια “αν δεν το πω θα σκάσω” παρατήρηση:

  1. Αυτό το:

πάνω από τους Dream Theater βρίσκονται μόνο οι Metallica, AC/DC και Iron Maiden… κανείς άλλος.

…προκύπτει από νούμερα ή εμπειρικά ή σαν άποψη ας πούμε;

  1. στον όποιο ικανό θέλουμε να φανταστούμε που έπρεπε να καλέσουν οι Theater, εγώ ήθελα Sean Reinert και Bobby Jarzombec. Μην πω και Mikkey Dee και το ξεχειλώσω εντελώς!

Α, και στους φίλους του FII της πρώτης σελίδας, αν επιτρέπετε μια ερώτηση προσωπικής κατανάλωσης:

LTE I ή FII;

Εγώ απαντώ άμεσα ότι είμαι φόλα LTE και ότι ανήκω στους βλαμμένους κάφρους που όταν βγήκε το FII και το αγόρασαν όλο χαζή χαρά, έφαγα απογοήτευση. Συνολικά είναι ένας πολύ ωραίος δίσκος, απλά άνισος με κομμάτια και μέρη που θα ήθελα να μην είχαν υπάρξει ποτέ (όπως φυσικά το You Not Me, που σαν you or me είναι πολύ-πολύ καλύτερο). In retrospect, χαίρομαι που υπάρχει γιατί δίνει ένα πλουραλιστικό χρώμα στις κυκλοφορίες, ένα αλατοπίπερο, το οποίο έχει εκλείψει. Δεν μου φαινόταν έτσι τότε. Φυσικά όταν βγήκε το LTE ένιωσα αγαλλίαση, να, αυτό ήθελα! Δισκάρα!

Ζήτω ο Τόμας Λανγκ. Λίγο ψυχρός σεσσιονάς βγήκε το βάιμπ του στο άρθρο και νομίζω τον αδίκησε ο φίλος Μίλτος με το σχόλιο περί ομαδικού πνεύματος αλλά τώρα ξεψειρίζω! Αλλά δεν βάλατε το καλύτερο σόλο του:


…αν και δεν είναι όλο εδώ να φανεί το μεγαλείο του wtf παιξίματός του…

Sorry bro…σε παρέλειψα…:stuck_out_tongue: :slight_smile: μπριζώθηκα να γραψω και εγω κειμενάκι…είδωμεν…

Πως γινεται καποιος να συγκρινει το LTE που ειναι ενα instrumental album με εμφαση στις δεξιοτεχνικες ικανοτητες 4 αρτιοτατων μουσικων στα οργανα τους, με το FII, το οποιο ειναι ενας δισκος ενος συγκροτηματος που προσπαθει να συγκινησει τον κοσμο με ολοκληρωμενα τραγουδια και παραλληλα να προσεγγισει ενα πιο ευρυ κοινο αποκτωντας δημοτικοτητα? Δε μπορω να απαντησω καν.

Εχω μια ερωτηση για τις απαντησεις που μπορουμε να στειλουμε. Εγω δε μπορω να γραψω με τονους, και δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω. Μπορω ακομα να στειλω τη συμμετοχη μου? Θα το βαλει καποιος σε κανα προγραμμα που βαζει αυτοματα τονους? :stuck_out_tongue:

ΥΓ. Πιστευω οτι θα πρεπε να δημοσιευτουν ολες οι αποψεις στο τελος εδω στο παρον τοπικ, καθως με ενδιαφερει πολυ να τις διαβασω ολες.
ΥΓ2. [B]@JoeBlack[/B], τελικα για το Falling Into Infinity θα τα γραψω μου φαινεται στο τοπικ των Dream Theater, αφου ουσιαστικα δεν ερωταται τιποτα περαν της συνεισφορας του Derek Sherinian στο αφιερωμα…

Εμ, να μου πεις ποιο άκουσες πιο πολύ και ευχαριστήθηκες σκεφτόμουν αλλά έτσι που το έθεσες γούσταρα και εγώ!

Απάντησες όμως anyway. :slight_smile:

στείλε. never mind για τους τόνους (οι άλλοι που μπορείτε να βάλετε κανονικά, δεν θα κάνω αυτή τη δουλειά, ε…:p)

κάτσε να τις μαζέψουμε όλες πρώτα. μην ξεχνάς ότι ο διαγωνισμός τρέχει στην κεντρική σελίδα και όχι στο φόρουμ. ως εκ τούτου πιθανότατα να συμμετέχουν άνθρωποι που διαβάζουν το site και δεν έχουν ιδέα περί ύπαρξης του. θα δούμε αν και πως θα διαχειριστούμε το σύνολο των κειμένων, αν και αναφέρουμε ότι η συζήτηση θα συνεχιστεί εδώ στο φόρουμ.

Δεν ξερω τι καταλαβες, αλλα το FII ειναι ο αγαπημενος μου Dream Theater δισκος, και ενας απο τους 5 αγαπημενους μου δισκου γενικοτερα :slight_smile: Μπορω να σου απαντησω ομως οτι ακουω πιο συχνα και μαρεσει και περισσοτερο το LTE II απο το LTE I… Acid Rain, When The Water Breaks, Chewbacca και πεθαινω ευτυχισμενος μετα. Βασικα και τα δυο δισκακια για 10/10 ειναι, ΑΚΑΤΕΒΑΤΟ. Ας σταματησω ομως το οφτοπικ εδω.

[B]@Outshined[/B] σε ευχαριστω πολυ που μου επιτρεπεις να ειμαι κακομαθημενος, πραγματικα μου παιρνει τριπλασιο χρονο να βαζω τους τονους… καπου εδω να σας κολακεψω οσους ετοιμασατε και συνθεσατε αυτο το αφιερωμα, πραγματικα υπεροχο και κυριως, υπερπληρες. Ωραιες οι ερωτησεις, με εξαιρεση αυτη που λεει για τον Neal Morse, δεν κατεχω τιποτα πανω στο θεμα και νομιζω πως ξεφευγει κι απο τους Dream Theater, αλλα οκ, θα κανω την ερευνα μου

Κι όμως δεν ξεφεύγει πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι ο Μιλτος ξέρει το πόσο ασχολούμαι με θέματα του Morse και επέμενε να αναλυθούν κάποια πράγματα στο πρώτο άρθρο από εμένα.

Ομως επειδή έχω κατά νου κάποια στιγμή να κάνω κάτι πιο ολοκληρωμένο για αυτόν τον μουσικό (θεωρώ πως το αξίζει) προτίμησα να το αφήσω για τότε. :slight_smile:

Εννοείται πως δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σε όλες, αλλα αν κάποιος απαντήσει σε όλες και είναι αντιστοιχα τεκμηριωμένος στις υπόλοιπες, ε παίρνει προβάδισμα. Δίκαιο δεν είναι; :stuck_out_tongue:

Το κατάλαβα ότι προτιμάς το FII, του αφιέρωσες παραπάνω χρόνο από ότι είθισται! Δεν κατάλαβα ομολογουμένως ότι είναι το αγαπημένο σου, τώρα ξέρω, είσαι ένας από Αυτούς! :stuck_out_tongue: (Ώρα Ισοπέδωσης, δεν το παίρνουμε σοβαρά)

Αυτούς τους παράξενους που με κάνουν και νιώθω άβολα, που βρίσκουν το Load βήμα μπρος, που βρίσκουν το endorama δισκάρα, το chameleon υποτιμημένο, το Strange and Beautiful ώριμο και τέτοια! :stuck_out_tongue:

Για το equilibrium του πράγματος, να πω ότι προτιμώ το LTE I!

You literally have a couple of days left…8)