Dream Theater

ε ενταξει…δεν είναι μόνο νότες η/οι μουσικ-ή/οι…άμα ήταν έτσι, όντως αλλάζαμε τον κάθε labrie και βάζαμε έναν άλλον…
όσο για το ποιοι είναι αυτοί που μπορούν στο μυαλό τους να το πιστεύουν, μου φαίνεται δύσκολο να το λένε άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί λίγο με το άθλημα … ακόμη και του σοβαρού ακροατή απλά…

επίσης με ολα αυτά μου άνοιξε η όρεξη για νέο υλικό…

Συμφωνω σχεδον στα παντα με τον Shadowcaster :slight_smile:
Τα παλικαρια απο τη Βραζιλια ειναι τεραστιοι και απειρο ρισπεκτ.
Ο τραγουδιστης τους δε με τρελαινει, οι υπολοιποι ειναι πολυ πιο εντυπωσιακοι.
Καμια συγκριση με LaBrie για μενα.

Δεν ηξερα οτι εχει τοσο καλη φωνη ο Σαλπιγγιδης παρολα αυτα.

χαχαχ εγώ όμως δε βγαίνω στο youtube για μόστρα! :stuck_out_tongue:

Αφήνοντας την πλάκα για λίγο, το ευτυχές της υπόθεσης, όπως έχει ειπωθεί πολλάκις βέβαια, είναι ότι οι Theater βάλανε πολύ κόσμο (και εμένα φυσικά) στο τρυπάκι να ψάξει να ασχοληθεί με την μουσική και σε παικτικό επίπεδο. Μεγάλο πράγμα αυτό, αν σκεφτείς το πόσο σε καλλιεργεί αυτή η ενασχόληση. Και βέβαια, βάλανε πολλούς ακροατές (και μένα μαζί :P) στο τρυπάκι να ψάξουν κάτι πραγματάκια όπως το progressive rock των 70s ή ακόμα και τη fusion, που υπό άλλες συνθήκες ίσως να μη συνέβαινε ποτέ. Αν και είχα έρθει σ’ επαφή με πολλά πράγματα απ’ τα 70s πριν τους Theater, άμα δεν είχα ακούσει αυτούς πρώτα, δύσκολα θα 'χα κάτσει να λιώσω τους King Crimson ή μπορεί να μην είχα ακούσει ποτέ κιθαρίστες όπως τον Di Meola ή τον Holdsworth π.χ.

Bέβαια μέσα σε όλο αυτό το κοινό υπάρχουν και οι μεταλλάδες που δεν θα κοιτάξουν παραπέρα. Αυτοί χάνουν. :stuck_out_tongue:

Κατά τ’ άλλα, τελείωσε, προγκ-τζαμ το καλοκαίρι! :lol:

__ΕΤΣΙ! ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΕΝΩΘΕΙΤΕ!! :lol: :smiley: 8)

__Levi, nαι, σίγουρα είναι πολύ σημαντικό… και μόνο από τα medley και τις διασκευές που έχουν κάνει (official και μη) και μόνο απ’ το τι έπαιξαν στην οντισιόν του ΛαΜπρί (Lovin, Touchin, Squizin απο Journey) μεταξύ άλλων, αξίζουν την εκτίμηση για το γούστο και τη παιδεία τους και κυρίως για το σε τι έχουν εκθέσει τα αφτάκια των οπαδών τους.

__Και εγώ είμαι από αυτούς που αν και τους γνώρισα λίγο αργά (είχα ακούσει γι’ αυτούς ελέω Pull Me Under, αλλά άρχισα να τους ψάχνω όταν κυκλοφόρησε το Once In A Live Time το οποίο και πήρα), είχα ψαχτεί σε πολλά και σε 70’ς μονοπάτια. Οπότε κάθε φορά μετά που τους άκουγα να κάνουν περάσματα σε Floyd, Genesis, Journey, Zeppelin, Kansas, Marilion, Purple, Metallica, Rainbow, Queen, Rush, The Who, Pantera, Ozzy, Sabbath και Yes, χοροπηδούσα μέχρι το ταβάνι! Και είναι και ο τρόπος που τους προσέγγιζαν.

__ΑΛΛΑ και πάλι, υπήρχαν σχήματα όπως οι Zebra που τους είχα ακούσει πολύ πριν τους θίατερ και τους προσπέρασα (θυμάμαι ακόμα μεγάλο σε ηλικία φίλο να με συμβουλεύει “μπα, δε λένε και πολλά, κόπια των Zeps” -χαχα, ξέρει ΠΟΛΥ μουσική ο φίλος, αλλά όλοι κάνουν λάθη, το έμαθα και αυτό, να ακούω τις δικές μου φωνές), ή οι Dixie Dregs που είχα ακούσει κάποια πράγματα και είπα, “wow, πολύ καλοί μουσικοί (και μουσική), αλλά αυτό το Τέξας ΒΒQ δεν είναι το στυλάκι μου”, χαχα, τι να κάνω, έτυχε να πέσω σε ειδικά τραγούδια απο τις πρώτες δουλειές τους…! Οπότε, μετά με την ευκαιρία των Θίατερ, ένας φίλος με έβαλε να ακούσω το Odyssey (ΠΟΛΥ πριν το διασκευάσουν) -έπαθα σοκ! Αυτό ΗΤΑΝ θίατερ -και μιλάμε για δίσκο του ‘78! Και μετά ανακάλυψα ότι τον έχω αυτό τον δίσκο αλλά άκουγα μόνο το Ice Cakes απ’ αυτόν, δε του είχα δώσει την ευκαιρία…!

__Οπότε, ναι, με άρμα το prog, έχουν ταξιδέψει πολλούς τυχερούς ακροατές τους σε υπέροχα μονοπάτια, τους έχουν ανοίξει όχι δρόμους, αλλά ΛΕΩΦΟΡΟΥΣ.

__Τώρα όπως λετε, αν ο άλλος είναι ο κλασσικός βλαμμένος μεταλάς (ή βλαμένος ότι,δήποτε, συνήθως είναι θέμα νοοτροπίας εν γένη -και ουχί εν τη γενέσει θέλω να ελπίζω), ε, τι να τον κάνεις.

__Απλά ρε Κρίμσον, τι να σου πω… κι εμένα μου φαντάζει υπερβολικό αυτό που λέω τώρα που το ξαναδιαβάζω, ΟΜΩΣ, μετά θυμάμαι πράγματα που έχω ακούσει ή και διαβάσει (και εδώ) και λέω, όχι, καθόλου υπερβολικός δεν είμαι… τι να πω… ίσως φταίει η ευκολία με την οποία ο καθένας έχει πλέον “άποψη” και η ευκολία που δεχόμαστε οι υπόλοιποι την άποψη του καθενός και όχι τη γνώμη του…

__…? :lol2::lol3::lol2:

Νέα συνέντευξη του Mangini
http://vimeo.com/24056654

Όλες οι ηχογραφήσεις για το album έχουν τελειώσει. Tα φωνητικά ηχογραφήθηκαν στον Καναδά υπό την επίβλεψη του Richard Chycki, ενώ οι υπόλοιποι χρησιμοποίησαν τα Cove City Sound Studios (είχαν ηχογραφήσει το Train of Thought εκεί) υπό την επίβλεψη του Petrucci, με μηχανικό ήχου τον Paul Northfield.

Όσο για τη μίξη, αυτή ξεκινά την επόμενη βδομάδα, και θα γίνει από τον Andy Wallace, γνωστό για τις δουλειές του σε Rage Against the Machine, Avenged Sevenfold, Guns 'n Roses, Paul McCartney, Coheed and Cambria, Slayer και πολλούς άλλους.

[B]Περισσότερες λεπτομέρειες για το βιογραφικό του Wallace.[/B]

Πιστεύω ότι μόνο καλό θα κάνει ένα καινούριο αυτί στον ήχο του συγκροτήματος, και επιτέλους, ελπίζω να ακούσουμε λίγο Myung!!!

Για να δούμε, ενδιαφέρον νέο σίγουρα.
Το θέμα είναι να μην γίνει μαλακία στο mastering (Systematic Chaos) και δεν έχει δυναμικές ο δίσκος. Βασικός λόγος να θαφτεί το μπάσο. Έχει να κάνει βέβαια και απο τον ήχο που θα πάρει ο Wallace από τις ηχογραφήσεις.

Ορίστε και μερικές εικόνες από το drumkit του Mangini:

Του χρόνου θα πάει για τρίτο επίπεδο στήριξης?:stuck_out_tongue:

nikatapi, νομίζω αυτήν δεν την έδειξες!

Αυτή μπήκε μετά:p
Αντε να δούμε τι θα ακούσουμε από αυτά τα τύμπανα τον Αύγουστο…

flame :stuck_out_tongue:

(στο comment box υπαρχουν συνδεσμοι για ολο το Live)

ωραίος ο απο πάνω :thumbup::thumbup:

πωωωωω… και moore και mike:stuck_out_tongue:

*ωραίος ήχος.! (αν και ειναι απο διαφορετική πηγή)

αυτό το έχει δει κανείς?

DVD I

Tracks:

The Glass Prison
Strange Deja Vu
Through My Words
Fatal Tragedy
Another Hand/The Killing Hand
Keyboard Solo
Lines In The Sand
The Great Debate
Guitar Solo
Scarred
Pull Me Under
Six Degrees of Inner Turbulence
Home
The Spirit Carries On
Learning to Live

[B]DVD II

Bonus Mexico City

Tracks:[/B]

Surrounded
Burnning My Soul
Lifting Shadows Off A Dream
Another Dimension
2112 Grand Finale
Blind Faith
Pull Me Under/Master Of Puppets
Take The Time/Working Man

.Bulgarian TV Documentary July 2002
.9 Degrees Of Bascktage Turbulence November 2002

κάπου τα εχω και τα 2 dvd…πρέπει να ξεθάψω κούτες…

Υπερπλήρες DVD από την περιοδεία του 6DOIT, με το 6DOIT να αποδίδεται εξολοκλήρου και νομίζω ότι εδώ πρέπει να είναι η τούμπα του LaBrie.

(όντως: http://www.youtube.com/watch?v=SKjwaDjjg_I)

Αξίζει! :wink:

αξιζει ε? βαριέμαι ελεεινά να αρχίσω το ψάξιμο μέσα στον χαμό να βρω σε ποια κούτα είναι τα dvd…αλλά θα το κάνω φυσικά…:stuck_out_tongue:

*στα σχόλια λέει οτι τον έριξε o Myung .!!! :lol:

Nαί είναι το γνωστό Myung Tackle. Είχαν βάλει στοίχημα με τους άλλους και τελικά το αλάνι ο Myung το κέρδισε.

Ζημια…

Edit: Αρρωστεια ρε παιδια ολο το live. Ξερω οτι μπορει να ακουγομαι ειμαι κολλημενος αλλα τοτε πιασανε το peak τους. Μακαρι να τους εβλεπα τοτε live.

Μόνο ο Labrie είχε πιάσει το ζενιθ της απόδοσης του τότε. Είναι φοβερός στα βίντεο που δίνεις.
Δυστυχώς, η φωνή του δεν είναι πια η ίδια :frowning:

Mια ερώτηση…

το A Change of Seasons, πότε γράφτηκε?? (οχι πότε ηχογραφήθηκε)