Dream Theater

Εδω υπαρχουν 10 για το Train Of LOL, αυτο μας πειραξε?

Eχεις ενα δικιο, “favorite” λεει το poll, οποτε αποκτα εναν πιο υποκειμενικο χαρακτηρα η ψηφοφορια, οσο μπορει κατι τετοιο να ειναι εφικτο φυσικα. Και εγω “Scenes From A Memory” ειχα ψηφισει (και το πιο αγαπημενο και το καλυτερο μαλλον)

Μάλλον θα πρέπει να ανανεωθεί το poll, να μπούνε και τα BC&SL και ADTOE να δούμε πόσοι γουστάρουν και το καινούριο…

Soundcheck στο Terra Vibe ΕΔΩ

Και ναί τρίτο συνεχόμενο ποστ, αυτή τη φορά για ένα σημαντικό νέο.
Οι DT είναι για πρώτη φορά υποψήφιοι για Grammy, στην κατηγορία Best Hard Rock/Metal Performance με το τραγούδι On The Backs Of Angels!
http://www.grammy.com/nominees

Είδα χτες τους Theater στην Wembley Arena,κλειστός χώρος δίπλα στο γήπεδο ποδοσφαίρου,μια χαρούλα!Το κοινό ψόφιο.Η μπάντα άψογη.Αν και το setlist δεν με ενθουσίασε όταν τσέκαρα τι παίζανε στην περιοδεία περιείχε ύμνους μέσα όπως το Silent Man,6:00,War Inside my Head,Breaking All Ilusions( που είχα πάθει την πλάκα μου βλέποντας αυτό το όργιο),και φυσικά το Surrounded που είχα αρρωστήσει βλέποντας αυτόν τον ύμνο.Τα μάτια δεν ξεκολούσαν από τον Muyng και φυσικά τον Mangini που είναι προφανώς καταπληκτικός στη δουλειά του,δεν πιστεύω να αμφιβάλει κανείς για τις ικανότητές του…Το μόνο που θα ήθελα ήταν πιο ζεστό τον κόσμο αλλά εντάξει,ήξερα που βρισκόμουν…

Πλήρες setlist.
http://www.setlist.fm/setlist/dream-theater/2012/wembley-arena-london-england-5bdea338.html

Αγαπημένος δίσκος το Awake. Η τετράδα I&W, Awake, FII και MII είναι ανυπέρβλητη, το 6DOIT είναι πάρα πολύ καλό το πρώτο CD και μέτριο το δεύτερο και από εκεί και μετά έχει επέλθει η κούραση. Αγαπάμε και στηρίζουμε φυσικά.

Έπος το Surrounded που είδες, το είχαν παίξει εδώ και το 2002 τη δεύτερη μέρα και είχα λιώσει. Ψιλομάπα το Wembley Arena :).

Καλό μου φάνηκε εμένα το Wembley,όχι κάτι τρελό αλλά εντάξει.

O2 έχεις πάει :); Εκπληκτικό είναι!

Εχω πάει στο μικρό μόνο.Άμα πάω θα σου πω.

Θα πάθεις πλάκα σου λέω!

Ρε παιδιά, δε γίνεται το τραγικό Train Of Thought να έχει 10 ψήφους και το Falling Into Infinity (που έχει επικές κομματάρες, αλλά και 2-3 fillers) να έχει μόνο 4. Και από κοντά του το …Systematic Chaos. Δε γίνεται.

Να σημειωθεί ότι σε παλιά του συνέντευξη στο περιοδικό Pop & Rock, ο γνωστός και μη εξαιρετέος Σάββας Κωφίδης έχει δηλώσει πως αν κάποια μέρα η (πολύ μεγάλη και πολύ μεταλλική) δισκοθήκη του έπιανε φωτιά και μπορούσε να σώσει μόνο ένα δίσκο, αυτός θα ήταν το …When Dream And Day Unite :D!

Είναι η φάση που έχεις άπειρα φράγκα ξέρω γω και θες να τρολλάρεις,δίνοντας έτσι 500 δολλάρια με τη μία, για να ονομάσεις τον χαρακτήρα της ταινίας “Αφροξυλάνθη”.

mariaeferatapsaria ειναι ακόμη καλύτερο :lol:

Kαλά ρε κάνατε bump γι αυτη την παπαρια?

Παρτε μια συνέντευξη Myung να έρθετε στα ίσια σας
http://www.roadrunnerrecords.com/news/dream-theater-myung-20120629

…τι καλό πού’ναι αυτο το παλικάρι όταν μιλάει:p…μουσικάρα είναι ο τυπάρας:):!:

Πραγματικά είναι αδιανόητο το πόσα σπασμένα πλήρωσε αυτός ο δίσκος και τι κολληματίαση εισέπραξε. Μιλάμε για δίσκο που έχει δύο αριστουργηματικά κομμάτια, τα Lines in The Sand και New Millenium, από αυτά που θέλεις να τρίψεις στη μούρη των επικριτών των Theater που μιλάνε για “παπατζήδες”, έχεις Hollow Years και Anna Lee, φοβερές μπαλάντες που ανοίγουν μυαλά και ορίζοντες σε εποχές “δύσκολες”, το καλύτερο Φλοϋντικό τους -έπος- Peruvian Skies, το πα-νέ-μορ-φο Trial of Tears, υπόδειγμα μουσικής ροής σε μεγάλο κομμάτι… Στο μόνο που χωλαίνει είναι στα heavy του (Just Let me Breathe, Burning my Soul), που οκ, μάλλον είναι τα χειρότερα heavy κομμάτια που έχουν γράψει αλλά και πάλι. Και ξέχασα, μνημειώδες, μουσικότατο intstrumental Ηell’s Kitchen, τα πάντα όλα.

Αλλά ναι ξέχασα, ο Sherinian είχε κοντό μαλλί, κουνιότανε σαν ποζεράς στα λάιβ και έφυγε ο Moore[-X. Eπίσης δεν είναι πολύ μέταλ να΄ούμ!

Quoted for truth!

Αλήθεια τώρα, κοιτάζοντας πίσω την δισκογραφία των Theater, μπορώ να πω ότι με ενοχλούν πιο πολύ δίσκοι σαν το Systematic Chaos ή το Black Clouds & Silver Linings παρά το Falling into Infinity. Ασχέτως του τι λέγεται, πάντα μου άρεσε η προσέγγιση του Sherinian στα πλήκτρα.

Εντάξει, όλοι ξέρουμε την ιστορία για τις επιρροές της δισκογραφικής στο δίσκο, την εμπλοκή του Desmond Child, κλπ., αλλά υπάρχει και το πιο “ωμό” Falling into Infinity Demos σε 2πλό CD (που έχει και δωράκι μια πρώιμη μορφή του Metropolis Pt. 2!), με διαφορετική σειρά τραγουδιών και με τραγούδια που έμειναν εκτός δίσκου.

Καλά που μου το θύμισες, amazing_journey, να το πάρω μαζί μου όταν βγω για περπάτημα! 8)

Αλήθεια, με εκείνη τη συναυλία που ηχογράφησαν πέρυσι τι θα γίνει; Πότε να την περιμένουμε; Βλέπω το setlist και μου τρέχουν τα σάλια!!! :lol:

Προσπαθούμε να έχουμε κάποια πράγματα γύρω από αυτό. It’s in the making πάντως.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα κόσμος που αμφισβητεί την ποιότητα και την αξία του “FII”. Από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του το λάτρεψα κι αυτό δεν θα αλλάξει τώρα φυσικά. Ενδεχομένως, κάποιοι που τους ξένισε τότε, συνεχίζουν να μένουν σε αυτή την άποψη, αλλά έχει σημασία;

“Take Away My Pain” ρε…

Πάντα μας πετάς στα αναμένα κάρβουνα και φεύγεις… Ωραίος τρόπος! :lol:

Θυμάμαι τον JLB να λέει στο twitter ότι κάτι δοκιμαστικά που του είχαν στείλει ήταν φανταστικά, αλλά πέραν αυτού…

Επίσης, θεωρητικά στις αρχές του ‘13 θα έμπαιναν ξανά στο studio. Θα έχουμε κάλυψη και γι’ αυτό; :stuck_out_tongue: