Dream Theater

Αυτό για την παραγωγή, ψιλοϊσχύει. Κατά τη γνώμη μου, ποτέ δεν έκαναν καλύτερη παραγωγη απ’ αυτήν των “Images” & “Awake”. Και έχουν κάνει και καλύτερες παραγωγές από το FII. Απλά, και αυτός ο δίσκος έχει πολύ καλή παραγωγή, πιο ροκάδικη ενδεχομένως, ή, καλύτερα, λιγότερο prog-metal.

DREAM THEATER RELEASES TRAILER FOR NEW DVD, BLU-RAY, CD

LIVE AT LUNA PARK

New York, NY?Live At Luna Park, a live concert captured on 2DVD, Blu-ray, Digital Video, 2DVD/3CD, Blu-ray/3CD, and a deluxe edition (2DVD/Blu-ray/3CD), will drop in May 2013. To whet the appetite of their fans, Dream Theater have released this trailer: [COLOR=“Red”]http://www.youtube.com/watch?v=gABECAxp58w[/COLOR]

Live At Luna Park was filmed over two nights in South America ? home to one of Dream Theater?s most ardent fanbases. The DVD was filmed after a 15-month world tour, hitting 35 countries.

?This is without a doubt the closest a viewer at home will come to experiencing a live Dream Theater concert,? states guitarist and founding member John Petrucci. ?Between the hi-def and 3D video, the huge audio mix and the documentary style behind the scenes footage, you are truly transported to the arena and completely immersed in the entire live experience.?

?We have the greatest fans on the planet and the people of Argentina are no exception!? adds Petrucci. ?The energy and vibe at Luna Park was truly electric and contagious. The perfect synergy between band and audience. We are immensely proud of this DVD and incredibly excited to share it with everyone!?

Nα πώ οτι το 3D που λέει δεν είναι στερεοσκοπικό δηλαδή η φάση με τα γυαλιά, αλλά ειχαν καμερες που τραβάνε πλάνα σε 360 μοίρες, δηλαδή μπορείς σε πραγματικό χρόνο να γυρνάς το πλάνο εκεί που θέλεις εσύ για να δεις αυτό που θες.

Εννοείται σίγουρη αγορά απο μένα, ήθελα πολύ να ακούσω με καλό ήχο πώς ακούγεται η μπάντα με Mangini, και με έναν LaBrie ομολογουμένως πολύ καλύτερο σε σχέση με το ψιλοάθλιο Chaos In Motion.

Καλά το deluxe πακέτο το έχω “τσιμπήσει” ήδη.

Ίσως καταφέρουμε να έχουμε κάτι καλό αναφορικά με αυτό το DVD στο live.

Για το 3D, επειδή ξέρω τους ανθρώπους που το έχουν δουλέψει, υποθέτω πως θα είναι στα πρότυπα αυτού.

https://apps.facebook.com/slash-threesixty/?fb_source=search&ref=ts&fref=ts

Tέθηκε πρόσφατα το ερώτημα Voices Vs Scarred.

Να προσθέσω το Metropolis Pt 1: The Miracle and the Sleeper Vs Learning to Live.

Πού τέθηκε αυτό το ερώτημα; Εύκολα Scarred για μένα, πολύ εύκολα. Για το δεύτερο προς Metropolis κλίνω, αν και στα (καλά)σημεία έρχονται σχεδόν ισοπαλία και, μεταξύ μας, θεωρώ το Learning πιο ολοκληρωμένη σύνθεση.

Scarred έστω για λίγο
το διάστημα 5:30-6:25 θα με στοιχειώνει για πάντα. και θα κλαιω και θα χτυπιέμαι και τα πάντα όλα

μουν. τα βράδια εμείς δεν κοιμόμαστε. κάνουμε συγκρίσεις :stuck_out_tongue:

στοκος. [B]edit[/B]. Metropolis Pt 1… μας εφτασε και στο part2 που…ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ!!!

Ε ΝΑΙ!

Α ναι, ξέχασα τα έξαλλα ωράρια της νεολαίας :stuck_out_tongue:

Εγώ λέω Voices, με μικρή διαφορά…

Στο δεύτερο ερώτημα Learning to live, με ακόμα μικρότερη. Ισχύει αυτό που είπε ο φεγγαρόπαιδος. Μου κάνει και μένα σαν πιο ολοκληρωμένη σύνθεση.

Τα λεγόμενα και ψευτόδιλήμματα.

Εκτός ειδικών περιπτώσεων - που μπορεί να έχεις συνδέσει ένα τραγούδι με μια συγκεκριμένη κατάσταση - αυτά τα πράγματα είναι δυναμικά και μπορεί να αλλάζουν από μέρα σε μέρα (ή και πιο γρήγορα).

Πού πήγαν αυτοί οι στίχοι ρε γαμώτο;

Απλά είναι που όταν ακούς “Before the leaves have fallen… before they lock the doors…” και για εκείνο το λεπτό ξεχνάς τα πάντα και ξεσπάς σε φρενήρεις, δακρύβρεχτες, μανιακές, χορευτικές και μη κινήσεις. Οπότε δεν μπορώ να το βάλω κάτω από το LTL, όσο κι αν το αγαπάω.

Που εντάξει, δεν κάνουν κακό, σε δουλειά να βρισκόμαστε μέχρι το καινούριο. :stuck_out_tongue:

Στον Crimson πάειi αυτό ε Μοοnchild? εγώ είμαι όντως νεολαίος ακόμα.

Εγώ πάντως την ρίχνω με ελάχιστη διαφορά σε Voices και σε Learning…Ούτε καν ποστάρω στίχους Learning to Live, δέος.

Από το τελευταίο το Breaking νομίζω ήταν το καλύτερο…Έχουν χάσει όμως γενικά στον συγκεκριμένο τομέα με τα χρόνια.

Χινδιμπατογλου…

Τους καταπλάκωσαν τα αναβολικά.:stuck_out_tongue:

Voices και Metropolis.

26/7

Eίναι σίγουρο;
Γιατί είχαν κυκλοφορήσεις διάφορες ημερομηνίες στους retailers…

Ο αρχικός προγραμματισμός ήταν να κυκλοφορήσει μέσα στον Μάιο, αλλά κάποια θέματα πήγαν την κυκλοφορία του για Ιούλιο. Αυτή είναι και η τελευταία πληροφόρηση που έχω και δε νομίζω να τους παίρνει να το αλλάξουν, γιατί θα κυκλοφορήσει και το άλμπουμ μετά. Ο ως τώρα προγραμματισμός είναι για τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτέμβρη αλλά μου ακούγεται αρκετά αισιόδοξο για τόσο νωρίς.

…πο πο κιάλλο γαμάτο dvd8O :slight_smile: :!:

επιτελους θα βγαλουν live κυκλοφορια!!! :yahoo: μακαρι να βγαλουν και καμια συλλογη φετος…

Ας μπω στον κόπο να κάνω μια χαμένη συζήτηση, γιατί η απλή αναπαραγωγή μιας κουταμάρας είναι λίγο εκνευριστική.

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα όταν μια μπάντα βγάζει προσεγμένα live cd/dvd από τις περιοδείες της; Νιώθεις υποχρεωμένος να το αγοράσεις ή πιστεύεις ότι ανακόπτει την παραγωγικότητα της μπάντας;

Στην προκειμένη περίπτωση οι Theater έχουν να κυκλοφορήσουν DVD από το 2008 και το “Chaos In Motion”. Όσο να 'ναι υπάρχουν μερικές αλλαγές στις τάξεις της μπάντας που κάνουν τους οπαδούς τους να θέλουν την κυκλοφορία του.

Επίσης, λόγω της 360 κάλυψης προσφέρει κάτι διαφορετικό και μένει να δούμε πόσο αξίζει αυτό.

Τέλος, το άλμπουμ θα βγει μετά από λίγους μήνες, άρα δεν επηρεάζει την παραγωγικότητα της μπάντας.

Όσο για τις συλλογές, έχεις δίκιο. Το έχουν παρακάνει. Έχουν βγάλει μια.