Dream Theater

…όνειρα είναι ας τα κάνουμε…συμφωνώ με Storm, πάντως:):!:

εγω λεω οτι πρέπει να βρούμε κάποιον που να καταλάβει οτι πρέπει να τραγουδήσει με συναίσθημα και οχι να ουρλιάζει…

…όπα…που ουρλιάζει ο Μεγαλοσάββατος:?:…πέρα αυτού το συναίσθημα ξεχιλίζει απ’την κιθάρα του Πετρούτσι, αν και πιστεύω ότι και στα φωνητικά υπάρχει μπόλικο από δαύτο:):!:

Ε τι πού ουρλιάζει? Απ’ το στίχο “there’s no one to take my blame” κι έπειτα. Ουρλιάζει τρόπος του λέγειν βέβαια. Όσο για την κιθάρα έχει να ξεχειλίσει συναίσθημα χρόνια τώρα και εδώ με το ανεκδιήγητο shredding που έπαιξε σε ένα σημείο ο Petrucci μόνο αυτό δεν έγινε.

…αν είσουν το 11 στην Μαλακάσα, θα άκουγες-έννιωθες τόνους συναίσθημα, απ’τα τάστα του Πετρούτσι:):!:

Έχουμε αποκλειστικά την πρώτη προβολή του video για το “Looking Glass” στην κεντρική μας σελίδα για όποιον ενδιαφέρεται.

Official Video Strange Deja Vu (Live From The Boston Opera House)

…ψαρωτικόν:):!:

Ρε Mangini, πώς έγινες έτσι? :stuck_out_tongue:

Ωραία, αν και λίγο κλινική, εκτέλεση. Σίγουρα θα είναι ποιοτικότατο και αυτό το dvd, αλλά έχουμε χάσει την μπάλα βρε αδερφέ. Ακόμα να πάρω το προηγούμενο!

Χτες έπιασα στα χέρια μου το βινύλιο του Metropolis 2. Μεγάλη συγκίνηση.

…αρίστούργημα φτιαγμένο για να συγκινεί:):!:

Μιλήσαμε και με τον Manginαρο, απάντησε σε πολλά και στην κριτική που έχει ασκηθεί για τον ήχο του, τσεκάρετε εδώ: http://www.rocking.gr/interviews/Sunenteuksi-Mike-Mangini-Dream-Theater/22611/

Πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη

30th Anniversary Tour
Η Ελλάδα εκτός φυσικά. Ας ελπίσουμε.

…τι να ελπίσουμε:-s…χλωμούς τους βλέπω

:):!:

Διπλός δίσκος με ολίγη απο video Game, ολίγη απο ροκ όπερα, και γενικά λίγο απο όλα.Ο θεός να βάλει το χέρι του

http://www.dreamtheater.net/theastonishing

Να βάλω και το tracklist, είμαι σίγουρος πως τα μισά θα ειναι τύπου ιντερλούδια-spoken parts αλλά και πάλι ο αριθμός είναι μεγάλος και προκαλεί ερωτηματικά.
Η αλήθεια είναι πως μετά το “Dream Theater” άλμπουμ οι προσδοκίες μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές, το ADTOE ήταν πολύ ανώτερο μουσικά κατά την ταπεινή μου γνώμη. Για να δούμε αν θα καταφέρουν να κάνουν κάτι πραγματικά καλό, ή θα είναι cheesy as fuck. Κι επιτέλους ας ελπίσουμε σε μια καλή παραγωγή με τον Mangini στα τύμπανα (αν και φοβάμαι πως θα είναι φουλ στα triggers).

ACT I

  1. Descent of the NOMACS
  2. Dystopian Overture
  3. The Gift of Music
  4. The Answer
  5. A Better Life
  6. Lord Nafaryus
  7. A Savior in the Square
  8. When Your Time Has Come
  9. Act of Faythe
  10. Three Days
  11. The Hovering Sojourn
  12. Brother, Can You Hear Me?
  13. A Life Left Behind
  14. Ravenskill
  15. Chosen
  16. A Tempting Offer
  17. Digital Discord
  18. The X Aspect
  19. A New Beginning
  20. The Road to Revolution

ACT II

  1. 2285 Entr’acte
  2. Moment of Betrayal
  3. Heaven’s Cove
  4. Begin Again
  5. The Path That Divides
  6. Machine Chatter
  7. The Walking Shadow
  8. My Last Farewell
  9. Losing Faythe
  10. Whispers on the Wind
  11. Hymn of a Thousand Voices
  12. Our New World
  13. Power Down
  14. Astonishing

Πωπω, προβλέπεται ύπνος βαθύς πάλι. Γενικά, αν εξαιρέσουμε το "A Dramatic Turn… ", ό,τι βγάλανε μετά το “Train of Thought” με έχει απογοητεύσει. Μόνο μεμονωμένα τραγούδια. Φιλόδοξη προσπάθεια φαίνεται, μακάρι να τους βγει σε καλό.

Λικαρε το The Gift of Music. Ψάξτε στο reddit. Το κομμάτι θυμίζει το στυλ του Six Degrees (το ομώνυμο, την μινι ροκ οπερα).

Για όσους βαριούνται να ψάξουν, ας δουν εδώ: https://vid.me/Jvqv

Φαντάζομαι ότι θα εξαφανιστεί γρήγορα, αλλά…

(και ναι, όσο το ακούω μου θυμίζει 6DOIT)