Dream Theater

Αγορασα εισιτηριο πριν ακυρωσουν οι Maiden, και πανηγυρισα για το πεντοχιλιαρο που πηρα πισω :smiling_imp:

1 Like

Τραγικότερος…

3 Likes

Δισκαρα, μουσικαρες αλλα το concept ενω ειναι ωραιο δεν θεωρω οτι ειναι κατι τοσο τρομερο, βρισκω οτι ειναι καπως υπερεκτιμημενο το concept, μουσικα και εκτελεστικα πολυ καλος δισκος βεβαια. Για εμενα 3ος ή 4ος πισω απο Images And Words, Awake και ισως και Train Of Thought.

και εγώ τους είδα το 2000, πολύ δυνατή συναυλία. Δεν με πείραξε τόσο που έχασα τους Maiden, άλλωστε αυτοί έρχονται πιο συχνά.

Υπήρχε όμως κόσμος που πήγε Αθήνα μόνο για Maiden και απογοητεύτηκε. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει και πλήρες refund για όσους ήθελαν…

Εννοειται.

1 Like

Το “Scenes From a Memory” με πέτυχε στην “καρδιά” της στρατιωτικής μου θητείας, ευτυχώς όμως στο “εντός έδρας” εξάμηνο, οπότε είχα την πολυτέλεια να πηγαίνω στο πατρικό μου στις εξόδους (exodus?) και να το ακούω με την ησυχία μου.

Και τι ηδονικές ακροάσεις ήταν εκείνες! Να το βάζω ξανά και ξανά και να μην του βρίσκω ψεγάδι όσο κι αν “προσπαθούσα”, και να σκέφτομαι ότι είχα το προνόμιο να ακούω έναν δίσκο που έμελλε να γίνει κλασικός την στιγμή της κυκλοφορίας του! Εντάξει, η οριστική “ετυμηγορία” δεν τον κατατάσσει σαν τον No 1 καλύτερο δίσκο τους, όμως είναι ο τελευταίος που προσέγγισε την τελειότητα.

Και φυσικά ήταν ο (αυτονόητα) δεύτερος σημαντικότερος λόγος για τον οποίο πήγα στο Rockwave το επόμενο καλοκαίρι και ο αποκλειστικός λόγος που τελικά δεν το μετάνιωσα παρά την ακύρωση των Maiden!

3 Likes

Φεβρουάριο του 19 θα κυκλοφορήσει.
Ένα μικρό δείγμα από τους θεούς!

Ιδιος ηχος με το Dream Theater του 2013, παμε για ακομα ενα χασμουρητο 75 λεπτων, εκτος αν θελουν παλι να μας δωσουν 2 ωρες υπνου και το κανουν διπλο

Ωραιο εξωφυλλο παρολα αυτα, και ο τιτλος μια χαρα, θα μπορουσε να ειναι και απλα velocity βεβαια

Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα έβγαλες πόρισμα :joy:

5 Likes

Ε αφού τα ξέρει όλα…

1 Like

Πόρισμα δεν θα βγάλει κανείς αλλά κατόρθωμα μέσα σε 30 δευτερόλεπτα teaser να χωρέσουν όλα τα κλισέ τους…Τεσπα, κοντός ψαλμός. Δεν θα τρέξω να το ακούσω (α ρε θυμάμαι κάτι εποχές που μ’έπιαναν ταχυπαλμίες στην αναμονή της πρώτης ακρόασης) αλλά ελπίζω πάντα για το καλύτερο.

3 Likes

Εγώ πάντως για τους συγκεκριμένους το βγάζω και χωρίς τα 30 δευτερόλεπτα.

1 Like

Προβλεψη λεγεται, οχι πορισμα. Ειναι αυτο που κανουμε ολοι μας ειτε θελουμε ειτε οχι οταν μια μπαντα βγαζει teaser απο το επομενο της αλμπουμ. Ο ηχος που εχουν οι Dream Theater στα τελευταια τους 2 αλμπουμς (και κυριως στο ομωνυμο του 2013) δε μου αρεσει καθολου. Δεν αναδεικνυει τις οποιες λιγοστες καλες ιδεες εχουν πλεον. Αντιθετα στο Dramatic Turn Of Events ο ηχος ηταν μπομπα.

Τελικα το poll στο facebook τι εβγαλε? Τι αλμπουμ θα μας δωσουν οι Theater? Μελωδικο? Προγκ? Βαρυ? Πειραματικο? Να ξερω δηλαδη τι να περιμενω, δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα πραγματα.

3 Likes

Εσύ είσαι επιστήμονας άστο

1 Like

Πρόβλεψη με 30 δευτερόλεπτα που άκουσες πως το κατάφερες αυτό πες μου σοβαρά. Κάτσε να δούμε τι θα βγάλουν και μετά κράζεις

1 Like

Δεν ηταν δυσκολο, ακουσα κλισε ηχο και μελωδιες, βαρετη φωνη Λαμπρη, και επισης ξερω τι μαλακιες εβγαλαν προπερσι και πριν 5 χρονια, ειναι ο ορισμος του educated guess

2 Likes

Ετοιμάζω και κορνέδες για όταν έρθουν Ελλάδα.

Ας ακούσουμε πρώτα το δίσκο και μετά ας κάνουμε κουβέντα. Πολύ ξινίλα βλέπω ρε παιδια…

2 Likes

Nαι, πολύ περίεργο.

Θα τον ακούσουμε.
Ίσως.

1 Like

Νταξει πάσο τότε αφού τα κατάλαβες όλα αυτά σε 30 δευτερόλεπτα εισαι expert τέλος