Καλύτερο Dream Theater κομμάτι

Bαζω και hells kitchen στα καλυτερα τους…η μαγεια της απλότητας σε ενα instrumental κομματι…

Space Dye Vest σίγουρα … και Learing to Live … και A Change of Seasons …

Aπο τις επιλογες του poll διαλεξα το Learning to live αλλα σε ενα τοπ-10 μου θα προσεθετα και τα:

Fortune in lies
Pull me under
Another day
Metropolis
Wait for sleep
Voices
Scarred
Space-Dye Vest
Trial of tears
The root of all evil

(ναι, το ξερω οτι εκανα εντεκαδα :p)

Stream of consciousness

k space dye vest8)

Spade-Dye Vest…

ψήφισα home αλλά και το space dye vest είναι πολύυυυυυυυ αγαπημένο

Το Train Of Thought είναι το αγαπημένο Dream Theater άλμπουμ, και το Endless Sacrifice από τα πιο αγαπημένα κομάτια, οπότε…:!:

Glass Prison

Πάντως δεν χρειαζόταν να βάλεις κομμάτι από κάθε δίσκο…

Φαν των theater μέχρι και την Scenes From A Memory εποχή τους, μετά τους έχασα κάπως. Επομένως θα ψηφίσω επιλέγοντας ανάμεσα στα άλμπουμ μέχρι και το Scenes, που τα έλιωνα παλιά.

Τα κορυφαία για μένα λοιπόν κομμάτια των Theater ως τότε είναι τα εξής:

Pull Me Under
Learning To Live
Metropolis part I
Scarred

Space Dye Vest
A Change Of Seasons

Fatal Tragedy
Home
Finally Free

Την τέταρτη θέση παίρνει το Scarred και το Metropolis (κορυφαία και τα δύο), την τρίτη το Pull Me Under.

Το Space Dye Vest είναι η κατάθεση ψυχής του Kevin Moore, ένα απο τα πιο ιδιαίτερα τραγούδια τους, και εκείνο που θα έβαζα να ακούσει ένας μη-φαν των Theater… έρχεται δεύτερο στη λίστα (και θα πρεπε να βρίσκεται στο poll)

Πρώτο, τέλος, θα έλεγα το Change Of Seasons. Πραγματικά, δε βαριέσαι ούτε ένα λεπτό απο αυτό το επικό κομμάτι με τις φοβερές εναλλαγές ρυθμού και συναισθημάτων, ίσως ό,τι καλύτερο έχουν γράψει…

(αν και ξέρω οτι κατά βάθος κανένα άλλο τραγούδι των Theater δε θα με αγγίξει όσο το Space Dye Vest…)

[FONT=“Arial”][SIZE=“2”]Learning to live ψηφισα
στα τοπ ομως και glass prison και space dye vest απο το οποιο δεν ειχα ιδεα οτι καποια λογια που ακουγονται ειναι απο ταινιες (με φωνες ηθοποιων κανονικα) και μου ηρθε αποτομο οταν ειδα το a room with a view και ακουσα τα ιδια λογια He doesn’t know what a woman is. He wants you for a possession[/SIZE][/FONT] [FONT=“Arial”][SIZE=“2”]δενουν ομως οι φωνες απολυτα με το τραγουδι[/SIZE][/FONT]

Oσο αδιαφορο μου φαινεται το Systematic Chaos τοσο εθισμενος ειμαι απο την πρωτη στιγμη που τα ακουσα το I&W και το μισο τουλαχιστον Awake… To Space-Dye Vest ειναι το καταλληλοτερο κυκνειο ασμα για εναν μεγαλο αλλα ταυτοχρονα ιδιοτροπο μουσικο στην καριερα του στους DT.

The Mirror…

Μεταξύ αυτών το Metropolis,λόγω πληρότητας (μουσική,στίχοι,solos,ερμηνεία,όλα είναι άψογα)
Αλλά το αγαπημένο μου είναι το Space Dye Vest.

Sorry pedia den to iha di to thema…

Ti na poume tora apo autes tis epiloges? Ola kommatares ine kai lipoun kai alla tosa apo ki…
Poly porotiki synthesi ehi kai to erotomania,to in the presence episis g@mi kai derni,learning tou live episis,apla kommatara mono to anatrihiastiko tou outro thimithite…Ftani! To agapimeno mou (an boro na po kati tetoio vevea…) dream theater kommati ine pantos to This dying soul…:smiley:

Metropolis
A Change of Seasons
Six Degrees of Inner Turbulence

ιδιαιτερα υποτιμημενο θεωρω το wait for sleep-τοσο μαγικο+συναισθηματικο μολονοτι δν ξεπερνα ουτε τα 3 λεπτα:!:
οσο καλος παικτης και αν ειναι ο rudess,ο kevin moore πιστευω οτι ανεβαζε ενα επιπεδο τη μπαντα(κυριως συνθετικα)
ωστοσο,δν ξερω αν ειναι το αγαπημενο μου καθως εριζουν κατι space dye west,finally free επισης για αυτον τον τιτλο…

space dye vest ! γαληνιο,εφιαλτικο, ατμοσφαιρικο,ταξιδιαρικο, μελωδικο, σκοτεινο, σαγηνευτικο, ουσιωδες, απλο,…ολοκληρωμενο !

Χμμ, δύσκολο, ειδικά την πρώτη περίοδο, μέχρι το Awake…

Κανείς δεν ανέφερε το εκπληκτικό The killing hand, έτσι;
Κατά τ’άλλα δε θα πρωτοτυπήσω. Surrounded, Metropolis I, Pull me under, Voices, Scarred, Space dye vest, Learning to live…

Στην ελίτ πλέον και το Count of Tuscany …