Καλύτερο Dream Theater κομμάτι

Χμ οκ, προσωπικα βρισκω σχεση μονο μεταξυ των War Inside My Head / The Test That Stumped Them All. Τα About To Crash, Solitary Shell, Goodnight Kiss, Losing Time μου φαινονται εντελως ανεξαρτητα και παντα τα ακουω μονα τους, ενω το Overture το αντιμετωπιζω ως μια περιληψη, φαινομενο πολυ συχνο με τα instrumentals των Dream Theater…

Σκεψου το Six Degrees πως εξελισσεται και αλλαζει, και πως το A Change Of Seasons… το οποιο ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ να το ακουσεις το μισο ξερω γω. Το Count OF Tuscany ειναι εκπληκτικο τραγουδι και δεν περιμενα οτι μετα απο 20 χρονια δισκογραφιας θα εβγαζαν κατι τοσο γαματο και τοσο κοντινο στα παλια τους… οπως και το Best Of Times, αλλα και το μεσαιο σημειο του A Nightmare To Remember, το οποιο εχει ξεπηδηξει απο το Awake κανονικα.

Προσωπικα το αγαπημενο μου ειναι κ εμενα το Finally Free,απο τα του πολλ ψηφισα με μεγαλη δυσκολια το Metropolis!! IMO το Count of Tuscany και το Glass Prison δε πρεπει να λειπουν απο τετοιο πολλ…

Αυτό.8)

Learning To Live και Metropolis

Ξεσκονισμα :stuck_out_tongue: Αναμεσα στα καλυτερα τους θεωρω το “The Ministry of lost souls”

Τελειο απο το πρωτο δευτερολεπτο μεχρι το τελευταιο :!:

Metropolis, Home, The Great Debate και This Dying Soul τα αγαπημένα μου.

PULL ME UNDER

Γενικώς δεν την πολυπαλεύω με δαύτους αλλά το Images and Words είναι ένας αγαπημένος δίσκος και το “Wait for Sleep” ένα μικρό έπος και μάλλον το αγαπημένο μου τραγούδι.

Breaking All Illusions!

Έχουν πολλές κομματαρες (pull me under, take the time και πολλά άλλα γνωστά), αλλά ένα είναι το έπος τους: Α Change of Seasons.

Μιας και είναι σιγά σιγά DT περίοδος είπα να ξεθαψω αυτό το θρεντ. Αυτή είναι η πρώτη εξαδα που μου ήρθε στο μυαλό

Learning to live
Space dye vest
Fatal tragedy
Peruvian skies
Change of seasons
In the name of god

Και για να βάλω μια παράμετρο ακόμα εσείς που έχετε ακούσει το νέο τους πόνημα πριν κυκλοφορήσει πιστεύετε έχει κάποιο κομμάτι που θα έβλεπε στα ίσα (έστω και αν έχανε στο τέλος) τα καλύτερα κομμάτια τους ?

3 Likes

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ομοιογενές ακόμη στο μυαλό μου, δεν έχω ξεχωρίσει κάτι συγκεκριμένο, αλλά σε συνολικό επίπεδο είναι πολύ καλό. Μου θυμίζει τις καλύτερες στιγμές της post-2000 εποχής, ας πούμε ένα Octavarium σε σύγκριση, που κάπως παραπάνω μοιάζουν και σε δομή.

2 Likes

Κι εμενα προς Οκταβαλιουμ παει το καινουργιο.

1 Like

Δεν μπορώ να πω κάτι για το καινούργιο ακόμα, βέβαια Awaken the Master έχει ξεχωρίσει για μένα. Δεν ξέρω αν κοιτάει στα ίσια παλαιότερα κομμάτια, αλλά το βρίσκω μέχρι στιγμής εξαιρετικό από όλες τις απόψεις (ακόμα και ο Λαμπρής δίνει σε αυτό κομμάτι -ομιτζι).

Κατά τ αλλά ΛΟΛ, δεν γίνεται να ξεχωρίσεις ΕΝΑ κομμάτι Θιατερ. Ούτε καν λιγότερα από 30 δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αν πάρεις σύνολο δισκογραφίας, τι ένα.

3 Likes

Space dye vest

:lock:

5 Likes
1 Like

Χωρίς να είμαι κάνας φοβερός οπαδός τους γενικότερα…

…το μοναδικό Dream Theater κομμάτι που δεν είναι Dream Theater κομμάτι. Δεν ξέρω αν υφίσταται κάτι τέτοιο για άλλη μπάντα.

Αυτο ειναι και το μονο μου παραπονο απο τον καινουριο δισκο, το οτι στο παρελθον ειχαν καποια τραγουδια σε δισκους που εκαναν μπαμ, και που πλεον τα θεωρω τεραστιες στιγμες για την καριερα τους ή εστω και τεραστιες στιγμες για μενα προσωπικα οταν τα ακουω. Δεν ξερω αν μπορει καποιο τραγουδι στο AVFTTOTW να μπει σε αυτην την κατηγορια προς το παρον.

Αν επρεπε να διαλεξω ΕΝΑ , αυτο θα επελεγα κι εγω. Αψεγαδιαστο απλα.

Ως πιο αντιπροσωπευτικο για τους Dream Theater, θα επελεγα φυσικα το A Change Of Seasons.

Ολα τα εξης για μενα βαζουν δυνατη υποψηφιοτητα επισης:

Peruvian Skies
New Millenium
Metropolis
The Mirror + Lie
Fatal Tragedy
Home

Το μονο τραγουδι στο Systematic Chaos που δεν μου αρεσει και πολυ… χαχαχαχαχ

2 Likes

Προσωπικό best of:

Status Seeker
Pull me Under
Take the Time
The Mirror/Lie (ήταν αρχικά στόχος να είναι ένα κομμάτι ξεκολλάτε)
Scarred
Lines in the Sand
Trial of Tears
Change of Seasons
Fatal Tragedy
Home

Νομίζω σε αυτά μπορώ να συμπυκνώσω οτιδήποτε αγαπώ από τους DT

1 Like