Dredg

Προκειται για μια φοβερη μπαντα…Δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστη αλλα θα ηθελα αν καποιος τουσ ξερει να μου πει πως θα τους χαρακτηριζε και τι μουσικη θα λεγατε οτι παιζουν…Οποιοσ δεν τους ξερει ασ τουσ μαθει.Αξιζει τον κοπο

Μεταφορα τοπικ σε - - - - > Groups and Artists

αντε, ακομα εδω ειναι? :stuck_out_tongue:

Έχω το Catch Without Arms… Πάρα πολύ καλός δίσκος

Οντως! Εχω ψιλοακουσει και λιγο απο τα αλλα και μου αρεσαν αλλα δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη. Παντως ειναι πολυ καλη μπαντα.

Επι το πλειστον επειδη εχουν αναφερθει σε αρκετα τοπικ,πιστευω οτι τα περισσοτερα μελη του φορουμ ξερουν τουλαχιστον το ονομα τους!αρκετοι προφανως τους ακουσαν και καποιοι τους γνωριζουν ουσιαστικα.
λοιπον κατεχω και τα 3 αλμπουμ τους.φοβερη μπαντα.με εναν καταπληκτικο τραγουδιστη,με αψογη αισθηση της μελωδιας,με τις πανεμορφες συνθεσεις τους,με τα ψαγμενα concepts τους,στιχους,artwork, κλπ κλπ.
το τι παιζουν τωρα ειναι λιγο δυσκολο να προσδιωριστει.καθως αλμπουμ με αλμπουμ διαφερει.σιγουρα ειναι κατι που χει να κανει με το ροκ.κατα καιρους χαρακτηριζονται neo prog,alternative,experimental,post rock Κλπ κλπ.
τωρα εγω προσωπικα θα τους περιεγραφα σαν μια νεο προοδευτικη ροκ μπαντα.οχι τοσο με την εννοια του τεχνικου,αλλα με την εννοια του διαφορετικου\προσωπικου ηχου τους και της εξελισιμης μουσικης τους!
απο το πιο βαρυ ροκ 1ο τους αλμπουμ (λογω παρελθοντος), στο πιο ποστ ροκ 2ο αλμπουμ τους και απο κει στο πιο αλτερνατιβ\ποπ ροκ τελευταιο τους.

συμφωνω με το παραπανω ποστ και να προσθεσω ότι τη μεγαλη διαφορά την εκαναν με το El Cielo. αρκετά porcupine tree σε ήχος, αλλά με δικό τους προσωπικό στυλ. το catch without arms μου αρεσε πολυ σε γενικές γραμμες. το leitmotif απλα επος, ειδικά στα ξεσπάσματα του yatahaze.

Μονο 5 posts??? Λοιπον ανακινω το Thread καθως η μεγαλη στιγμη πλησιαζει…

Εγω μολις κατεβασα το Catch Without Arms γιατι ακουσα το καινουργιο στο μαησπεης και ειπα να μου κανω ενα δωρακι…

Κάποιο χιντ? Τιπ? Γκεητγουεη πσιπσιπσωνι?

υγ. Ρε, τα μπλουζακια τους στο μαησπεης ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ. Και να μη μαρεσει τελικως η μπαντα ψηνω καμια αγορα :stuck_out_tongue:

Edit: Καταλαβαινω γιατι ο Νταζ γουσταρε τερμα, ομοιος ηχος με Kaddisfly

Τους ακουσα επειτα απο αναφορα στο alternative thread.
Ε τι να λεμε!2 καλοκαιρια και ερχεται και τριτο El Cielo & Catch Without Arms στο repeat.
Απιστευτες μελωδιες,φωναρα,φοβερα τραγουδια,τα παντα ολα !

Για μουσικη περιγραφη ανατρεξτε στο ποστ του signal λιγο πιο πανω.

Tελικά ίσως το El Cielo να είναι ο καλύτερός τους. Ίσως όχι. Όλα τους είναι δισκάρες πάντως.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν αρκετές διαφορές στυλ και ήχου ανάμεσα στα τρία άλμπουμ τους. Το Catch Without Arms μου άρεσε πάρα πολύ όταν το άκουσα, το El Cielo απο την άλλη δε με τρέλανε κιόλας. Ίσως αν του δώσω περισσότερα ακούσματα στο μέλλον να μου κάτσει καλύτερα. (το Catch πάντως με είχε αγγίξει με την πρώτη, ίσως είναι αμεσότερος σαν δίσκος τελικά, ή απλά, πιο κοντά στα γούστα μου).

ode to the sun ρε τομαρια!!

Groupara…Τους γουσταρω παρα πολυ…Εχω τα 2/3 αλμπουμ τους…Το catch το εχω λιωσει ομως…Συνεργαστηκε και ο de garmo μη ξεχναμε…Και λαιβ απο οσο εχω δει ειναι ωραιοι και οχι τσιχλοφουσκα…Το βασικο ειναι οτι εχουν ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ οχι τσιχλοφοσυκες(παλι…) που εχουν πολλες σημερινες προωθουμενες ως ροκ μπαντες…Αυτα απο μενα…Παω να ακουσω το κομματι στο σπεις.

Τους είδα live στο Nova Rock και κατάφεραν να με συγκινήσουν. Αλήθεια. Το έχει αυτή η μπάντα, είναι ικανή για πολλά ακόμα…

Έβαλα ένα μικρό κομμάτι απο το live τους στο τρίτο μέρος του αφιερώματος-κολλάζ που έκανα για το Novarock…

Πρωι πρωι και λιωνω το(εκπληκτικο οπως φαινεται) Leitmotif…Μαζι με El cielo θα με συνοδευσουν στο επικειμενο ταξιδι…

Γινεται απο τις αγαπημενες μου μπαντες σιγα σιγα…

Τολμώ να πω, μέσα στις κορυφαίες (πλέον) alternative bands των '00ς. Θα τους έβαζα στους τοπ-10! Μακάρι να συνεχίσουν σε αυτή την ανοδική πορεία (όπως είχα πει, προτιμώ τα τελευταία άλμπουμ τους απο τα πρώτα)

Το Leitmotif σε βινύλιο

http://dredg.merchnow.com/products/116529

Εκπληκτική μπάντα, μετά τον θόρυβο που έγινε γύρω απ’το περσινό TPTPTD, ψήθηκα να τους ψάξω και κόλλησα με το Catch Without Arms. Το El Cielo απ’την άλλη, ενώ είναι κι αυτό πολύ καλός δίσκος δεν έχει για μένα την ίδια συνοχή με το προηγούμενο. Το τελευταίο τους ενώ έχει κι αυτό κορυφαίες στιγμές, ίσως θα’πρεπε να’χει λιγότερα κομμάτια, νομίζω ότι μία φορά μόνο κατάφερα να το ακούσω ολόκληρο.

Σε τελική ανάλυση, θεωρώ το Catch καλύτερο εύκολα αλλά η μουσική τους γενικά έχει ένα χαρακτηριστικό που ψάχνω στις μπάντες που κινούνται σε αυτά τα μονοπάτια και μ’αρέσει: έχει “χρώμα”, σε γεμίζει εικόνες, συναισθήματα.

:thumbup:

Το 2003 όταν τυχαία τους είχα ανακαλύψει είχα φάει τρελό κόλλημα και για κανενα εξάμηνο έπαιζαν κάθε μέρα. Πραγματικά σπουδαία μπάντα.

το catch without arms ειναι το soundtrack του καλοκαιριου