Driver Stopped responding

Κλασικο καταραμενο μηνυμα. Τελευταια το χα συνεχως κ φρικαρα. Εχω μια msi gtx 660 twin froze iii. Tιμια καρτα η οποια φημιζεται για τις θερμοκρασιες της. 30 idle k 60 σε δυνατο γκεημινγκ.
Αφου λοιπον ψαχτηκα οσο μπορουσα με διαφορα τεστς. Ειδα οτι οι μνημες, κ ο cpu ειναι οκ. Αλλαξα κ drivers. Δεν εβρισκα κατι κ τα crash(tdr) συνεχιζαν. Ειδικα σε βαρια παιχνιδια. Διαπιστωνω λοιπον μετα απο ενα τετοιο κρας οτι η καρτα χτυπαει 90αρι θερμοκρασια.
Ανοιγω το κουτι κ διαπιστωνω οτι τα ανεμιστηρακια ειναι νεκρα. Ουσιαστικα κανουν λιγες στροφες μονο οταν ανοιγω το πισι κ οταν φτανει στο 90αρι. Ισα ισα να παει στο 85 κ μετα παλι τα ιδια. Θερμοκρασιες που δεν εχουν καμια σχεση με αυτη την καρτα.

Δυο ερωτησεις λοιπον.
Αρχικα να υποθεσω οτι αυτο ειναι η αιτια του dtrver not responding/crash προβληματος μου???

K δευτερον σωνεται αυτο; Νεα ανεμιστηρακια στην καρτα; Αλλο ανεμιστηρακι χωμενο εκει καπου; Αλλη cool paste πως λεγεται;
Αυτο που δεν θυμαμαι βασικα, ειναι αν αυτη η καρτα ειχε καλες θερμοκρασιες λογω καλης χρησης ανεμιστηρων η λογω κατασκευης πχ. Ειμαι κ ψιλοασχετος

Θενκ γιου ιν αντβανς :slight_smile:

yes

Μπορείς να την βγάλεις έξω, την κάρτα :grin: , και να δείς μήπως τα ανεμιστήρια και η ψύκτρα έχουν πιάσει μαλλί από σκόνες/τρίχες κλπ κλπ, προσπάθησε να τα βγάλεις μήπως και είναι τόσα πολλά που εμποδίζουν τα ανεμιστήρια. Μου φαίνεται κουλό και τα δύο να χάλασαν, αλλά ίσως και να χάλασε το ένα κάποτε και το δεύτερο να έγινε πρόσφατα. Αν δεν διορθώσει κάτι αφού βγάλεις την μπίχλα τότε θέλει ψάξιμο για αλλαγή μόνο των ανεμιστηρίων, αν θα μπορέσεις να βρείς ακριβώς τα ίδια από τα internet κλπ ή αλλάζεις όλο το σύστημα ψύξης με aftermarket cooler που ταιριάζει στην κάρτα σου αλλά αν δεν το κάνεις μόνος σου ίσως να μην αξίζει το κόστος, με 130 έουρος παίρνεις 1050 που είναι κατιτίς καλύτερη από τη δικιά σου.

1 Like

Καθαρα ειναι. Δεν εχει τιποτα απο σκονες κτλ. Η αληθεια ειναι οτι κ γω σκεφτομαι την αγορα αλλης. 1050 ελεγα κ γω λογω τιμων. Κοντα στα 200ε παιζει κατι καλο;

Πλέον παίζει GTX 1060 στα 210 περίπου, με τα 3gb δλδ. Είναι δυο φορές πιο δυνατή από την 1050.

Αυτο ειδα και εγω τωρα με μια γρηγορη ματια. Εκει θα παω μαλλον. Λογικα καποια MSI παλι γτ ειμαι πολυ ικανοποιημενος μεχρι τωρα. Αλλες καλες μαρκες? EVGA?

200 με 210 παίρνεις palit ή zotac, αμα θες και μάρκα θα πάς στα 250 τουλάχιστον, άμα είναι να πάς εκεί ή θα πάρεις καμιά asus που είναι μάλλον η μόνη που δίνει 3 χρόνια εγγύηση ή στα ίδια λεφτά επίσης θα πάς σε μια msi με 6gb μνήμη που είναι 5-10% πιο δυνατή αλλά με 2 χρόνια εγγύηση. Παραπάνω από 250 μη δώσεις, είναι γελοίο. Εγώ θα έδινα 200

Nα σαι καλα φιλε μου για τις απαντησεις

Palit για οικονομικη προταση, αλλα προσωπικα δεν εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος με την 970 απο αυτο τον κατασκευαστη, λογω το χαζων θυρων που βγαζει. Απο κορυφαιες θα ελεγα Gigabyte. Γλυκοκοιταζω τη 1080 G1 και περιμενω Black Friday να τη χτυπησω, μιας και οι RTX 2xxx ειναι πολυ μετριες για αυτο που προσφερουν.

1080 ακριβες. Δεν μπορουσε να να ναι δεκα μερες μετα η μαυροπαρασκευη γαμωτη της

Ενα μινι απντεητ. Μεσω αφτερμπερνερ διαπιστωσαμε οτι αν τους βαλω μονιμως στο 100% δουλευουν. Αλλα μονο εκει. Τωρα μενει να τσεκαρω αν κρασαρουν παλι τα παιχνιδια. Λογικα οχι. Κατι δεν δινει εντολη στους ανεμιστηρες να δουλευουν σε κανονικα επιπεδα. Αλλαξαμε ντραιβερ; Κ παλι δεν λειτουργουν σε λιγοτερες στροφες. Ουτε με αλλαγη της θυρας pci. Μονο update bios δεν εχουμε δοκιμασει ακομα

Το πιο πιθανό είναι να έχουν θέμα τα ρουλεμάν των fans και μόνο με τέρμα ταχύτητα μπορούν να ξεπεράσουν την αντίσταση. Για bios update στην κάρτα απλά προσοχή. Αμφιβάλλω αν θα γίνει κάτι αλλά αφού έχεις το μικρόβιο κάντο :slight_smile:

Χαχα το κανα σταυροκοπιωντας. Ολα καλα, αλλα τα ανεμιστηρακια παλι μονο στα 100%. Βασικα επαιξα με τις θερμοκρασιες. Στα 85% ξεκινανε. Θα συνεχισω γκεημινγκ ετσι να ναι μονιμα στο 80-100% μετα απο τους 50κελσιου για να δω τουλαχιστον αν λογικα γλυτωσω απο τα κρασαρισματα να σιγουρεψω οτι φταιγαν οι θερμοκρασιες κ παμε για μια 1060αρα στις γιορτες