Drone/Noise

να μαι και γω…

δίνω την απάντηση στους Sunn O))) με τους

Moonn D))) και το δίσκο

Radiation of the Moonn

(μμμμ… δε το πάμε στις κυκλοφορίες μια και έχει κίνηση ?? )

χαχαχ Moonn D))) ρε μαλάκα! :bow:
Τους συμπάθησα ήδη!

Ας μεταφέρω κι εγώ ένα. Δεν είναι 100% ντρόουν βέβαια, αλλά πλησιάζει.

Με αφορμή τους Menace Ruine αξίζει να αναφερθούν και οι
The Angelic Process
και ποιο συγκεκριμένα το τελευταίο τους album Weighing Souls with Sand
κυκλοφόρησε από την profound lore.
Πολύ δυνατό drone/noise που με τις κατάλληλες συνθήκες θα ανακαλύψετε την αξία του. Δυστυχώς πέρυσι τον Απρίλιο αυτοκτόνησε ο κιθαρίστας K.Angylus.

Αυτούς μου τους ανέφερε κι ο άνγκμαρ σα μπόμπα, οπότε τσεκάρω ήδη το λινκ.

Mαλάκα, αυτοί όντως δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με drone, αλλά έκανα μια βόλτα από το μαισπέις τους κι εχω μείνει κάπως έτσι :o:o

Ένα φανταστικό distorted “πράμα”, δεν ξέρω, μόνο avant-garde μπορώ να το περιγράψω αλλά πάλι πίπες λέω, που φεύγει καρφί για να τσεκαριστεί σε δίσκο.

Εύγε και στους δυο.

Toυς Υoga θα τους τσεκάρω πακετάκι με The Angelic Process, που μου άφησαν άψογη πρώτη εντύπωση.

Επίσης μπορείτε να τσεκάρετε το The Bungled & the Botched των Nadja.

Είναι μια καλή αρχή για όσους δεν έχουν ακούσει τίποτα από nadja, διαρκεί 60 λεπτά και αποτελείται από 2 τραγούδια The Bungled & the Botched και Absorbed in You.

Ακούστε την demo έκδοση του The Bungled & the Botched εάν το βρείτε μιας και (προσωπικά) μ’αρέσει περισσότερο από την κανονική έκδοση.

Και για να μην ξεχνιόμαστε

Πρέπει να ακούσετε το cover που έκαναν στο Dead Skin Mask [u[/u]](http://a1926.g.akamai.net/downloadstor.download.akamai.com/10768/mtv2.com/podcast/HBB/04_dead_skin_mask_(slayer_cover).mp3)

Εγώ την άκουσα τη διασκευή. Πλάκα είχε.
Κάτι διαφορετικό!

Ξέχασα να αναφέρω οτι είναι από το album When I See the Sun Always Shines on TV το οποίο έχει μόνο cover.

  1. Only Shallow (My Bloody Valentine cover)
  2. Pea (Codeine cover)
  3. No Cure for the Lonely (Swans cover)
  4. Dead Skin Mask (Slayer cover)
  5. The Sun Always Shines on TV (a-ha cover)
  6. Needle in the Hay (Elliott Smith cover)
  7. Long Dark Twenties (Kids in the Hall cover)
  8. Faith (The Cure cover)

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τον χώρο είναι η αλήθεια. Τους Nadja στο θρεντ αυτό τους είδα και είπα να τους ψάξω. Γαμάνε!!! Συνεχίστε να προτείνετε δίσκους παιδιά, να γουστάρουμε!

Toυς έχουμε πει στο σλάτζ θρεντ, στο ιντάστριαλ θρεντ, ε ώρα να τους πούμε κι εδώ, στο φυσικό τους χώρο.

Halo - Guattari (From the West Flows Grey Ash and Pestilence) 2001

Τους είχα γνωρίσει στη συλλογή της Relapse “Contaminated 5.0” όπου είχαν το underground “hit” "Rise. Χονδρικά, παίζουν τα πάντα και τίποτα ταυτόχρονα. Κάτι σαν το όραμα του ομώνυμου δίσκου των Godflesh περασμένο από τόνους μηδενισμού και παραμόρφωσης και ένα έντονο φλερτ με το noise. Θέλει εκπαιδευμένα αυτιά σίγουρα. Από τις πιο ιδιαίτερες μπάντες της δεκαετίας αυτοί οι αυστραλοί. Οι ρουφιάνοι μου με πληροφορούν ότι και το επόμενο “Body of Light” είναι εξίσου μεγάλο, αλλά εγώ δεν το’χω ακούσει.

Fanpage με αρκετές πληροφορίες:

Τι άκουσες από nadja?
Μπορείς να τσεκάρεις the angelic process και menace ruine που έχουν αναφερθεί ήδη και να μας πεις εντυπώσεις :slight_smile:

Ντάξει για το Guattari τι να λέμε τώρα, από τους λίγους πραγματικά σκατόψυχους δίσκους. Όσοι αντέχουμε, μάλλον έχουμε σοβαρό πρόβλημα.


Σε άλλα νέα, τούτο δω κινείται μεταξύ sludge και drone και η “παγωμάρα” που αποπνέει πραγματικά τσακίζει κόκκαλα. Ξεκινάει με αργόσυρτα sludge περάσματα και συνεχίζει με drone ηχοτόπια για να καταλήξει σε ένα κάργα 70’ς doom riff. Η μπάντα ξεχωρίζει για τους ευρηματικούς τίτλους της, μιας και οι δίσκοι της είναι όλοι ομώνυμοι και ξεχωρίζουν ανάλογα με τη χρονιά που βγήκαν ενώ τα κομμάτια τους τιτλοφορούνται ως “01”, “02” κ.ο.κ. Όσοι είστε της “φάσης” και δεν τσεκάρετε κακό του κεφαλιού σας!

Switchblade “[2006]”

http://www.metal-archives.com/band.php?id=41408


http://www.switchblade.se/

Οι switchblade έχουν πλάκα γιατί βγάζουν μόνο s/t albums. Το φετινό το άκουσες chrisp?

Τσουκ, είναι κι αυτό στη λίστα με τα 237 άλμπουμς που θέλω να τσεκάρω. :?


Fuck Buttons - Tarot Sport

Λιγότερες παραμορφώσεις, περισσότερες μελωδίες. Λιγότερο βαρετό, περισσότερο πωρωτικό.
Γαμεί και δέρνει με λίγα λόγια.

Keyser το τελευταιο δεν ειναι λιγο off-topic ?
Ε παιδες ?

Ρε σεις, αυτό το Angelic Prοcess είναι επικίνδυνο πράμα!
Δεν κάνει και πολύ να το ακούς σε φορτισμένες φάσεις.

Ασταδιάλα βραδιάτικα!

Δισκάρα όμως…

Βέβαια drone δεν το λες, μια μίξη ambient, post, noise και alternative, άλλα τελικά μια χαρά κολλάει στο θρεντ λόγω feeling. Ζημιά μου κάνατε… :?

Εδώ αυτοκτόνησε ο κιθαρίστας, φαντάσου…

(αν και δεν είναι καλό να κάνεις πλάκα με τέτοια θέματα)