Drone/Noise

Ακούω το δεύτερο δίσκο των Earth (’‘Phase 3- thrones and dominions’’) και έχω μείνει μαλάκας. Μου κάνει πιο πολύ από το ντεμπούτο τους- πιο έντονες μελωδίες και ατμόσφαιρες. Γενικά drone δεν έχω ακούσει κάτι πέρα από Sunn O))) και μου 'κανε εντύπωση ότι οι τύποι έπαιζαν ό,τι έπαιζαν 20 χρόνια πριν.

το ακούω αρκετά αυτό τις τελευταίες μέρες.πραγματικά πολύ καλό.
αυτό που μου αρέσει είναι ότι η ένταση αυξάνεται όσο προχωράει ο δίκος με αποκορύφωμα το 15λεπτο έπος “collapse”.
στα metal σημεία δανείζονται την ασφυξία του sludge, κάτι που εκτιμάται ιδιαιτέρως…
ωραία πρόταση φίλος.

Mιλάμε για ένα μαγευτικό πράγμα. Εχει στοιχεία και από ΒΜ, και ψυχεδέλεια, και drone, αλλά νομίζω οι χαρακτηρισμοί lo-fi και avant-garde είναι πολύ περισσότερο κοντά στην πραγματικότητα. Σε στιγμές απόλυτα κλειστοφοβικοί/τρομαχτικοί, είναι το είδος μουσικής που δεν πρέπει να ακούγεται με τα φώτα κλειστά. Και όντως αμαρτία να μην το έχεις σε δίσκο, απ’ ότι φαίνεται έχει και καλό αρτγουερκ.

Ο Justin Bieber πατάει κάτω όλο το topic.

Μιας και το είδα εδώ και το θυμήθηκα.

Ανάμεσα στις δεκάδες κυκλοφορίες που βγάζουν οι Nadja κάθε χρόνο κυκλοφόρησαν το Sky Burial

To 20λεπτο ομώνυμο τραγούδι του δίσκου είναι καταπληκτικό, χθες το άκουσα 5-6 φορές σερί, σχεδόν post-metalίζει.

είμαι λοιπόν πριν μερικές μέρες στο myspace της Humanless Recordings (των Unearthly Trance) και βλέπω ότι έχει πολλές παλιές limited (και εξαντλημένες πια) obscure κυκλοφορίες της διαθέσιμες για free download.

V/A - Humanless Compilation

Αυτό λέει είχε κυκλοφορήσει σε 555 κόπιες, εγώ το κατέβασα γιατί έχει ένα σπάνιο Unearthly Trance και ένα Thralldom από το demo, αλλά ακούγωντάς την ολόκληρη σκάλωσα με την drone/doom αρχοντίλα του “Tomb” από τους ήρωες Moss, αλλά κυρίως από το “A call to Death / Way gong” από Abandoner. Διαστημικό ambient/noise, κάτι σαν να ακούς το ummaguma δίπλα σε μπετονιέρα ένα πράμα, τσεκάρουμε εδώ:

Ή κάποια από τις κυκλοφορίες που έχει διαθέσιμες η Humanless.
Κάποιος από τους Unearthly Trance είναι χωμένος εδώ, λογικά ο Jay Newman, και μιας και οι Abandoner δεν είναι και ακριβώς αυτό που λέμε “μεγάλο όνομα” (ροφλ) ρωτάω:

Τι παίζει σε αυτή τη φάση? Ambient αλλά όχι του ύπνου, Noise αλλά όχι απάνθρωπο σα Merzbow κλπ. και όχι μεταλλικό drone όμως.
Lustmord? Family Battle Snake? κάτι άλλο?

Rip? Cirkus? anyone?

EPEUS REICHENBACK - ETHERIZED

Experimental ambient/drone με μινιμαλιστικές και ψυχεδελικές ιδέες, συνιστάται για τους λάτρεις του είδους

άκουσε το etherized και Flames,Curses
http://www.myspace.com/epeusreichenback

πρώτo ΕP απο τους Viridiana, drone και noise ψυχεδέλειες σε ένα πολύ ενδιαφέρον concept…

–>http://www.myspace.com/dronesofviridiana

πληροφορίες και review εδώ --> http://robustfellow.blogspot.com/2010/10/blog-post.html

Τώρα που χειμώνιασε για τα καλά πια, ήρθε η ώρα του.

Και είναι σ_υ_γ_κ_λ_ο_ν_ι_σ_τ_ι_κ_ό άλμπουμ. Η βάση του ήχου τους έχει παραμείνει σταθερή από το προηγούμενο άλμπουμ, κάπως πιο lo-fi ήχος πάντως, και από κει και πέρα αρχίζει το γλέντι, αφού κάθε κομμάτι διαφοροποιείται προς άλλη κατεύθυνση. π.χ. ενώ το εισαγωγικό “[I]Collapse[/I]” drone-ίζει σαν να ακούς Khanate στο δάσος, το διαδέχεται το φανταστικό μελωδικό νεο-φολκ “[I]The Upper Hand[/I]” μάλλον το καλύτερο κομμάτι τους μαζί με το “[I]One Too Many[/I]” από τον προηγούμενο δίσκο. Οι noise εκρήξεις πλέον είναι πλήρως ελεγχόμενες, και προσφέρουν έπη σαν το ασύλληπτο “[I]Not Only A Break in the Clouds but a Permanent Clearing of the Sky[/I]” όπου layers πυκνού θορύβου αιωρούνται κάτω από ήχους που θυμίζουν sonar ή υπέρηχους, όλα αυτά με μια πρωτοφανή μουσικότητα, και κορυφώνονται στο τελευταίο “[I]Primal Waters Bed[/I]” με τα ambient-noise νέφη να κυλάνε σα χαλάκι κάτω από την τρομερή (για άλλη μια φορά) φωνή της Geneviève.

Στα καλύτερα της χρονιάς με συνοπτικές.

Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε για τα compilation αλλά εμένα μου αρέσουν απίστευτα.
Θεϊκούλι από τη Hydrahead (με λίγο νερό στο κρασί μας στο σωστό thread), μπας και κάνετε και κανα bump οι γνώστες γιατί μας λείψατε.

  1. Oxbow & Philippe Thiphaine - Coalking
  2. Daughters - The First Supper
  3. Bohren & Der Club Of Gore - Unkerich
  4. Knut - Calamity
  5. The Austerity Program - Sony 27
  6. Pyramids With Nadja - Another War
  7. Helms Alee - Lionize
  8. Hayaino Daisuki - Ghosts Of Purgatory
  9. Harvey Milk - I Know This Is No Place For You
  10. La Gritona - Tony Alamo
  11. Stephen Brodsky - Here In Spirit
  12. Jodis - Continents
  13. Nihill - Mundus Subterreanus
  14. Cave In - Retina Sees Rewind
  15. Kayo Dot - II. Whisper Ineffable
  16. Keelhaul - THC For One
  17. Clouds - New Bombs
  18. Xasthur - UNTITLED 4/05
  19. GridLink - Amber Gray
  20. Greymachine - Wasted
  21. Bergraven - Hunger
  22. Torche - UFO

εντιτ - άντε μπράβο, menace ruin υποψηφιότητα στα best off και είχα ξεχάσει εντλώς ότι ήταν φετινό!

Ωραία συλλογή αυτή! Από κει έμαθα Austerity Program, οι οποίοι βέβαια η μόνη σχέση που έχουν με το θρεντ είναι ότι είναι noise (rock)! :stuck_out_tongue:

Έβαλα να ακούσω Menace Ruin, αλλά μάλλον δεν θα την παλέψω μαζί τους!
Για να δούμε…

Δώστους και δεύτερη ευκαιρία, ακόμα κι αν δεν σ’αρέσουν αρχικά. Σίγουρα δεν είναι εύκολη μουσική (για μένα τουλάχιστον)

Δεν ξέρω ποιο album άκουσες αλλά θα λεγα να ξεκινήσεις με το the die is cast.

Το τελευταίο άκουσα, που αναφέρουν παραπάνω.
Τελικά είχε όντως πολυδιάστατο ήχο, οι φολκ στιγμές μ’ άρεσαν.
Θα το ξανακούσω, όπως και αυτό που μου προτείνεις.

To θεματάκι με τους Ruine Menace (ειδικά, αλλά εγώ το κάνω με όλα τα παρόμοια ακούσματα που έχουν αυτό το ritualistic στοιχείο) είναι να τους ακούσεις πρώτα σαν “χαλί”, κάνοντας κάτι άλλο. Την τρίτη φορά που θα το βάλεις να παίξει, θα βρεθείς να σιγουμουρμουράς, και μετα θα σιγομουρμουράς και στο δρόμο.
Πρέπει να το αφήσεις να σε τραβήξει αυτό. Αν κάτσεις να το προσέξεις, έχεις κόψει φλέβα στα πρώτα 5 λεπτά.

Demdike Stare - Tryptych

Δεν είμαι σίγουρος άμα ταιριάζει 100% εδώ αλλά κάνω και ένα bump επί της ευκαιρίας.

Αρχικά να πω οτι δεν πρόκειται ακριβώς για φετινή κυκλοφορία, το Tryptych αποτελείται από τα Forest of Evil,Liberation Through Hearing και Voices Of Dust τα οποία κυκλοφόρησαν πέρυσι από την Modern Love.
Με την ευκαιρία την επανακυκλοφορίας σε τριπλό cd προστέθηκαν σύνολο 20 λεπτά καινούριου υλικού.

Παίζουν κάτι μεταξύ dark ambient, drone και dub(!). Μερικοί τους περιγράφουν για πλάκα σαν dronestep, αλλά δεν είναι μακριά από την πραγματικότητα το tag. Ακούστε το [u]Regolith[/u] για να πάρετε μια γεύση (η ποιότητα του youtube δεν είναι κι ότι καλύτερο)

Σύνολο και τα 3 cd είναι 2 ώρες και 40 λεπτά οπότε δεν είναι τόσο εύκολο να αφομιώσει κανείς τον δίσκο, αλλά πιστεύω οτι οι φίλοι της πειραματικής αυτής σκηνής αξίζει να του δώσουν μια ευκαιρία.
Αν και είναι νωρίς ακόμα πάει για τα καλύτερα της χρονιάς μιας και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα κυκλοφορία.

Και μερικά reviews:


http://www.dustedmagazine.com/reviews/6209

http://treblezine.com/reviews/3693-Demdike_Stare_Tryptych.html

Ψάχνοντας στο google reader γι’αυτούς είδα οτι είχαν παίξει μαζί με hype williams και larry gus στο bios στις 15 Ιανουαρίου

Και μια συνέντευξη [u]εδώ[/u]

Επειδή είναι κρίμα να βρίσκεται το θρεντ στον πάτο της Ροκιπήντια, θα κάνω πουστιά…

Βάζω λοιπόν ένα pointer (χα!) σε μια κυκλοφορία που όσοι τριγυρνάτε εδωπέρα [U]πρέπει[/U] να ακούσετε !

[B]κλικ ![/B]

:!:

Ω μαλάκα, με 'ψησες να τον ξανακούσω μετά από πολυυυυυύ καιρό. Τσιρζ!

(τελικά μόνο εμείς οι 2 θα μιλάμε γι’ αυτόν τον δίσκο μου φαίνεται:p)

Χαχα, γι’αυτό το πόσταρα κι εδώ να το δουν κι άλλοι και να μπουν στην κουβέντα…

Το έβαλα κι εγώ πριν λίγο να το ακούσω για άλλη μία φορά.

Ρε ο τύπος έχει κάνει φοβερή παραγωγή έτσι ?
Πέρα από το μουσικό περιεχόμενο που είναι μοναδικό.

Ψήθηκα πάντως να παραγγείλω τις κασέτες. Κάποια στιγμή θα το κάνω…
$6 έχουν + $5 τα μεταφορικά . Από [B]εδώ[/B].
Θέλω να τον στηρίξω τον τυπά.

Σας ερεχετε στο νου κανενα καλο drone/black metal αλμπουμ σαν το black one twn suun o)))

Τωρα ενα μου ερχετε στο μυαλο.Το Teeth Of Lions Rule The Divine-Rampton

Tσεκαρε αυτο αλλα περιμενε να απαντησει και κανας αλλος που ξερει καλυτερα.