Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

[B]Sicario [/B]ειδα προσφατα, που ηταν πολυ μετριο.
Κλασικη περιπτωση που ο/η ηρωας δεν εχει καμια απολυτως προσφορα σε ολη τη ροη της ταινιας, δηλαδη το οτι υπηρχε η Emily Blunt και ο μαυρουλης απο το Black Mirror (αυτος απο το s1ep2) δε προσεφεραν ΤΙΠΟΤΑ στην εξελιξη της ιστοριας! Κατι σα τον Indiana Jones οπως πολυ πετυχημενα αναφερει η Amy στο Big Bang, που βρισκοταν δε βρισκοταν στη ταινια, οι Ναζι θα ανοιγαν παλι την κιβωτο και θα πεθαιναν ουτως η αλλως.
Κυριακη βραδυ στο Σταρ με leftovers φαγητο φαση.

Α! Βγηκε και το Experimenter σε καλη ποιοτητα και με ψηνει πολυ, και περιμενω και το Kill Your Friends…

Τίμιο το Creed. Συγκινητικός ο Sly, ωραίος ο Jordan, έρωτας η Tessa Thompson

Με πήρε ο ύπνος με αυτό το Sicario πραγματικά…

[B]Spotlight[/B]

http://www.imdb.com/title/tt1895587/

Η ταινία που ακούγεται πολύ φέτος για τα όσκαρ (στις αίθουσες εδώ θα έρθει κατά Φεβρουάριο μεριά). Εξαιρετική ταινία για μένα, θυμίζει αρκετά τα πολιτικά θρίλερ των '70s. Χαμηλών τόνων γενικά, ξετυλίγει υπέροχα την πραγματική ιστορία και παρότι εστιάζει αποκλειστικά στους δημοσιογράφους της Boston Globe όχι απλά δεν γίνεται κουραστική αλλά δεν κάνει κοιλιά σε κανένα σημείο. Αν και σε κάποια φάση μου φάνηκε μονοδιάστατο το να μην πηγαίνουμε παρά ελάχιστα στα ίδια τα θύματα της κακοποίησης, τελικά μάλλον λειτούργησε υπερ αφού δεν θύμιζε και τόσο ντοκιμαντέρ η φάση. Τρομερή η σκηνοθεσία, φανερές οι επιρροές από Σκανδιναβικό κινηματογράφο, όπως και οι επίσης χαμηλών τόνων ερμηνείες από όλο το καστ. Ενώ και σεναριακά απέφυγε απλουστεύσεις τύπου καλοί δημοσιογράφοι εναντίον κακών ιερέων, δικηγόρων κτλ.

[B]Bolgen [/B]

http://www.imdb.com/title/tt3616916/?ref_=rvi_tt

Πριν λίγες μέρες είδα και αυτήν εδώ. Ταινία καταστροφής από Νορβηγία μεριά. Δεν ξεφεύγει και σε τόσο μεγάλο βαθμό από τις ανάλογες του Hollywood απλά εδώ σαφώς τα μεγέθη είναι πιο μικρά. Γίνεται μια προσπάθεια για μια πιο ρεαλιστική εξέλιξη αλλά τα κλισέ δεν τα αποφεύγει. Θυμίζει λίγο εκείνο το The impossible λίγα χρόνια πριν με την Naomi Watts. Γενικά καλό πάντως.

Πολύ καλό το από πάνω, σπάνια αντίστοιχες ταινίες έχουν καλό αποτέλεσμα.

Είδα επίσης το [B]The 33[/B] με την ιστορία των 33 θαμένων μεταλλορύχων στη Χιλή το 2010. Δυνατή & συγκινητική.


Μια νεαρη κοπελα απαγαγεται και κρατειται για 7 χρονια μεσα σε ενα δωματιο, οπου και αποκτα ενα παιδι …Ωραια ταινια που επικεντρωνεται στη σχεση της μαμας/γιου(που νομιζα ηταν κοριτσακι μεχρι τα μισα)!

Same here! (για το bold)

Εξαιρετική ταινία, την είδα πριν λίγες μέρες και εγώ. Μου άρεσε που όλη η ιστορία είναι δοσμένη μέσα από τα μάτια του πιτσιρικά (που δίνει εξαιρετική ερμηνεία by the way), ο οποίος γεννήθηκε και μέχρι τα 5 του έζησε εκεί μέσα πιστεύοντας πως ολόκληρος ο κόσμος ήταν το δωμάτιο και δεν υπήρχε τίποτα άλλο έξω από αυτό.

Είδα και μερικές ακόμα την τελευταία βδομάδα


In the Heart of the Sea

Αυτή υποτίθεται πως είναι η αληθινή ιστορία που ενέπνευσε τον Herman Melville να γράψει το Mody Dick. Μάλλον αδιάφορη πάντως, κλισεδιάρικη ναυτική περιπέτεια που έχει τις στιγμές της αλλά δεν πιάνει ούτε το 1/10000 το βιβλίου (εντάξει δεν είναι ακριβώς μεταφορά βέβαια). Γενικά βαρέθηκα.

Brooklyn

Πανέμορφη ταινία. Αν διαβάσει κανείς απλά την σύνοψη ίσως και να προσπεράσει αφού δείχνει σαν ένα τυπικό ρομάντζο με ολίγον μελό αλλά καμιά σχέση. Βέβαια παρότι ασχολείται με τους μετανάστες στην Αμερική δεκαετίας 50 δεν πιάνει το θέμα τόσο από τις δυσκολίες προσαρμογής εκεί (δεν πιάνει θέματα ρατσισμού κτλ δηλαδή) όσο στην δυσκολία του να αφήσεις τον τόπο σου πίσω μια για πάντα και να αρχίσει μια νέα ζωή αλλού. Είναι τόσο απλός και όμορφος ο τρόπος που δίνεται σκηνοθετικά που σου δίνεται η εντύπωση πως η ταινία δεν είναι κάτι “στημένο” αλλά real story που απλά το βλέπεις να συμβαίνει. Σε μεγάλο βαθμό αυτό οφείλεται στις ερμηνείες και ειδικά στην Saoirse Ronan (προφέρεται Σίρσε όπως είδα κάπου) και στον απόλυτα φυσικό τρόπο που μας παρουσιάζει τον χαρακτήρα της. Όχι απλά ερμηνεία της χρονιάς, αλλά μια από τις καλύτερες που έχω δει. Ανεβάζει όλη την ταινία πολλά επίπεδα πάνω.

Joy

Γενικά έχω ψιλοβαρεθεί τον David O. Russell σκηνοθετικά. Λίγο χιούμορ, πολύ στυλ, και εύκολη κοινωνική κριτική (αυτή την φορά πιάνει τον ρόλο της γυναίκας κοινωνικά). Έχει και αυτό τις στιγμές του αλλά γενικά δεν… Η Lawrence οκ είναι πολύ καλή, όλη η ταινία πάνω της είναι στημένη έτσι και αλλιώς και βασικά αυτή είναι ο λόγος που έφτασα την ταινία μέχρι το τέλος, αλλά η υποψηφιότητα της είναι υπερβολή.

Παρότι γενικά αποφεύγω τις κωμωδίες είδα και Trainwreck λόγω Amy Schumer. Η εγώ έχω χάσει το χιούμορ μου ή απλά η κωμωδία στο Hollywood έχει πεθάνει εδώ και χρόνια. Κακή ταινία.

Τα είδα κι εγώ τα Room και Joy. Το πρώτο καλό, το δεύτερο μέτριο. Επίσης:


Δε ξέρω αν πήρε όσκαρ ο Ντι Κάπριο, το ταινιάκι γάμησε.


Καλές ερμηνείες Μπέηλ και Γκόσλινγκ, σεναριακά κούρασε.


Ο Πέρλμαν μπορούσε και καλύτερα, βλεπόταν.


Υπνός βαθύς και μία από τα ίδια για Ρενό.

Ρε γαμώτο είδα το Revenant και απορώ, 2,5 ώρες τραβηγμένο από τα μαλλιά τίγκα στην υπερβολή! Πραγματικά αν δεν ήταν ο DiCaprio θα το είχα παρατήσει. Κρατάω μόνο μια επιφύλαξη γιατί δεν ήμουν με το κατάλληλο παρεάκι…

ολα αυτα εχουν ληκαρει υποθετω και τα βλεπετε στην τιβι ε;

μιλησε μου για το ρεβεναντ και τι σε πειραξε.

Σου δινω οτι η ηιστορια ειναι βασικοτατη οσο δεν παει, αλλα δε μπορεις να πεις οτι δεν σε κραταει στη γαμημενη τσιτα η ταινια συνεχεια. Και πες δε γουσταρεις την ιστορια και το ηθοποιλικι (προφανως ΔΕΝ ειναι μονο Ντι Καπριο, ειναι και ο Χαρντυ που σε στιγμες τον ξεπερνα) δε γινεται να μην σε κολλαει στον τοιχο τα landscapes και η φωτογραφια της ταινιας.

θα μου πεις, ταινια βλεπεις, οχι νασιοναλ τζιογκραφικ, αλλα οκ

την εναρκτηρια σκηνη τη βαζω διπλα διπλα με αυτη του Saving Private Ryan, την ιδια ενταση ενιωσα

Δεν το είδα και σε καλή ποιότητα είναι γεγονός. Αυτό που με χάλασε περισσότερο είναι ότι τράβηξε πολύ, ότι και καλά επιβίωσε από όλα αυτά(τραβηγμένο από τα μαλλιά όσο δεν πάει).
Θα το ξαναδώ σίγουρα όταν βγει σε καλύτερη ποιότητα και σίγουρα με άλλη παρέα. Αυτοί ήταν κάφροι για να δεις Sharknado :stuck_out_tongue:

η αληθεια ειναι πως η ταινια αυτη ειναι για σινεμα, πολυ περισσοτερο απο οτι ειναι το δηθενιαρικο masturbation των 70μμ του Ταραντινο (που γενικα μου αρεσε περισσοτερο σαν ταινια, αλλα οχι σαν θεαμα. Προτιμω τις dialogue driven ταινιες.)

Γαμάει.

Το Kagemusha είδα προχτες και εχω να πω οτι ηταν καταπληκτικό. Ο συνδυασμός της σκηνοθετικής ικανότητας του Κουροσάβα με την αλλόκοσμη για μας κουλτούρα των Ιαπώνων και δη της φεουδαρχικής Ιαπωνίας, κάνει το αποτέλεσμα φανταστικό.

Mad Max: Road Fury
Εκρήξεις, κυνηγητό και πολύ τρέλα, με ουσία μηδέν. Ταινία junk food αλλά ενώ το junk food έχει κάποια νοστιμιά παρόλο που είναι σκουπιδι, αυτή δεν είχε ούτε αυτό. Με ψιλοκουρασε επισης σε κάποια φάση και έλεγα πότε θα τελειώσει. Από τις ταινίες που δεν σου αφήνουν τίποτα, εκτός και αν είσαι 12χρονος που ενθουσιαζεται με τέτοιου είδους θεάματα. 0/5

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Και γιατί μηδεν στα πέντε και όχι μηδέν στα έξι;

Φέικ, παλιό αλλά τέλειο.

Για φεικ δεν ξέρω αλλά παλιό δεν είναι

Sent from my D5803 using Tapatalk