Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Να στρωθει να βγαλει το Clerks 3 και ας αφησει τις μλκιες.
Θελει να μας πησει πως ντε και καλα η κορη του ειναι ηθοποιος.

To RT παντως το καραθαβει ><

" I didn’t want to believe it, but I saw it with my own eyes: Kevin Smith is turning into Adam Sandler. "

Πάντως το Tusk ήταν τεράστια καμμενιά και το λάτρεψα αν και θάφτηκε ανελέητα. Αυτό όπως έχω καταλάβει αποτελεί ως ένα βαθμό τουλάχιστον, συνέχεια του Tusk. Clerks 3 δεν θα ήθελα να δω, τα 2 ως τώρα μου φτάνουν.

MallBrats πρωτα και μετα Clerks 3. Spin off του Tusk ειναι οχι sequel. Θα βγει και τριτο με τιτλο Moose Jaws.

εγώ δε θέλω να δώ ούτε clerks 3 ούτε mallrats 2, ακόμα και το clerks 2 που είχε καφροχιούμορ και γέλιο δεν έπιανε ούτε το 1 χιλιοστό της κάβλας του 1ου
ούτε θα ήθελα να δώ από την άλλη χορορ χαζομάρες όπως το tusk ή το -υποθέτω- παραπάνω

προτιμώ να κοιτάξει να κάνει κάτι πιο κοντα στο ύφος των mallrats, clerks, chasing amy κτλ, στο ίδιο σύμπαν αλλά όχι σήκουελ κτλ…

Dogma 2 να κανει!

http://www.imdb.com/title/tt4016934/?ref_=rvi_tt

Από τις πλέον πολυαναμενόμενες της χρονιάς. Εντυπωσιακά σκηνοθετημένη, ακριβή και προσεγμένη παραγωγή, ιδιαίτερα αισθησιακή και δυστυχώς… φλύαρη. Όσο και αν η εικόνα βγάζει μάτια το σενάριο από ένα σημείο και μετά όχι απλά γίνεται προβλέψιμο αλλά και πολύ φλύαρο, ενώ οι προσπάθειες για να χώσει και λίγο χιούμορ μέσα μάλλον πέφτουν στο κενό. Ακόμα και έτσι βέβαια αξίζει, αφού το ίδιο το story έχει αρκετή δύναμη από μόνο του. Κάπου διάβασα πως θα υπάρξει και extended cut με κανένα 20λεπτο παραπάνω αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως αυτό είναι που λείπει από την ταινία.

1 Like

Έλα μωρέ, όλο και κάποια λιτή και μετρημένη ταινία Marvel θα βγει σαν αντίβαρο στη φλυαρία, χοχοχο :stuck_out_tongue:

1 Like

Άντε να γίνω πιο συγκεκριμένος

[spoiler]Δεν μου άρεσε πως χειρίστηκε τις ανατροπές, εύκολα σε προϊδέαζε για το τι θα ακολουθήσει. Επίσης με αυτόν τον τρόπο τα flash back αφαίρεσαν όλη την ένταση της πιο σημαντικής ίσως σκηνής στην ταινία, που δεν ήταν άλλη από την στιγμή που η Χιντεκο ρωτάει την Σουκ-Χι αν όντως πιστεύει πως πρέπει να πάει με τον Κόμη (νιώθω λίγο σαν να κάνω περιγραφή σε καμιά τηλεοπτική σαπουνόπερα τώρα αλλά anyway) αφού όταν μετά την βλέπεις να τρέχει με το σκοινί στο δέντρο ξέρεις την κατάληξη και εύκολα υποψιάζεσαι και την όλη την συνέχεια της ταινίας.

Η φλυαρία έχει να κάνει με την επανάληψη των σκηνών από την μεριά της Χιντεκο αφού από την στιγμή που το ξεκίνησε μπορούσες εύκολα να φανταστείς πως θα παίξει η κάθε μια από τις σκηνές που ακολούθησαν, η έμφαση στην λεπτομέρεια εδώ είχε αντίθετα αποτελεσματα. Όσο όμορφα σκηνοθετημένες και αν ήταν οι περισσότερες σκηνές από το πρώτο κιόλας twist το σενάριο σε είχε προϊδεάσει για τα πάντα σχεδόν. Μέχρι και το χταπόδι στο κελάρι ήμουν σίγουρος πως θα δω στο τέλος όπως και έγινε. [/spoiler]

Πάω τώρα να δω καμιά ταινία Marvel

Παίδες αμα δεν το έχετε με καζούρα-χιούμορ μη μπαίνετε στην τελική στον κόπο να γράφετε και σε φόρουμ. Μου αλλαξες και άβαταρ, μπάμια, και το πήρες και πατριωτικά. Εσύ στολίζεις καθημερινά το thread της Marvel (με τα πιο φλύαρα σενάρια πεθαίνεις), ασε που αυτή η βιομηχανία μόνο με την ύπαρξή της είναι μια φλυαρία από μόνη της. Oπότε αν και εντελώς διαφορετικό κινηματογραφικό γήπεδο από αυτό του Park, με την κριτική σου μου προσέφερε ένα πολύ ωραίο punchline. Αυτό και τίποτ’αλλο. Περιττή η άμυνα σου μαν…Για τα της ταινίας επιφυλάσσομαι να συνεισφέρω με αποψη άλλη στιγμή.

Ε ναι ευτυχώς εσύ το πήρες πολύ cool που άλλαξα το avatar :joy:

μανγκαι, αγαπηθητε αλλιως ραντεβου θανατου Στη Γουβα Του Βαβουλα με τα crew σας εκαστως και παιξτε τις σαν αντρες.-

2 Likes

Πω ρε αδερφέ το κουράζεις…πάλι άμυνα. Ξε-κομπλαρε λίγο. Ας γράψουμε για ταινίες καλύτερα.

Καζούρα στην καζούρα κάνω τόση ώρα people, δεν την λέω σε κανέναν. Peace out!!

Aντε κερνάω μπουγάτσα :P. Lupin σόρρυ, το “με θυμάσαι ρε πούστη” θα το κρατήσω για μιαν άλλη φορά :stuck_out_tongue:

Και σόρρυ ρε παιδιά αλλα είναι ένα πολύ βαρετο thread, ήθελε το κατιτίς του

Αρκετές ταινιάρες τελευταία.

http://www.imdb.com/title/tt4302938/

Laika studios και κανονικά δεν χρειάζεται να γράψω κάτι παραπάνω. Αυτό παίζει να είναι μαζί με το Coraline ότι καλύτερο έχουν κάνει. Μάλλον η animation ταινία της χρονιάς (τι μάλλον δηλαδή σίγουρα)

http://www.imdb.com/title/tt2582782/

Είχα ακούσει πολλά καλά πράγματα και κρατούσα μεγάλο καλάθι από την αρχή. Δεν απογοήτευσε. Θα μπορούσε να είχε γυριστεί και στην σημερινή Ελλάδα της κρίσης. Πολύ έντονη με εξαιρετικές ερμηνείες και επιτέλους ένας καλός Jeff Bridges (αν και δεν κλέβει την παράσταση). Όπως είδα η ταινία θα βγει στις ελληνικές αίθουσες τον Ιανουάριο.

http://www.imdb.com/title/tt4193394/

Εξαιρετικό δράμα '50s διάρκεια του πολέμου της Κορέας. Πάρα πολύ δυνατό, βασίζεται σε βιβλίο του Philip Roth. Αν και αρκετά βαρύ δεν γίνεται μελό και κυλάει ωραία.

http://www.imdb.com/title/tt4273292/

Horror από Iran. Εντάξει παίζει να είναι και η ταινία της χρονιάς. Δυνατό σενάριο που αγγίζει αρκετά και κοινωνικά/θρησκευτικά θέματα με ωραίο τρόπο. Ωστόσο παίζει να είναι και η πιο τρομακτική ταινία που έχω δει εδώ και πολύ καιρό. Πήγα και ήρθα καμιά 10αρια φορές.

2 Likes

Πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ του Τζάρμους για τους Stooges. Έχει συνεντεύξεις με όλα τα μέλη πλην Dave Alexander (ναι, έχει και παλιές με τον Ron Asheton), κυλάει νεράκι και δείχνει γιατί αυτό το συγκρότημα ήταν ιδιαίτερο.

Tαινιάρα το Under the Shadow. Kάτι σαν ο Φαραντί να σκηνοθετεί το Babadook. Μπαίνει στις ταινίες της χρονιάς άνετα!

Το καταπληκτικο Αργεντινικο Wild Tales απο Damián Szifron…
6 αυτονομες ιστοριες πανω στο αυτοελεγχο, αυτοσεβασμο και τη καθημερινη “βια” που βιωνουμε απο διαφορες πηγες, μαζι με μπολικη σατιρα! ΜΑΣΤ ΑΣΑΠ !

4 Likes