Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Πολυ ενδιαφερουσα συλλογη!

The Grand Budapest Hotel - δεν το εχω δει
Forrest Gump - Μεσα στις 30-40 καλυτερες ταινιες των 90ς ανετα, ισως και δεκαδα
The Wolf of Wall Street - Πολυ καλη σαν ταινια, εξοργιστικη σαν θεμα, νευριασα γνησια. Προτιμω πολλες περισσοτερες ταινιες του Σκορτσεζε
Λαβύρινθος του Πάνα - Της βαζω ενα 8αρακι, αρκετα καλη αλλα λιγο υπερεκτιμημενο θαρρω
Mad Max: Fury Road - Αψογο
Oldboy - Οταν το ειδα το 2003 ειχα μεινει αφωνος, το ξαναειδα πριν 2 χρονια και δεν εχει σταθει πολυ καλα στο χρονο δυστυχως :confused:
Lobster - δεν το εχω δει και δεν προκειται μετα τον Κυνοδοντα
Before Sunrise-Sunset-Midnight - πολυ καλο, καλο, μαπα

μ’ άρεσε πολύ το lobster (και το mad max) αλλά αν δεν σου άρεσε ο κυνόδοντας καθόλου, ναι, καλύτερα να μην το δεις.

Παντως το θεωρω καλυτερο απο πολλες αποψεις.

1 Like

Είχε γαμήσει άσχημα ο Κυνόδοντας.

Το Lobster προσωπικα ηταν η αγαπημενη μου ταινια περσυ. Ειναι πιο ευκολη ταινια απο το Κυνοδοντα, και στοχευει στο ευρυτερο κοινο αλλα οι ερμηνειες και το καλογραμμενο σεναριο απλα σε ταξιδευουν.

To lobster ηταν πολυ διαφορετικο απο κυνοδοντα σε εκτελεση και οκ, θεματολογια προφανως… ο κυνοδοντας μου αρεσε χωρις να ενθουσιαστω, το lobster ηταν νομιζω αρκετα πιο mainstream και αρκετα πιο ευκολα προσβασιμο -γιαυτο και μου αρεσε πολυ περισσοτερο-… παραταυτα, αν ηταν λιγο πιο risky σε σημεια, θα το θεωρουσα και γαμω τις ταινιες, παραταυτα νομιζω ειναι η καλυτερη στιγμη του Λανθιμου εως σημερα με διαφορα… παντως quintom και σε οσους δεν αρεσε ο κυνοδοντας, δωστε στο lobster μια ευκαιρια, δε λεω οτι θα ενθουσιασει στανταρ, αλλα νομιζω θα σας αρεσει πολυ περισσοτερο και δε θα ξενερωσετε…

Το προβλημα μου με τον Κυνοδοντα ηταν οτι ηταν ακραιο με αυτοσκοπο να σοκαρει, χωρις πραγματικο περιεχομενο. Κατα τα αλλα τεχνικα ηταν μια πολυ προσεγμενη ταινια. Δε μου αρεσει το επιτηδευμενο στον κινηματογραφο, προτιμω να βλεπω κατι που δεν εχω ξαναδει, κι ας μην ειναι “αρτιο” για καποιους ανθρωπους.

Η καλυτερη στιγμη του Λανθιμου ειναι προφανως το βιντεοκλιπ του “Άντεξα” απο τον Σακη Ρουβα, που ειναι και τραγουδαρα. Και παιζει και μια εντελως ερωτευσιμη κοπελα που δε με νοιαζει καν πως τη λενε ουτε να την ξαναδω καπου.

1 Like

δε θα διαφωνήσω ότι ο Κυνόδοντας είχε σκοπό να σοκάρει και ότι δεν κινήθηκε αρκετά επιτηδευμένα προς τα εκεί, αφήνοντας το όποιο ιδεολογικό του είναι στην άκρη κάποιες στιγμές… αλλά σε γενικές γραμμές δε το θεωρώ κενό περιεχομένου -αν και πάλι συμφωνώ ότι δεν ποντάρει τόσο πολύ σε αυτό όσο θα ήθελα εγώ δλδ τουλάχιστον-…

αλλά θεωρω οτι το Lobster δεν ακολουθει τον ιδιο κανονα -εχει τα χαρακτηριστικα του Λανθιμου κτλ, τις περιεργες ερμηνειες, τις λιγο σοκ σκηνες, το αποστειρωμενο περιβαλλον σε μερικα σημεια- αλλα λογω θεματολογιας και περιβαλλοντος -εντος και εκτος ξενοδοχειου- νομιζω ξφευγει κατα πολυ απο το ολο στυλ του κυνοδοντα…

anyways, νομιζω οτι το lobster ειναι κατα πολυ ανωτερο και διαφορετικο του Κυνοδοντα/αν προτεινα δλδ σε καποιον να δει μια ταινια του λανθιμου, σιγουρα θα ηταν αυτη (αν και οι αλπεις μου αρεσαν περισσοτερο)

Γενικά τις ταινίες του Λάνθιμου θα τις έβαζα πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Στο Lobster απλά άφησε πιο ελεύθερο το χιούμορ του και η ταινία κέρδισε από αυτό. Αλλά αγαπημένη δική μου είναι σίγουρα οι Αλπεις.

1 Like

Τόσο καιρό δεν είχε τύχει να το δω. Κακώς.

](https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51wMZ6CnyFL.jpg)

κακως!!Αλλα ποτε δεν ειναι αργα για οσους δεν την εχουν δει ακομα
Ταινιαρα ειναι και την ειχα δει οταν βγήκε στο σινεμα!!

1 Like

για πες. παιζει η λατρεια

πολυ καλη ταινια, υπηρχαν φασεις που γελασα ομως η ιστορια σου αφηνει και μια πικρη γευση. Αξιζει…

1 Like

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMTk4NTcxNTQ5NF5BMl5BanBnXkFtZTgwNTk5OTU4OTE@.V1_UX182_CR0,0,182,268_AL.jpg

1 Like

Δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Καλά το ξεκίνησε αλλά…

](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0d/Enemy_poster.jpg)

1 Like

σε εκαψε το τελος ; Ωραια ταινια ειναι . λιγο χασιμο απο ενα σημειο και μετα, σαν να μην εχει κορυφωση αλλα υπαρχουν και αρκετοι που θα διαφωνησουν.

Ταινιάρα

Βοηθάει πάρα πολύ η σκηνή με την μητέρα για να μην χαθείς

Απιστευτη ταινιαρα το enemy, το βιβλιο επισης για τους φιλους, ειναι κορυφαιο

3 Likes