Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Ε ηταν λιγο καλυτερο απο το Independence Day 2. Σιγα το κατορθωμα. Οταν ακουω για “γαματο scifi” ενθουσιαζομαι γιατι δεν υπαρχει πολυ απο αυτο τωρα τελευταια, και τελικα βλεπω μια πολεμικη ταινια με ενα σωρο παπαριες μεσα και απογοητευομαι. Το κακο με τα blockbusters φανταζομαι.

Θα πηγαινα Δανια αλλα δουλευω, ασε που δεν υπαρχουν εισιτηρια.

Εμένα μου άρεσε το Edge Of Tomorrow, αν και το μόνο που μου έχει μείνει από την ταινία πλέον είναι πως για να την δέχτηκε ο Κρουζ ως συμπρωταγωνίστρια, τότε η Emily πρέπει να είναι πολύ πιο κοντή από ότι δείχνει. Εκτός αν το ρομπότ του Κρουζ φόραγε τακούνια :yum: Σοβαρό σενάριο που να μην το περιγράφεις σε 10 δευτερόλεπτα, δεν το έχει η ταινία

Ειναι 1.71 αρα προφανως επαιξαν συγκεκριμενες γωνιες ληψης :stuck_out_tongue:

Πολύ δύσκολα θα καταφέρω να μη κοιμηθώ σε πτήση, ΚΤΕΛ, τραίνο κλπ.

Σε ΚΤΕΛ και τρενο για κανενα λογο και ποτε, σε αεροπλανο πολυ σπανια και μονο αμα βρω καμια γωνια να μπορεσω να λυγισω λιγο το κορμι, γιατι αμα ειναι αβολα ξυπναω καθε 10 λεπτα :confused:

http://api.ning.com/files/iHTeMy8PBD1vmBKz1iaAzSVZUR7FwEAsiUxGqVJXjQOvNCKVfv5VNbqFA0Ia2bjEsEvzrgoAJC21VcbXTTusLQJt*eA1M1/10829.jpg

γάμησε άσχημα

Πολύ καλές ερμηνείες από τους βασικούς χαρακτήρες της ταινίας(ειδικά αυτή του Μάικλ Σάνον).
Η σκηνοθεσία,η φωτογραφία και η μουσική επένδυση της ταινίας βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο!!
Δυνατή ταινία!!

πηγα να το δω χτες, αλλα δδεν την παλεψα στην αρχη. φτιαχνει μετα?

φοβερο, με αναπρεπτικο τελος.

Πολύ δυνατή και πολύ όμορφη γυναίκα η Ειμι!

Εξαρταται, αν περιμενεις να συμβει κατι συγκλονιστικο, μαλλον θα απογοητευτεις…

Του σταματα μια φορα το λεωφορειο και συναντα εναν κινεζο που γουσταρει ποιηση στο τελος.

Μαραθώνιος με τις φετινές οσκαρικές που δεν είχα δει μέχρι σήμερα. Αρχικό συμπέρασμα, οι 3 που είχα ήδη δει είναι με διαφορά οι καλύτερες (Arrival, La La Land, Hell or High Water), ενώ για μια ακόμα χρονιά η ακαδημία σε ότι αφορά τις επιλογές της στα based on true event/biopic δράματα επέλεξε τις πιο αδιάφορες ταινίες. Lion, Hidden Figures, και το sequel που πάντα ήθελε να κάνει ο Mel Gibson στο Passion of the Christ και το ονόμασε Hacksaw Ridge, είναι η φετινή σοδειά τέτοιων ταινιών που προσωπικά τις βαρέθηκα χωρίς να σημαίνει απαραίτητα πως ήταν κακές (με εξαίρεση την ταινία του Gibson που προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου). Fences ψιλοαδιάφορη μεταφορά θεατρικού που δεν έγινε ποτέ κινηματογράφος από τον Denzel, δυνατό σε σημεία με δυνατές ερμηνείες αλλά γενικά κάπως κουραστικό το Manchester by the Sea και το Moonlight να ξεχωρίζει σχετικά εύκολα αν και δεν μου φάνηκε το μεγάλο αριστούργημα.

Είδα επίσης το Moana το οποίο παίζει να μου άρεσε περισσότερο από τα παραπάνω (εντάξει με εξαίρεση Moonlight). Μάλλον το καλύτερο animation Disney τα τελευταία χρόνια χωρίς την Pixar. 2 ταινίες που ωστόσο ξεχώρισα και μου άρεσαν πολύ είναι το Jackie
http://www.imdb.com/title/tt1619029/?ref_=rvi_tt
που δίνει κάτι πολύ παραπάνω από μια μελοδραματική αγιογραφία ενός χαρακτήρα, δεν μένει σε μια τυπική εξιστόρηση μεγάλων γεγονότων τηλεοπτικού επεισοδίου και επιμένει στην ψυχολογία του χαρακτήρα της Jackie σκηνοθετικά και σεναριακά.

Και το Loving του Jeff Nichols μια από τις πιο υποτιμημένες ταινίες if you ask me.
http://www.imdb.com/title/tt4669986/
Δεν είναι μόνο η ερμηνείες Ruth Negga, Joel Edgerton (θα έπρεπε και οι 2 να είναι υποψήφιοι) αλλά η για μια ακόμα φορά τρομερή σκηνοθεσία Nichols που παίρνει ένα βαρύ θέμα, ένα διαφυλετικό ζευγάρι που συνελήφθη στην Virginia και κρίθηκε παράνομο βάση ενός νόμου περί απαγόρευσης μίξης των φυλών, και μετατρέπει τον δικαστικό αγώνα που έδωσαν για καταφέρουν να ζήσουν μαζί στον τόπο τους σε πανέμορφο δράμα χαρακτήρων. Δεν μένει σε αίθουσες δικαστηρίων, σε μεγάλους δακρύβρεχτους λόγους για την ισότητα ούτε σε σκηνές βίας αλλά στα βλέμματα των πρωταγωνιστών και τον τρόπο που στάθηκαν απέναντι σε κάτι μεγαλύτερο από αυτούς και βγήκαν νικητές. Θα μπορούσε να πάρει την θέση των περισσότερων οσκαρικών στην λίστα φέτος.

Στην Ισπανία του 1980, στο στενό, πιεσμένο διάστημα όταν η χώρα προσπαθεί να περάσει από τη δικτατορία του Φράνκο σε μια ευρωπαϊκή δημοκρατία, δυο αστυνομικοί(διαφορετικοί στην ιδεολογία, την ερευνητική προσέγγιση και τον χαρακτήρα) βρίσκονται, με το αυτοκίνητό τους χαλασμένο, σε μια μικρή κοινότητα στις ελώδεις όχθες του Γουαδαλκιβίρ, με αποστολή να εξιχνιάσουν την εξαφάνιση δυο κοριτσιών, δυο έφηβων αδερφών. Οσο βυθίζονται στην πραγματική και την ηθική λάσπη, όσο διαπιστώνουν ότι η υπόθεσή τους αποτελεί μέρος ενός φρικτότερου όλου, η μετέωρη λαϊκή κοινωνία της Ισπανίας παίρνει την ευθύνη της στο έγκλημα.

The Wolf of Wall Street -> Απο υλοποιηση, τεχνικα μερη, ερμηνειες δεν βρισκω ψεγαδι αλλα βαρεθηκα και το σταματησα στη μεση ακριβως. Νομιζω πως δεν εχασα τιποτα.

πολυ καλά:
Whiplash
Inside Out

παρα πολυ καλα:
Before Sunrise -> μολις την ειδα αυτην. Στην αρχη ειχα μονιμα ενα χαζο χαμογελο στα χειλη και μετα σιγα σιγα ενιωθα την καρδια μου να συρρικνωνεται.
Forrest Gump
The Grand Budapest Hotel -> ολος αυτος ο πονος που κρυβεται πισω απο τα ομορφα χρωματα και τις quirky στιγμες
The Lobster
Mad Max: Fury Road
Birdman
Her

La La Land -> ενιωσα οτι πρεπει να φτιαξω ανωτερη κατηγορια στις βαθμολογιες μου

Έχω λιώσει με tweet Shyamalan:

Την ευχαριστηθηκα πολυ, hats off to Tom.
Ειχε βεβαια καποια αχρειαστα σημεια συγχησης αλλα πολυ δυνατη!
Πιστευω οτι η επομενη του ταινια θα ειναι καλυτερη και πιο ωριμη.

Για καποιο χαζο λογο , μου ειχε ξεφυγει ! Χωρις να ειναι η καλυτερη ταινια εβερ, ειναι οτι πρεπει για φαν του ειδους.
Βρετανικο χιουμορ, πολυ καλο καστινγκ και rock n roll.

1 Like

θα τσεκαρω συντομα και τις 2!