Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

http://www.imdb.com/title/tt4262980/?ref_=rvi_tt

Μεγάλο hit στην Ιαπωνία αυτός ο Godzilla και είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Δεν το μετάνιωσα. Μου άρεσε περισσότερο από την πρόσφατη του 2014. Εδώ το τέρας γυρνάει στις ρίζες του, φόβος της πυρηνικής ενέργειας και της τεράστιας καταστροφής που μπορεί να επιφέρει. Η αμερικανική παρέμβαση δε στην πλοκή ξυπνάει μνήμες. Το τέρας γενικά μοιάζει λίγο σαν να το έβγαλαν από 3D printer αλλά μπήκε με ωραίο τρόπο μέσα στην ταινία. Οι σκηνές καταστροφής μοιάζουν αρκετά πειστικές ακόμα και όταν σε 1-2 από αυτές γίνεται ολίγον την πουτάνας. Σε όποιον αρέσει η ταινία του 1954 εδώ θα λατρέψει.

http://www.imdb.com/title/tt5311514/?ref_=nv_sr_1

Τεράστια εισπρακτική επιτυχία αυτό το anime επίσης από Ιαπωνία μεριά. Δεν έχουμε να κάνουμε με studio ghibli εδώ αλλά και πάλι γάμησε. Η πλοκή αρχικά μοιάζει βγαλμένη από νερόβραστη hollywood κομεντί αλλά σχετικά γρήγορα παίρνει πολύ διαφορετική τροπή και δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα μέχρι τέλους. Όπως γίνεται συνήθως με πολλά anime ο τρόπος που μπλέκει Ιαπωνικούς μύθους μέσα στην πλοκή ανεβάζει σημαντικά το τελικό αποτέλεσμα Την βρήκα απλά υπέροχη.

Μόνο κακό και με τις 2 ότι δεν βρήκα πουθενά ελληνικούς υπότιτλους και τα είδα και τα 2 με αγγλικούς. Μου βγήκε λίγο η πίστη ειδικά στον Godzilla αφού σε μερικά σημεία πέφτει λίγο επιστημονική ανάλυση και ο διάλογος τρέχει γρήγορα με αποτέλεσμα σε μερικά σημεία να κάνω pause η να γυρνάω προς τα πίσω. Όποιος δεν έχει και πολύ θέμα με αυτό ας αρχίσει να ψάχνει.

1 Like

Μεγάλη πατάτα το passengers, πρέπει να το είδα σε 5 sessions διότι με έπαιρνε ο ύπνος.

Ούτε εμένα μου πολύ άρεσε το passengers.

Δεν μου άρεσε και το arrival.

Το arrival το βρήκα αριστούργημα!

αυτό είδα χθες, γενικά πέρασε ευχάριστα η ώρα. Έχει και άλλα 2 θα τα δω εν καιρώ, ωραίο γκομενάκι η Shailene Woodley

Το πρώτο και το δεύτερο δεν είναι άσχημα… αλλά το τρίτο είναι μεγάλη πατάτα!

Ωραία θα δω και το δεύτερο, ίσως το τρίτο πάει άκλαυτο…

Υποτιμημενη τριλογια, αρκετα καλυτερη σε “ουσια” απο το Hunger Games, αλλα λογω ελλειψης promotion και διαφημισης και hype (και των ταινιων, και των βιβλιων), πατωσε εμπορικα, με αποτελεσμα το τελευταιο μερος να φημιζεται οτι θα βγει μονο για τηλεοραση… δε με χαλασε τοσο το τριτο μερος, αν και ηταν εμφανως χειροτερο απο τα 2 πρωτα.

Εχω δει και τις 3 ταινιες πανω απο τον Ατλαντικο μεσα σε πτηση, οποτε πλεον εχει γινει παραδοση.

ΥΓ. Shailene Woodley πολυ ωραιο γκομενακι indeed.

Όντως, θα συμφωνήσω ότι σαν κεντρικό κόνσεπτ η “απόκλιση” έχει πολύ περισσότερη λογική και ουσία από το “Χάνγκερ”.Αυτό που με χάλασε στο 3ο ήταν ότι είχε τόσο χάι τεκ όπλα ή Shaillene και η παρέα της που δεν είχε καθόλου ενδιαφέρον, τους έκαναν με τα κρεμυδάκια για πλάκα.

Όσο για το Χάνγκερ, μου ήταν συμπαθές και τα είδα όλα στο σινεμά, αλλά το τελευταίο δεν βλεπόταν, προς το τέλος δεν μπορούσα παρά να το πάρω στο ψιλό. Ειδικά στο τέλος με τα μωρά, από διάφορες γωνίες της αίθουσα ακούγονταν σχόλια του τύπου “Καρπερός ο Πίτα”, “Την ξεμούνιασε”, “Τη Κότσιφα, αυτή έγινε κλόσσα”… κάποια μαλακία πέταξα και εγώ, αφού είχα πεθάνει στα γέλια με τη μαλακία μου έβλεπα.
Αλήθεια, κάποιος που την είδε στο σινεμά, είχε τέτοιες αντιδράσεις το κοινό;;;;;

Πάντως μιλώντας για teenage adventures, το Λαβύρινθος 2 ήταν γαμώ τις ταινίες. Ειλικρινά, στο σινεμά παρακαλούσα να μην τελειώσει.

Σημειωτεόν: Την έχω σταμπάρει τη Shaillene από νωρίτερα από την ταινία με τον Κλούνει στη Χαβάη, “οι κληρονόμοι” κάπώς έτσι λεγόταν, την είχα νοικιάσει σε DVD. Εκεί είναι ακόμα πιο sweetheart με μακριά μαλλιά. Δεν ξέρω αν ήταν και ανήλικη τότε, εδώ που τα λέμε… μάλλον όχι

Επίσης κατέβασα το Assasin’s creed διότι δεν πρόλαβα να το δω στο σινεμά. Δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε κάτι, αν και σύντομο το βρήκα κουραστικό και πεζό… και να φανταστείτε τα έχω παίξει σχεδόν όλα τα παιχνίδια, ακόμα και την πατάτα το Unity.

Κι εγω εκει την ειχα πρωτοδει και ηταν 20 σε εκεινη την ταινια, αρα μια χαρα εισαι μη νιωθεις ασχημα.
Οσον αφορα Hunger Games:

Δεν υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις που λες όταν είδα την ταινία σινεμά εγώ τουλάχιστον. Πάντως όντως η συγκεκριμένη σκηνή ήταν μαλακία και το μοναδικό που προσωπικά με χάλασε σε όλη την σειρά. Δηλώνω φαν των Hungers Games, γενικά όλες οι ταινίες μου άρεσαν πάρα πολύ αν και το πρώτο αρχικά δεν με είχε ενθουσιάσει. Στα υπόλοιπα teenage adventures μόνο το πρώτο Mazze Runner μου είχε φανεί σχετικά συμπαθές αν και όταν έκατσα να το ξαναδώ το παράτησα στην μέση. Όλα τα υπόλοιπα μου φάνηκαν χάλι μαύρο, η δε απόκλιση το χειρότερο (μόνο το πρώτο είδα με το ζόρι τα sequel ούτε trailer δεν έχω δει) και μου κάνει λίγο εντύπωση που έχει φανς. Πίστευα πως γενικά το είχαν όλοι στο φτύσιμο. Η πρωταγωνίστρια πάντως είναι γενικά καλή, μου είχε πάρα πολύ καλή εντύπωση στο The Spectacular Now

http://www.imdb.com/title/tt1714206/?ref_=nm_flmg_act_12

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο περιεργο να αρεσει σε καποιον περισσοτερο το Divergent οσον αφορα το concept.

Πρωτον, το Hunger Games ειναι στεγνη αντιγραφη του επικου Battle Royale.
Δευτερον, το post apocalyptic σκηνικο στο Divergent ειναι αρκετα πιο ενδιαφερον.

Battle Royale και Hunger Games έχουν κοινό concept αλλά εντελώς, μα εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Σε καμιά περίπτωση αντιγραφή.

Divergent όντως ενδιαφέρον αρχικό concept, αυτό με έκανε να κάτσω να δω την πρώτη ταινία, αλλά το τελικό αποτέλεσμα μου φάνηκε υπερβολικά κακό. Σαν παρωδία μου φάνηκε σε κάποια σημεία.

και στο the fault in our stars ηταν καλη. Παντως περι teen adventures κ μενα μου αρεσε το hunger εκτος απο το τελευταιο.

Έχει κοντό μαλλί στο δεύτερο η Shailene Woodley, ήδη χειρότερο από το πρώτο…

Arrival

10/10

3 Likes

Σιωπή