Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Απόψε ήθελα μια ανώμαλη ταινία και θυμήθηκα πως δεν είχα δει το Bronson με τον αγαπημένο μου Τομ Χάρντι. Απίθανη…
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/e/e0/Bronson_poster.jpg/220px-Bronson_poster.jpg

1 Like

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMTgxNzY3MzUxOV5BMl5BanBnXkFtZTcwMDA0NjMyNA@@.V1_UY1200_CR85,0,630,1200_AL.jpg

Είχα να το δώ χρόνια -υπερβολικά πολλά χρόνια όμως, αρχές 00ς/παίζει να ήμουν ακόμα σχολείο δλδ-, πέρα από την πρώτη φορά το '96 στο σινεμά…

μιας και πέτυχα και χάζεψα σχεδόν όλο το Φορεστ Γκαμπ προχτές -κυριολεκτικά χάζεψα, μιας και δεν κρύβω ότι το θεωρώ μετριότατη, στην καλύτερη, ταινία καθότι οκ βλέπεται ευχάριστα και έχει και καλό ρυθμό και pacing-, σκεφτόμουν εκείνη την διετία-τριετία του 94-97 περίπου, που είχα ξεκινήσει να πηγαίνω και σινεμά με φίλους και όχι απαραίτητα με γονείς + ήταν η β’ φάση μου, μετά τα τέλη '92 που είδα σινεμά όλα εκείνα τα αμερικάνικα έργα που σε σημαδέυουν σαν παιδί -όπως το Hook, Εdward Scissorhands, Jurassic Park, T2 κτλ- και μετά ξεκινούσα να βλέπεω σιγά σιγά και κάτι πιο κοντά στη Γή και χωρίς εκρήξεις ή καλούς και κακούς κτλ + περισσότερες ευρωπαικές ταινίες (πάνω κάτω ότι μπορούσε να δεί ένας 10χρονος-12χρονος δλδ :stuck_out_tongue: )…

ε κάπου εκεί είχα πάει να δώ και το Fargo, το οποίο με είχε προβληματίσει θυμάμαι εντόνως :stuck_out_tongue: καθότι ιδιαίτερη ταινία, αργή, με πολύ δυνατό σενάριο και ‘‘ψαρωτική’’ σκηνοθεσία + φωτογραφία (θυμάμαι ακόμα χαρακτηριστικά τη σκηνή που ο Στορμάρε γυρίζει το αμάξι για να αρχίσει η νυκτερινή καταδίωξη, που είχα λίγο κλάσει πάνω μου :stuck_out_tongue: )… όταν το είχα ξαναδεί πιο μεγάλος -το είχε δώσει το ΣΙΝΕΜΑ δώρο σε κασσέτα νομίζω-, έχοντας δεί ήδη τον Λεμπόφσκι σινεμά + τα Miller’s Crossing και Barton Fink (τις δλδ μάλλον αγαπημένες μου 3 τους ταινίες), μου είχε αρέσει λίγο λιγότερο καθώς δεν είχα εκτιμήσει ή τουλάχιστον δεν μπορούσα τότε, το όλο αφαιρετικό ύφος της ταινίας + την έλλειψη δράσης σε συνδιασμό με τους πιο ‘‘σκιώδεις’’ και όχι τόσο εμφανώς υπερβολικούς τους χαρακτήρες…

ε λοιπόν μάλλον απεκατέστησα τη φήμη του χτές :stuck_out_tongue: καθώς και ενθουσιάστηκα σα να το έβλεπα πρώτη φορά και επανεκτίμησα για τελείως διαφορετικούς λόγους σήμερα, την σκηνοθεσία, το ρυθμό, τους διαλόγους, τη μουσική, την α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-η φωτογραφία και overall το γαμηστερό σενάριο -όλα μετρημένα στον πόντο- των Κοέν…Σίγουρα από τις πιο σπουδαίες τους στιγμές, άλλη μια εξαιρετική ωδή στην ανθρώπινη βλακεία και αδυναμία + το τί βρίσκεται κάτω από την παγωμένη επιφάνεια της αμερικάνικης επαρχίας, αλλά και ένα σπουδαίο θρίλερ με τρομερές και σύντομες-αλλά περιεκτικές :stuck_out_tongue: - μικρές εκρήξεις βίας και φανταστικό μαυρο χιούμορ… Μακντόρμαντ τρομερή ερμηνεία, αλλά επίσης και όλο το καστ δίνει ρέστα με δεύτερο ίσως το Γουίλιαμ Μέηση, σπουδαίο καρατερίστα του σύγχρονου αμερικάνικου σινεμά…

anyways, γαμώ :smiley:

Mάλλον θα δώ τις επόμενες μέρες τα simple blood-Raising Ariozona τα οποία επίσης έχω να δεί πάνω από 15ετία…

3 Likes

έπρεπε…

1 Like

Ωραία ταινία, στα όρια του αψογου. Αλά έχει το αιώνιο πρόβλημα των ελληνικών παραγωγών. ΑΥΤΟΣ Ο ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ Ο ΗΧΟΣ. Τι σκατα δεν μπορούν να πάρουν ένα μικρόφωνο της προκοπής για τα εξωτερικά πλάνα;

http://images.e-shop.gr/images/DVD/BIG/DVD.05379.jpg

μιας και ξετρελάθηκα με το Fargo προχτές, άλλη μια ταινία που έχω να δώ σχεδόν 15ετία πίσω και την οποία μικρότερος την πετύχαινα συχνά πυκνά στην τηλεόραση με κάποιες από τις εικόνες της να αποτελούν και μέρος της παιδικής μου ηλικίας short of :stuck_out_tongue:

H ταινία έχει έναν από τους καλύτερους Nicolas Cages εβερ…δεν έχω κρύψει ότι γενικά στα καλά του τον συμπαθώ πάρα πολύ και γενικότερα δεν θα έπρεπε να συγχέει κανείς την καριέρα του από τα 00ς και μετά με αυτά που είχε καταφέρει στα 80ς-90ς/birdy-peggy sue got married-Moonstruck-Wild at Heart-red rock west-leaving las vegas-adaptation-bringing out the dead-matchstick men και πόσα ακόμα στα οποία είναι εξαιρετικός…τρομερή ερμηνεία, καρτούν από τη μία, τελειωμένα κοενικός weirdo από την άλλη, σηκώνει σχεδόν μόνος του την ταινία + μαζί με την επίσης εξαιρετική holly haunter, σπουδαία και αυτή στον ιδιαίτερο και μελαγχολικά υστερικά αστείο ρόλο της… από επίπεδο ερμηνειών γενικά η ταινία είναι πολύ υψηλά, καθώς και οι β ρόλοι των Goodman, Forsythe (αγαπημένος καρατερίστας), ΜcDormand κτλ είναι άψογοι… μνεία στον Randall ‘‘Tex’’ Cobb, πρώην παλεστή νομίζω που φτιάχνει έναν εξαιρετικά αστείο και over the top χαρακτήρα, στο πρόσωπο του Leonard Smalls, του Μοναχικού Καβαλάρη της Αποκάλυψης :stuck_out_tongue:

H ταινία αυτή καθαυτή ξεκινά με ένα υστερικό 20άλεπτο που σε μπάζει στην ιστορία με τα μπούνια χωρίς ανάσα αλλά στη συνέχεια κόβει σε πολλά σημεία ταχύτητα και λίγο γίνεται all over the place, έχοντας εξαιρετική αισθητική και σκηνοθεσία αλλά όχι τόσο πυκνό και σφικτό σενάριο όσο ίσως χρειαζόταν για να δέσει καλύτερα… είναι λίγο style over ουσίας σε κάποια σημεία ενώ σε άλλα κάνει κάποιες μικροκοιλιές, λίγο συνοψίζοντας, σα να προσπαθεί να είναι πολλά πράγματα ταυτόχρονα αλλά τίποτα και από αυτά overall στο σημείο που θα ήθελε…το φινάλε μου φάνηκε λίγο overwhelming, περίμενα ένα λιγότερο προφανές και πιο ριζοσπαστικό ή τεσπά ‘‘ιδιαίτερο’’ κλείσιμο στο μπάχαλο που είχε προηγηθεί και ίσως αν ήταν λίγο διαφορετικό, θα μπορούσα να είχα παραβλέψει τις μερικές κοιλιές και το ισχό σενάριο σε μερικά προηγούμενα σημεία της ταινίας…

ακόμη και έτσι όμως, η ταινία ήταν ξεκαρδιστική σε σημεία, είχε ωραίους κοενικούς χαρακτήρες -το δίδυμο των Goodman/Forsythe ήθελε, σχεδόν παρακαλούσε για περισσότερο screen time :stuck_out_tongue: -, γνήσια slapstick κωμωδία, τρομερή αισθητική και σκηνοθεσία και πολύ δυνατές ερμηνείες + μια δύο σκηνές ανθολογίας…

όχι από τα peak τους αλλά δικαιολογημένα σήμερα ένα cult διαμαντάκι για τους hardcore φανς των Κοεν

Μέσα στη βδομάδα θα δώ και simple blood και αναμονή για τον Big Lebowski ξανά στο Αthens Open Air την επόμενη εβδομάδα-νομίζω…

2 Likes

Δεν ειδα ταινια αλλα ειδα αυτο:


http://1.bp.blogspot.com/-vl-QdZa5_28/VLbD6YQ0rhI/AAAAAAAAWrA/dVbHL074l-M/s600/91Dd8egN%2BRL.SL1500%2B(2).jpg

1 Like

Το δέλεαρ του διαβόλου

Με μουσική από Sunn o ))), Metallica, Cavalera Conspiracy, Slayer…

1 Like

Είναι στα υπόψιν

Είδα και το The Void btw. Πολύ καλό (αν και έχουν το δικό τους τοπικ )

Kλασσικο Voider post απο πανω.

The Lost City of Z

Ενα πασάλειμμα χωρις νοημα για 140 λεπτα, με μια πλοκη που σε τηλεμεταφερει απο την Αγγλια στη Βολιβια κ μετα σκαει και WWI . Περιμενα πως κ πως ενα adventure/exporation σκηνικο , και εμεινα με τη πατατα.

Kong

Κλασσικο παραδειγμα ταινιας που τα εχει ολα εκτος απο σεναριογραφο.
Καλο καστ, συμπαθητικες ερμηνειες, ωραια βιζουαλς αλλα το πως καταφεραν να γραψουν τοσο νεροβραστο σεναριο πραγματικα απορεις. Κριμα.

Η συγκεκριμενη ειναι η πρωτη ενος ισπανου σκηνοθετη, κατι αναμεσα σε John Waters κι Almodovar, με θεμα ανθρωπους που εχουν deformities.

Μπααααα…

](https://psagmeno.com/wp-content/uploads/2017/01/Nerdland-2016-Poster.jpg)

με σπουδαία ερμηνεία από την κυρία

1 Like

Η τυπισσα και η ταινια μοιαζουν σε real Life Penny απο Big Bang Theory (Serial Ape-ist: Monkey See, Monkey Kill ) …

Φαίνεται φοβερή ηθοποιός!

Παίζει μεγάλη μπάλα …