Ebook Reader

Εγω πηρα το Kindle το 3 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν και δεν εχω προλαβει να το χρησιμοποιησω πολυ με εξεταστικες κλπ.

Στα θετικα παρα πολυ ελαφρυ και καθολου μα καθολου κουραστικη οθονη.Δλδ για ριντερ οτι πρεπει.Στα αρνητικα σε αρχεια pdf καποια στα βγαζει gg σε αλλα θελει να κανεις ζουμ και εχεις +1 κλικ για να διαβαζεις ολη την οθονη μετα το ζουμ και σε ελαχιστα δε παλευεται η αναλυση.Αλλα κυκλοφορανε εκει εξω παρα πολλα πακετακια με mobi βιβλια που δεν εχουν προστασια και ειναι αψογα.

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Πολυ καλη αυτονομια,εχει και ενα σαπιο browser για wi-fi που σε πεταει στο σαιτ αμαζον για να αγοραζεις βιβλια,θετικο οτι για οποιδηποτε εχει free sample αρκετουτσικων σελιδων :stuck_out_tongue:

Μαλακια αυτο με τα pdfs απο τη στιγμη που το κινδλε το θελω κυριως για αυτα.

Κοιτα η μεγαλη πλειοψηφια διαβαζεται μια χαρα και συνηθως ζοριζεται στα σκαναρισμενα λογο αναλυσης.Αλλα μπορεις να ζουμαρεις και μενει η ρυθμιση για ολο το αρχειο και απλα αν ζοομαρεις σκεψου οτι η σελιδα ειναι μεγαλυτερη απτην οθονη και θα πρεπει να πας και δεξια ας πουμε για να τη διαβασεις.Και ειπαμε αυτο στα σκαναρισμενα και αν.

Α δηλαδη δεν ειναι τραγικα τα πραγματα?

Γιατι γενικα απο κατι reviews που ειχα διαβασει, kindle & pdf δεν τα πηγαιναν καλα :stuck_out_tongue:

Στα παλιά, βάζεις το pdf οριζόντια κι έτσι έχεις μεγαλύτερο πλάτος για να μπορείς να διαβάζεις το pdf δίχως zoom. Στις καινούργιες version νομίζω πως έχει επιλογή για να διαβάζει κάθε στήλη ξεχωριστά.

djvu αρχεία διαβάζουν όλα αυτά;

Νομίζω πως η πλειοψηφία των συσκευών δεν διαβάζουν .djvu αρχεία. Δεν είμαι απολύτως σίγουρος όμως.

Να πώ επειδη κάποιοι ανέφεραν το kindle fire που είναι όντως καλή ευκαιρία για τα λεφτά του, ότι για διάβασμα διαρκείας η οθόνη τύπου lcd είναι πιο κουραστική από το e-paper για τα μάτια. Επιπλέον δεν συγκρίνεται η διάρκεια της μπαταρίας ενός tablet με το e-book, το δεύτερο ξεχνάς να το φορτίζεις.

Είναι καθαρά θέμα αναγκών βέβαια, αλλά αν το θέλει κανείς κυρίως για διάβασμα, το e-book είναι πολύ πιο πρακτικό και ξεκούραστο. Εγώ ενθουσιάστηκα πάντως το καλοκαίρι με το kindle ενός φίλου μου, διάβαζα επί μέρες και ούτε κάν χρειάστηκε να το φορτίσω.

θα αγορασω και εγω e-book reader τελικως,τα βιβλια του μεταπτυχιακου ειναι πανακριβα και δεν συμφερει καθολου μεχρι τωρα που τα αγοραζω.Ειμαι μεταξυ nook simple touch και kindle 3,αλλα απ’οτι βλεπω το kindle υποστηριζει πολυ περισσοτερους τυπους αρχειων,το nook λεει υποστηριζει μονο pdf και epub.

Επειδη ξερω αρκετους που εχουν kindle και ειναι πολυ ευχαριστημενοι,αλλα κανεναν που να εχει nook,ειναι κανεις εδω που εχει το nook να πει εντυπωσεις?

Επισης υπαρχει και το nook 1st edition που με ψηνει,ειναι μεν παλιοτερο,αλλα ειναι στα 89$.
http://www.barnesandnoble.com/u/nook1-features/379002734/

Eμενα η πρωην μου παντως ειχε το [B]nook[/B] και ηταν παρα πολυ ευχαριστημενη.

[SPOILER][/SPOILER]
Δεν εχω πολυψαξει τα χαρακτηριστικα του μιας και δε με ενδιαφερουν σχεδον καθολου τα e-boοk readers (πως μπορειτε να διαβαζετε σε αυτα τα πραματα ρε? Κουραζομαι και μονο που το σκεφτομαι. Nothing like the good ol’ book :p) αλλα ειπα να το πεταξω σαν ιδεα μηπως ενδιαφερει κανεναν μιας και δεν ειδα να εχει αναφερθει και εχω ακουσει καλα σχολια για δαυτο.

Εντιτ: Οκ, στραβομαρα… μολις ειδα οτι το ανεφερε ο Θεριος στο τελος. =/

κι εγω πως μπορειτε να διαβαζετε και δεν κουραζεστε ελεγα,αλλα εχουν κατι συμφοιτητες μου το sony e-book reader και το ειδα απο κοντα,η οθονη ειναι εξαιρετικη,σα να διαβαζεις απο χαρτι,γι αυτο και ονομαζεται e-ink η τεχνολογια.

Εντωμεταξυ σε μαγαζι κανονικα δεν παιζει να βρεις τιποτα της προκοπης ε, φοβερα εξελιγμενη η Ελλαδιτσα μας.
Κι αν βρεις θα ειναι +100 ευρω. Μονο μεσω ιντερνετς :frowning:

Οχι, κοιτα, καλυτερα ετσι.

Καταρχας οτι φερνουν, ειναι σε +50 ευρω κοστος απο οτι θα το βρεις στο νετ.

Μετα, το αμαζον πχ, δεν στελνει πλεον σε καταστηματα.Παλιοτερα το κανε, τωρα μονο απο το site τους.

Και μιας που γινεται πολλη κουβεντα για kindle, να πω οτι το παραγγελνεις απο το Αμερικανικο αμαζον & οχι απο το Νησι, και αντι για τελωνειο και μεταφορικα, πληρωνεις ενα στανταρ επιπλεον ποσο στην τιμη (καπου στα 40 ευρω) και στο στελνουν με κουριερ σπιτι.

Δηλαδη το νεο απλο kindle που μαλλον θα παρω, εχει 80 ευρω + τα 40 φρουφρου, θα παει τελικη τιμη 120, ποσο διολου ασχημο αν σκεφτει κανεις οτι ολες οι υπολοιπες συσκευες ξεκινανε απο τα 150 ξερω γω χωρις μεταφορικα χωρις τελωνειο.

  • οτι εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο θεμα ποιοτητας και αξιοπιστιας. Πολλα ακουγονται για παρομοια προϊοντα που τα βρισκεις σε μαγαζια απο εδω. Για μενα καλυτερα απο το ιντερνετ με καποια επιβαρυνση.

αντε βοηθηστε με καποιος να επιλεξω,θελω να το παραγγειλω σημερα ή αυριο.Μακιντος εσυ προς kindle 3 ή αυτο το kindle τεινεις?


Απ’οτι διαβαζω ειναι αρκετα καλο,αλλα βγαινει 21 Νοεμβρη,αρα εκτος λιστας για μενα.

Εχω διαβασει αρκετα reviews και εχω δει αρκετες συγκρισεις,και το nook simple touch απ’οτι βλεπω στις περισσοτερες θεωρειται καλυτερο του kindle,αλλα υπαρχουν αρκετα σχολια απο χρηστες που αναφερουν προβληματα(η touch screen κολλαει και θελει reset,αλλοι λενε οτι το το navigation menu του ειναι σκατα κτλ)

γαμωτο,μπερδευομαι.

Θέλω αυτό το sony που έβαλα γμτ, αλλά λέει κυκλοφορεί στας Ολλανδίας μόνο.
Kindle τείνω μάλλον κι εγώ, δεν ξέρω, με μπερδεύουν και οι κριτικές.

To Sony Reader PRS-T1?Τι λες μωρε.Παντου κυκλοφορει,και το amazon το εχει

Επειδη ειμαι λιγο ασχετη απο δαυτα ξαναλεω, απο δω μπορεις να το παραγγειλεις αυτο;

Αυτο θελω γμτ, αλλα δεν εχω ξαναπαραγγειλει απο τα ιδερνετς και δεν ξερω τι παιζει, νομιζα μονο απο το αγγλικο αμαζον το φερνουν

αυτο που ποσταρες λεει δεν ειναι available για Ολλανδια,αρα μαλλον ουτε για Ελλαδα.Αυτο ομως ειναι,δες αμα το στελνουν και Ελλαδα

Θεριε, κατα 99% εγω kindle.

  1. πολυ καλη αυτονομια
  2. πολυ καλη οθονη
  3. after sale support εξαιρετικο
  4. amazon store

Τωρα το θεμα με τα pdfs, δεν ειναι kindle specific, αλλα υπαρχει σε ολα τα readers με 6αρα οθονη.

Τελος, για Ελλαδα στελνουν τα

1.kindle keyboard (το πρωην 3 δηλαδη)
2.kindle (το νεο, που εχει 80 ευρω)

Τα kindle touch & fire ειναι αυτα που θα βγουν 21 Νοεμβρη, που και τοτε θα αποστέλλονται μονο Αμερικη

απ’οτι βλεπω ως βασικο μειονεκτημα των kindle που υπαρχουν τωρα στην αγορα εχουν την ελλειψη touch screen,αλλα νταξει κλαην μαην στην τελικη.θα παρω γνωμες και απο συμφοιτητες-tech freaks αυριο και θα αποφασισω