Ebook Reader

Μεταξυ μας, ποσο βασικο ειναι το touch screen σε ενα ereader?

Εκτος αν θες να παιρνεις σημειωσεις πανω στα “βιβλια”.

ολραητ,αποφαση παρθηκε,παμε για τον νεο Sony Reader,στην Ολλανδια ξεκιναει να διατιθεται απο μεθαυριο,αρα μεχρι Παρασεκυη λογικα θα εχει ερθει.

Μπαίνω στη σελίδα της sony να δώ για το ebook reader, έχει εικόνα με το “A Dance with Dragons” του George Martin.
Ε εντάξει θα το πάρω λοιπόν.

Kindle ordered εδω.

Μολις το παραλαβω θα γραψω εντυπωσεις.

ηρθε χτες το Sony PRS-T1,παιδες ειναι εξαιρετικο,η τεχνολογια e-ink ειναι φοβερη,σαν να βλεπεις χαρτι εντελως.Ουτε φωτισμος δεν υπαρχει,για να μην κουραζονται τα ματια.

Εχει touch screen,wi-fi και εναν απλο browser για κανονικο surfing στο ιντερνετ,και εχει και ενα stylus μαζι αλλα το μειονεκτημα ειναι οτι δεν υπαρχει ειδικο μερος πανω στο e-reader για να το τοποθετεις.Αλλα νταξει δεν χρειαζεται ιδιαιτερα,και με τα δαχτυλα μια χαρα χειριζεσαι την οθονη και το touch keyboard.

Περα απο τον χειρισμο με touch screen,εχει και 5 πληκτρα κατω σαν συντομευσεις(επομενη και προηγουμενη σελιδα,home,επιστροφη και μενου).

Το book store δεν ειναι ακομα διαθεσιμο εκτος Καναδα και Αμερικης και οταν πατας το ειδικο πληκτρο σε παει στη σελιδα που σου βγαζει ενα coming soon,αλλα η μεταφορα αρχειων απο το pc ειναι απλουστατη,απλα συνδεεις το usb και με drag and drop στον αφαιρουμενο δισκο τα εισαγεις στη μνημη του.

Υπαρχουν ενσωματωμενα λεξικα και οταν διαβαζεις ενα κειμενο και πατησεις για μερικα δευτερολεπτα πανω σε μια λεξη,εμφανιζεται κατω η ερμηνεια της απο το λεξικο που εχεις επιλεξει,και επιλογες για highlight,add note,search,wikipedia και google.

Ειναι παρα πολυ ελαφρυ,168 γραμμαρια,πολυ λεπτο και γενικα πολυ πρακτικο στο κρατημα στο ενα χερι.
Απο αποδοση,η αλλαγη σελιδας,τα ζουμ,το μενου κτλ νομιζω οτι ανταποκρινονται αρκετα γρηγορα για τις δυνατοτητες ενος reader.Η μπαταρια απ’οτι λεει κραταει 4 εβδομαδες,και η φορτιση ειναι μονο 1-2 ωρες,κι αυτο γιατι μπαταρια καταλωνεται μονο οταν αλλαζεις σελιδα ή χρησιμοποιεις το wifi,οταν διαβαζεις την ιδια σελιδη η απεικονιση δεν τρωει ενεργεια.

Επισης,για οποιον τον ενδιαφερει,παιζει mp3 αρχεια,αλλα δεν υπαρχει ηχειο,μονο μεσω ακουστικων μπορεις να ακουσεις.

Γενικα νομιζω ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη.Σε εμενα κοστισε 150 ευρω συνολικα,καθως το παρηγγειλα απο ολλανδικο site και τα εξοδα μεταφορας ηταν λιγοτερα απο 2 ευρω,δεν ξερω ποσο θα κοστιζει για Ελλαδα οταν κυκλοφορησει παντου.Οσοι το σκεφτεστε παντως και ειστε διατεθιμενοι να δωσετε 150 ευρω για εναν πολυ καλο reader,παρτε το.Αμα θελετε τη φτηνοτερη λυση,το Kindle ειναι η καλυτερη επιλογη μαλλον,αλλα με τα μεταφορικα κτλ βγαινει καπου στα 120 νομιζω.

Ωραιος Θεριε, με γεια.

Εγω ακομα περιμενω το Kindle, με τις απεργιες εχει κολλησει η διαδικασια.

Ντάξει, απλά το θέλω.
Οι 6" είναι οκ έτσι; Γιατί είχα ένα άγχος μην είναι μικρή η οθόνη.
Πω είναι τέλειο, μεγειές.

Η οθονη δεν ειναι τεραστια,αλλα ειναι μια χαρα για να διαβαζεις.Εχει και καθετη και οριζοντια απεικονιση σελιδας,για τα pdf η οριζοντια νομιζω ειναι αρκετα καλυτερη.Α,επισης η οθονη ειναι multitouch και ζουμαρεις με πατημα στην οθονη με τα δυο δαχτυλα και κινηση προς τα εξω ή προς τα μεσα,και ο ελεγχος του ζουμ ειναι πολυ ευκολος (1.10 σε αυτο το video http://www.viddler.com/explore/engadget/videos/3337/ )

Εγώ πάντως το Nook έχω εδώ και κανά χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Βέβαια,το χρησιμοποίησα σχετικά λίγο,γιατί είχα-έχω βιβλία κανονικά σε απόθεμα που δεν έχω διαβάσει,αλλά γενικά η ποιότητα και η ποικιλία σε ξενόγλωσσα πάντα βιβλία είναι απίστευτη.Έχει τα πάντα.Το μείον το μεγάλο είναι ότι δεν υποστηρίζει αρχεία word πχ και αρκετά ακόμα φορμάτς αλλά οκ,βρίσκεις και πάλι υλικό.

Βέβαια ως ιδιοκτήτης βιβλιοπωλείου το βλέπω σαν τον οχτρό ( :stuck_out_tongue: ) αλλά οκ έτσι κι αλλιώς ο μέσος Έλληνας θα συνεχίζει να διαβάζει 2 βιβλία της Μαντά το χρόνο κι αν,οπότε για την ώρα στην ελληνική αγορά δεν αποτελεί “απειλή”.Πάντως ως user θα θελα να βρισκα περισσότερους τίτλους στα ελληνικά ( για κατέβασμα πάντα ) πέρα απ τα άπαντα του Νοστράδαμου και του Λιακόπουλου ξέρω γω,οπότε αν ξέρει κανείς κανα σάητ που να κατεβάζεις κανά σοβαρό βιβλίο σε μετάφραση ας σφυρίξει καμιά ιδέα σε πμ.

http://m.gutenberg.org/ebooks/?default_prefix=lang_id&query=el&format=mobile

:wink:

Θενξ μαν!!!:D:D

Ηρθε :smiley:

Στις πολυ γρηγορες εντυπωσεις, καθως το φορτιζω ακομα:

  1. Προφανως η οθονη ειναι μια χαρα ξεκουραστη
  2. Παναλαφρο
  3. Το amazon store αμεσα διαθεσιμο & μεσω του wifi.Αλλο ενα συν ειναι η υπαρξη δωρεαν υλικου στο store
  4. Τα pdfs διαβαζονται οριζοντια της συσκευης καλυτερα.

2 σημειωσεις, ενα οτι υπαρχει υπηρεσια της αμαζον που στελνεις με μεηλ ενα αρχειο (pdf, epub) και στο στελνει πισω σε mobi.

το αλλο ειναι οτι σε λινουξ δε το εβλεπε σαν storage device.δηλαδη γαμησου :smiley:

Αυτα.

Πιο ολοκληρωμενη αποψη οταν το λιωσω αυτες τις μερες.

Λοιπον, ολοκληρωμενες εντυπωσεις.

  1. παναλαφρο, το ξαναλεω
  2. αριστη οθονη
  3. πολλες επιλογες στον τροπο διαχειρισης του kindle.Δηλαδη
    Α) μπορεις μεσω του προγραμματος Calibre ( το οποιο ειναι για ολα τα ereaders ) να διαχειριστιες την βιβλιοθηκη σου, να μετατρεψεις αρχεια σε mobi (το φορματ του kindle) κλπ κλπ
    Β) με το κλασσικο καλωδιο & να εμφανιζεται σαν εξωτερικος δισκος το kindle ( το οποιο τελικα δουλεψε και σε linux )
    Γ) μεσα απο το site του amazon.com μπορεις να στειλεις αρχεια στο kindle σου τα οποια θα κατεβουν στη συσκευη με το που ανοιξεις το wi-fi
  4. Μπορει να μην υποστηριζει epub, αλλα η μετατροπη τους γινεται αριστα.
  5. Η υποστηριξη pdf υπαρχει, αλλα ειναι μετρια, καλυτερα ειναι να μετατρεπονται και αυτα σε mobi.
  6. To kindle store αψογο.
  7. Δυνατοτητα να κανεις bookmark, notes & highlites στα βιβλια που διαβαζεις.Επισης, εχει λεξικο ενσωματωμένο, σου λυνει τα χερια.
  8. Μαζι με το kindle, σου ενεργοποιειται ενα kindle mail, στο οποιο στελνεις βιβλια ειτε για να αποθηκευτουν στον λογαριασμο σου στον σερβερ της αμαζον για μελλοντικη χρηση, ειτε για να σου μετατρεψει ενα βιβλιο σε mobi.

Αυτα, νομιζω.

Καλο ειναι, αξιζει.

bump

σκεφτομαι και γω για ereader

να μας πει ο mackintosh ενα χρονο μετα, αν αξιζει να το αγορασω για pdf αρχεια? δηλαδη με τη μετατροπη σε mobi οπως λες, εισαι ευχαριστημενος?

edit
και επειδη ειμαι εντελως ασχετος με γκατζετς κτλ, ας μου πει καποιος αν αξιζει να δωσω κατι παραπανω για να αγορασω ταμπλετ αντι για ριντερ. αυτο που μου ενδιαφερει δηλαδη ειναι αν η οθονη ειναι ανετη για διαβασμα σε ταμπλετ η θα μου βγουν τα ματια

Λοιπον,

Τα pdfs ειναι 50-50.

Δηλαδη, αν εχουν μεσα εικονες, ιδιως τιποτα συναρτησεις και λοιπα επιστημονικα, πινακες κλπ, θα εχεις προβλημα.

Τα “απλα” pdf και μετατρεπονται μια χαρα, αλλα και χωρις μετατροπη αν γυρισεις το reader στο πλαι, διαβαζεις μια χαρα χωρις προβλημα.

Εγω στηριζω kindle λογω αψογης αυτονομιας, πολυ καλης τιμης, και σε περιπτωση που αγοραζεις απο αμαζον, πολυ καλες τιμες.Επισης, η οθονη ειναι πολυ ξεκουραστη και δε θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Ταμπλετ θα παρεις αν βρεις τιποτα με 10αρα οθονη (kindle fire πχ)

νομίζω δεν υπάρχει 10αρα σε kindle

Σωστα, μονο 7’’

edit, λαθος

Ενδιαφερεται κανεις για Kindle e-reader?

Οχι το δικο μου :stuck_out_tongue:

Για την απλη εκδοση παντα.

Εγώ το σκέφτομαι αλλά είμαι αναποφάσιστος!
Πόσο;

γυρω στα 70, απο 120κατι που ειναι.