EJEKT Festival 2018

καλά κάνει και το αναφέρει μεν, το ξέρουμε ότι ένα ταξιδάκι προς τα εκεί για κάποια συναυλία που δεν περνάει από Ελλάδα είναι προσιτό οικονομικά , δε …

εντιτ : δεν το διάβασα όλο μπορεί να έχει άλλο ποιντ

το πόιντ του είναι ότι δεν μπορεί να βγαίνουν οι Arcade Fire με 5000 άτομα και φθηνό εισιτήριο στη Ρουμανία και να μην βγαίνουν στην Ελλάδα που σχεδόν σίγουρα θα έχει παραπάνω κόσμο

Σωστό αυτό που λες και μάλιστα ισχύει και για άλλα συγκροτήματα. Δηλαδή βλέπουμε μπάντες που παίζουν Βουλγαρία ή Ρουμανία και αν ρωτήσεις γιατί δεν έρχονται Ελλάδα σου λένε ότι “δεν έρχονται γιατί δεν θα μαζέψουν αρκετό κόσμο”.

Σου λένε ας πούμε ότι δεν γίνεται να έρθει η X μπάντα στην Ελλάδα επειδή για να έρθει θα πρέπει να μαζέψουν τουλάχιστον 4-5 χιλιάδες κόσμου. Και βλέπεις ότι στη Ρουμανία ή τη Βουλγαρία η ίδια μπάντα παίζει σε χώρους των 3 χιλιάδων ατόμων.

  1. Δε θα έχει φτηνό εισιτήριο στην Ελλάδα.
  2. Δύσκολα θα έχει 5000 κόσμο στην Ελλάδα.

Επίσης, ο διοργανωτής δεν κάνει το live απλώς για να βγει, το κάνει για να βγάλει χρήματα. Αν είναι να μην είναι σίγουρος ότι θα βγει και να μιλάμε για μεγέθη χιλιάδων ατόμων, δηλαδή εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ τζίρου, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να πάρει κάποιος το ρίσκο. Και από επιχειρηματικής άποψης, κανείς δεν μπορεί να πει ότι έχει άδικο.

Τελικά από εκεί που είχα στο μυαλό μου full συναυλιακό weekend δεν πήγα πουθενά.

Σάββατο είχα μάστορα στο σπίτι (κρέμαγα έπιπλα, φωτιστικά, είδη υγιεινής etc), έπεσε τόσο πολύ σκύψε, σήκω, βίδωσε etc που ακόμα και σήμερα πονάνε οι αγκώνες και οι ώμοι μου. Είδα τη βροχή και λέω, γάμησε τα, είμαι που είμαι πτώμα, αν είναι να πάω και να ακυρωθεί η συναυλία (για εκεί φαινόταν η δουλειά) καλύτερα να κάτσω σπίτι.
Κυριακή (EHG που δεν πήγα) βάπτιζε ο κολλητός μου το κοριτσάκι του και έτσι είχε γλέντι αντί EHG.

Τέλος πάντων… το άλλο weekend έχει Under the sun φεστ στο Σχοίνο, οπότε, οκ

Η αμοιβή της κάθε μπάντας δεν είναι ίδια σε κάθε χώρα για όσους αναρωτιούνται πως κάποια live δεν γίνονται εδώ.
Το ίδιο ισχύει για λειτουργικά έξοδα και φορολογία.

1 Like

Ειδικά φορολογία, ένα γρήγορο search που έκανα, στην Ρουμανία παίζουν με 5% ΦΠΑ (τον χαμηλό δείκτη φπα στα cultural events όπως είχαμε και μεις κάποτε)
Οπότε φανταστείτε έαν 20 ευρώ εισιτήριο που είναι σχετικά normal για μια τέτοια μπάντα, πάει κατευθείαν στα 25 χοντρικά εδώ.
Και αν μη τι άλλο, πέρα απ’ το φπα, χάνεις λεφτά και από τα ακραία λεφτά που χρειάζεται να πληρώσεις ΟΑΕΕ ή όποια άλλη ασφάλεια αλλά και φυσικά φορολογία κερδών εάν είναι κάποιο ποσό και πάνω τα κέρδη σου.
Και δεν αποκλείεται να υπάρχουν και άλλες χρεώσεις εις βάρος σου που δεν είναι τόσο mainstream για να ξέρουμε εμείς που δεν ξέρουμε αλλά στην ουσία απλά υποθέτουμε, θεωρώ σε λογικά πλαίσια.

1 Like

Βέβαια μπορεί να λέω και μπαρούφες, λογιστής δεν είμαι