Emo, Screamo, Post-Hardcore

πολυ ωραιο θρεντ τωρα το ειδα:lol:επειδη ακουω και εγω emo παραθετω μερικα αγαπημενα bands:Funeral for a friend,AFI,My Chemical Romance,Story Of The Year,Coheed And Cambria,Bullet For My Valentine(τα δυο τελευταια γρουπς δεν ειναι και τοσο ιμο),Alesana,Paramore,Αtreyu,Avenged Sevenfold(ουτε αυτα ειναι και πολυ),Jimmyeatworld.Εχω κατεβασει και alexisonfire αλλα δεν το εχω ακουσει ακομα:lol:Τελος θα ηθελα να μου πειτε αν μπορουν να θεωρηθουν emo τα παρακατω συγκροτηματα:Boys Like Girls,Senses Fail,Kill Hannah,Fallout Boy,3 Days Grace Γιατι εχω την εντυπωση πως πολλα γκρουπακια θελουν την ταμπελα emo για να μπουν στο trend χωρις να εχουν σχεση με emo

Κανένα συγκρότημα δεν έχει σχέση με emo.

Ναι αυτό πάνω κάτω, κάπου στην αρχή έγραψα περί stylistics κτλ

Τώρα εντωμεταξύ ξύπνησα από τον λήθαργο και πήρα και χαμπάρι ποιος είναι ο YiasouSkata, hey :slight_smile:
Περιμένω μία δεκάδα δίσκων btw! Άκουσα πάντως μπόλικα πράγματα μερικά εκ των οποίων θα ρίξω στο τραπέζι.

Ριπ, όντως για Daitro ότι είπε ισχύει. Άξιοι.

Ένα θρεντ για να το παίζουν οι κρυφο-emo απελευθερωμένοι :stuck_out_tongue:

Jimmy Eat World not emo?

Πρέπει να προσδιορίσεις το emo. Εαν εννοείς το hardcore emo των 90s τότε σίγουρα οχι. Έαν εννοείς emo αυτά τα alternative rock/post-hardcore κτλ συγκροτήματα τότε ναι.

Sto teleytaio kyma tou eidous pou metraei arketa xronia pleon itan apo ta antiprosopeytika bands tou emo ton 00’s, emo xoris core i hardcore i any kind of core. Na sou doso to antipalo deos tous kai tin megalyteri katharoaimi band tis epoxis tous kai einai oi Mae oi opoioi einai kai oi agapimenoi mou.

daz, το τελευταίο κύμα του είδους, είναι ένα αμφιλεγόμενο ιδίωμα (χωρίς ουσιαστικές ηχητικές ομοιότητες μεταξύ των συγκροτημάτων που και καλά το απαρτίζουν περαν του ποπ-πανκ ύφους κάτι που δεν παει να πει τπτ, και οι descendents pop-punk έπαιζαν) που βασίζσεται περισσότερο στο image παρά στα της μουσικής, diy ethics κτλ.

έντονα ερωτηματικά επίσης, με την ύπαρξη κάποιων (όχι λίγων) νέων μουσικών, που ονομάζουν την μουσική τους emocore παραμένοντας στις ουσιαστικές αφετηρίες του ιδιώματος και διαχωρίζοντας την θέση τους από αυτά που προβάλλονται ως τέτοια.

δλδ με λίγα λόγια, το οτι τα media λένε πως οι jimmy eat world παίζουν emo, δε πα να πει πως είναι και αλήθεια.

ε ναι, και γω τους Jimme eat World ποππανκ θα τους ελεγα…

Θυμηθηκαι και το Middle τωρα…ααχ

Ego leo pos orizoun to idioma kai den me endiaferoun ti lene ta media alla i empeiria tou Daz. Sas milisa episis gia to pleon katharoaimo ton Mae kai den akousa koubenta. Episis postara prosfata ton orismo ena tragoudi stis alternative apo tous Copeland (allo trademark band).
Teleios original diskio fetos an thelete ki allo paradeigma einai oi Lydia. Thelete na milame pos ta blepoume stin patrida tou eidous i opos ta blepete eseis apo apostasi?

Δεν έχω ακούσει Mae ούτε Lydia αυτό είναι η αλήθεια, δεν αντιλέγω πως μπορεί να είναι συγγενικά με τον ήχο συγκροτήματα.

Για Jimmy Eat World μπορώ να μιλήσω και αυτό έκανα δηλαδή (και μπάντες παρόμοιου βεληνεκούς όπως πολλές που αναφέρθηκαν τύπου chemichal romance, panic at the disco κτλ). Πες λίγο τι εννοέις περί πατρίδας του ιδιώματος και στην απέξω όμως.

Ego leo oti emo sta 00’s einai o ixos pou perigrafo. An koitaksete ton ixo pou perigrafo tha katalabete. Na min sas kourazo kai parapano giati exei allo titlo to thread. Eseis milate gia alla bands.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω το ομώνυμο από Embrace για κατέβασμα; :smiley:

O αποπάνω αντιγράφει ασυφταο?

Anyway, νέο Μy Own Private Alaska κορίτσια! Το ακούω τώρα και δείχνει πολύ γαμάτο. Όποιος δε βρίσκει λινκ, ας το πει και θα

Δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε η πρώτη ακρόαση. Κρίνω λίγο ανούσια την επανεκτέλεση των ίδιων τραγουδιών. Το cover των nirvana μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον (το έχουμε ακούσει εδώ και καιρό στο myspace βέβαια)

Ίσως είμαι λίγο αυστηρός με την συγκεκριμένη κυκλοφορία γιατί άργησε να κυκλοφορήσει υπερβολικά και το ομώνυμο ep μου άρεσε ιδιαίτερα.

λεπόν γράφτε λάθος, δεν είναι γαμάτο, not even close. το EP θα το αγαπώ πάντα, αυτό δε νομίζω να το ξανακούσω.

βάλτε το θρεντ στο rockipedia ρε!

O asyftaos den antigrafetai file.

Kapoio lagwniko tou forum me eixe boh8hsei mesw pm tote. 8)

Λοιπόν ας κάνω κι εδώ πέρα το πρώτο μου ποστ, μιας και πραγματικά σήμερα αξιώθηκα να μελετήσω παραπάνω και πιο σοβαρά μία undeground μπάντα και μια underground κυκλοφορία που πραγματικά με ταρακουνησε πολύ…

Πρόκειται για τους γερμανούς Trainwreck

Tην μπάντα αυτή μου την είχε προτείνει πριν κανά δίμηνο ο yassou_skata, την είχα ακούσει, γούσταρα άπειρα, έκανα παραγγελία του τελευταίου δίσκου τους από ένα γερμανικό distro, μου’ ρθε έπειτα από ένα μήνα και χθες μετά από πολύ μεγάλη καθυστέρηση, λογω άλλων δίσκων που ήθελα να ακούσω, αξιώθηκα επιτέλους να ακούσω τον δίσκο…

Πρόκειται για τον τελευταίο τους δίσκο…Το of concrete canyons and inner wastelands που βγήκε πέρισυ το 2009…

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ

Θεικός δίσκος, πραγματικά…Σιγουρα στο top 10 του 2009 για μένα, και σίγουρα μια από τις “υπόγειες” κυκλοφορίες που θα πρότεινα εγώ για φέτος…

ΠΡΟΣΟΧΗ! Επειδη πόσταρα σε αυτό το θρεντ, μη περιμένετε να ακούσετε τίποτα dropdead gorgeous, saosin, chiodos κλπ γιατί θα απογοητευτείτε.

Οι trainwreck κινούνται σε downtempo hardcore/screamo μoνοπάτια και χώνουν για τα καλά. Στιχος? ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ! Προσωπικά με σόκαρε πολύ. Κοινωνικοπολιτικός κυρίως στίχος, με αναφόρες από τη συγχρονη υπερκαταναλωτική κοινωνία, τους αγχώδεις ρύθμους ζωής των μεγαλουπόλεων, τις σύγχρονες κοινωνικές σχέσεις, την δυστυχία/ατυχία/κακομεταχείρηση των μεταναστων μέχρι πιο προσωπικά ζητήματα…

Ίσως, και να’ πρεπε να την ποστάρω σε άλλο θρεντ ωστέ να χει κατάλληλη εκτίμηση (πχ crust thread), ωστόσο εδώ θεωρώ ότι ταιριάζει περισσότερο…Λογικά rip_noob και λοιποί να νιώσουν.

http://www.myspace.com/trainwreck5

Μαθαίνεις μπαλίτσα σιγά-σιγά.

bump

Γιατί λιώνει τώρα που ξανάρθα, στο πικ απ της Αθήνας!

Τσεκάρετε ρε άπιστοι!