Emo, Screamo, Post-Hardcore

Που γαμαει

edit, αλλα δεν θαλεγα οτι ανηκει σαυτο το θρεντ, παει πολυ προς το αλτερνατιβ. Απο τους αγαπημενους μου φετινους δισκους

εχμ στο whale belly υπάρχει μία υπόψια blast beat ή είναι ιδέα μου?:stuck_out_tongue: Η μεριά των τουσέ κλασσικά γαμάτη, η άλλη πολύ γλυκανάλατη βρε αδελφέ

Το ακουσα και εγω αυτο εδω. Το μονο που εχω να πω ειναι οτι θελουμε καινουριο Touche Amore γρηγορα. Τρομερη μπαντα. Πολυ ωραια κομματι το Whale Belly και πολυ καλη και η διασκευη (αλλη μπανταρα οι The Replacements). Τωρα για την αλλη πλευρα του σπλιτ και τους The Casket Lottery, δεν εχω να πω κατι. Δεν μ’αρεσε καθολου. :stuck_out_tongue:

To Whale Belly παιζει δυνατα για το καλυτερο Touche Amore κομματι (προσωπικη αποψη).

Η διασκευη ωραια.

Οσον αφορα τους Casket Lottery το White Lies ειναι πολυ ωραιο κομματι …ποστ-πανκ με μια ποπ αισθητικη.

Απλα, η φαση τους δεν κολλαει τοσο με Touche Amore, ενω το δευτερο κομματι ειναι, οντως, γλυκαναλατο.

Οι Suis La Lune κυκλοφόρησαν πριν μερικούς μήνες το δευτερο τους full length με τίτλο Riala:

Ίσως οτι καλυτερο εχει να αναδειξει αυτήν την στιγμή η Ευρώπη σε οτι αφορά τον Screamo/Εmo/you name it χώρο,ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την αναγέννηση που βιώνει η σκηνή αυτην την περιοδο στην άλλη ακρη του Ατλαντικού.Οι Σουηδοί παίζουν ενα κράμα emotive hardcore με πιασιάρικες μελωδίες,παθιασμένα φωνακτά φωνητικά ενω δεν λείπουν και οι shoegaze(!) κιθαριστικές πινελιές. Από τις καλύτερες κυκλοφόριες της χρονιάς(σιγουρα απο τους πιο παιγμενους δισκους του 2012 για εμενα8)).

http://topshelfrecords.bandcamp.com/album/riala

Και καινούριο album από we were skeletons

Στην καινούρια MOUNTZA υπάρχει sreamo αφιέρωμα από έναν από τους δημιουργούς της (ο οποίος απ’ ό,τι λέει έχει δει orchid ααααααααααααα). Πολύ ωραίο με αγνό χαρακτήρα fanboy και απλής ενημέρωσης, χωρίς καμία προσπάθεια αυτοπροβολής (είμαι ψαγμένος κοιτάξτε τί ακούω και δεν ακούτε έσεις) και με συνεισφορά (στο αφιέρωμα) ανθρώπων που συνδέονται με τη σκηνή όπως ένας τύπος από τους zann, οι ruined families και διάφοροι άλλοι.

Ωραίο!

Απο τους λιγους σωστους, το 80% απο ο,τι φερνει στο distro ειναι διαμαντακια.

[B]Birds In Row - You, Me, And The Violence[/B] 2012

Πείτε τίποτα οι ειδικοί, εγώ τώρα τα μαθαίνω αυτά :!:
Και βιντεοκλιπ,

Γενικώς πιο χώσιμο (βλέπε Converge) απ’ το περσινό.
Καλή φάση όμως 8)

Δεν ξέρω αν είναι τόσο emo. Το σίγουρο είναι ότι γαμάει. Γενικότερα με μια πρώτη ματιά μπορεί να φανεί κάπως κλασσικό (ή των ημερών καλύτερα) αλλά έχει πάρα πολύ ψωμί

θυμιζουν carrier που γαμαγαν

Μ’άρεσε πάρα πολύ το review από το projekt fishtank για το album :smiley:

Ακόμα να αναφέρει ο worst το καινούριο comadre και ανησυχώ.

WHAT??? νέο ομώνυμο άλμπουμ Comadre???

Πουτάνα όλα όμως ε. Το περσινό “Cold Rain” Ep, όπως κάθε ριλιζ, το αγάπησα. τέλεια:D

Edit: περίεργο!

[B]Pianos Become the Teeth - Touche Amore split
[/B]

Το περιμένα:D

μεγα πονο προσφερουν οι PBT.

τι παει να πει τετραλεπτο κομματι TA;

Ρε τι ειναι αυτο το Loma Prieta… πο πο πήγε το screamo αλλού!
Επίσης στροφη 180 μοιρών απο post punk σε screamo α ρε τι γίνεται οταν απολυθείς απο το σκατοστρατό :stuck_out_tongue:

από τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς!

Αν και δεν είμαι θετικός στην ιδέα θέλω να το ακούσω από περιέργεια.

χα! Ελάχιστες μπάντες ξέρω από αυτές.

[B][U]Τέσπα τα πραγματικά ΔΑΚΡΥΑ τα έχυσα πρίν από κανά δεκάλεπτο.[/U][/B]

Τίποτε άλλο. ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπάντα. Το πρώτο κομμάτι είναι καινούριο, το δεύτερο από το never mind the bombings. Ετσι και βγάλουν δίσκο φέτος ξέρουμε τον νικητή της χρονιάς.