Emo, Screamo, Post-Hardcore

Λοιπόν ζήτησα την προσθήκη του όρου post hardcore, και γιατί είναι πιο σωστός, αλλά και για να αναβιώσει λίγο το thread.

Λοιπόν θα ξεκινήσω με κάτι, γνωστό για ορισμένους, άγνωστο ίσως για πολλούς άλλους, αλλά σε κάθε περίπτωση διαμάντι. Και από τα λίγα μάλιστα.

Glassjaw - Worship And Tribute

Πραγματικά ένας ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ post hardcore δίσκος, που κυκλοφόρισε η μπάντα το 2002 με την Warner Bros Records (έχει σημασία η εταιρία)

Αρκεί το πρώτο τραγούδι για να τον αγαπήσεις. Tip Your Bartender (http://www.youtube.com/watch?v=NiOb3Slvyak Δεν έβρισκα με τίποτα μη live)

Κάποια πραματάκια για την μπάντα.

Γενικώς και δυστυχώς η μπάντα αυτή είναι πολύ ταλαιπωρημένη, μιας και βγάλαν τον πρώτο δίσκο τους με την roadrunner records. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν η εν λόγω εταιρία είδε ότι οι glassjaw δεν κάναν “επιτυχία” οπότε και τους έκλασαν. Εκ τότε λοιπόν ο πόλεμος ξεκίνησε. Η μπάντα να αποτρέπει τους θαυμαστές να μην αγοράζουν τον δίσκο, να μη τον παίζουν ποτέ Live, να βγάζουν σε site ανακοινώσεις του τύπου: Οι roadrunner τον παιρνεί γιατι…, και…, που είχαν του slipknot πάνω απ’ όλες τις μπάντες και μόλις ψιλο μειώθηκε η επιτυχία τους, τους έκλασε κι αυτούς, και άλλα τέτοια.

Επίσης ο frontman daryl palumbo πάσχει από σοβαρή ασθένεια, το συνδρομο του Crohn (κάτι στο έντερο) με αποτέλεσμα να ξερνάει κάθε μία ώρα και κάτι τέτοια.

Όλα αυτά μαζί με την επιθυμία του να σχηματίσει τους head automatica, σταμ’ατησαν την μπάντα για τέσσερα χρονάκια, μέχρι το 2008 όπου και επανασηματίστηκαν. Για χρόνια δηλώνουν ότι ετοιμάζουν album (με κάποια κομμάτια να’ χουν κυκλοφορίσει), όμως σαν release date γράφουν πλέον: ΝΕVER

EΠΙΣΗΣ Ο ΘΕΟΣ τραγουδάει στους United Nations :D:D:D

Ακούω το πρώτο live των Saetia (link)

Πόσο θεοί είναι…

Εχω ορεξούλα τώρα, πείτε κάτι καλό σε ποστ hardcore να ακουσομεν, γιατί έχω σκαλώσει λίγο και είτε δε σκέφτομαι, είτε έχω δίλλημα

Thursday τελευταίο album.

χμ, ενδιαφέρον και δεν το’ χω ακούσει. Θα τσεκαριστει αμεσα.

Τι μπαντάρα γαμώ

:expressionless:

final ή latest?

latest, στο Common Existence αναφέρομαι.

Ήδη έχουν αρχίσει να ηχογραφούν καινούριο album για το 2011.

ουπς.
έχω ignore τον αποπάνω και τώρα κατάλαβα ότι ζήτησε πρόταση, νόμιζα ότι πόσταρες νέο :blush:

ATTENTION!ATTENTION!

πραγματικη δισκαρα απο μια αγνωστη στην ελλαδα γκρουπαρα
τους fear before the march of flames που ξεχωριζουν απο τον σωρο του post-hardcore/screamo με ακρως πειραματικη διαθεση και επιρροες(οπως μου φαινεται) απο thursday,thrice και the fall of troy.

και η κομματαρα του album

Άλλαξαν το όνομα τους σε fear before και έβγαλαν ομώνυμο δίσκο, άκουσε τον άμα δε το έχεις κάνει ήδη.

Επίσης μιας και αναφέρθηκαν οι fear before ένα σχετικά καινούριο supergroup είναι οι Orbs στο οποίο συμμετέχουν οι Dan Driggs (Between the buried and me),Adam Fisher και Clayton Holyoak (Fear before),Ashley Ellyllon (Cradle of filth) οι οποίοι κυκλοφόρησαν το Asleep Next to Science

Δεν ταιριάζουν με το topic βέβαια, ψευτο-progressive/alternateive rock παίζουν.

Καινούριο album από τους envy μετά από 4 χρόνια!

το παρήγγειλα στις 14, έλεγε θα βγει στις 17, τώρα λέει πρώτη Οκτώβρη. μαλάκεζ

αν και δν μπορω να πω οτι τρελαινομαι με αυτη τη μουσικη,οι thursday ειναι πολυ καλοι και αυτο http://www.youtube.com/watch?v=eWaLC9Dwzuw απο το common… ειναι απιστευτη κομματαρα!!

bump

Επεσε ξέθαμμα.

Tα άπαντα μιας μπαντάρας σ’ ένα cd. 11 κομμάτια όλα κι όλα. Eπος.

[SIZE=“5”]Union Of Uranus - To This Bearer Of Truth[/SIZE]

Για όσους δε ξέρουν τι παίζει, μανιασμένη screamo/hardcore μπάντα από τον Καναδά που πρωταγωνιστήσε στην DIY σκηνή της χώρας στα 90’s. Μέλη από his hero is gone, tragedy (ένας βασικά :lol: )

Ο δίσκος ακολουθεί αντίστροφη πορεία (από την σειρά κυκλοφορίας των δίσκων τους) ξεκινώντας από πιο καθαρά screamo μονοπάτια ενώ στο τέλος γίνεται πιο ωμός (το οποίο συμπίπτει με το ξεκίνημα της μπάντας.)

Προσωπικά θεωρώ ότι ο από πάνω δίσκος άνετα έμπαινε και στις crust κυκλοφορίες. Στα 90s γενικότερα υπήρχε μία σύνδεση crust και screamo.

Τους είχα αναφέρει στο crust topic μου φαίνεται.

Aνετότατα, όχι απλά άνετα. Και ισχύει αυτό που λες για τη σύνδεση. Απλά σίγουρα θα είχαμε διάφορους να διαφωνούν και τις γνωστές συζητήσεις για το τί είναι crust και τί όχι.

Το νεο envy τι λεει?Το εχω στο playlist αλλα δεν εχω προλαβει ακομα να το ακουσω.

Είναι αρκετά καλό στο γνωστό ύφος των τελευταίων album των Envy. Άλλα μου φαίνεται οτι αυτό που έγινε με τους Devil sold his soul και Rinoa έγινε και με τους Envy και Heaven in her arms.

Δηλαδή ο “μαθητής” ξεπέρασε τον “δάσκαλο”. Οι rinoa και οι heaven in her arms έβγαλαν καλύτερο album από τους devil sold his soul και envy αντίστοιχα.

Με λίγα λόγια εφόσον σ’αρέσουν οι envy τσέκαρε και τους heaven in her arms.

Ουτε καν ηξερα οτι βγαλαν νεο σιντι oi heaven in her arms .Θενξ.Τωρα πιθανοτατα να ισχυει αυτο που λες για μαθητες και δασκαλους.Το τελευταιο ρινοα παντως ηταν απροσμενα καλο.Δηλαδη σινταρα απο τις λιγες.