Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Kι εγώ αυτό σκέφτομαι… αλλά από την άλλη έχει και μεγάλη βαρύτητα το πτυχίο του Καποδιστριακού!

Άμα στην Ολλανδία είναι πραγματικά καλά,από άποψη σπουδών,τότε τι κάθεσαι και το σκέφτεσαι;
Φύγε ρε!
Εγώ ακόμα καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που δεν πήγα Σικάγο από μαλακία:(

Bλακεία… αν και εδώ που τα λέμε, πλέον παντού τα ίδια σκατά είναι!!!

Mπα μονο στην Ελλαδα ειναι τοσο χαλια

Mην το λες… το πρόβλημα είναι παγκόσμιο… απλά στην Ελλάδα είναι μεγαλύτερο από ότι σε κάποιες άλλες χώρες διότι έχουμε τεράστιο χρέος για το μέγεθος της χώρας διότι “μαζί τα φάγαμε”.

Στην Ελλαδα εχουμε και τον Ελληνικο λαο μη ξεχνας. Τον νεο-κολο-Ελληνα, που ναι, ολοι φαγαμε.
Τσπ οφφ τοπικ.

Σπουδες εξω αξιζουν οσο τπτ ! Εμπειρια ζωης και ευκαιρια να δειτε πως λειτουργει μια ευρωπαικη χωρα

Αντε καλη επιτυχια…Ειχα δυο γνωστες/φιλες που στο προηγουμενο εξαμηνο ηταν Βαλενθια(η μια μεσα η αλλη σε μια πολη κοντα) και ηταν καταπληκτικα!

Ευχαριστώ! Μετράω τις μέρες,αν και είναι νωρίς ακόμα.:stuck_out_tongue: Αυτό είναι το μόνο που μου τη σπάει. Κατά τα άλλα ότι πληροφορίες υπάρχουν είναι καλοδεχούμενες, γιατί δεν έχω ιδέα.:p:lol:

εχει κανεις εμπειρια με πανεπιστημιο μπρατισλαβας? θελει να παει η αδερφη μου στην αρχιτεκτονικη, εγω επιμενω να ξαναδωσει, αλλα δεν ειναι δικη μου αποφαση

πειτε μια γνωμη για το τι παιζει οσοι ξερετε

Εστειλα κωλοχαρτα στους εκει,εστειλα στοιχεια για τραπεζες κλπ στους εδω και πλεον περιμενω να στειλουν φραγκα και apply για εστια για να κλεισω αεροπορικα.

Φλεβαρης-Ιουλης @

[SPOILER]Pardubice,γυρω στα 100km ανατολικα της Πραγας,κλαιν μαιν αποσταση δηλαδη

[/SPOILER]

Κοιταζω πιθανους τριγυρω προορισμους,μαθαινω καμια χρησιμη λεξη επειδη δε θυμαμαι Χριστο απο το Masters of Rock(μεχρι τωρα ξερω
pivo,hovna,kozy,vstupenka:yes:) και προπαντως χτιζω συκωτι για να μη με βρουν ανετοιμο οι ενδοφλεβιες μπυρωινης

Εννοειται οτι παμε για εκπαιδευτικους σκοπους,τα μαθηματα να περαστουν και μετα ολα τ’αλλα:!:

(περιμενω και 2-3 φορουμιτακια!)

Από το Ιανουάριο και για τα επόμενα 4 χρόνια :

Καλό συκώτι κι εσύ :stuck_out_tongue:

Πανέμορφη χώρα…

Σκέφτομαι να πάω για μεταπτυχιακό εκεί σε κάνα χρόνο που τελειώνω την σχολή (με προοπτική να μείνω και μετά κλπ) οπότε όταν με το καλό πας να γράφεις τακτικά εντυπώσεις …

Kαλή συνέχεια Isis:D

Αν επιτρέπεται,πάνω σε πιο αντικείμενο;

Για όποιον από Θεσσαλονίκη ενδιαφέρεται…

Το Γραφείο Διασύνδεσης Α.Π.Θ. διοργανώνει εκδήλωση με θέμα “Σπουδές και υποτροφίες στο εξωτερικό”. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου, στο αμφιθέατρο «Αλέξανδρος Τσιούμης» (Ισόγειο κτιρίου Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών ?Πολυτεχνική Σχολή), στις 9.30 π.μ…

Η εγγραφή θα γίνεται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Γραφείου Διασύνδεσης http://www.cso.auth.gr/Greek/Drasi88.gr.htm

Θα χρειαστείς ποδήλατο γιατί έχει φοβερούς ποδηλατοδρόμους μαγιό(αν μείνεις μέχρι το καλοκαίρι) και όρεξη για clubbing good luck δεν θα θες να φύγεις μετά από εκεί.

Ευχαριστώ πολύ floydized…:slight_smile:

Γεωλόγος είμαι. Δουβλίνο πάω για διδακτορικό στην τεχνολογία του Carbon Capture & Storage (CCS) - αποθήκευση του CO2 της βιομηχανίας σε κατάλληλους γεωλογικούς σχηματισμούς. Τεκτονική γεωλογία (μηχανική των ρηγμάτων), ρευστομηχανική και μηχανική ταμιευτήρων.

Οοοο, τί τέλεια!! Τα καλύτερα Isis από δω και στο εξής!!

Καλά κάνετε και φεύγετε από δω πέρα. Βασικά, αυτήν την εποχή υπάρχουν μεγαλύτερες ευκαιρίες έξω για τους πτυχιούχους απ’ ότι εδώ… Μακάρι να κατορθώσω και εγώ κάποια στιγμή να φύγω για πάντα από δω. Γαμώ τα προβλήματα, γαμώωω…

Πανεπιστήμιο Αθηνών τελείωσα ως γεωλόγος και ακολούθως παρακαλούθησα σχετικό master στο Πολυτεχνείο Κρήτης στα Χανιά.

Δυστυχώς Ελλάδα πλέον δεν κινείται τίποτα, και έξω οι ευκαιρίες είναι αρκετές και με μεθοδικό ψάξιμο αλλά και υπομονή βρίσκεις αυτό που θες.