Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό από καθηγητή, ότι δηλαδή τα πανεπιστήμια της ηπειρωτικής ευρώπης είναι πιο απαιτητικά από Αγγλία αλλά έχοντας εμπειρία από Ολλανδία αυτό που μπορώ να πω είναι ότι το πρόγραμμα είναι εξαντλητικό, για το επίπεδο των σπουδών δεν ξέρω. Προφανώς όμως εξαρτάται και από το πρόγραμμα που θα ακολουθήσεις…

Mιλάς είτε για μεταπτυχιακό είτε για προπτυχιακό έτσι???

Για πες.

Εξαρτάται τη χώρα, το πανεπιστήμιο και το τμήμα. Διαφορετικά συστήματα, διαφορετικές απαιτήσεις, αλλά το τι θα κάνεις εκεί εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ και για ποιους λόγους πας.
Νομίζω τα έχουμε πει αναλυτικότερα και πιο παλιά.
Θα το κάνεις αυτό το εράσμους να ησυχάσουμε επιτέλους;

:lol::lol::lol::lol:ρε απλώς ρώτησα για μία άποψη που μου είπαν:p

ήθελα να ρωτησω αρχικο τι γλωσσικό επιπεδο (πτυχιο) χρειάζεται να εχεισ για να σε δεχθούν / υπάρχει περίπτωση πανεπιστημιο να σε δεχθεί με C1 η όλα ζητούν sprachdiplom?

Και πάλι εξαρτάται το πανεπιστήμιο ή το τμήμα και τι πας να κάνεις.
Αν πας να κάνεις διδακτορικό στη γερμανική φιλολογία μπορεί να σου ζητήσουν και το grosses. Αν πας για προπτυχιακό στα μαθηματικά μπορεί να υπερκαλύπτεσαι από το C1.
Εράσμους μπορείς να κάνεις και με βασικές γνώσεις.
Αν ξέρεις ακριβώς τι θες να κάνεις λογικά θα τα λέει αυτά το site του πανεπιστημίου που θέλεις να πας.

προσωπικά ενδιαφέρομαι για σπουδές στην ψυχολογία . έχω βρει οτι πανεπιστήμια σε αυτόν τον τομέα υπάρχουν στην Κολονία .

να σε ρωτήσω θεωρείς οτι είναι προτιμότερο κάποιος να φύγει έξω κατευθείαν η να κάνει ερασμους για να αποκτήσει εμπειρίες μεσα στο πανεπιστήμιο και να εξοικειωθεί περισοτερρο με την γλωσσα του πανεπιστημίου?

Aν είσαι προπτυχιακό και σκέφτεσαι το μεταπτυχιακό σου αλλά δεν είσαι σίγουρος, μπορείς να κάνεις ένα εράσμους να δεις αν σου ταιριάζει η γλώσσα, η χώρα, οι άνθρωποι, ο καιρός κλπ.
Γενικά κάνε ένα εράσμους, τα έχουμε πει και παραπάνω. Σε πληρώνουν (όσο σε πληρώνουν πλέον γιατί μειώνονται τα χρήματα κάθε χρόνο), δεν έχεις και πολλές υποχρεώσεις και κερδίζεις εμπειρίες.
Ας πούνε κι όσοι κάνουν τώρα εράσμους τι καλά που είναι. Ε;

βασικα για προπτυχιακό ενδιαφέρομαι αλλά το σκεφτομαι . Κολλαω στην γλώσσα - επικοινωνία στο πανεπιστήμιο .εχω C1 εχω κανει και σπραχντιπλομ αλλα…:-k

Σ ευχαριστώ!

Ρώτα τον και αλλά,μην λεει μόνο για μένα,μην τον ντρέπεσαι

Μια χαρά είσαι από γλώσσα, μην κολλάς. Πήγαινε και θα τα βρεις όλα εκεί. Να δεις και κάτι διαφορετικό.

Κι εσύ αποπάνε από γλώσσα δεν πας πίσω. :stuck_out_tongue:

thanks man .:slight_smile:
θα ψάξω περισσότερα και απο τα πανεπιστήμια μεσώ eimails

Εχω γινει δεκτος σε ενα μεταπτυχιακο προγραμμα του εξωτερικου και πρεπει να τους απαντησω μεχρι 15/6 αν θα παω ή οχι. Παραλληλα αναμενω απαντηση απο το ΠΑ.ΠΕΙ. για ιδιο μεταπτυχιακο η οποια θα ερθει καποια στιγμη στο πρωτο μισο του Ιουλιου. Το ξενο, αν δεχθω τη θεση, πρεπει να πληρωθει μεχρι 15/8.

Αν παρω αρνητικη απαντηση απο το ΠΑ.ΠΕΙ. θα παω εκτος απροοπτου στο ξενο, αν ομως δεχθω θετικη ισως παραμεινω Ελλαδα μονο και μονο λογω μειωμενων εξοδων.

Το να απαντησω θετικα στο ξενο και μολις παρω την απαντηση και απο το ΠΑ.ΠΕΙ. να το ξανασκεφτω και (ισως) να τους “γειωσω” εξω (δεν θα εχω πληρωσει ακομα) να υποθεσω ειναι μια κινηση συνηθισμενη ή θα έχω τπτ “ιστοριες”?

οχι μωρε δε νομιζω, τι ιστοριες να εχεις,εφοσον δεν τους πληρωσεις θα σε διαγραψουν και απο μονοι τους.

Δεν μπορω να φανταστω τι “ιστοριες”, και εγω υποθετω πως δεν τρεχει κατι αλλα ρωταω εδω μπας και εχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια

Όταν σου ζητάνε τεκμηρίωση για ξένες γλώσσες, θέλουν μια κόπια των πτυχίων, η ζητάς μια βεβαίωση από Goethe, British Council κλπ;

Σε επιπεδο μαστερ οταν ζητανε τεκμηριωση για αγγλικα θελουν TOEFL ή IELTS,και νομιζω δεχονται και το Proficiency αν το εχεις παρει μεσα στα τελευταια 2 χρονια.

Ναι το ξέρω, βασικά για Ελλάδα ρωτάω.

Επικυρωμένο από δικηγόρο αντίγραφο

Έγχρωμη κόπια των πτυχίων οπότε… Οκ, ευχαριστώ πολύ!