Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

…σύμφωνα με τον γάλλο ευρωβουλευτή Αλέν Λα[B]μασούρ[/B].

Τυχαίο?

[SPOILER][/SPOILER]

8OShit just got real…:?:?

δε ξερω αν ειναι το καταλληλο θρεντ ή αν θα επρεπε να ανοιξω αλλο,μα γνωριζετε εαν υπαρχουν πανεπιστημια εξωτερικου που μπορεις να παρεις πτυχιο με distance learning?

Ναι ρε,αρκετα,ξερω σιγουρα οτι πολλα αμερικανικα και αγγλικα πανεπιστημια το προσφερουν αυτο σε επιπεδο μαστερ που ειχα ψαξει,για προπτυχιακο δεν μπορω να πω στανταρ,αλλα λογικα θα υπαρχουν.

Αλλα δεν ειναι και φτηνα,να ξερεις.

Αν σου βγαίνει το ίδιο, αξίζει να πας μέχρι εκεί να δεις και πως είναι τα πράγματα, να ξεφύγεις από τη μιζέρια, ναι τη μιζέρια, αυτής της χώρας, να γνωρίσεις άλλες νοοτροπίες και τρόπους ζωής.

Δε νομίζω πως σου βγαίνει το ίδιο πάντως…Μόνο τα έξοδα ζωής και ξέφυγες.

Πάντως σε ορισμένα Πανεπιστήμια της Σουηδίας υπάρχουν κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα τζαμπέ. Ε, πόσο ακριβά να βγει, υπολόγιζε μόνο κατοικία+τα καθημερινά έξοδα+τα μεταφορικά (μ’ ένα ποδήλατο επίσης κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου). Και μιλάμε κυρίως για επαρχία!

Ίσως ίσως.Απλά αναφερόμουνα στο distance learning που από λίγα που είχα κοιτάξει για Αγγλία δεν είναι ιδιαίτερα φθηνά…

Α όχι δεν αναφερόμουνα σε αυτό,σόρυ, έχω πιει μερικές μπυρούλες.:lol::lol::lol::lol:

Εγώ μία παλεύω 10 ώρες…δεν είμαστε στο “βαριεμαι” :stuck_out_tongue:

Επίσης, αν επιλέξεις [U]καλό[/U] πανεπιστήμιο και πρόγραμμα, να περιμένεις να σε γαμήσουν ακριβώς όσο γλυκά θα το έκαναν αν ήσουν εκεί. Απόπειρα που είχα κάνει για part-time distance learning παράλληλα με τη δουλειά απέτυχε παταγωδώς στο 2ο εξάμηνο, κι εννοείται no refunds. Οπότε αν ψήνεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, ξανασκέψου το.
To άλλο πρόβλημα αν σε ψήνει ο δημόσιος τομέας είναι ότι δεν αναγνωρίζονται από το δικατσά.
Φαντάζομαι θα όφειλε να υπάρχει ένα πρωτόκολλο αξιολόγησης, πιθανότατα για όλα τα μεταπτυχιακά, αλλά αφού δεν υπάρχει όλα σε ένα καζάνι. Και τα distance learning δεν αναγνωρίζονται συλλήβδην.

Δεν σε ψήνει η σχολή σου τελικά;

http://apofoitos.com/index.php/newsroom/entry/news_1140

Erasmus for Young Entrepreneurs

κάποιος - κάποια που να σπουδάζει στην Γερμανια ?

Εγώ φεύγω για Δανία - Όρχους τελικά…Φεβρουάριο ξεκινάνε οι σπουδές…:slight_smile:
Πάμε να δούμε άσπρη μέρα (κυριολεκτικά! :p)…Κανείς άλλος που να γυροφέρνει εκεί Βόρεια ή να το σκέφτεται?

Εγώ φεύγω Φλεβάρη για Erasmus Βουδαπέστη. Για πείτε καμιά εμπειρία.

Εγω πιθανοτατα στη Σουηδια θα καταληξω…

Για που σκέφτεσαι; :slight_smile: Ουψάλα και Λουντ έχουν τα καλύτερα πανεπιστήμια! Κι εγώ για Λουντ σκέφτομαι, με το καλό, στην Ελλάδα αν κάτσω θα πεθάνω απ’ την θλίψη(ούτε να σπουδάσω μπορώ, φαντάσου.)

(Και πόσοι άλλοι σαν κι εμένα…) -.-

Πρωτη επιλογη Στοκχολμη θα βαλω. Δευτερη Ουψαλα και τριτη Λουντ. (μαλλον)

Και εγώ για βόρεια. Για σουηδία ή φινλανδία αν και έχω βρει ένα μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει Ολλανδία. Θα δείξει.

Ακριβως σε αυτες τις 3 χωρες θα στειλω τις αιτησεις.