Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Θα πάει κανείς άλλος Γερμανία του χρόνου;

Eγω φιλε. :slight_smile:

Κάνουν και καζούρα οι επίορκοι

Σπουδάζει κανείς σε Βέλγιο μεριά? Η μένει/εργάζεται εκεί?

Εγω θα σκασω μυτη ερασμους παρισι το σεπτεμβρη. Κανενας αλλος?

η αδερφη μου

αν θες κατι ,πμ

Η “πατρίδα” της HOEGAARDEN… όλα τα άλλα μετά… :lol:

[SPOILER]Και έχει και ωραιότατες τηγανιτές πατατούλες[/SPOILER]

[SPOILER]και πολύ κίνηση αν είσαι με αμάξι. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ![/SPOILER]

Επίσης…Αν θέλεις να μάθεις κάτι συγκεκριμένο έχω 2 φίλους Βέλγους, μπορώ να μάθω

Ευχαριστώ πολύ αλλά προς το παρόν είμαι καλυμμένη. Αν χρειαστώ κάτι θα σου πω να επικοινωνήσεις.
Ωχ, μην μου λες για πατάτες τηγανιτές γιατί λατρεύω τις πατάτες, και τις συγκεκριμένες δυσκολεύτηκα πολύ να τις κόψω.
Αμάξι δεν θα έχω. Για την μπυρίτσα κάτι έμαθα και εγώ, και φυσικά θα τις τιμήσω. Αν πάω με το καλό!

Και λογικά δε θα την πληρώνεις 1,90 που έχει στην Ελλάδα στο σουπερ-μάρκετ. Φανταζομαι δηλ. γιατί σκέψου στην Ολλανδία έχει 0,62 ευρώ το μπουκάλι!!! :smiley:

Εννοείται. Ούτε η Φιξ δεν έχει τόσο εδώ :stuck_out_tongue:
Ελπίζω να έχουν και καλό κρασί όμως γιατί μόνο με μπύρα δε γίνεται!!

Υπάρχει περιορισμός στο βαθμό του πτυχίου για το αν θα μπορείς να λάβεις ορισμένα μεταπτυχιακά;

E αναλογως, σιγουρα σε καποια πανεπιστημια δεν θα σε παιρνουν με χαμηλο βαθμο. Αλλα εξαρταται απο τη χωρα και το πανεπιστημιο φυσικα.
Γενικα απ’οσο ξερω αμα εχεις βαθμο 7 και πανω στα περισσοτερα δεν εχεις προβλημα.

Συνήθως από Ελλάδα είναι 7 χωρίς να σημαίνει ότι αν δεν έχεις καλό portfolio και motivation letter δεν σε παίρνουν.

To motivation letter πρόσεξέ το… Τα δίνουν σημασία αυτοί κάτι τέτοια…

Και μερικά πανεπιστήμια έχουν και μια “μίνι-συνέντευξη” μέσω Skype
(αν δεν μπορείς να πας αυτοπροσώπως εκεί πέρα-δηλ. για τους international students κυρίως :!: )

Και επίσης δίνουν βαρύτητα στο βαθμό συγκεκριμένων μαθημάτων (σχετικών με αυτό που πας να κάνεις) δηλ. ας πούμε ότι δεν έχεις 7 βαθμό πτυχίου, αλλά έχεις καλούς βαθμόυς σε επιμέρους μαθήματα (συνήθως θα σου αναφέρουν σε ποια), τότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες… (εννοείται όμως ότι μετράει και ο συνολικός βαθμός έτσι…)

:slight_smile:

Με αγχώσατε. Εντάξει θέλω 0,40 για να φτάσω το 7ρι, και έχω ακόμα 15 μαθήματα

Επισημα το κατωτερο οριο βαθμου για τα μεταπτυχιακα ειναι το 6,50 δηλαδη το οριο του ‘‘λιαν καλως’’, αλλα εχω φιλη που την δεχτηκαν σε Σουηδια και Δανια (φημισμενα πανεπιστημια) ενω εχει βαθμο 6,47 και χωρις πτυχιακη εργασια.

Σκεφτομαι για σπουδες,σε αγγλοφωνο πολυτεχνειο στο Μιλανο,με το ενδεχομενο να μεινω Ελλαδα να ειναι στο 50-50.Ειναι κανενας που εχει καποια αποψη για Ιταλια,κοστος ζωης σε σχεση με Ελλαδα/τροπος ζωης κτλ,συγκεκριμενα Μιλανο?Προτασεις για αλλες χωρες/σχολες ευπροσδεκτες.

Αφού όλα πήγαν καλά με τα Αγγλικά μου και επίσημα πάω στο Βέλγιο για σπουδές. Ελπίζω να συναντήσω όσους περισσότερους/ες από εσάς μπορώ σε καμιά συναυλία στο εξωτερικό ακόμη και αν δεν ακούμε ίδια μουσική. :stuck_out_tongue:

Και καφέ πίνουμε!!Ελπίζω να μην συμβεί καμιά μαλακία τελευταίας στιγμής!!
Καλές επιτυχίες σε όσους αποφασίζουν να φύγουν παιδιά.

Εκλεισα εισητήρια για live amenra cult of luna 1 νοέμβρη κοντά στο Άμστερνταμ
Ψηθείτε φορουμίτες