Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Ετοιμάζομαι για μάστερ στη Γλασκώβη. Σε ποια πόλη ήσουν/είσαι;

Εκεί είμαι. Ρίξε πμ με τα περαιτέρω

Ευχαριστώ πολύ! Η εστίαση με προβληματίζει λίγο, γιατί λόγω προβλημάτων χρειάζομαι συνοδό, οπότε μάλλον θα χρειαστώ δικό μου χώρο σε προσιτή τιμή, πράγμα που απ’τα συμφραζόμενα θα δυσκολευτώ πολύ να βρω. Επίσης, με τα φάρμακα θα το ψάξω, νομίζω θα υπάρχει μείωση όπως εδώ. Τα υπόλοιπα κάπως τα βολεύουμε. Όσο αφορά τη διασκέδαση, με καμιά συναυλία βολευόμαστε. Οι καφέδες, αν (στην περίπτωση που το κάνω τελικά) είναι το τυχερό μου να εισχωρήσω σε παρέα ή να έχω επαφές, θα υπάρξουν, αλλιώς τί είχαμε και τί χάσαμε. Στην Ελλάδα δε μπορώ να σπουδάσω, όπως θα ήθελα, σε νορμάλ συνθήκες, οπότε το να μπορώ να κάνω κι αυτό, χωρίς να σκέφτομαι τον χρόνο και τα εμπόδια που συναντώ μέχρι να φτάσω (αλλά κι αφού φτάσω) στη σχολή, είναι ανεκτίμητη αξία. Θα με ενδιέφερε να κάνω και μία κάποια εργασία για να βγάζω τα βασικά έξοδα, αλλά αυτό θα το ψάξω όταν έρθει εκείνη η ώρα, άμα με το καλό. Σε γενικές γραμμές, όλα καλά. :slight_smile:

ΥΓ. Υπάρχουν εκεί, στο Leuven, γύρω-τριγύρω και όμορφες πόλεις με μεσαιωνικά κτίρια. Ζηλεύω. Έχω έρωτα με αυτά. =P~

ΥΓ2. Τί εννοείς “λίγο βλαχάκια”; :stuck_out_tongue:

Κοίτα αν ψάξεις σχετικά νωρίς για σπίτι με 400Ε μπορεί να βρεις καλό στουντιο με όλα τα έξοδα να συμπεριλαμβάνονται. Αλλιώς ένα kot με ένα άλλο άτομο δεν είναι άσχημη ιδέα.
Για ασφάλεια υγείας μπορείς να βγάλεις την “Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας” λέγεται, που αν την αναγνωρίζει το ταμείο σου(μπορεί και όλα να την αναγνωρίζουν, δεν ξέρω), πληρώνεις συμμετοχή 75% σε γιατρό, σε φάρμακα δεν ξέρω πόσα. Αλλιώς κάνεις μια Βέλγικη ασφάλεια υγείας με περίπου 70-90Ε το χρόνο.
Οι μεγαλύτερες πλειονότητες εδώ από international students είναι Κινέζοι και Έλληνες. Οπότε δεν θα δυσκολευτείς από παρέες.
Για να βρεις δουλειά εδώ αν δεν ξέρεις έστω τα βασικά Ολλανδικά είναι λίγο δύσκολο. Εκτός αν έχεις πολύ μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και σε συνδυασμό με τη βοήθεια του πανεπιστημίου βρεις κάτι. Γνωστός ας πούμε βρήκε δουλειά στην κουζίνα της λέσχης.
Όμορφες πόλεις και γραφικές υπάρχουν. Πρώτη και καλύτερη Bruges, και μετά Ghent, Antwerp, Namur(ότι ξέρω). Από εκεί και πέρα είναι τόσο κοντινές οι αποστάσεις που “πετάγεσαι” Ολλανδία, Γαλλία, Λουξεμβούργο, Γερμανία.
ΧΑχαχα,βλαχάκια για πλάκα τους είπα, επειδή τους χαρακτηρίζουν έτσι οι Γάλλοι και οι Ολλανδοί. Δεν πολύ παρατηρώ τη συμπεριφορά των (ηλικιωμένων) ντόπιων να ξέρω!

Ε καλά, άμα τους είπαν έτσι οι Γάλλοι και οι Ολλανδοί, ειδικά οι πρώτοι…:stuck_out_tongue: Βασικά, νόμιζα ότι οι Έλληνες εκεί το λένε, αλλά πάλι καλά. :stuck_out_tongue: Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις πληροφορίες, θα μου χρειαστούν. Τα της εργασίας, τώρα, θα τα σκεφτώ καλύτερα όταν έρθει εκείνη η μεγάλη ώρα.
Μία ερώτηση ακόμα, εσύ έγινες δεκτή μόνο με το πιστοποιητικό των Αγγλικών σου (υποθέτω ielts/toefl) ή γνώριζες και άλλη γλώσσα και αυτό όσο να’ναι έπαιξε κάποιο ρόλο; Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια στιγμή, αν το επιτρέπουν τα οικονομικά μου, μία δεύτερη γλώσσα απ’το μηδέν. Γερμανικά ή Ολλανδικά λοιπόν; Ευχαριστώ και πάλι. :slight_smile:

Μόνο αγγλικά ζητάνε. Δεν τους ενδιαφέρει άλλη βασική γλώσσα. Αυτά ισχύουν νομίζω σε πανεπιστήμια της Γερμανίας και της Γαλλίας. Άλλωστε στο Βέλγιο έχουν 3 επίσημες γλώσσες…οπότε τι να πρωτοζητήσουν :stuck_out_tongue:
Παρακαλώ, ότι άλλο χρειαστείς πες μου!

Έλα ντε, δίκιο έχεις!:stuck_out_tongue:

Να’σαι καλά! Τώρα που σε βρήκα, δε σ’αφήνω (σαν απειλή ακούγεται)! ;p Τέλος πάντων, θα σου πω…:slight_smile:
Καλή συνέχεια στις σπουδές σου και χαιρετισμούς στο όμορφο Λέουβεν! :slight_smile: \m/

Ετοιμάζομαι για μάστερ στη Γλασκώβη. Σε ποια πόλη ήσουν/είσαι;

Ω ρε φιλε, μετα την Τριπολη για το φανταρικο, παραλιγο να καταληγαμε και ιδια πολη για μαστερ.

Ηταν να παω Γλασκωβη αλλα αλλαξαν τα πλανα και καταληγω Λονδινο

Ευχαριστώ!

Κάποιες γενικές απορίες που ξέχασα… τί χαρτιά απαιτούνται για την αίτηση του μεταπτυχιακού; Γενικώς ρωτάω. Θέλουν το περιεχόμενο του πτυχίου μεταφρασμένο; Άμα έχεις περάσει όλα τα μαθήματα αλλά εκκρεμεί η ορκωμοσία, έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση; Στη Νομική, για παράδειγμα, πρέπει να 'χεις συμπληρώσει και κάποιο χρονικό διάστημα άσκησης σε δικηγορικό γραφείο; Όποιος γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο, ας το πει. :Ρ

Μια και το έκανα πρόσφατα, για UK όμως, θέλουν: 1) πτυχίο και αναλυτική μεταφρασμένα. Καλύτερα να τα έχεις ως δύο ξεχωριστά έγγραφα για να είσαι κομπλέ - μερικά πανεπιστημία τα βγάζουν μαζί. 2) ένα motivation letter, 3) πιστοποίηση αγγλικών (TOEFL, IELTS), 4) ταυτότητα/πασαπόρτι, 5) συστατικές αν τις έχεις γραπτές (αν και συνηθέστερο είναι να δίνεις email του referee και να στέλνει απευθείας.

Δεν έχεις πρόβλημα αν εκκρεμεί η ορκωμοσία, αρκεί η βεβαίωση σου να γράφει ότι οι σπουδές ολοκληρώθηκαν την τάδε ημερομηνία. Ξέρω άνθρωπο που μέχρι να γίνει η ορκωμοσία του είχε τελειώσει το μεταπτυχιακό και ορκίστηκε πρώτα εκεί και μετά στο πτυχίο :lol: Για Νομική δε γνωρίζω.

Χίλια ευχαριστώ! :slight_smile:

[SPOILER]Η δεύτερη παράγραφος μου αναπτέρωσε το ηθικό!:D[/SPOILER]

Ισχύει. Εγώ έχω ορκιστεί κανονικά αλλά επειδή οι ηλίθιοι στη γραμματεία βαριόντουσαν να βγάλουν καινούριο, μου ξαναδώσανε βεβαίωση πτυχίου που λέει “η ορκομωσία εκκρεμεί”. No one really bothered.

η πεμπτουσια της γραμματειας

Και πάλι καλά να λες. Οι φίλοι μου έχουν τελειώσει απ’τον χειμώνα και όπου να’ναι τελειώνουν και την άσκηση και ακόμα περιμένουν την ανακοίνωση της γραμματείας. Το κόβω να ορκιζόμαστε παρέα.:lol:

Ό,τι γράφει ο Αχιλλέας πιο πάνω.:stuck_out_tongue:

Προφανώς δίκιο. Ήθελα όμως να πω ότι δεν ενόχλησε και κανέναν στα ξένα πανεπιστήμια, εφόσον το χαρτί έλεγε ότι οι σπουδές έχουν ολοκληρωθεί.

Όντως…Αν και λίγο καθυστερημένα, εύχομαι καλά αποτελέσματα ή ό,τι τέλος πάντων εύχονται σ’αυτές τις περιστάσεις. :smiley:

Ξαναρωτάω και δεν γαμιέται. Ποιά είναι η εμπειρία σας από το IELTS, όσοι δώσατε;;;

Αμα εχεις ενα μετριο επιπεδο και δεν τα εχεις εξασκησει καθολου με μια μικρη προετοιμασια ειναι ενταξει. Εγω για παραδειγμα χωρις να προετοιμαστω σε επαγγελματια, απλα με μερικα τεστ π εκανα και με φιλους που ξερουν καλα αγγλικα καναμε κανα speaking εφτασα το 6.5 overall. Απλα η εκθεση θελει πιο σοβαρη δουλιτσα να ξερεις. Αν ηθελα παραπανω, κανα διμηνακι σοβαρη προετοιμασια τη χρειζομουνα, ισως και να βοηθουσε και επαγγελματιας. Τωρα αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια, στον καθενα ειναι διαφορετικα.

υγ. μαλακιες λεω, ξεχασα πως ειχα ξαναδωσει κι αλλη φορα χωρις καθολου προετοιμασια, τουριστας εντελως και πετυχα 6 η 6.5 αλλα με 5 στην εκθεση οποτε επρεπε να ξαναδωσω για να βελτιωσω το writing.

Στα χαρτιά είμαι επίπεδο lower -τύπου edexcel-, δεν τα έχω εξασκήσει όμως ιδιαίτερα και φοβάμαι πως το επίπεδό μου έχει πέσει. Η μόνη μου επαφή με τα Αγγλικά είναι πάντα η μουσική που, κατά πως φαίνεται, δε με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα, καθότι στο listening -αλλά και στο speaking- έχω περιορισμένες δυνατότητες. Στο γραπτό και στης κατανόησης τα καταφέρνω καλύτερα. Όταν μιλάω μόνο θυμίζω ρομποτάκι, και μάλιστα αργό. ;p

Θέλω να πετύχω σκορ 7 -τόσο ζητάνε στο μεταπτυχιακό- και σίγουρα θα συνεχίσω εκεί που έκανα. Έχω χρόνο μπροστά μου, περίπου 2 χρόνια. Το μόνο μου άγχος είναι αυτό, αν είναι εφικτό αυτό που θέλω. Σ’ευχαριστώ και για την άμεση απάντηση!!