Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται αυτό. Λογικά θα υπάρχουν αρκετές διευκολύνσεις για πάσχοντες με τις οικογένειές τους.

Για Λουντ το κόβω (ή το αντίστοιχο πρόγραμμα στο Groningen που είναι σχετικά φθηνό και καλό), το μόνο όμως που με αγχώνει είναι η προθεσμία λήξης των αιτήσεων, γύρω στις 15 Γενάρη, αν δεν απατώμαι, για το πρόγραμμα δύο χρόνων. Σε περίπτωση που χάσω την προθεσμία δε θα το αντέξω να μείνω άλλον έναν χρόνο στην Ελλάδα. Και ειδικά εδώ που μένω.

Φαντάζομαι για τη Σουηδία εννοείς για τον Σεπτέμβρη του 2016? Όντως η τελική ημερομηνία για να μαζέψεις και να στείλεις τα χαρτιά είναι 15 Γενάρη (και για κάποια λίγα 15 Φλεβάρη). Και για τα Σουηδικά πανεπιστήμια υπάρχει κοινός ιστο-χώρος απ’ τον οποίο κάνεις τη διαδικασία και βάζεις με τη σειρά τις προτιμήσεις σου (μέχρι 4 για MSc). Σήμερα ήταν η πρώτη επιλογή για τον Σεπτέμβρη του 2015. Εγώ έγινα admitted σ’ ένα distance-learning MSc του LuleΓ¥, για να το πάω παράλληλα με τη δουλειά εδώ. Όντως το Lund και το KTH είναι τα πιο prestigious ιδρύματα της χώρας (χωρίς να σημαίνει απόλυτα και κάτι).

Η προθεσμία για την αίτηση στο universityadmissions είναι 15 γενάρη, τα έγγραφα μπορείς να τα στείλεις μέχρι τις 2 Φεβρουαρίου, τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ φέτος και τα αποτελέσματα βγαίνουν σήμερα (admitted στο Lund woot woot). Αλλά καλύτερα δες τα μόνος σου silent winter στο site του universityadmissions…όσο για την προθεσμία, έχεις ένα ολόκληρο χρόνο, γιατί να μην προλάβεις?

Μπορεί και δύο, haliseco…:stuck_out_tongue: Το αργότερο μέχρι το '17, γιατί μου έχουν μείνει μερικά μαθήματα κ δύσκολα + τα Αγγλικά (στόχος το 7 band) που φέρνω όλο πίσω-πίσω…Αυτά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Για ποιό πρόγραμμα έκανες αίτηση haliseco; :slight_smile:

msc information systems
αν δεν προλαβαίνεις τις προθεσμίες πάντως κοίτα και άλλες χώρες, Ολλανδία πχ οι προθεσμίες είναι άνοιξη, ανάλογα με το πανεπιστήμιο

Σχετικά με το κόστος ζωής της Ολλανδίας, τα ενοίκια “βαράνε”. Βάζουν φθηνά σχετικά δίδακτρα για να σε τραβήξουν εκεί… Οπότε μόλις πας σ λέει “κάπου θα μείνει δε μπορεί”, οπότε πάρε να 'χεις ενοίκια, πάρε να 'χεις βιβλία…Κατα τα άλλα το supermarket είναι [I]ελαφρώς[/I] πιο ακριβό - σχετικά πάντα - με την Ελλάδα (υπάρχουν και εκεί φθηνότερα ή ακριβότερα market). Θα τα μάθεις ΑΝ πας.

Κοίτα να βρεις κανένα σπίτε με άλλους 3-4-5 ξέρω 'γω. Γιατί για μόνο του ένα άτομο θέλει 500+ για ένα studio 30τμ. πάνω κάτω.
Η καλύτερη φάση είναι όταν ήμουν 2ο έτος, μαζευτήκαμε 8 άτομα και νοικιάσαμε μεζονέτα με κήπο… 8)
Λογικά για τα Masters θα μπορείς να μείνεις σε εστία και το 2ο έτος, γιατί για τα bachelor δε γινόταν…
Τέλος το φαγητό είναι ΑΠΑΛΕΥΤΟ (και πόσο ντονέρ να φας :? ? ) και τα μαγαζιά με ελληνικό γύρο πχ (παρεπιπτόντως καμία σχέση με "ελληνικό) είναι ακριβά. Ειδικά ελληνικά εστιατόρια (θεωρούνται gourmet).
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΜΕΡΙΔΑ 17Ευρω???
Παστίτσιο 24???
τουλάχιστον στο Ντελφτ που ήμουν εγώ…

ε ετσι ειναι ολη η ευρωπη, δηλαδη να κανει τι? να παει αγγλια που και τα ενοικια ειναι στο θεο, τουλαχιστον στα νοτιοανατολικα που γνωριζω, και θα εχει γυρω στις 10000 λιρες διδακτρα?
νταξει ωραια η αγγλια και το λονδινο δε λεω, δε θελω να φυγω να πω την αληθεια, αλλα πολλα τα λεφτα, τη στιγμη που μπορω να κανω ενα εξισου καλο master χωρις τα διδακτρα.

οσο για το φαγητο, μαθε να μαγειρευεις, σουβλακια και ντελιβερυ με 4-5 ευρω απο το σουβλατζιδικο πιο διπλα δεν υπαρχουν…και ποσο ντελιβερυ να φας δηλαδη, το σιχαινεσαι στο τελος

Haliseco, στην Αγγλία είσαι; Χαχα, έχω μείνει πίσω, σ’ ένα ποστ σου, προ αμνημονεύτων χρόνων, που έγραφες ότι έμπαινες στα σάιτ των ξένων Πανεπιστημίων και τα χάζευες με τις ώρες. Νομίζω ότι ήσουν εσύ και μου θύμισες εμένα. :stuck_out_tongue:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το μεταπτυχιακό σου!

Δε θα ήθελα να σπουδάσω στο Λονδίνο, ούτε διαθέτω λεφτά να πληρώνω το LSE (ή αντίστοιχα μεταπτυχιακά προγράμματα στο Leiden), οπότε το Λουντ για μένα είναι μία πολύ καλή ευκαιρία και το Πανεπιστήμιό του ένα από τα καλύτερα, απ’ όσο ξέρω, και σε ό,τι αφορά γενικότερα τη ζωή μου και τα προβλήματά μου η Σουηδία είναι πολύυυ μπροστά…Και η Ολλανδία ή το Βέλγιο, ή η Δανία (την τελευταία την έχω απορρίψει όμως, ελλείψει μεταπτυχιακού προγράμματος του ενδιαφέροντός μου).

Όσον αφορά το κόστος, οι διαφορές, φαντάζομαι, ανάμεσα σε Κάτω και Σκανδιναβικές χώρες δε θα είναι τόσο κραυγαλέες, γτ δε συγκρίνουμε χώρες του βορρά και του νότου…Οπότε θα δω τί συμφέρει εμένα κυρίως αναφορικά με τις παροχές-υποδομές-υπηρεσίες που προσφέρει η κάθε χώρα… Και κάτι τελευταίο, το φαγητό σ’ αυτές τις χώρες με τρομάζει λίγο, αλλά μία συνήθεια είναι όλα, πάλι καλά που έχουν ωραίες μπύρες και φημισμένες τηγανιτές πατάτες. :stuck_out_tongue:

Η διαφορα στις τιμες της Ολλανδιας (βγαλε εξω τα ενοικια) σε σχεση με Ελλαδα ειναι ενα τιποτα μπροστα στη διαφορα μισθων και ποιοτητας ζωης. Δεν μπορει να πηγαινεις σε μια χωρα για να εκμεταλλευτεις την οικονομια της μακροχρονια , και να μη λαμβανεις το ιδιο πραμα υπόψην οταν βλεπεις τα ενοικια. Αλληλενδετα ειναι αυτα. Απο αποψη συνολικου κοστους Ολλανδια ειναι καλυτερα και απο UK(καλα Λονδινο δε το συζηταω, ξεφευγει το μπατζετ απο ολες τις αποψεις, για μενα δεν ειναι βιωσιμο χωρις υποτροφια) και απο Σκανδιναβια. Και επειδη εχει το χαμηλοτερο median rent απο τις τρεις αλλα και επειδη UΚ παιζει λιρα και Σκανδιναβια ψηλοτερο επιπεδο τιμων στα παντα(+ Σουηδια ας πουμε συνηθως ειναι 2ετη τα master, οποτε τα 0 διδακτρα δε θα κανουν και τη τρελη διαφορα σε σχεση με τα σχεδον 2 χιλιαρικα της Ολλανδιας).

Ε τωρα για το φαι γελαω με αυτα που λες. Ολοκληρο μπατσελορ εκανες και επιλεγεις να σχολιασεις τις τιμες των [U]ελληνικων εστιατοριων[/U]…2 πολυ λαθος λεξεις. Σε ρεστοραντ δε θα πας ετσι κι αλλιως, και δη σε ελληνικο(αν ησουν ακομα Ολλανδια παντως, θα σε κονεδιαζα να πας σε τρελη ελληνικη ταβερνα στη Gouda να φας οσο αντεχεις με 17-20 =p ). 60% μαγειρεμα, 20% καβατζες (πχ εδω εχει ενα greek deli με 5e το κομματι μουσακα) και 20% βρωμικο ή εστία και μια χαρα βγαινεις. Αμα πας να μου φας το πιτογυρο στο ρεστοραντ, ε τα θελει ο κωλος σου.

Σ’ αυτό το φόρουμ οι μισοί μαζευτήκατε στην Αγγλία, στις Κάτω χώρες και στις Σκανδιναβικές χώρες ή στην Γερμανία (κατ’ εξαίρεση…). ΞΟΥΤ ΡΕ.

Εγώ πάντως είμαι λίγο προκατειλημμένη με τα Ελληνικά εστιατόρια και τους Έλληνες γενικότερα στο εξωτερικό. Όχι ότι δε θέλω να τους στηρίξω οικονομικά, αλλά να, τους έχω πάρει λίγο στραβά από ‘δω και γενικώς οι απόψεις γνωστών και φίλων διίστανται, με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι ακόμα πιο πολύ… Αλλά, σωστά, δεν φταίει ο Έλληνας μαγαζάτορας αν έχει φτάσει την τιμή της μερίδας μουσακά στο Θεό, γι’ αυτό ξεκίνα σιγά-σιγά να ανοίγεις καναν Τσελεμεντέ. :stuck_out_tongue:

Επίσης, πάσα πληροφορία θα ήταν χρήσιμη, γι’ αυτό μην τις κρατάτε μέσα σας, πείτε τις και σ’ εμάς τους ανίδεους. Ευχαριστώ πολύ.

[B]Πόσο καιρό ΕΙΣΑΙ εκεί? Αυτό μόνο πες μ. ΤΕΛΟΣ…[/B]
[B][U]ΠΟΤΕ! ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ![/U][/B] 8O

Ποιος απο εδώ έχει κάνει σπουδές ή μεταπτυχιακό στην Αγγλία; PM please

Τα 100 καλυτερα πανεπιστημια του πλανητη για το 2015 κατα κοινη ομολογια.
Η λιστα βγηκε στην δημοσιοτητα χθες,

Πριν μου προσδώσετε επάξια τον τίτλο του πιο γραφικού φορουμοχρήστη που έχει υπάρξει ποτέ, απαντήστε μου λίγο σε κάτι, αν γνωρίζετε.

Αναφορικά με κάτι προθεσμίες μεταπτυχιακών ως τις αρχές Απριλίου (ή Μαρτίου), σε περίπτωση που δώσω προφορικά τα τελευταία 2-3 μαθήματα της σχολής κατά την εξεταστική του γενάρη-φλεβάρη (ας υποθέσουμε) και τα περάοω σίγουρα, αλλά δεν περάσει η γραμματεία εγκαίρως τους βαθμούς για να κλείσει το σύστημα, μπορώ να ζητήσω από τον καθηγητή/ή τους καθηγητές που εξετάστηκα υπεύθυνη δήλωση, or something, που να αναγράφει ότι πέρασα επιτυχώς στις εξετάσεις των τελευταίων μαθημάτων και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου, και κατόπιν σε συνεννόηση με την γραμματεία (των δύο Πανεπιστημίων) να προσκομίσω βεβαίωση περάτωσης σπουδών;; Λίγο με σενάριο επιστημονικής φαντασίας μοιάζει. :stuck_out_tongue:

Όλα είναι θέμα θέλησης. Γίνεται πιστεύω.

Μακάρι.

Ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ εδώ.
Για αγγλόφωνο πανεπιστήμιο Ευρώπης που απλά έχει requirement “proof of English language proficiency” χωρίς τίποτα που να το επεξηγεί, καλύπτεται μήπως από τα δύο proficiency που πήρα πριν counts 8 χρόνια; Θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν υπάρχει κάποιο πιο πρόσφατο πτυχίο αγγλικής;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Κουκλίτσα μου, δώσε ένα toefl/ielts(συνήθως θέλουν βαθμό 7, που αντιστοιχεί σε επίπεδο advanced - σπανιότερα ζητούν 7.5 για πιο εξεζητημένα master)που έχουν ισχύ για 2 χρόνια(για σπουδές στο εξωτερικό)και αναγνωρίζονται σε όλα τα πανεπιστήμια. Το Michigan είναι άχρηστο για σπουδές στο εξωτερικό, και δη στην Ευρώπη, και το Cambridge έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που το πήρες, οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς πιο πρόσφατο πιστοποιητικό. Το έχω ψάξει.

Μου απαντήσανε στο mail που τους είχα στείλει ότι του Cambridge είναι sufficient τελικά. Ευτυχώς γιατί δίνω ήδη για άλλη γλώσσα τον Ιούνη και δεν έχω ούτε χρόνο ούτε $$ για να ασχοληθώ ξανά με αγγλικά.
Ευχαριστώ για το info though.