Eric Clapton

Πρόσεχε τι γράφεις R&R. :stuck_out_tongue:
Δεν θέλει πολύ κανένας από τους “άτακτους” πιτσιρικάδες του φόρουμ να ανοίξει το πολλ “Clapton Vs Γκουσγκούνης, ποιός ήταν πιό άξιος;” :lol::p:lol:

Aγαπητέ μου Μule λένε μπορείς να πιστέψεις???:smiley:
Α και τώρα που το σκέφτομαι προσωπικά θα χω μεγάλο πρόβλημα βλέπεις ο ένας είναι πατριώτης μου ο δε άλλος ένας από τους αγαπημένους καλλιτέχνες έβερ…

auto p eipes m arese polu.exeis dikio k auto dn isxuei mono m autous p tragoudoun alla k m autous p t akoun. ennow pws k oi akroates dn dialegoume n akoume blues alla … auta mas dialegoun!

Ta greeklish απαγορεύονται.

:respect:

τι αλλο να πουμε τα ειπες ολα τεραστιο :respect: στον ερικ



Τρομερος μουσικος…σε οτι κι αν εχει κανει, κυριαρχο χαρακτηριστικο ειναι το συναισθημα…χωρις να τον εχω ακουσει ιδιαιτερα πολυ, εχω κολλησει με καποια τραγουδια του, κυριως απο την εποχη των cream!!!Τι να λεμε τωρα, μεγαλο συγκροτημα…Απλα να πω οτι παροτι δεν ξερω ντιπ απο κιθαρα, με τρελαινει ο μπλουζ ηχος του!!και επισης, οτι ηταν ενας απο τους πρωτους που χρησιμοποιησε ενα συγκεκριμενο πενταλ που αλλοιωνει τον ηχο της κιθαρας, δεν ξερω πως να το εξηγησω ακριβως(δεν ξερω κιθαρα οπως προειπα), στο τραγουδι tales of brave ulysses των cream!!!κατι το οποιο πλεον κανουν ολοι, ακουστε το τραγουδι και θα καταλαβετε τι λεω!!!

Προσωπικα αγαπημενα:με τους cream τα white room,sunshine of your love και tales of brave ulysses και μετα τα layla, cocaine!!!Ειναι και καποια ακομα, αλλα αυτα μου εχουν κολλησει!!!και οπως ειπαν και η προηγουμενοι, αυτος κι αν ειχε τρελη ζωη!!!

Μιας και τον είδα στο Royal Albert Hall στις 29/5 ποστάρω μερικές φωτογραφίες και το setlist

Setlist

1 Going Down Slow
2 Key To The Highway
3 Anything For Your Love
4 Old Love
5 Got To Get Better In A Little While
6 Driftin’
7 Three Little Girls
8 Nobody Knows You When You’re Down And Out
9 Lay Down Sally
10 Somewhere Over The Rainbow
11 Badge
12 Before You Accuse Me
13 Little Queen of Spades
14 Wonderful Tonight
15 Layla
16 Cocaine

Encore

17 Crossroads







Ευχαριστούμε και για τις φωτογραφίες και για το setlist, mrmaiden. 8)

Άντε και στα δικά μας!
2 Οκτωβρίου; :-s

2 οκτωβριου οταν λες???

Ηρώδειο.

Σέβας. Αφού ο τρισμέγιστος Rory Gallagher τον παραδέχεται, οκ, θα τον ανεχτούμε!!!

Φυσικά και αστειεύομαι. Τρομερός μουσικός, μοναδικός, με σπάνια blues αίσθηση, ρομαντισμό και ανεμελιά, συνδυασμός του αθώου και του ώριμου.

Ο Clapton έχει κυκλοφορήσει ΤΟΝ δίσκο που αποδεικνύει κατά μόνας την αξία της κιθάρας.
‘‘Unplugged’’. Η αδιαμφισβήτητη απόδειξη του αυθεντικού ταλέντου. Δίχως ενισχυτές, πεταλιέρες και κονσόλες.

Ποιοι λέτε είναι οι καλύτεροι δίσκοι του?Και μιλάω για solo καριέρα βέβαια.

Οι περισσότεροι θεωρούν το Slowhand , το οποίο είναι όντως πάρα πολύ καλό album και με πολλά καλά τραγούδια πέρα απο τα γνωστά,όπως το Next time you see her.
Προσωπική αδυναμία έχω στο Another Ticket (μάλλον λόγω του I can’t stand it), αλλά αυτό που έχω ακούσει πιο πολύ και ακούω ακόμα είναι το Riding with the King με τον τρισμέγιστο Β.Β.King.
Φοβερό , με ξάφνιασε επειδή δεν περιμένα εν ετη 2000 να βγεί μια τέτοια BLUES ΥΠΕΡΔΙΣΚΑΡΑ .
(εντάξει μιλάμε για τον Clapton και τον B.B.King αλλά πολλές φορές οι μεγάλοι του παρελθόντος δεν μας αποζημιώνουν σε πιο σύγχρονες κυκλοφορίες ).

Κατά την υποκειμενική προσωπική μου άποψη, ξεχωρίζω το From the cradle.
Bέβαια παίζει όλο κλασικά και δεν έχει δικές του συνθέσεις από όσο θυμάμαι, αλλά είναι δισκάρα και δείχνει πόσο παιχταράς είναι.

Δισκάρα όντως και είμαι πολύ δεμένος μαζί του και για δικούς μου λόγους. Δεν το ανέφερα γιατί το θεωρώ κοινή κυκλοφορία όμως και όχι “σόλο δίσκο Clapton”.

Aν βάλουμε μέσα και αυτά που είναι "Clapton + άλλος ένας¨ θα πρέπει να αναφερθεί και το εξαιρετικό Road to Escondido με τον JJ Cale!

…ή πιάνονται και οι Derek & the Dominos; 8O:p

Πάντως θεωρώ πως τα Eric Clapton,461 Ocean… και Slowhand παίζουν μόνα τους για πρώτη θέση.Μετά για μένα Backless(αν και μάλλον δεν θα έπρεπε μου έχει κάτσει πολύ καλά),No reason to Cry(με μέλη των αγαπημένων μου The Band) και From the Cradle.

Mule μην κλέβουμε…Δεν πιάνονται οι Derek…

Προφανώς ένας δίσκος που γράφει και μόνο το όνομα B.B.King επισκιάζει οπόιον άλλον και να είναι μαζί του .
Αλλά νομίζω οτι το Riding with the King μπορεί να θεωρηθεί δίσκος του Clapton διότι

  1. έχει γράψει τα περισσότερα κομμάτια (σε αντίθεση με τον δίσκο του John Mayall που τα περισσότερα είναι του Mayall και συμμετέχει ο Clapton) ,
  2. έχει κυκλοφορήσει απο την εταιρεία του Clapton , με πρόσκληση στον B.B.King ,
  3. έχει καινούργια τραγούδια ,γραμμένα απο το μηδέν και δεν είναι κάποιου είδους συνάντησης μουσικών κυριώς σε live (όπως είναι τα περισσότερα που έχουν κυκλοφορήσει με τον Clapton είτε επίσημα από την εταιρία που ανήκει , είτε bootleg από άλλες εταιρίες παίζοντας τα ‘‘hits’’ και κάποιες διασκεύες)

Ναι, από αυτά που λες το 461 Οcean Blvd. παίζει να έχει τον καλύτερο συνδυασμό μουσικής ποιότητας και mainstream επιτυχίας.

ο Clapton ειναι εδω

και ολοι οι υπολοιποι καπου εδω.αυτα:)

θα ποσταρω και αγαπημενους δισκους οταν βρω ευκαιρια