Μetallica

Μια να πάρουν τον Vera για Μπασιστα … αυτή η μπάντα θα μπορούσε να ήταν οι metallica ! Χεχεχεχε .

Μαλακία ξε-μαλακια το Logo εγώ το metallica star το έχω χτυπήσει τατουάζ ! [emoji14]

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μονο και μονο το οτι θελεις “επιχειρηματα” για εντελως υποκειμενικα πραγματα, το αφηνω ασχολιαστο, χωρις να σημαινει συμφωνια αυτο. Ειπαμε, ψυχαναγκασμος, τι να γινει τωρα. Εχουμε φτασει σε αλλο επιπεδο αν καθομαστε να επιχειρηματολογησουμε γιατι το ταδε logo δεν ειναι ωραιο ή ειναι ωραιο “αντικειμενικα”. Δεν αντικατεστησε κανενα λογκο το logo του Load. Απλα ηταν το logo της μπαντας για 2 αλμπουμ και καμια δεκαρια singles. Big fucking deal. Τι κολληματα ειναι ρε αυτα που εχετε οι μεταλλαδες ωρες ωρες, ειλικρινα…
Ναι το logo του St. Anger δε μου αρεσε, αρα οντως δε σχολιασα γιατι συμφωνω. Για το sex doll οκ ξερω γω… για ποιο πραγμα μιλας δεν εχω ιδεα, αρα τι να σχολιασω?

Γαμάτα ηταν, και το κλασικο λογκο ειχε κουρασει, καιρος ηταν για λιγη ανανεωση, και μουσικα και συμβολικα. Και εγινε με τον καλυτερο τροπο.

Ψυχαναγκασμός δεν είναι να σχολιάζεις το λόγκο μιας αγαπημένης σου μπάντας. Ψυχαναγκασμός είναι να το υπερασπίζεσαι βγάζοντας τον απέναντι κολλημένο. Δεν θα πω κάτι παραπάνω. Αυτοί είστε.

Επ’ευκαιρίας: Αυτό με το “υποκειμενικό” είναι το πιο άχρηστο επιχείρημα σε οποιαδήποτε συζήτηση αφορά γούστο, τέχνη κλπ. “Όλα είναι σχετικά κύριοι, η κουβέντα σταματάει εδώ, ούτε αρτ ντιπάρτμεντ, ούτε ανανέωση, ούτε κούραση, όλα είναι σχετικά.” Μισώ αυτή την προσέγγιση. Πέραν του ότι καλύπτει την αλήθεια ότι όχι, δεν είναι όλα ίσια κι όμοια προφανώς, εξισώνει και τον άσχετο με τον σχετικό, τον κολλημένο με τον ανοιχτόμυαλο, τον κομπλεξικό με τον εντάξει, κ.ο.κ. Ο καθένας φυσικά κατατάσσει τον εαυτό του στην δεύτερη κατηγορία και αυτόν που διαφωνεί στην πρώτη…

Θα παρατηρήσεις πάντως ότι δεν χρησιμοποίησα πουθενά σε αυτό το διάλογο την λέξη “αντικειμενικά”.

ΥΓ: Για το sex doll δες το εξώφυλλο του σινγκλ.

Εντάξει στο καινούριο δεν έγινε και καμιά τραγική αλλαγή μην τρελαθούμε. Και στο Rtl ήταν τρισδιάστατο σε σχέση με το Kea.
Του Load στην αρχή μου κακοφανηκε αλλά μετά το συνηθισα. Αλλά από την στιγμή που γυρισανε στο κλασικό εγώ είμαι ευχαριστημένος

Κολλημενο σε βγαζω φυσικα γιατι ειναι εμφανες πως εισαι. Δε με νοιαζει αν σου αρεσει ή οχι το λογοτυπο τους σε οποιαδηποτε εποχη, μαγκια σου. Ο τροπος με τον οποιον παρουσιαζεις το πως θα επρεπε να νιωθουμε ολοι και πως εσυ ξερεις την αντικειμενικη αληθεια για τα παντα σχετικα με αυτο το συγκροτημα ειναι που σχολιαζω. Δεν υπερασπιστηκα κανενα λογοτυπο, αν αυτο καταλαβες. Περισσοτερο στεκομαι στο ποσο παθος μπορει να βαλει καποιος σε κατι τοσο ασημαντο οσο το λογοτυπο μιας μπαντας, παρα στο ιδιο το λογοτυπο. Κι εμενα οπως εγραψα δε μου αρεσει το St. Anger logo, δε θα κατσω να πω σε οποιον μου πει οτι ειναι γαματο πως ΟΧΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΤΕ ΕΣΥ ΠΑΛΙΟΚΑΖΟΥΑΛ ΠΛΕΜΠΑ.

Αυτο ειναι δικο σου προβλημα, και οχι δικο μου. Αν θεωρεις οτι υπαρχει “ασχετος” και “σχετικος” για το τι βαθμο παιρνει το καθε λογοτυπο των Metallica, να πας να το κοιταξεις :smiley: Εγω δε σε θεωρω ουτε ασχετο, ουτε κομπλεξικο. Σιγουρα ομως σε θεωρω κολλημενο, και σου εξηγησα ακριβως το γιατι. Το οτι σε ενοχλει πως σου τονιζουν οτι καποια πραγματα (ΕΙΔΙΚΑ θεματα οπως εξωφυλλα και φωτογραφησεις) ειναι εντελως υποκειμενικα, δειχνει πως εισαι κολλημενος. Μπορει και να μην εισαι, αλλα αμα δεν εισαι, ε σταματα να γραφεις αφ’υψηλου για να μη σε λεμε κολλημενο.

Ναι το ειδα, οκ τι να πω. Καποιοι λενε και πως το εξωφυλλο του Death Magnetic μοιαζει με μουνι. Αυτο αποδεικνυει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο, πως το καλυτερο art το ειχανε σε εποχη Load/Reload (μιας και ηθελες “επιχειρηματα”), που αντι να κατσουν να σκασουν με το τι θα βλεπει καθε παρανοικος σε καθε λεπτομερεια της τεχνης τους, εβαλαν στεγνα και απροκαλυπτα αυτες εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Rorschach_test παντου μεσα στα βιβλιαρακια, και σου λενε οριστε, παρτο οπως θελεις, αφου ουτως ή αλλως οτι και να σου βαλουμε, εσυ θα δεις οτι γουσταρεις.

Μετά από τόσα σεντόνια το μόνο που κατάφερες Vic είναι να προσθέσεις καμιά 30ρια έξτρα σελίδες στο thread από τις διάφορες ξεροκέφαλες απαντήσεις στα σεντόνια σου υποστηριζόμενες από επιχειρήματα του κώλου και της πυκνής ομίχλης.

"Ψυχαναγκασμός είναι να το υπερασπίζεσαι βγάζοντας τον απέναντι κολλημένο. Δεν θα πω κάτι παραπάνω. Αυτοί είστε. "

Ίσως και να ίδρωσε το αριστερό @ του quintom και λοιπής συνομωταξίας fanboys που είτε όλα τα κάνουν νιανιά είτε γίνονται ελιτιστές, όταν εκείνοι θέλουν όμως, οι διαφορετικές απόψεις των υπολοίπων είναι απλά κάποια δυσανάγνωστα γράμματα στην οθόνη…

Quintom το παιδικό επιχείρημα σου που επαναλαμβάνεις σαν αυτιστικό “εσείς οι μεταλλάδες” τύλιξε το σαν πιτόγυρο και βάλε μέσα to Load και το Reload που δεν έχουν και θερμίδες, βάλε και λίγο σαλάτα Black Album, λάδωσε το με τα καμμένα λάδια του St. Anger, τύλιξε το σε μια αρπακόλλα Death Magnetic και φάτο, κάνει καλό στην χρόνια ξεροκεφαλίαση που πάσχεις…

Με αγάπη
ένας μεταλλάς/ροκάς/τρανσάς/προγκρεσιβάς/ρεγγάς/νταμπάς/φανκάς/ηλεκτρονικάς/κομπιουτεράς

Μάλιστα. Εγώ πάλι θεωρώ ότι σε αυτήν την παράγραφο έβγαλες τα δικά σου σώψυχα σε σχέση με το πώς με διαβάζεις, καθώς και το πώς με διάβαζες στην κουβέντα για τον Cliff, δηλαδή γενικά μια άμυνα και άστοχη ερμηνεία των γραπτών μου. Το πάθος που βγάζω εγώ το θεωρώ προσόν μου και μην το μπερδεύεις με το πόσο σοβαρά παίρνω κάτι ή όχι, στο καφενείο είμαι και καβλαντίζω αλλά πάντα καβλαντίζω με επιχειρήματα. Αυτά τα κεφαλαία στο τέλος δεν τα έβγαλα ποτέ στην προηγούμενη κουβέντα, εκτός από το τελευταίο μήνυμά μου σε σένα, οπότε και το παράτησα γιατί απλά μαλώναμε σαν κοκκόρια.

Για την μπάντα μέχρι το 1988, άντε 1990, ναι, ξέρω παραπάνω πράγματα που τα βίωσα. Εσύ έχοντας μια εικόνα από το 1995 και μετά δεν έπιασες τον παλμό της εποχής, ούτε εκτίμησες τις καταστάσεις και σήμερα μου λες ότι είμαι κολλημένος να λέω το φαντασιακό μου. Εντάξει, δεν πειράζει. θα επιβιώσουμε όλοι μας και με αυτή την παρεξήγηση.

Αυτο ειναι δικο σου προβλημα, και οχι δικο μου. Αν θεωρεις οτι υπαρχει “ασχετος” και “σχετικος” για το τι βαθμο παιρνει το καθε λογοτυπο των Metallica, να πας να το κοιταξεις :smiley:

]
Άσχετος και σχετικός όχι, φανμπόης και ψύχραιμος όμως υπάρχει :stuck_out_tongue: “ναι μωρέ, εντάξει, δεν είναι και τόσο φοβερό, αλλά βασικά όχι, γαμάει, είναι ακριβώς ό,τι έπρεπε για την εποχή”. Βασικά και μια κουράδα να είχαν θα υπήρχαν άνθρωποι να πούνε πόσο θα ταίριαζε.

Εγω δε σε θεωρω ουτε ασχετο, ουτε κομπλεξικο. Σιγουρα ομως σε θεωρω κολλημενο, και σου εξηγησα ακριβως το γιατι. Το οτι σε ενοχλει πως σου τονιζουν οτι καποια πραγματα (ΕΙΔΙΚΑ θεματα οπως εξωφυλλα και φωτογραφησεις) ειναι εντελως υποκειμενικα, δειχνει πως εισαι κολλημενος. Μπορει και να μην εισαι, αλλα αμα δεν εισαι, ε σταματα να γραφεις αφ’υψηλου για να μη σε λεμε κολλημενο.

Δεν με ενόχλησε τώρα, με ενοχλεί γενικά σε κάθε συζήτηση περί τέχνης, είναι το πιο άχρηστο επιχείρημα. Όταν λέω ότι με ενοχλεί δεν λέω ότι δεν θα κοιμηθώ το βράδυ. Ξανα: μην μπερδεύεις την όρεξη και το πάθος για κουβεντοκαβλάντες με έναν τύπο που ιδρώνει μπροστά στο πισί, κοπανάει το πληκτρολόγιο και δεν κοιμάται το βράδυ γιατί κάποιος έχει άδικο στο ίντερνετ.

Ναι το ειδα, οκ τι να πω.

Ε, τι τι να πεις; Αν σου αρέσει να πεις, αν θα καταλάβαινες κάποιον να το πει “μαλακία” χωρίς να τον βγάλεις απαραιτήτως κολλημένο και αν μοιάζει όντως με sex doll φωτογραφία που δεν φόρτωσε καλά ο browser. Δεν είπαμε κάτι παραπάνω. Εσύ αντιδράς που σχολιάζουμε “κάθε λεπτομέρεια της τέχνης τους”, που σημαίνει μάλλον ότι έχεις χεσμένα τα εξώφυλλα γενικά. Εμένα μου αρέσουν, μεγάλωσα με βινύλιο και στα CD ακόμα τα χάζευα πάντα.

Είναι σαν τους στίχους βέβαια, δεν λέω, δηλαδή τους έχω χεσμένους εκτός αν γαμάνε, το αυτό και για τα εξώφυλλα, αλλά αν είναι σκατά θα το πω, γιατί όχι;

Δεν παει για τον Vic αλλα καλα τους εκαναν οι Metallica. Καπου θα εχει αραξει ο Lars ολα αυτα τα χρονια και θα γελαει !!!

SO FUCKING WHAT MOTHERFUCKERSSSSSSSSSSSSSS !

Λιγος ελιτισμος ακομα, συνεχισε το, μπορεις. Ελα τωρα που θα μας κανεις μαθηματα για Metallica επειδη “επιασες τον παλμο του 1987” οταν ησουν 10 χρονων ξερω γω. Ασε μας μεσημεριατικα.

Λιγος ακομα ελιτισμος. Δε θα καθομαι να γραφω σε καθε μου ποστ “ΓΙΑ ΜΕΝΑ” μετα απο καθε προταση επειδη δε σου αρεσει να διαβαζεις την αντιθετη αποψη. Δεν εγραψα ποτέ οτι εχω ζησει τους ΜΕταλλικα παραπανω, ή οτι ξερω καλυτερα γιατι εχω διαβασει 300 συνεντευξεις, ή οτι εισαι φανμποης ή οτιδηποτε αλλο ασχετο με τη δηλωση μου για να στηριξω την αποψη μου. Εγω βρισκω το 90ς λογοτυπο των Metallica υπεροχο. Deal with it.

Το λες το πιο αχρηστο επιχειρημα, επειδη δεν εχεις απαντηση, και δε μπορεις να εχεις. Ελα ομως που ειναι αληθεια. Καποια πραγματα στην τεχνη ειναι 100% υποκειμενικα. Αλλιως δε θα ειχαν και ενδιαφερον οι κουβεντες για αυτα, γιατι καποιος θα αποδεικνυε με πειραματα τη σωστη αποψη, και θα επρεπε ολοι να την ακολουθησουμε. Αυτο που νομιζεις οτι μπορεις να κανεις δηλαδη εσυ για τον Κλιφ, το “χαμενο μεγαλειο” της μουσικης τους, τα εξωφυλλα τους, το Death Magnetic, και οτιδηποτε βασικα.

Μπραβο συγχαρητηρια. Υποσχομαι να μη σου ξαναπω τιποτα για την παθιασμενη αποψη που μπορει να εχεις για ενα εξωφυλλο ενος single των Metallica, μιας και μεγαλωσες με βινυλια. Χωρις σαρκασμο ε. Κατσε πωρωσου μονος σου :stuck_out_tongue:

Όσα δεν φτάνει η αλεπού, ποστάρει φώτος…

Λοιπόν επειδή είσαι πραγματικά ξεροκέφαλος, όπως οι μισοί έλληνες δλδ. να σ εξηγήσω λίγο που κάνεις λάθος…

Θυμάσε το πιτόγυρο που σε κέρασα? Σου άρεσε και μάλιστα πάρα πολύ, το θεωρείς σχεδόν ισάξιο με τα φιλετάκια των 80ς…δεν υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτό…ΑΛΛΑ ΡΕ ΒΛΑΧΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΑΛΛΟ Ο ΓΥΡΟΣ…ξύπνα επιτέλους αυτό λέμε εδώ μέσα και μας τα έχεις κάνει τσουρέκια με τις “υποκειμενικές” απόψεις σου…σ άρεσει και ο γύρος σ αρέσει και το φιλέτο…και εμένα μ αρέσει…αλλά ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΡΩΩ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΕ

Of course, ανάξιος να παραδεχτείς κάτι, τουλάχιστον κάντο κάποια στιγμή πριν γεράσεις και κάνεις και τα παιδιά σου τα ίδια σκατά με σένα…πόσταρε τώρα καμιά φώτο με κανένα κώλο να υπάρχει και κάτι ενδιαφέρον στο thread πέρα από τα παπαρολογήματα των fanboyδων.

Μεταξύ μας αυτό το ninja star είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε logo…από ένα φανμποϋ :stuck_out_tongue:

Πρόσθεσα 30 σελίδες στο θρεντ (μα ποιος είμαι; Ο ΧΟΥΛΚ), κουραστήκαμε, ιδρώσαμε, περάσαμε και καλά όμως, ε; (ΙΕΚ ΟΜΗΡΟΣ)

Ναι. Υπήρχε ένας αέρας της μπάντας που καταλάβαιναν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο, μέχρι το 1990 τουλάχιστον. Που ήμουν 13. Ζήλεια ψώρα. :smiley: Ρώτα πιο μεγάλους ανθρώπους να δούμε αν συμφωνούν με αυτό που λέω πάντως. Εκτός και αν είναι όλοι κολλημένοι όσοι σπάστηκαν το 1991-96 by default, οπότε εντάξει, μην τους ρωτήσεις.

Χαίρομαι που σου αρέσει το 90ς λόγκο και δικαίωμά σου. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου, το βρίσκω μαλακία. Δικαίωμά μου αυτό είναι ή είμαι κολλημένος;

Για την υποκειμενικότητα στην τέχνη γενικά έχω κάνει σεντονάτες κουβέντες σοβαρές, δεν μπορώ τώρα, βαριέμαι πάλι. Η απάντηση να είσαι σίγουρος ότι και υπάρχει και εκτενής είναι και με μια χαρά επιχειρήματα. Μαθηματικά δεν είναι φυσικά και απόλυτη μέτρηση αξίας δεν γίνεται αλλά από εκεί μέχρι όλα είναι υποκειμενικά και σχετικά υπάρχει μια αποστασάρα. Κάποια άλλη στιγμή. Βασικά, δεν γαμιέται, πάρε (και συ και αυτοί που μας διαβάζουν) ένα λινκ από μια κουβέντα μεταξύ χεβυμεταλλάδων για το θέμα (με επίκεντρο την μουσική προφανώς)
http://metaldome.info/forum/viewtopic.php?f=26&t=2225
Και στον τοίχο μου έχει. Αυτά κάποια μέρα θα γίνουν μπλογκ ποστ. Να βρίσκεται, σαν το βαθμολογικό μανιφέστο να μην κάνω την ίδια κουβέντα συνέχεια.

Ο Cliff αντικειμενικά ήταν τεράστιο κεφάλαιο των Metallica και αντικειμενικά δεν τον έχουν πια και δεν αντικατέστησαν ποτέ τον συνθέτη Cliff. Αυτό είναι μαθηματικά, μείον μια συνθετάρα, μουσικάρα. Επίσης άλλη μπάντα με τέτοια προσωπικότητα στις τάξεις της και άλλη χωρίς. Έτσι είναι, τι να κάνουμε; Εσύ αισθάνθηκες ότι απειλείται ένα αγαπημένο σου συγκρότημα σαν κομπάρσοι στον Cliff και κάτι άλλα υπερβολικά που μου καταλόγιζες αλλά αυτό δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Αυτό δεν είναι ελιτισμός (ασχέτως αν το ύφος μου είναι μαλακισμένο όπως λες, μπορεί και να έχεις δίκιο, δεν ξέρω), είναι μια πραγματικότητα.

Και το είπα εγώ και κρίνομαι για αυτο και όποιος διαβάζει makes up his own mind. Και εσύ να έρχεσαι μετά από κάθε ποστ μου και να λες “επειδή το λες δεν σημαίνει ότι είναι αλήθεια” - λες και το γράφω σκέτο, χωρίς συνοδεία μαρτυριών και επιχειρημάτων, ε, δεν το κάνει ψέμματα επίσης.

Μα δεν ξέρω γιατί εγώ κι εσύ ρε Γιάννη κοντραριζόμαστε τόσο, σε πολλές γενικές γραμμές ανά τα χρόνια δεν διαφωνούμε πολύ, είναι δυνατόν πράγματι η πηγή της κόντρας να είναι το ΜΕΤΑΛ; :slight_smile: Αρχίζω και το πιστεύω αυτό. Είσαι ο τύπος που θα έχει αγαπημένο (λέμε τώρα)το Endorama και το Load και το Strange and Beautiful και το Chameleon και το falling into infinity! TO KANEIΣ ΕΠΙΤΗΔΕΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΣΕΙΣ, ΠΑΡΑΔΕΞΟΥ ΤΟ.

sorry κιολας (το εχω κανει και εγω οταν βγαινω εκτος εαυτου και ζηταω απο ολους συγνωμη) αλλα ειναι απαραδεκτο να πεταμε χαρακτηρισμους .

Δηλαδη φτανει. Οσο για τον γυρο και το φιλετο… Matia μου δεν ξερεις τι τρως γιατι ο χασαπης το ιδιο κρεας σου πουλησε. Τον εαυτο του.

Μαλακια που δεν επιτρεπονται τα γκρικλις. Μερικα πραγματα λεγονται μονο ετσι.

το metallica star ειπαμε γαμαει !!!

Οσο για τον κωλο του Hetfield βλακ-εια ειναι και φλωρικος αφου ειναι απο την περιοδεια του βλακ αλμπουμ.