Μetallica

εχει Βασιλη μου γιατι υπαρχει αυτο που λεει και η ΙΟΝ . Η πρωτη σου αγαπη και παντοτινη. οι τοτε στιγμες παιρνουν την μορφη του μυθικου , του ονειρου. Το συνδυασες και με τον Cliff που μετα τους 3 πρωτους δεν υπαρχει και παει … τελος.

Απλα δεν σημαινει οτι αυτοι οι 3 δισκοι ειναι αναγκαστικα καλυτεροι και εχουν μεγαλυτερη μαγεια απο τους επομενους 3.
Και οτι βρισκεις περισσοτερα σημεια επαφης με τις καφριλες του Matia … δεν ξερω τι να πω.

Εστιαζω μονο σε αυτες τις καφριλες γιατι εκεινος το ξεκινησε και δεν καταλαβαινει απο λογια. Οποτε καποια στιγμη καποιος ξεκιναει να μιλαει στο δικο του στυλ μπας και ανοιξει λιγο το μυαλο του.

Και οχι δεν ειναι φιλετο και ποιοτικο και δεν ξερω και εγω τι αλλο μονο οτι αρεσει στον Matia , που θελει να μας το αποδειξει κιολας.

Και φυσικα αφου μιλαμε για ηλικιες κανα χρονο διαφορα εχουμε. Αρα εγω απλα δεν βλεπω την πραγματικη αληθεια επειδη τα δικα μου αδερφια δεν ακουγαν metal ;

Και εγω μεγαλωσα και ειδα πραγματα που εσυ τα μεταφραζεις αλλιως και εξειδικευεις πραγματα και καταστασεις για παιδια 20 και 22 χρονων που δεν ειχαν προλαβει να ολοκληρωσουν καν την δικη τους προσωπικοτητα. Ειχαν τις βασεις αλλα η ζωη μερικες φορες διαλεγει μονη της που θα σε παει…

Κανενα de-javu.

Καλα εδω ο harris βγαινει καλυτερος μπασιστας απο οταν πρωτοαγορασα το περιοδικο (88) εσυ κολλας στον lars μιας χρονιας;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία φορά που θα μου πείτε εσείς (εσύ, ο Γιάννης ή ο οποισδήποτε) τι αισθάνομαι και γιατί και πόσο το έχω ψάξει, αμφισβητήσει και δεν ξέρω τι. Ό,τι καφρίλα και να έχει γράψει ο matia, αυτό που μου λες εδώ και άλλες πεντακόσιες φορές αλλού με προσβάλλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, με ξέρετε και από χτες ή σας έχω δώσει την εντύπωση ότι ψοφάω για παραμύθα και ρομάντζο; Εγώ ΞΕΡΩ πότε πριμοδοτώ λατρείες μου αλλά είμαι αρκετά νηφάλιος να μην τα λέω και παραέξω, ή όταν τα λέω να προειδοποιώ κιόλας.

Εγώ έχω αφιερώσει την ζωή μου στο ΜΕΤΑΛ να πούμε και να την ψάχνω και να ξέρω τι μου γίνεται και δεν αφήνω έρωτες να μου γαμήσουν την αλήθεια. Και τον King Diamond και τον Kai Hansen και άπειρες αδυναμίες μου ξέρω καλά τις μαλακίες τους. Εντάξει; Σεβαστό; Ή θα προσπαθήσεις να με πείσεις ότι τα βλέπω με οπαδικά/παιδικά γυαλιά γιατί ήμουν μικρός και δεν μπορώ να δω την πραγματικότητα;

Σκάτε γάιδαρο όμως.

Η πρώτη μου ΙΟΝ αγάπη ήταν το Powerslave και οι Iron Maiden παρεμπιπτόντως.

Η πρώτη μου ΙΟΝ αγάπη ήταν το Appetite for Destruction και οι Guns N’ Roses.

Same here, σε γραμμένη κασέτα που από την άλλη πλευρά είχε το power and the passion, άλλη αγάπη απο κεί…γιαυτό μάλλον με σιγοντάρεις παρότι είμαι κάφρος, σύμφωνα με τους κρυφοκάφρους βέβαια…

Drenie είτε τα έλεγα με ωραίο τρόπο είτε όχι τα ίδια ακριβώς θα εισέπρατα, δεν είναι η πρώτη φορά. Προτιμώ να κράζω λοιπόν, μου είναι πιο εύκολο, δεν πρόκειται να χαλάσω παραπάνω φαιά ουσία για τους απανταχού ξεροκέφαλους…ούτε σκάκι να παίζαμε δηλαδή…

Vic πολυ ειλικρινα με στενοχωρει η αντιδραση σου…

Matia με ειρωνικα και προκλητικα post δεν γινεται κουβεντα.

Nα πω και εγω την ΙΟΝ μου … Ηταν τα Keepers των Helloween (κυριως γιατι τα ακουγε ο κολλητος μου που ειχε δισκογραφιες απο πολλα συγκροτηματα ελεω μεγαλυτερου ηλικιακα ξαδερφου μυημενου ηδη στο hard rock και στο metal, ας ειναι καλα το παλικαρι που συνοδευεσε δυο 15χρονα στη καλυτερη συναυλια επι Ελληνικου εδαφους , εκεινη των Metallica to 1993 στη Νεα Σμυρνη), Τα ξεπερασα ομως πολυ γρηγορα (εντος τριμηνου) και τα αυτια μου γλυκαθηκαν σχεδον αμεσα απο τους ηχους των Metallica .

H καλύτερη συναυλία επί ελληνικού εδάφους ήταν το 2010 στους Metallica.

Οσο και να προσπαθεις, δε θα παρεις απο μενα αντιδραση ή απαντηση. Ο τροπος σου ειναι αισχρος. Δεν εχει να κανει ουτε με σπηλιες, ουτε με τιποτα. Το οτι αποφασιζεις πως οποιοσδηποτε διαφωνει μαζι σου ειναι ασχετος, ξεροκεφαλος, και δεν ξερω γω τι αλλο, για να δικαιολογησεις την αποψαρα σου, ειναι ασυλληπτο. Κανε οτι θελεις, μου εισαι παντελως αδιαφορος. Δεν απεφυγα τιποτα δυσκολο, μου ειναι πανευκολο να σου απαντησω στις αηδιες που μου γραφεις, απλα δε θα κατσω να σκασω κιολας.

Αμα βλεπεις οτι δε μπορεις να με κανεις να συμφωνησω μαζι σου με το να κανεις 10 ποστς για να μας πεισεις ολους για την πολυ σιγουρη και σταθερη αποψη που εχεις για κατι, δε σημαινει οτι ειμαι ΕΓΩ ο ξεροκεφαλος. Δεν καταλαβαινω πως γινεται καποιος να ειναι τοσο ισχυρογνωμων. Εγω δηλαδη αν ημουν σαν εσενα θα επρεπε να κατσω να σου γραψω 30 σεντονια για το τι φαση περνουσε η μπαντα των Metallica στα 90ς, το μουσικο κλιμα της εποχης, την εξελιξη του ηχου, την επιδραση του Bob Rock, να κατσω να σου αναλυσω καθε φωνητικη και μελωδικη γραμμη τραγουδιων οπως Bleeding Me, The Outlaw Torn, κτλ προκειμενου να κατσω να σου πρηξω τα παπαρια για το πως το Load ειναι το καλυτερο και πιο ξεχωριστο αλμπουμ που εβγαλαν ποτε. Και μετα θα πετουσα κι ενα “στην ηλικια που ημουν τοτε ενιωθα την αυρα των Metallica οπως εσυ δε μπορουσες γιατι ειχες ηδη μεγαλωσει και δε μπορουσες να δεις τα πραγματα οπως εγω τοτε” για να ισχυροποιησω το οποιοδηποτε επιχειρημα μου, και τελειωσαμε.

Δε με βλεπεις ομως να το κανω. Και να εισαι σιγουρος οτι ο λογος που δεν το κανω δεν ειναι γιατι το Load ΔΕΝ εχει αυτη τη θεση στη δισκογραφια τους. Δεν το εξεταζω καν αυτο. Απλα δε με ενδιαφερει να σε πεισω για κατι τετοιο, και σεβομαι την αποψη σου. Αν το εκανα ομως επι 10 ποστς και μετα δε σε επειθα, θα επρεπε με βαση τη λογικη σου να σε λεω ξεροκεφαλο. Ε οχι φιλε μου, αυτα αλλου, οχι σε μας. Δεν ειμαστε ακομα στο 2001 που αν μας ελεγε καποιος ξεροκεφαλους στο ιντερνετ μπορει να το παιρναμε και βαρεως. Στο ειπα πολλες φορες ως τωρα. Κατσε γραψε αν θελεις 100 φορες ποσο υπερθεικος δισκος ειναι το Master Of Puppets και πως ισως πρεπει να τον στειλουμε σε ενα δισκο στο διαστημα για να τον ακουνε οι εξωγηινοι και να μας υποταχθουν για παντα. ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ. Οσο γραφεις οτι εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους εμας, ε θα σου απανταω λεγοντας σου οτι σορρυ, αλλα δεν ειναι ετσι. :slight_smile:

ΥΓ. Ο Τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος μπασκετμπολιστας που εχει περασει, αλλα αυτο συμβαινει γιατι πολυ απλα δεν εχει βρεθει ως τωρα καποιος μεγαλυτερος, και εν ετει 2016 μπορουμε να το πουμε. Αν καποιος ελεγε το 1991 οτι δε θα βγει ποτε μεγαλυτερος (ή ακομα και τωρα να το πει), ποσο μαλλον οταν ηταν 7 χρονων αυτος ο καποιος, τοτε ειναι απλα γελοιος. Και οκ, για τοτε εχει μια δικαιολογια, οτι ηταν παιδακι. Αν συνεχιζει ακομα να λεει οτι το ηξερε απο το 1991, ε απλα γελαμε μαζι του. Οχι γιατι ο Τζορνταν ΔΕΝ ειναι. Δεν ειναι καν εκει το θεμα, προφανως και καταλαβαινεις τη διαφορα ε.

Έγραψα η ξεροκεφαλίαση πάει σύννεφο. Είπα και πριν ότι είμαστε 2 κοκκόρια. Η ξεροκεφαλίαση ισχύει και για τους 2 μας 100%. Ο μη-ξεροκέφαλος θα είχε σταματήσει κάπου 20 σελίδες πριν. (Εκεί στο 90% και λίγο μετά). Καταλαβαίνω ότι φάνηκε σαν να το λέω μόνο για σένα.

Εγω δηλαδη αν ημουν σαν εσενα θα επρεπε να κατσω να σου γραψω 30 σεντονια για το τι φαση περνουσε η μπαντα των Metallica στα 90ς, το μουσικο κλιμα της εποχης, την εξελιξη του ηχου, την επιδραση του Bob Rock, να κατσω να σου αναλυσω καθε φωνητικη και μελωδικη γραμμη τραγουδιων οπως Bleeding Me, The Outlaw Torn, κτλ προκειμενου να κατσω να σου πρηξω τα παπαρια για το πως το Load ειναι το καλυτερο και πιο ξεχωριστο αλμπουμ που εβγαλαν ποτε. Και μετα θα πετουσα κι ενα “στην ηλικια που ημουν τοτε ενιωθα την αυρα των Metallica οπως εσυ δε μπορουσες γιατι ειχες ηδη μεγαλωσει και δε μπορουσες να δεις τα πραγματα οπως εγω τοτε” για να ισχυροποιησω το οποιοδηποτε επιχειρημα μου, και τελειωσαμε.

Nαι, αν ήσουν σαν εμένα θα έκανες την ανάλυση και έχεις κάνει πού και πού και ωραία είναι. Για τα φίλινγκς και τα τέτοια ξεροκέφαλα θα σου έλεγα πού σφάλλεις αλλά πάμε παρακάτω.

Δε με βλεπεις ομως να το κανω. Και να εισαι σιγουρος οτι ο λογος που δεν το κανω δεν ειναι γιατι το Load ΔΕΝ εχει αυτη τη θεση στη δισκογραφια τους. [B]Δεν το εξεταζω καν αυτο[/B]. Απλα δε με ενδιαφερει να σε πεισω για κατι τετοιο, και σεβομαι την αποψη σου.

Ε, εγώ αυτό όμως εξετάζω, λέω την αποψάρα μου και γίνεται μεταλλοκουβέντα, στο τέλος καταλήγω, ε, εμένα αυτό μου αρέσει, σε σένα το άλλο και όλα ζάχαρη. Ακόμα και οι 2 θα πιστεύουμε το ίδιο (μάλλον) αλλά εντωμεταξύ θα έχει γίνει μια ωραία κουβεντάρα που όπως είδες “πολύ ωραία τα λέγαμε” και “ωραία συζήτηση” μέχρι το σημείο ότι όχι, ο Cliff δεν είναι τόσο σπουδαίος όσο λέτε, το λέτε φανμποΐστικά και σιγά μην έκανε όλα αυτά ο Cliff, που ε, κάπου εκεί ξεροκεφαλιάζω.

Ε, αυτά. Κατά τα άλλα όλα κουλ :slight_smile:

ΥΓ. Ο Τζορνταν ειναι ο μεγαλυτερος μπασκετμπολιστας που εχει περασει, αλλα αυτο συμβαινει γιατι πολυ απλα δεν εχει βρεθει ως τωρα καποιος μεγαλυτερος, και εν ετει 2016 μπορουμε να το πουμε. Αν καποιος ελεγε το 1991 οτι δε θα βγει ποτε μεγαλυτερος (ή ακομα και τωρα να το πει), ποσο μαλλον οταν ηταν 7 χρονων αυτος ο καποιος, τοτε ειναι απλα γελοιος. Και οκ, για τοτε εχει μια δικαιολογια, οτι ηταν παιδακι. Αν συνεχιζει ακομα να λεει οτι το ηξερε απο το 1991, ε απλα γελαμε μαζι του. Οχι γιατι ο Τζορνταν ΔΕΝ ειναι. Δεν ειναι καν εκει το θεμα, προφανως και καταλαβαινεις τη διαφορα ε.

…ε, είναι, ενεστώτας, δεν είπε κανείς ότι αποκλείεται ποτέ των ποτών να εμφανιστεί κάποιος καλύτερος του Jordan. Αλλά θεωρώ αυτό πιο πιθανό από το να βγάλουν οι Metallica δίσκο ανώτερο του Puppets και όπως έλεγα πιο πάνω, ε, τα επόμενα 4 δεν είναι (κατά την γνώμη μου) ούτε καλύτερα, ούτε σπουδαιότερα από το Πάπετς.

Οι βαριές κουβέντες πέφτουν λόγω ελαφρότητας του ίντερνετ, μην τα παίρνεις κατάκαρδα και προσωπικά Δημήτρη. Για όλους, όχι μόνο για μένα.

Καλώς.

Το Master of Puppets είναι ο Jordan, το Black Album είναι ο Kareem Abdul-Jabbar.

διαλεξε καλυτερα παιχτες απο την ιδια ομαδα… H’ τους Bulls ή την dream team.

Y.Γ 1. Πραγματικα μετα απο τα τελευταια σχολια , ενιωσα μια μεγαλη ξενερα… Κριμα.

Y.Γ 2.Μονο εγω βλεπω τους Metallica σαν ΕΝΑ κομματι ; Σαν ΜΙΑ οκογενεια ; Π.χ. δηλαδη ο Cliff να ηταν η μαμα αυτης της οικογενειας ; Και μετα ο πατερας δεθηκε για πολλα χρονια με μια κοπελα που τελικα δεν την παντρευτηκε (Jason) , ενω ο δευτερος γαμος εγινε με την ακριβως επομενη σχεση του;

Και επειδη δηλαδη χασαμε την μαμα , δεν μας αρεσε πια ο μπαμπας ; Δεν αγαπαμε τα υπολοιπα αδερφια μας το ιδιο ; δεν μπορουμε να αγαπησουμε την νεα μαμα που κανει χαρουμενο τον μπαμπα ;

Μπορει να λεω και βλακειες …

Για μένα ΙΟΝ ήταν οι Metallica και μια κασέτα που κυκλοφορούσε στο σχολείο και στο τέλος είχε μπόνους το Refuse/Resist, με την μία στα βαριά

@drenie κι γω σαν ένα τους βλεπω…
Δεν υπάρχουν για μένα Metallica πριν και μετα…

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, γιατί και τα 2 album ήταν αποτελέσματα διαφορετικών εποχών. Και τα 2 ήταν/είναι μοναδικά, το ένα ήταν μαγικό και ανεπανάληπτο (Jordan), το άλλο ήταν αποτελεσματικό και ανεπανάληπτο (περισσότεροι πόντοι στο NBA - Jabbar).

τοτε ας δουμε τους Metallica σαν το NBA …

[B]Ride the Lightning:[/B] Lebron James
[B]
Kill 'Em All:[/B] Dirk Nowitzki

[B]And Justice For All:[/B] Scottie Pippen

[B]Death Magnetic:[/B] Glen Rice

[B]Load[/B]: Steph Curry

[B]Reload:[/B] Toni Kukoc
[B]
St. Anger:[/B] Νάσος Γαλακτερός

Αφήνεις τον magic Johnson , Barkley, Ewing, Malone, Stockton κτλ για άλλες μπάντες ; οκ τίμιο !
(στη θεση του Γαλακτερου θα εβαζα τον Σπανουλη ή τον Σιγαλα)

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι το βρίσκω αρκετά τίμιο να αφήσουμε κι έναν Magic Johnson στους Iron Maiden! Με την ευκαιρία, είναι δυνατόν παίχτες σαν τους Barkley, Stockton και τον “ταχυδρόμο” να μην έχουν πάρει δαχτυλίδι στο NBA?

Μου θυμιζετε αυτο: https://www.youtube.com/watch?v=-m34GUn0QqA

Εκπληκτικη σκηνη :lol:

Αντε, ηρεμηστε, μας ζαλισατε.